Zdravím potřebujem radu co s tím může být.
Zapli jsme topení a z 2-3 radiátorů v rodinném domě se ozýva toto při nasavení hlavice kolem 3ky
Zkoušeli jsme už asi 4x kompletně odvzdušnit všechny topení. 2x z 2-3 vzduch šel (ale z jiných než mlátí), ale poslední 2 pokusy jsou už bez vzduchu. Tlak v kotli (ProTherm 9K) jsme zkusili zvednout z 1,5BAR na 1,8-1,9BAR, protože v návodu psali rozmezí 1-2BAR v klidovém režimu a pro patrové domy dávat v horní polovině rozsahu.
Stále bez výsledku :-(
Zde je ukázka:
http://r.markovic.sweb.cz/video-14759...
Tak něco podobného máme také, ovšem v bytovce, kdy teplo dodává teplárna. Způsobuje to částečně otevřený/přivřený ventil u jiného radiátoru v jiné místnosti či patře. Pak ho stačí tedy jen otevřít (nebo zavřít ) a ono to přestane.
Proč to tak je, to přesně nevím. Předpokládám, že dochází k nějaké rezonanci rázů, které primárně vytváří čerpadlo v kotli.
tady je na stejný problém odpoˇvěď z jiného fora :
To co uvádíte,jsou tzv. trakční hluky. V uvedené časy končí,nebo začíná noční útlum UT,tzn. snížení,nebo zvýšení teploty média v rozvodu UT. S tím souvisí tepelná dilatace (roztažnost) potrubí. Musíte mít uvolněné všechny průchodky přes stropní panely,po celé délce stoupčky UT,to je základ. Bohužel je to častý jev u soustavy kde jsou nainstalovány termostatické ventily. Tato soustava se z prakticky statické,tímto stane dynamickou (prudší změny teplot a průtoků v potrubí). Další možnost,než se vám podaří uvolnit stoupačky v průchodkách,je snížit výšku nočního útlumu UT,tím se zamezí prudším změnám teploty v potrubí. Dále by bylo vhodné se podívat na hydraulické zaregulování celé soustavy UT v domě.
No pokud je to neřešitelný problém, tak máme tedy topení dost na ...
Protože vždy to začne v nějakou dobu - podle toho jak je ohřátá soustava a je jedno na jakém čísle krom 0 (zavřeno) to máme.
@nitro řešitelné to je tím, že trubky nebudou nikde napevno zabetonované nebo zasádrované popřípadě někde natěsno v průchodne namáčknuté na jedné straně, musí tam být dilatační spáry, pomáhá to projít podívat se a popřípadě, když to bude jen někde natěsno tak dát mezi beton/železo a trubku topení něco měkčího jako třeba dřevo, tenké proužky nebo špjle, podle toho jak to kde jde udělat, pokud to je někde zabetonované, tak jedině vysekat a uvolnit to
@nitro Řešitelné to určitě je. To samé jsme měli v paneláku, a ačkoli jsem naprosto klidný člověk, tak jsem byla schopna ve chvílích, kdy chcete spát a v pravidelném rytmu Vám to bouchá nad hlavou, i vraždit :-) Dělo se to vždy, když se ráno začínalo topit, a když se topení vypínalo... Byly to rány opravdu velmi silné a nesnesitelné... V těch okamžicích jsem pochopila, jak se člověk mohl ve vězení zbláznit, když mu za trest nechali na hlavu kapat vodu v pravidelném intervalu... Vím, že jsem si kdesi na příslušném místě stěžovala a nakonec se to nějak vyřešilo (bohužel nevím, jak), ale už pak topení nikdy nebouchalo... Takže to vyřešit šlo :-)
@plaintruth Vzhledem k tomu že se jedná o dřevostavbu, tak nikde napevno nejsou. Tento zvuk ale vychází jakoby z regulační hlavice.
@korodujicividle Kdyby to bylo jen na začátku a na konci, tak by to bylo "snesitelnější", ale bohužel todle je od určitého zahřátí dokud se topeni nevypne. Takže je teď vyplé
@nitro zkuste si pohrát s hlavicemi, protože mě to fungovalo tak, že na jednom patře se povolil ventil (v noci chtěl začít hřát) a začalo to bouchat o patro níž, který byl právě také polootevřený...
@nitro Přesně tohle jsme měli taky. Řešili jsme to s naším topenářem tři roky, vyměnili jsme postupně všechny hlavice, kontrolovali kotel a já nevím co ještě. Prostě zoufalství. Pak jsme si pozvali jiného topenáře a ten nám řekl, že to ten první špatně zapojil. Vyřešilo se to tak, že se ve sklepě u kotle přešmikly trubky a zapojily se křížem. Od té doby ani bouchnutí :)
Ahoj, topení v novostavbě nám vydává úplně stejné zvuky ve stejné situaci (termostatická hlavice v určité poloze), podařilo se to nějak vyřešit, prosím?
@vavog může být prohozená zpátečka z přívodem. změřil bych teploty na potrubí. Pokud v potrubí bouchá, vibruje je u obráceně zapojeného topení - obrácený proud v termostatické hlavici a díky tomu v topení bouchá. nejčastější příčina. při plně otevřené hlavici je klid je to při otvírání a uzavírání přívodu v termostatické hlavici
@vodak01 - někde jsem se dočetl, že pokud by bylo prohozeno, topení by bylo teplé "odspoda", je to tak? Protože radiátory hřejí normálně - tedy v horní části jsou nejteplejší a směrem dolů postupně chladnou. Ale moc děkuji za podnět.
@nitro - Děkuji za info, zítra snad dorazí topenář a něco k tomu řekne.
@vodak01 - ok, děkuji, zkusím prověřit teploty. Nicméně @nitro mě přivedla na myšlenku - ve spodku baráku máme podlahovku, nahoře radiátory a na čerpadle podlahového topení je nastaven max. průtok. Když to začalo zase bouchat v jednom radiátoru, tak jsme to zkusili změnit na prostřední průtok, tak bouchání okamžitě přestalo. Zkusili jsme to pak ještě několikrát a pokaždé stejný výsledek - na trojku radiátory bouchají, na cokoli nižšího ne.
@vavog Nám to dělali právě ty termostatické hlavice u 2 radiátorů v koupelnách. Takže nám termostatické hlavice odmontovali a dali nám ruční.
Zkuste si ověřit, jestli je to hlavicí - ve chvíli kdy to bouchá, stačí ji odmontovat.
Na 100%je to opačne zapojený radiátor. Robí to keď už hlavica pritvára (dosiahnutá nastavená teplota). Je tam gumička, ktorú pritlačí voda prúdiaca opačne do sedla a "narazí" do ventilu ono sa to opakuje a takto to rapká.
Díky všem za odpovědi. Vypadá to, že problém bude asi trochu složitější - máme totiž kombinaci radiátory v patře + podlahové topení v přízemí. Kotel (plynové turbo) je nastaven tak, že vypíná na noc, ale čerpadlo PT jede furt. Když kotel jede, je vše v pořádku, voda proudí radiátory správným směrem, ale když kotel vypne, čerpadlo PT něco málo vrací do zpátečky přes směšovací ventil a to je asi příčina problému. :( Topenář zmenšil průtok čerpadlem PT, ale nemyslím si, že se to tím vyřeší. Když je vypnutý kotel a nakroutíme hlavici tak, aby bouchala, pak vypneme čerpadlo PT, tak bouchání zmizí a když ho zapnem, tak je bouchání zpět. Když naopak jede kotel, tak hlavice nebouchají vůbec a to ať s vypnutým, nebo zapnutým čerpadlem PT. Jenže teď co s tím... ? Je to zapojené někde blbě? Topenář sice nějakou snahu měl, ale zkončilo to tím zmenšením průtoku a konstatováním, že "je to novostavba, ono si to všechno ještě sedne a pak to případně budeme řešit" :(
@vavog Tomu kúrenárovi spätná klapka nič nehovori? Automaticky mal dat aj do rozdeľovača podlahovky aj na vetvu k radiatorom.
To čerpadlo ide prečo furt?
@vavog spatne hydraulicke vyvazeni otopne soustavy. Tipnu si ze nebyl spocitany realizacni projekt a nebo byl spocitany blbe. Perou se vam tlaky a pri odstavenem kotli to je videt. Rekl bych ze Jedine spravne reseni je mit pro kazdy okruh vlastni cerpadlo a oba okruhy oddelene rozdelovacem. Zatimco podlahovka ma odpor konstantni (pokud nemate primo rizene jednotlive okruhy) tak diky termodtatickym hlavicim se odpor v radiatorovem okruhu meni. Cerpadlo v radiatorovem okruhu by melo davat konstantni tlak tj regulovat otacky dle aktualniho odporu.