Dobrý den. Dokázal by mi někdo poradit, jak správně topit, respektive nastavit topení. Novostavba, zastavěná plocha cca 140m, topení krbem s ohřevem akumulační nádrže a podlahove topení.
Krb vytopí obývák a kuchyň, tam a v ložnici se loni v zimě se podlahovka vůbec nepustila.
No a chlap má nastaveno tak, že se zapne podlahové topení cca 3 hod ráno a navečer žebřík v koupelně. Když je velký mráz tak třeba i ty 3-4 hodiny do podlahy.
Teď se v nějakých místnostech objevila plíseň, já navrhla topit na méně a častěji. To prý nepomůže.
Jak by mělo topení být nejlépe tedy nastavené?
@katysuch
Chlapa je třeba bacit! 🙂 🙂
Jak píše pyramis - topit na nižší teplotu, ale delší dobu a udržovat relativně rovnoměrnou teplotu ve všech místnostech. A to nemluvím o luxusu teplé podlahy, manželka si v zimě libuje. Kdybych jí v zimě v koupelně pustil jen žebřík, tak uteče z domu 😛
@katysuch
Obecně řečeno nejlépe tak, že v principu nízkoteplotní vysoceakumulativní setrvačný způsob vytápění (jako je podlahové) na podzim zapnete a na jaře vypnete.
@panlorenc Zásadní chyba ten krb nikdy neohřeje tolik vody aby podlahovka mohla topit aspoň 12 hodin natož 24. A to si troufnu tvrdit aniž bych znal výkon krbu a velikost AN.
@martin_s Noc asi nevětrají protože z toho 3 hodinového topení do podlahy nemůže být v domě moc teplo naopak v místnosti kde je krb může být přetopeno. To je slabina tohoto způsobu topení. Pouštět teplo dveřmi do další místnosti není moc účinné protože nedochází moc k cirkulaci vzduchu v dané místnosti a proto se v rozích a nebo za nábytkem (chladnější místa) může objevovat plíseň.
@wpavel Topím taky krbem s AN a tyto problémy nemám. Jenže mám důkladně zateplený dům. Větrám rekuperací. Ta jednak zajistí výměnu vzduchu a taky mírně vyrovnává teploty. V ložnici netopím, ale zřejmě díky rekuperaci tam teplota prakticky neklesne pod 19 st. Mám krb s vysokým poměrem výkonu do vody, takže v největších mrazech se topí krbem tak 8 až 10h denně. Přitom se jednak topí do podlah a naakumuluje se AN. To stačí na zbytek dne. V přechodném období topím jen pár hodin denně, nebo to jede na elektřinu podle nálady.
@zubr487 Netvrdím že to nejde má to ovšem své ALE. U vás je jasné + ta rekuperace. V dnešní cena energie žene lidi do takových úspor že ta plíseň bude dost častá.
@wpavel Topení dřevem je nejlevnější topení a tak trochu nechápu, proč to tazatel/ka tak škrtí. Zákonitě, pokud je v jedné místnosti 17st a v jiné 25st, tak bude docházek ke kondenzaci a na chladných plochách a ke vzniku plísní
Neznám výkon krbu ale musel by mít ten váš, když chcete nahřívat ještě AN tak aspon 12kW do vody, jinak prostě to nejde.
My taktéž máme tuto kombinaci a nakonec do AN vůbec netopíme, protože to nedokáže prohřát, všechno se vytrácí v podlaze a to máme výměník na 15kW, bohužel ale celkem 1000m podlahových trubek a 6 radiátorů.
Topíme tak, že třeba při zatopení je doma 21 - 21,5 a topíme do 24,5 - 25 v kuse do podlahy za 4 - 5 hodin cca a potom to ustane a netopí nic, až dle termostatu další den, pokud v noci dům prochladl se zapíná elektrokotel který topí do 22
@vladimir_sacha pane, přestaňte tvrdit, že topíte do AN. Máte ji zapojenou jen na ohřev TUV solárními panely. Nemáte ani možnost, jak teplo z krbu dostat do AN a naopak nemáte možnost teplo použít do topení. Kdysi jsme to řešili, takže znám Vaše zapojení. Pokud jste to nepředělal, tak platí co jsem napsal