přítel má v plánu kabely, ale proč a od koho netuším. bohužel se musí počkat na okna a lepší počasí, takže jsem neměla zatím potřebu se více o toto téma zajímat :-N
mám kabely od fenixe a spokojenost.rohože se dávaj většinou rouvnou pod krytinu.zalívat do anhydritu se nedoporučuje.výhoda je rychlejší nástup tepla.nevýhoda je prakticky žádná akumulace a cena.
@zeneva Dobrý den,mohu se zeptat na Vaše zkušenosti s kabely od V systému?a případně jakou mate spotřebu elektřiny a v jakem domě( tepelné ztráty nebo z čeho mate postaveno a čím zatepleno,velikost atd)
Moc Dekuji...stavíme totiž Rd a budeme je mít také...
Já jsem nakonec zvolila kábely od Fenixu, bydlím 3 měsíce a zatím se mi protáčejí panenky ze spotřeby elektřiny....180m2, 24 cm zdi + 18 cm zateplení grafit, trojska a jsem spotřebou nad 2000kwh měsíčně, první měsíc 2500 kwh. Všichni mě utěšujou, že jsem to spouštěla v zimě a barák je vlhký...takže teď jsem si dala pauzu a raději nekoukám na elektroměr.
@besalf my jsme spokojeni se spotrebou, mame TZ tuším 3,6 nebo 3,9 - ytong375 + 120 polystyren, 440 vata strop, 180 polystyren podlaha, trojsko, bungalov 100 m2 vytapene plochy, 130 m2 zastavena, spotreba za rok 23000,- jedeme komplet na elektriku - vcetne ohrevu vody a k tomu cca 3 m3 dreva do krbu.
@katka_katousek to je nejak hodne, tam bych si to nechal spocitat, vim, ze mi nekdo nekdy rikal, ze do 4 je jasna volba elektricke topeni - kabely a nad to je to fakt na kalkulaci.
@zeneva dům už stojí :-) ale mám přípravu na fotovoltaiku. budu rok sledovat a pak se rozhodnu.
Taky mi všichni říkají, že se nastěhovat do právě dodělaného domu v listopadu a začít ho vytápět je o veliké spotřebě. Uvidím. Zkraje jsem měla z toho zjištění úplně marná, teď čekám, co se z toho vyvine a nechodím se už raději na meřák ani dívat :-)
máme odporové kabely (netopíme s nimi) a kamna. my jsme po nastěhování do dřevostavby, která se stavila 3 roky, takže až tak mokrá nebyla,14 dní topili jak blázni (a to nebyly ještě mrazy) a pořád tam bylo teplo jakoby jenom kolem kamen. až barák vyschl na určitou mez, vše se diametrálně obrátilo. s objektivním měřením spotřeby energie bych tedy počkal až na další zimu. obzvlášť u "surového" zděného domu to může být zavádějící, jelikož ten si bude "stavební" vodu držet ve větším množství a zřejmě i o něco déle. ve starém domě po dědovi jsme měli neustále vlhko a na topení to bylo dost znát. suchá zeď je lepší izolant než mokrá zeď. stejně tak je to i se dřevem (uvádí se až 30% rozdíl mezi surovým a suchým dřevem, u zdi nevím...)
@evulinka27 jsem okolo 15 600 kwh za rok. Ale topím uvolněně od 21-24 stupňů (obyvák 23-24 stupňů, to samé pracovna a pracuju z domu). Dům se chová docela nízkoenergeticky ve smyslu že už v březnu mě vytápí okna a to samé do konce září, tedy půl roku téměř netopím nebo jen přitápím. Kdybych nepracovala z domu, číslo je určitě nižší.
@katka_katousek dobrý den prosím vás o informaci jak se časově ustálila spotřeba kabelu fenix a jak se prosím pohybuje vaše vyúčtování?? My teď zapli kabely a je mi z toho špatně.... Hrozná spotřeba....
@aksile88 Nějaký pokles může tak nastat během několika hodin, záleží jak je udělaná podlaha a jaké má dům TZ. Zvolili jste si nejdražší způsob topeni a to EE. Porovnávat spotřebu mezi různými domy nejde. Nejhorší je na tom že jste zvolili kabely a ne vodní podlahovku.
@weronika_gray Děkuji moc za informace. Nakonec jsme se rozhodli, že půjdeme do vodní podlahovky. Sice to má svá rizika (např. prasknutí vody), ale asi to bude lepší než reálnější riziko elektrosmogu.
@lukasberan To těžko praskne jenom tak, to by se musel pohnout barák nebo v topení 15 atmosfér, jinak to možné není a teplovodní ma mnohem vyšší životnost
No však jo, vždyť to říkám. Lidé argumentují tím, že voda v podlaze může prasknout a proto si dají fólií nebo dráty... Což je ale hloupost, protože voda v podlaze jen tak prasknout nemůže a když by praskla trubka s vodou, tak by praskl i ten drát nebo fólie. Takže takový argument je nesmyslný.