ahojte,
byla bych moc ráda za vaše zkušenosti, kdo máte difuzně otevrenou drevostavbu
(My budeme mít difuzní tepelná izolaceRockwool 80 mm, tepelná izolace Climatizer plus), v projektu máme elektrokotel, ale taky jsme na začátku přemýšleli o TČ voda-vzduch... pár lidí nás odrazovalo, že je to zbytečně velká vstupní investice, zatepleno budeme mít dobře a že se nám ty náklady na čerpadlo vrátí až moc za dlouho..
Máme podlahové topení (voda) a domek je na patro, zast.plocha kolem 130 m2.
Přikláníte se spíše k elektrokotlu a nebo TČ?
Moc děkuju za vaše názory.
@autumnwed Dobrý večer, s kým stavíte? Climatizer nepoužívá moc firem.. teplovodní podl. topení se do dřevostaveb moc nehodí, je předimenzované, a tepelné čerpadlo je také "nevyužité", ale věřím, že vám poradí nejvíce ta tepelná ztráta domu - štítek, já mám 5,2kW na 170m2 - 2 patra. Topím elektrikou, podl. top. nemám, klimatizaci taky ne, jen lokální rekuperaci, krb a infra přímotopy. Jsem spokojená. El. / měsíčně 1500,- komplet i s topením, voda 700,-. Mám retenčku a zpětné splach. WC užitkovou vodou. Jediné co bych možná udělala jinak je bojler na fotovoltaiku. Ten bere nejvíc proudu. Přijďte se podívat :)
Mame elektrokotel a podlahovku, dum 110 m2. Rocne platime za veskerou elektrinu cca 40 tisic. Provoz neni nejlevnejsi,ale chteli jsme mit jistotu, ze v budoucnu muzeme zmenit zdroj vytapeni.
Stavíme difusně otevřenou dřevostavbu, TZ s rekuperací 5,2kW, vytápěná plocha cca 175m2. Jdeme nakonec do teplovodní podlahovky. Nechali jsme si dělat výpočet a porovnání od energetického auditora, vyšel na hranici výhodnosti elektriky (topných kabelů) a (levnějšího) TČ, dle závěru by chybou nebyla ani jedna z variant. Nakonec jsme se rozhodli pro zdroj v podobě elektrokotle s tím, že pokud by náklady na vytápění byly vyšší než předpokládané, pořídíme za čas TČ.
@zeneva je to drevostavba, ale vse mame na elektrinu a spotreby neresime. Az deti vypadnou z domu tak predpokladam, ze se dostaneme o tretinu niz. Kamna ani jinou kotelnu v obyvaku nemame.