Jak se vyhnout plísním v novostavbě?

Ahoj všem, neustále mě někdo z okolí přesvědčuje o tom, že je lepší nechat zděnou novostavbu promrznout kvůli možnému následnému výskytu plísně. Dokončení stavby tedy i stěhování by u nás vycházelo na říjen až prosinec. Přijde mi lepší v domě topit a větrat než dům uzavřít a nechat promrzat. těžko necháme otevřená okna a odjedeme pryč. Jak jste to měli Vy? Za jak dlouho jste se stěhovali do novostavby? Máte nějaký rady a tipy jak se plísně vyhnout? Měřili jste si doma vlhkost? Děkuji za příspěvky.
Odpovědět
@annaagu Není to nutné. Obecně se doporučuje nechat dům premrznout spíš kvůli sesedani půdy (puda zmrzne, roztaje a dum si sedne) a následnému vzniku prasklinek v omitkach. Plíseň vzniká nadměrnou vlhkostí. V dnešní době se během stavby tolik vody nezabuduje jako dřív (cihly se lepí malým množstvím lepidla, vsude se pouziva spousta sadrokartonu, lehké podlahy, tenčí sadrove omítky..). Pokud budete dostatecne větrat, plísně bych se nebala. Pochopitelně neznám vás domek- materialy, detaily apod,.. btw . vlastní zdeny dům nam nevymrzal a vše je v pořádku..
Odpovědět
@japona Děkuji mockrát za zprávu. :-)
Odpovědět
@annaagu zacali jsme loni v breznu, stehovali se na konci prosince.... od pulky listopadu jely vysousece asi tech 5-6 tydnu... no a od nastehovani hodne vetrat, ale s vlhkosti problem nemame...
Odpovědět
@misadan Děkuji mockrát za zkušenost. :-)
Odpovědět
@annaagu chce to opravdu podstive a pravidelně větrat, alespoň tuto zimu..
Odpovědět
Jelikož už se ve většině případů nestaví pomocí malty, ale lepidel, není už to nutné. Je to asi lepší vzhledem k tomu, že dům si bude sedat, jak tady je už zmíněno a můžou vznikat prasklinky
Odpovědět
@jaroslav1987 Díky za zprávu.
Odpovědět
@peitra01 Děkuju za zprávu, no ale to že se rodina do novostavby nastěhuje už asi vliv na praskliny nemá ne.
Odpovědět
@annaagu Ona se nechávala vymrznout hrubá stavba, štuky a malba se dělaly až pak.
Odpovědět
@viados Ano také jsem si to myslela, ale naše projektantka nám doporučuje se nastěhovat až po zimě z toho důvodu, že určitou vlhkost do domu přidáme vlastním obýváním (vaření, sušení prádla, koupel....). A na jaře už bude dům uvnitř suchý. To by ale musel někdo větrat přes tu zimu že? Aby se to z toho domu dostalo.....
Odpovědět
@annaagu Tak to už je úplná pitomost.. Pres zimu se nechával vymrzniut dům v hrubé stavbě. "Provozní" vlhkost si vyvetrate, pokud nejste extrémní nevětrači..
Odpovědět
@japona Já jsem spíš opak extrémní větrač. Mě to taky nedává smysl proto mě zajímaly názory i jiných lidí.
Odpovědět
Článek se načítá
Žasnem nad niektorými názormi. Čo chcete nechať vymrzať? Mokrú betonovú mazaninu, ktorá má v sebe možno 100-200 l.vody? Ak je niečo mokré nemôžete to nechať vymrzať, však sa to rozpadne. Sadanie stavby má aký súvis s bývaním? Hlavné sadnutie je ihneď po zaťažení základov. Potom stavba dosadá možno aj 10 rokov. Kľudne sa nasťahujte, ale si kúpte kvalitný vlhkomer a merajte vlhkosť. Optimum je 50%-60%. So 70% - tami v zime už treba niečo robiť. V zime ak vonku mrzne sa stavba dá pomerne slušne vysušiť, lebo 70%-ný mínusový vzduch sa pri ohriati na 22°C zmení možno na 30%. (nechce sa mi pozerať tabuľky). Tiež to záleží od zateplenia stavby. Pri napr. "U" pod 1,5 môžete mať aj 75%- nú vlhkosť a kondenzácia na vnútornom povrchu nenastane. Súčasťou projektu by mali byť výpočty celoročnej bilancie kondenzácie vodnej pary a z nich sa dozviete čo si môžete dovoliť.
Odpovědět
@annaagu nebala bych se. Nemluve o tom, ze prat, susit pradlo a varit budes v tom dome dalsich 30 let. Ze zacatku muze byt stavba vlhkejsi (zavisi na technologii stavby, z ceho stavite, cim spojujete - lepidlo/malta). Zavisi take kdy vam budou a pri jakem pocasi lit podlahy a pod. Sesedani muze mit vliv, ale pises, ze byste se zabydleli v rijnu, cili uz asi stavite. Nevim, jak to vasi firme pujde, ale podle mne zrovna ty nejmokrejsi procesy budete mit za sebou v lete v horku, tak uz ta vlhkost se v pohode odpari. Jak radi @kntsz, kupte si vlhkomer do domu. Pri vlhkosti nad 55 procent a obecne prvni zimu vice topit a vice vetrat. Proste kombinovat topeni a vetrani. Ale nebala bych se.
Odpovědět
@kntsz @linee Děkuju mockrát za komentář!
Odpovědět
Profilova fotka
@annaagu, já bych se toho nebála. My začli stavět v srpnu 2016, hrubá do zimy, střecha někdy v prosinci, do února to mrzlo, pak okna a ostatní věci, koncem srpna 2017 jsme se stěhovali. Dům byl plný vody, šlo tam spousta sádrových omítek, anhydritová podlaha a už bydlíme 9 měsíců a plíseň nikde. Důležité je stále větrat a naučit se větrat. O správném větrání najdeš na netu spoustu článků, větrat se musí i v mrazech, ale to stačí pár minut, ale je nutné vyměnit vzduch. My kontrolovali vlhkost pravidelně a teď jsme na nějakých 45-50%.
Odpovědět
@annaagu Jen pro info- v každém m2 lite podlahy je min 15 l vody. Ta musí do prostoru. Pokud to na zimu zavřete, může být s plísní problem. Záleží kdy budou lit podlahy. Jak máte strop, jestli SDK, tak ten nic nepustí.
Odpovědět
My jsme stihli v listopadu pouze zaklady, v breznu se pokracovalo zakladovou deskou a v rijnu jsme se stehovali. Dum byl kompletne dokonceny i s polystyrenem a silikonovou omitkou. Neobjevil se ani naznak plisne a nijak zvlast jsme nevetrali (kvuli teplu). Dum je zdeny s minimalnim mnozstvim lepidla, omitky strojni sadrove. Myslim, ze je to spis o provedeni. Preju hodne stesti 😉
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?