Jak je to s decentrální rekuperací?

Zdravím zajímalo by mě jak je to s decentrální rekuperací neboli pokojovou a ohledně toho kolik bych jich v rodiném domě musel mít těchto malých rekuperací abych mohl žádat o státní příspěvek na novostavbu? Děkuji
Odpovědět
S dotací netuším, ty neřeším, ale zvažuji ji do ložnice, ale bojím se hlučnosti.
Odpovědět
Profilova fotka
@davyjones Pro dotace musíte pokrýt výměnu vzduchu na objem vašeho domu. Takže pokud máte objem 300m3 a jedna jednotka zvládne vyměnit 50m3 za hodinu, tak jich budete potřebovat 6. Na rozmístění, z pohledu dotací, nezáleží.
Odpovědět
Nic proti, ale decentrální rekuperace do jednoho pokoje je asi účel a důvod, proč něco takového vzniklo. Decentrální rekuperace do všech pokojů zvlášť je trochu úchylná představa nemyslíte nehledě na dotaci... Copak si umíte představit, že budeme mít v každém pokoji defakto zvlášť malou rekuperační jednotku? Krom hluku si představte jak bude vypadat obálka toho domu.... A jaké bude asi mít vlastnosti když byste se nedej bože do něčeho takového pustil?
Odpovědět
Netvrdil bych, že na rozmístění jednotek nezáleží. Musí splňovat normy a podmínky dotace, mimo jiné účinnost atd. a každý výrobce má dané podmínky pro rozmístění jednotek tak, aby byla jejich funkčnost zaručena (min.výška, odstup od oken, zdí, minimální odstup dvou jednotek atd.). Jediné co nechápu proč decentrální, Pokud to má být jednotka se zpětným získáváním tepla tak se nedoplatíte, protože cena jedné je 35 tisíc a výš, to ostatní pod jsou tzv.regenerační jednotky, tam nevím jestli vůbec by šla získat dotace. Takže lepší je se obrátit na dodavatele, a hlavně mít projekt , který by Vám každý z nich měl navrhnout zdarma, včetně certifikátů, ideálně doklad, že jejich výrobek byl zařazen do seznamu výrobků programu zelená úsporám, či o jaký chcete žádat.. Alespoň tak bych postupoval já. Já dotaci ani nemohl dostat, protože povolení mám na rekreační objekt, ačkoliv je to normál dům. Decentrální jednotky mám již koupené, instalace někdy červen, 2 x 2 jednotky pracující párově (kuchyň s obývacím pokojem, dva pokoje v patře kde se nespí), 2 jednotky do koupelen a dvě plně rekuperační jednotky do ložnic.Celkem tedy 8 jednotek plus ovládání k tomu bez DPH 182 tisíc. A to nemluvím a vnějších krytech, které v antracitu už ani nevím kolik mě to stálo. Centrální rekuperaci jsem z důvodu rozestavěnosti již nemohl dávat, protože v projektu jsem nepočítal s rozvody a technická taky není žádná hitparáda co se velikosti týče. Pokud Vám jde o dotaci, dle mě lepší centrál.
Odpovědět
@lto007 mohu se zeptat prosim na jednotku co bude v ložnici? Nebude moc hlučná? Neměla jsem možnost je nikde vidět zapojené, jen na veletrhu bez zapojení. Děkuji moc.
Odpovědět
Profilova fotka
@lto007 Já netvrdím, že na rozmístění nezáleží. Z pohledu rozumné funkčnosti je to poměrně zásadní. Ale pokud budete mít projekt, kde bude 6 jednotek o dostatečné kapacitě umístěno v jedné místnosti, tak to nikdo rozporovat nebude a dotace dostanete.
Odpovědět
Dle Informační listu výrobku(ve smyslu Směrnice č. 1254/2014 EU) je Hladina akustického výkonu (LWA) [dB(A)] 39, což dle popisu tady https://vetrani.tzb-info.cz/teorie-a-... je tichý šepot. Bohužel potvrdit to nemohu, protože dnes mi teprve dělají fasádu a jednotky nemám instalované, jen nakoupené. I kdybych je měl již nainstalované, hluk jednotky je vždy subjektivní pocit, známý má doma decentrální jednotky sice od jiného výrobce, mě tvrdí že jsou tiché a nic není slyšet, jeho manželka že to slyší -), bohužel v jejich ložnici spát nebudu tak posoudit nemůžu.Jestli nechvátáte, vyčkejte tak měsíc a sdělím sem popravdě, co říká má manželka. Na druhou stranu, když máte puštěnou klimatizaci v horkém létě v noci (třeba na dovče) tak asi bych neřešil decibel sem tam, protože v tom horku bych bez ní stejně neusnul.
Odpovědět
Profilova fotka
@jajinka121 Ony takto ty jednotky moc hlučné nejsou, přes den je prakticky nebudete vnímat, ale pokud ji budete mít zaplou v ložnici v noci, tak o ní zaručeně vědět budete (pokud tedy nebydlíte vedle rušné cesty, nebo jiného zdroje hluku, který by ji přehlušila). Pak je to jen o osobní toleranci k hluku. Přirovnal bych je asi k tišší lednici? Taky jsem o nich nějakou dobu uvažoval a testoval je, ale nakonec jsem se rozhodl, že takový zdroj hluku v ložnici nechci. Proč vlastně nechcete centrální rekuperaci, která teda taky hlučí, ale někde v TM kde o ní nebudete vědět?
Odpovědět
@jakuda nechci centrální, neb nevěřím těm trubkám že se v nich nebude nic usazovat nebo že jdou vyčistit a nechci to potom dýchat. Ale v ložnici máme ráno celkem vydýcháno, takže zde jsem ji zvolit chtěla, ale chtěla jsem aby se zapnula i v noci na chvíli. U hlavní silnice bydlíme nyní, takže na extra ticho zvyklá nejsem, pozemek na dům máme v tiché ulici.
Odpovědět
Další věcí je samotná instalace. Výrobci mají různé průměry tubusů, někdo jako já 160 mm někdo až 250 mm, tyto otvory je možná lepší řešit ve fázi zdění, jinak jako já po válce samý problém. Jádrové vrtání odzkoušeno na cihlách porotherm 44T Profi bez omítek..ani náhodou, rozsekalo by to cihlu na sr...y, do Ytongu by to šlo asi bez problémů. Pokud tedy neuspějete jádrovým vrtáním, tak otvor bude samozřejmě větší než tubus, a tady opět problém, dnes každý pění -)) kde je díra nebo mezera , mrd tam pěnu !! pak se dočete u výrobce, že pěnu tedy ně, protože pak jsou jednotky hlučné.. takže u mě tepelně izolační malta , ale je s tím pakárna to udělat pořádně. To jen na okraj , na co si dát bacha, než se rozhodnete pro decentrální jednotky.
Odpovědět
@lto007 děkuji moc, počkám ráda, v červnu nás čeká teprve základovka. A neznám nikoho kdo decentrální má abych někde viděla v reálu. Díky moc
Odpovědět
@lto007 budou VPC 24 Cm a 20 zateplení k tomu. Máte pravdu s tím otvorem už při zdění. Díky moc
Odpovědět
Článek se načítá
odkud jste ? klidně se můžete přijet podívat, až to bude nainstalované. Já Tábor, JČ.
Odpovědět
@lto007 no to k vám mám asi 350 km 😂 ale poradím se s mužem jestli si uděláme výlet. Díky moc
Odpovědět
ty decentrální jednotky se od určitého počtu naprosto nevyplatí, nehledě na provozní náklady (výměna x filtrů namísto jednoho), decentrální nemají většinou nadřazené ovládání, jsou buď protiproudé (drahé), nebo keramické (a tam je uváděná učinnost prej nesmysl)
Odpovědět
Děkuji za rady :-)
Odpovědět
@lto007 Dobry den, od jakeho vyrobce mate decentralni rekuperace? Dekuji.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 3 letech
@lto007 dobry den, jakou mate zkusenost po 3 letech? Hluk, pocity, teplota, zajimaji me klidne subjektivni pocity. Jakou znacku a typ prosim mame
Odpovědět
@jajinka121 do novostavby dávat decentrální je nesmysl. Obáváte se usazování bordelu v trubkách. Já provozuji centrální 4 rok. Mám plastové trubky, takže není problém protáhnout čistící houbičku třeba se savem. Zatím jsem to nečistil, protože trubky jsou čisté. Plísně vznikat nemohou, protože rekuparaci v podstatě nevypínám ani v létě. Plísně nemohou zákonitě přežívat v intenzivně větraných trubkách.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 letech
Ahoj, obnovím téma. Provozuje někdo lokální rekuperaci v rámci 1 pokoje například ložnice? Případně jaký typ jednotky. Díky
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?