Prosím odborníky, odbornice:) jaký je rozdíl mezi krbem a krbovou vložkou? je možnost, aby to vypadalo naprosto stejně, že by to nešlo ani poznat co to je? jsem lajk, takže to tak taky napíšu:) chci aby byl krb obložený, zazděný, a šlo vidět jen to sklo, okénko:D....jde to u obou? Poradte:) děkuju...
@patrickc Krb má otevřené ohniště a krbová vložka je zasklená (to chceš asi ty). Dnes se klasické krby už moc nestaví. Obezdění vložky vyjde na celkem velké peníze. Pokud k tomu přidáš i peníze za kvalitní vložku, tak seš klidně kolem 100.000,- Kč. Samozřejmě záleží, jestli si obestavbu budete dělat sami, nebo Vám jí bude dělat krbař. Pak se peníze odvíjejí také od toho, jestli chcete teplovzdušné rozvody po domě, nebo akumulační nádobu, nebo "poze" vložku bez dalších rozvodů. Hlavně doporučuji nepodcenit požární bezpečnost! Jsem hasič a už jsem viděl hodně požárů od špatně obezděné krbové vložky. Hodně lidí to řeší krbovými kamny. Oheň je také vidět, cena někde úplně jinde a instalace bez problémů. Já osobně preferuji vložku s akumulační nádobou (jednoduše řečeno - ohřívá vodu v radiátorech a případně i v bojleru, takže pak se nejedná jen o krásné pokoukání na oheň uvnitř vložky, ale i o slušné úspory).
Přeji hodně štěstí při výběru ;-).
My máme obezděnou krbovou vložku a jednoznačně je rozhodně lepší než otevřený krb. Z toho bych měla strach, že uskočí jiskra atd. Navíc si myslím, že otevřené krby jsou dnes v domech přežitek. Mnohem lepší akumulační a výhřevné vlastnosti mají krbové vložky, ať už ocelové nebo litinové.
Firmy si za obezdění berou nehorázné prachy např. Krby Morava. My jsme získali kontakt na místního krbaře, který nám krb obezdil za 12tis. Materiál na výstavbu (žáruvzdorné desky Silca, kamnářské malty atd.) a krbovou vložku jsme si kupovali sami. Nerezový komín nám připojilo kominictví. Ve výsledku nás obezdívka vyšla na cca 20tis. ;-)
Dobrý den, uvedl bych to s dovolením na pravou míru. "Krbová vložka" je průmyslově vyráběné uzavíratelné ohniště určené pro vestavbu do krbu. Prostý termín "krb" označuje topidlo jako celek a dělí se na "krby otevřené" a "krby s uzavíratelným ohništěm" (tedy právě s vestavěnou krbovou vložkou). "Krbová kamna" jsou potom průmyslově vyráběná topidla, která v jednom spojují jak ohniště, tak i jeho opláštění (tedy v principu jde o jednoduchou malou krbovou vložku opláštěnou nejčastěji plechem, litinou, keramikou nebo kamenem).
Co se týče vhodného krbu pro novostavbu, bylo o tom už mnoho napsáno a nemá smysl to tu všechno opakovat. Zásadní je zvážit budoucí účel topidla. Pokud má fungovat jako záložní a zcela nezávislý zdroj, potom je nesmysl jej kombinovat s teplovodním vytápěním, kde je závislost na elektřině (čerpadlo). Pokud nechcete svým dětem uhnat astma a alergie, potom je nesmysl rozvádět jim teplý vzduch obohacený o přepálený prach hadicemi do pokojíčků. Pokud máte nízkoenergetickou stavbu, potom se neobejdete bez externího přívodu vzduchu, kvalitní vložky (ideálně s dvojsklem) a obestavby s alespoň minimální akumulací.
Zkuste mrknout na www.kamnari.cz a najít články o základních chybách ve výběru a jednotlivých systémech vytápění, myslím, že Vám to ve věci může udělat trochu jasno a nenaletíte jen tak na něco.
P.S.: Zkuste také najít ve výčtu živností slovo "krbař". Nenajdete. Je to proto, že tato živnost vůbec neexistuje. Jediné správné živnostenské oprávnění je "kamnář" resp. "kamnářství". Rozhodně si nechte prokázat kamnářské vzdělání (výuční list v oboru "kamnářství"), živnostenský list (v oboru "kamnářství") a ideální si ověřte i členství v Cechu kamnářů ČR.
@jan_temr Děkuji za vysvětlení... Zaujal mě Váš příspěvek a chtěla bych se zeptat - pokud tedy krb budu používat jako záložní, nezávislé topidlo, jakým způsobem zajistit, aby bylo teplo rozváděno do celého domu, když hadice s teplým vzduchem a přepáleným prachem není vhodný "transportní" prostředek (přesně takto jsem to totiž chtěla nechat udělat)? No, nejspíš se to dočtu na Vámi udaných stránkách...
@vera_vila Já bych řekla, že jiný transportní prostředek neexistuje. To je jediný možný způsob. Ale 100% to nevím. My to rozvedené nemáme, jelikož nás dost krbařů od toho odrazovalo - prý to dost přenáší zvuk, jako lékařský fonendoskop. ;-)
@vera_vila@alcar Další možný prostředek je vzduchotechnika :) Odtah rekuperace se obvykle umisťuje v blízkosti tohoto zdroje tepla. V cirkulačním režimu, typickém pro zimu, se pak vlastně takto získaný teplý vzduch (navíc prohnaný přes filtr), rozvádí po celém domě. Ale to je spíš vedlejší efekt rekuperace, takový bonus navíc :)
@vera_vila Jsou celkem tři možnosti:
1) Otevřený teplovzdušný systém, kdy je ohřátý, o přepálený prach obohacený a naopak o přirozenou vzdušnou vlhkost ochuzený vzduch veden izolovanými hliníkovými hadicemi do pokojů. O negativech tohoto systému je opravdu už zbytečné psát, snadno to najdete.
2) Teplovodní systém, kdy je část výkonu vložky předána vodě jako jinému teplonosnému médiu a ta je vedena do akumulační nádrže. Takový krb je samozřejmě závislý na el. energii (stejně jako předchozí krb teplovzdušný, pokud je pro rozvod použit ventilátor, nikoli jen samotíž) a má i další svá specifika, která je zkrátka nutné respektovat (vyšší investice o "topenářské příslušenství", vyšší investice do vložky, nutnost kvalitního projektu topení, regulace, směšování zpátečky na min. 55°C atd.). Navíc je krb stále částečně teplovzdušný (nikdy není výkon do vody 100%) a tedy pro něj v omezené míře platí výše řečené.
3) Uzavřený teplovzdušný systém (hypokaust), kdy je vzduch zcela uzavřen uvnitř dutin krbu a nijak tedy neovlivňuje kvalitu klimatu v domě. Výkon je předáván nikoli výdechy vzduchu, ale měkkým a zdravým sáláním teplosměnných ploch, bez nepříjemných tepelných zón (28°C pod stropem, 18°C u podlahy) s možností akumulace a tedy komfortního provozu bez obsluhy. Nevýhodou je vyšší investice při pořízení (vzhledem k účinnosti takového systému je ovšem návratnost velmi dobrá - takové topidlo nestavíme na léta, ale na desítky let), vyšší nároky na kvalitu kamnáře a pokud jsou třeba rozvody na delší vodorovné vzdálenosti, potom i závislost na el. energii vzhledem k nutnosti použití ventilátoru.
Věřte mi, že je to problematika složitá, není to otázka pro internetové diskuse, kde laici skutečně nemají ponětí (to nemyslím nijak zle) o tom, jaké jsou současné možnosti řemesla.
@jan_temr Sice jsem moc nepochopila ten uzavřený teplovzdušný systém, ale to už si dohledám... Mocný pan Goo-le to určitě zvládne... No, tak to asi možnost přitápění si vzdáme a tím pádem je škoda té investice do krbu a komínu, když budeme jen o dlouhých zimních večerech koukat do ohýnku... Moc děkuji za odpověď.
@hugo58 No, vzhledem k tomu, že rekuperaci v domě mít nebudeme, pouze nějakou levnější, ale stejně účinnou alternativu, tak pro nás asi taky žádné řešení :-(
@hugo58 Dobrý den, bohužel vzduchotechnika hospodaří pouze se vzduchem, nikoli se sálavou složkou, takže pokud je topidlo pro obývací pokoj předimenzované (což je v praxi 90% všechn krbů díky jejich velkému prosklení, pokud není zdvojené), nepomůže ani to.
O filtrech si nedělám iluze, protože každý má určitou jemnost a tedy jemnější frakci zkrátka pustí. Prachové čístice jsou až mikroskopické, takže... O zahnívajícím kondenzátu, mrtvých pavoucích, mouchách a další havěti v nerevidovatelných a nečistitelných potrubích o celkové délce desítek metrů asi raději vůbec nemluvit.
@vera_vila No zkuste načíst něco o hypokaustu, ale nevím nevím :) Některé věci se prostě nedají zvládnout svépomocí kvalitně, smiřte se s tím a obraťte se na odborníky, od toho tu jsou. Pokud je investice do individuálně stavěného krbu příliš velká, pořád je tu možnost pořídit vhodná a kvalitní krbová kamna...
@jan_temr Dobrý večer. Kondenzát (natož zahnívající) nevzniká, rozvody jsou díky neustálé cirkulaci vzduchu suché. Část prachu samozřejmě projde, ale vzduch je daleko více pročištěný než v domech bez rekuperace. A pavouk či mocha vám pojdou i jinde než v rozvodech, které navíc opravdu nejsou prostředím (opět vzhledem k neustálému proudění vzduchu), kde by se jim nějak extra líbilo ;o) Ale já nechci odbočovat od tématu. Jen jsem chtěl upozornit, že když jste tu narážel na tu neznalost laiků v oboru kamnářském, sám byste se měl něčeho podobného vystříhat...
Jinak jsem prostě jen reagoval na dotaz, jak se dá teplo od krbu ještě nějak rozvést. Samozřejmě si plně uvědomuji, že tepelná vodivost vzduchu není nijak zázračná...
@vera_vila Co je prosím ta levnější, ale stejně účinná alternativa rekuperace? To mě zajímá. Neumím si představit řešení bez rekuperační jednotky, která je klíčovou položkou nákladů na pořízení rekuperace... Díky.
@patrickc@vera_vila@hugo58@jan_temr Bez jakékoli reklamy čistě praktické zkušenosti od laika v oboru krbařském (pardon kamnářském), profesionála v oboru požární ochrany (vyšetřování příčin požárů) - teplovzdušné rozvody jsem měl doma v bytě, kdy manželka je silná alergička na prach a roztoče a rozhodně netrpěla jakýmkoli náznakem alergie při používání teplovzdušných rozvodů. Za mě a mojí alergickou ženu mohu tedy říct, že v tomto směru jsme neměli problém, byla opravdová spokojenost a v krbu bylo topeno opravdu často. Samozřejmě je možné, že někdo trpí silnější alergií na prach a pak je zavrhnutí tohoto systému oprávněné. Závislost "teplovodního krbu" na elektrické energii není zase tak "drastická", jelikož toto se řeší záložním zdrojem (otázka pár tisíc korun za záložní zdroj a kvalitní čerpadlo). Pokud i tato varianta selže, existují různé varianty typu vychlazovací smyčka a pod. Pro lajka myslím zajímavá, leč ne zásadní informace. Toto je věcí právě krbaře (kamnáře), který instalaci provádí. Externí přívod vzduchu u novostavby je v dnešní době téměř standart, jelikož i plynový kotel potřebuje tekovýto přívod a nikdo se nad tím nepozastavuje. Nevidím v tom tedy problém, pokud se s tím počítá již při stavbě domu (i nízkoenergetického). Pokud má krb sloužit jako záložní zdroj, potom je nejen nesmysl jej kombinovat s teplovodním vytápěním jak zde již bylo uvedeno (předpokládám, že v první řadě jde o peníze), ale dle mého názoru je zbytečné investovat i do samostatného krbu a naprosto postačí právě krbová kamna, která se cenou pohybují v úplně jiných dimenzích.
Omlouvám se, že zde necituji normové znění, kterému sice není při prvním přečtení dobře rozumět, leč dobře to vypadá, ale píšu pro laika, který toto snad bez velkých problémů pochopí na první pokus.
Pokud Vám jde "pouze" o koukání na plápolající oheň, je zde také alternativa lihového krbu (biokrbu), který můžete bez větších problémů pověsit na zeď. Zde si ale dovolím podotknout, že tato alternativa z hlediska mé profese není tím správným řešením (toto není jen můj názor, ale výsledek několikaleté praxe a spolupráce s kolegy v rámci celé ČR).
Přeji tedy opět dobrou volbu při výběru a hlavně spokojené bydlení.
@hugo58 Špatně jsme se pochopili, asi jsem to vyjádřil nejasně. Mluvil jsem o teplovzdušných rozvodech krbů, nikoli o vzduchotechnice, která skutečně není mým oborem. Tolik na vysvětlenou... Ta hlavní myšlenka měla být rada při úvaze o rozvodu vzduchu pomocí vzduchotechniky, která skutečně umí rozvést pouze část výkonu, která je předávána teplovzdušně.
@hugo58 Systém nuceného větrání AEROCO... Vysvětlovat to nebudu, jsem jen ženská a věřím tomu, co mi řekli projektanti a také to doporučili jako levnější variantu s obdobnou funkcí, jako má rekuperace... Odvod nadbytečné vzdušné vlhkosti, pravidelná, řízená výměna vzduchu v místnostech... Stačí si vyhledat AEROCO a určitě se dozvíte víc... No, možná ta účinnost asi nebude tak stejná, ale funkce je dost podobná...
@jan_temr Samozřejmě na jakékoliv počiny ohledně krbu budeme spoléhat na odborníky, jelikož jsme s manželem oba stavebně nevzdělaní a tuto záležitost bych nepřenechala ani svému stavebně vzdělanému kamarádovi, i přesto, že mu hodně věřím... děkuji... Zkusím něco načíst, otázkou budou samozřejmě finance.
@tomikno No, je fakt, že v první řadě jde většinou o peníze, ale obestavěný krb pořád vypadá v tom obýváku líp, než krbová kamna ;-)
@tomikno Nebylo mou snahou říct, že existuje jen jedno dokonalé řešení. Právě naopak - existuje mnoho řešení, nejen ta obecně známá, ale všechna jsou něčím vhodná a něčím nevhodná pro konkrétního uživatele. Závislost na el. zdroji je něco jiného než záloha proti přetopení. Pokud mluvím skutečně o ZÁLOŽNÍM zdroji, potom jde o to, že se v něm topí v momentě, kdy ostatní zdroje selžou (delší výpadek el. energie, odpojení plynu, porucha el. nebo plyn. kotle). Záložní el. zdroj oběhového čerpadla samozřejmě znám, ale ten je určen právě jen k překlenutí krátkých výpadků (v praxi se používají v naprosté většině zdroje na max. cca 6 hodin). Stejně tak dochlazovací smyčka (nebo i dvoucestný dochlazovací ventil) slouží opět k zabránění havárie a ohrožení uživatelů na zdraví a majetku, ne k tomu, aby mohl být krb používán i v případě výpadku el. energie jako plnohodnotné topidlo.
K té prašnosti a alergiím můžu říct po 12ti leté praxi asi to, že je ten důsledek zkrátka prokazatelný. Přikládám fotku ventilátoru teplovzdušných rozvodů po 7mi letech provozu... Pokud tu mluvíme o kvalitním bydlení, zdravém klimatu, které zajistí např. vzduchotechnika (viz. příspěvek hugo58), potom tohle nemá v moderním domě co dělat. Samozřejmě se i teplovzdušný krb dá postavit líp nebo hůř, např. použít ne zcela izolační materiál pro obestavbu, využít pro rozvod samotíže apod. Nepoužívat termíny samozřejmě také můžu, nebude to potom vypadat tak dobře jak píšete (to je tedy s prominutím pěkná konina), jenže potom právě dochází k těm zmatkům, kdy je krbová vložka zaměňována za krbová kamna, kamna za "honzovskou pec" apod. a ti, kteří chtěli poradit se v tom prostě ztratí.
Každopádně přeji šťastnou ruku při výběru...
@vera_vila Kouknul jsem, pochopil. Jedná se o systém nuceného větrání, ale bez rekuperace vzduchu (tzn. bez zpětného využití odpadního tepla). Určitě zajistí příznivé klima, ale již bez efektu případné úspory tepla. Pak je i cenová úspora pochopitelná. Pro novostavbu určitě užitečná a nezbytná věc, ale rekuperace to fakt není ;-)
@hugo58 No, řekli nám, že pokud nemáme opravdu nízkoenergetický dům, pak rekuperace je zbytečně drahý přepych... Dále jsem to neřešila, protože vím, že na bance by nám taková investice neprošla, už tak měl odhadce problém s tímto nuceným větráním a nechtěl nám ho uznat, že máme přece okna... Takže asi tak nějak... Navíc myslím, že uspořit teplo (i když možná ne v takové míře) se dá i jinými způsoby... Ale to už jsme zase v úplně jiném tématu :-)
@ vši
Že se do toho taky pletu, tak my máme ještě další alterantivu - a to interiérová kamna (Verner).
Nemyslím že vypadají špatně, jsou s tepl. výměníkem a AKU-nádrží a věřte, že náš dům, který má stěnu 15cm dřeva (bez jakékoliv izolace, sendvičů, nalepených polystyrenů a pod.), ve výšce 820 m.n.m skoro na Šumavě, bez rekuperace a jiných vymožeností vytopí tak, že máme spotřebu 10 PRM dřeva ročně včetně ohřevu TV (TUV). Ať pročítám a porovnávám všechna řešení, tohle se jeví jako a/ technicky nejméně složité b/ zcela výkonově dostatečné, c/ splňující i požadavky snadné regulace a d/ i vizuálního pocitu "ohně v domě"
PF
@vera_vila Já vás nekritizuji, naopak chválím! Řízené větrání je důležitá věc, každý si myslí, že to uvětrá okny, ale pak se je nikomu nechce v mrazu otevírat :-) Takže rozhodně není nezbytné mít k řízenému větrání i rekuperaci, která samozřejmě něco stojí a návratnost takové investice je sporná. Všechno je to prostě o míře možného komfortu, která se samozřejmě také vždy odvíjí od možné investice :-) Já jen chtěl upozornit na to, že je rozdíl mezi samotným nuceným větráním a nuceným větráním s rekuperací ;-)
Sleduji, že diskuze se rozvinula ve velmi odbornou problematiku na úrovni, kde je laikům téměř vstup zakázán. :-D Nicméně si dovolím říci názor z pohledu laika, někdy cennější, než odborné diskuze. :-)
No nicméně jedno je jisté. Toto téma mělo mít úplně jiný název, neb i já jsem ho v prvním momentě pochopila tak, že se uživatelka ptá na to, jaký je rozdíl mezi krbovými kamny a krbovou vložkou, protože otevřený krb a obezděná krbová vložka nemůžou nikdy vypadat stejně a ani nemůžou funkci plnit naprosto stejně.
@vera_vila No například my jsme si nechali zbudovat krb do obýváku, jednak kvůli tomu, že se tam zdržujeme nejvíc a je tam toho tepla potřeba a pak taky právě na ten efekt plápolajícího ohně, který je ničím nenahraditelný (v žádném případě ne umělým plápoláním z biokrbu, který je opravdu životu nebezpečný jak píše @tomikno - taky vím z praxe ;-) ). Rozebírali jsme tuto otázku mnohokrát a rozhodli se, že náš krbík bude sloužit v přechodných obdobích tj. jaro a podzim, kdy ještě není taková zima a topením v krbu vytopíme aspoň ten obývák+kuchyň. No, k našemu překvapení jím vytopíme celý dům, když uděláme jednoduchou věc - otevřeme dveře do všech místností a teplý vzduch se rozvede přirozenou cestou. Máme pouze jeden jednoduchý průduch a to do předsíně. Podotýkám, že toto lze jen v měsících, kdy se venkovní teplota pohybuje kolem 10st. V mrazech už musíme přitápět plynem. Krbovou vložku s výměníkem jsme nechtěli, neb investice by asi byla vysoká a vzhledem k našim nároků si vystačíme s tím, co máme.
Pokud byste chtěli krb opravdu na "větší akce", pak je třeba si předem určit, na co to bude, co všechno chcete vytápět a jestli se vám vrátí investice, kterou dáte do složitých rozvodů, pakliže nechcete jen ty jednoduché "hadicové". ;-)
@alcar Děkuji za názor... No, my máme tak trošku problém v tom, že krb máme umístěn poměrně "blbě", takže i když otevřeme dveře, tak bude minimální možnost, aby teplý vzduch z obýváku přirozenou cestou proudil do ostatních pokojů... Krb chceme hlavně taky na přitápění, případně záložní zdroj tepla, kdyby vypadl primární zdroj nebo se pokazil kotel... nebýt toho umístění, tak se na to víceméně vůbec neptám, protože samozřejmě nejlevnější řešení je prosté otevření dveří...
tip pro laiky:-)našla jsem na netu kanadské krby, je to i s videem. A máme asi jasno. Koupíme i ten ventilátor a ten přemístí teplý vzduch i směrem k pokojům. Myslím, že to taky stojí za zvážení. ;-)
@zuzkali
OK, jenom opakuju, že má-li to být pro celoroční vytápění, pořád hlasuju pro teplovodní s akumulací - u těhle teplovzdušných systémů (vyjma dlouhožárných kachláků) platí - topím = je teplo, netopím = všechno se ochladí. Spotřeba dřeva je podle mě mnohem větší, ono "utopit" barák otevřenými dveřmi a dírami ve stropě není jen tak... Toto výborně právě vyrovná ak. nádrž. Např. my v těhle mrazech večer natopíme 1m3 vody na 70-70°C a ráno se nám automaticky sepne topení ve 3 hod. a do 6-7 hod je všude krásně teplo a teprve pak zatopíme. Tohle se Vám s krbem byť s mnoha ventilátory nepovede...
PF