Zdravim, budu stavet bungalov zast. 130m2 s pultovou strechou, tvar obdelnik, stena 30 porotherm+260 eps, TZ 3.5kw,s rekuperaci 2,3kw.merna spotreba tepla na vytapeni cca 34kwh/m2(rok).
Jaky zvolit typ vytápění? Jako doplnek bych chtel krb na obcasny pritopeni v mistnosti. Chtel bych neco bezstarostnýho cemu se nebudu muset venovat kazdy den a ohrivalo to i vodu na koupání.
@melin6 Pokud budete mít skutečně TZ 2,3kw tak podle kalkulaček na TZB by mohl stačit el. kotel. Ten krb bez starostí určitě nebude a na občasné zatopení je podle mne příliš drahá investice.Záleží na fin. moznostech,ale pokud uvažujete o rekuperaci podívejte se na ty aktivní = komplexní řešení.
@suchos tak zezacatku muze bxt jenom kamna za 12000kc a aktivni rekuperace to mate 175 000 od nilanu, to je strasna darda, sice je to kompletni ale kdyz to ohriva i bojler tak ono toho tepla k predani uz tolik nezbyde, podlahovku bych stejne dal do podlahy aby tam byla a k tomu asi tepelko za 100 000, rekuperace pasivni za 40,rozvody pocitat nebudu ty bych delal tak i tak u obou
Co je to "příliš drahá investice" co se krbové vložky týče. Hodlám také pořizovat rohovou a občasné vytápění, vestavěné aku prstence nebo komplet akumulační stavebnice, k tomu vzduchu rozvod ale jenom přes TM do elkové chodby. Neberte to prosím jako rýpání, jenom se ptám :-)
melin6> co je to prosím tepelko za 100k, tuším, že jsi řešil v prvopočátku Nibe a to za 100k určitě nebude. Díky.
Tepelko od echsron nebo jak se to pise je to zeme/voda s 2kolektorama 3kw na ohrev vody a topeni, nibe jsem resil ale u jineho pudorysu domu s vetsi tepelnou ztratou
@milanor V pohodě já to tak neberu. Ta příliš drahá investice pro občasné zatopení podle mne znamená cca 100.000 tis pro krbovou vložku komplet s obezděním atd. Pokud jen kamna tak je ta cena samozřejmě nižší.Z mého pohledu ale nevýhody vyplývající z topení tuhými palivy jsou u obou variant.Ne každý má projekt domu navržen tak že má v technické místnosti skladiště na dřevo a přikládací otvor, což je podle mne nejlepší varianta.A od několika známých vím že také uvažovali jen o občasném zatopení pro radost a pohodu a vydrželo jim to jen první zimu.Takže pokud topit kamny tak co nejčastěji,pak jsou podle mne opodstatněnou variantou vytápění... ale je to jen můj subjektivní pohled , takže se na mne krbaři hned nevrhněte.... :)
@suchos topit bych tam chtel tak 2x týdně, vzdy o vikendu, bude to bez vymeniku takze to bude topit jenom tak do prostoru + romantickej efekt, takze investice zezacatku cca 30 000 pouze, nechci kazdy den zatapet abych mel teplo a furt se o to starat, proto volim tepelko spis, sice je tam vetsi investice ale pro ten klid na dusi a bezstarostnosti, samozřejmě pocitam ze se muze neco pokazit ale to bx si pak clovek nekoupil vubec nic, takze podlahovka a rozvody pro rekuperaci udelam, rekuperacka se tam da casem, prece jenom nejde vsechno hned
My máme nějaké ty lesy, takže dřevo defakto za práci, tato práce mě i v určité míře baví, jinak bych do vložky/kamen nešel, vždy je z toho nějaký ten bordel, jednou za čas vám prostě chtě nechtě vyletí nějaký ten kouř. Ze začátku jsem plánoval napojení na vodni okruh + aku nádrž, díky částečné složitosti a problematice sladění s hlavním zdrojem tepla jsem to zavrhl, teď mám v plánu udělat pouze ten rozvod vzduchu přes TM do protilehlé části bungalovu, aby se to teplo aspoň trochu využilo a obývací pokoj nebyl neustále přetopený.
"Bohužel" se také podobně jako melin6 kláním k TČ vzduch/voda namísto plynu, TZ budu mít vyšší, plyn mám na pozemku, ale nějak mi není už sympatický a pro mě je to prostě akorát další "zbytečná" komodita v baráku. No a tím pádem, že taková záloha a pritopeni v přechodném období je v plánu právě krbová vložka, tak mi tato investice přijde jako úplný nesmysl, ale to je pouze můj názor :-)
A ano, TM byla od začátku plánována pro krbovou vložku se zadním plněním, nicméně i tato varianta má své nevýhody. Další výhodou beru to, že krbová vložka se nemusí kupovat hned a může se koupit třeba za poslední zbylé penízky, když tedy nějaké zbydou :-)
Uvažovat s tak malou teplenou ztrátou nad krbovkama je nesmysl, když uvážíme, že ta tepelná ztráta je počítána cca na -15°C (dle oblasti), tak většinu topné sezóny bude poloviční, pak tam hrají roli tepelné zisky od spotřebičů, lidí a slunce versus jakýkoliv krb, kde se pod 2,5kW výkonu nemůžeme dostat, tak bude docházet ve většině případů k přetápění.
Co se týká samotného topení, tak v takovém domě jednoznačně elektřina, z důvodů požadavku PENB lze uvažovat např. o klasické klimošce doplněné přímotopy, ostatně na tzb info je kalkulačka, která to pěkně vyčíslí.
Na romantiku bych si koupil něco malého na biolíh.
@iveta_89 vzal jsem to podle kalkulačky na tepelny ztraty ale kdyz jsem vse zadal do vypoctu na mernou spotrebu tak to i s ohrevem vychazi na 15Mwh/rok