Kolik vás stála obestavba krbové vložky? Ideálně pokud Vám dělala firma, z nějakého materiálu k tomu určenému, ne např. z ytongu, do stavby svépomocí si netroufáme, a zvažujeme jestli jít do krbové vložky nebo do krbových kamen, když plánujeme topit jen příležitostně, děkuju za odpovědi!
Zatím máme "jen" nabídku, ale obestavba s akumulací celkem i s prací 49 tis. Zřejmě to dopadne tak, že budeme mít krbová kamna s akumulací, vyjde to levněji. Až to vyzkoušíme, jak to vlastně v NED funguje, zařídíme se podle toho ;-)
@lat obestavba vc rozvodu kourovodu do sousedni misnosti a do dvou mistnosti nad krbem, vc krbove vlozky Bef, ktera sama o sobe stoji asi 43tis a misto mrizek mame pruduchy... vychazi to vse asi na 90tis se vsim vsudy...
@mitote Proč by NED měly být špatné ? NED, nebo i běžné domy, mohou mít mnohem nižší spotřebu energií, než pasivní domy.
Tam je jiný problém, stejně u NED, i PD , hlavně ovšem u dřevostaveb - přehřívání obýváku, diskutujeme - li o krbu, nebo kamnech.
@mitote Asi né, pokud vám ta vložka bude přehřívat místnost, což se donedávna v mnohých NED často dělo, zatopíte si jen 1 x. Přehřejete obývák na + 35 1C a víckrát již nezatopíte.
@login8 rikam KVALITNI krbar, mela jsem na stavbe tri, z toho jen jeden resil velikost domu, velikost obyvaku a k tomu odpovidajici vykon vlozky... Ostatni rekli ze je to jedno
@mitote Krb se nenavrhuje na tepelnou ztrátu, neboť nemá stabilní výkon. To není plynový kotel, ani elektrokotel, ani tepelné čerpadlo.
Nikdo nemá možnost stát u krbu 24 hodin denně, dobrou noc. Ani to nejde, u krbu jet trvale na plný výkon. Nebo trvale na stabilní výkon.
A to mám doma jeden z nejdražších a nejkvalitnějších krbů. Co máte doma za krb vy ?
máme též NED a manžel při oslovování firem trval na tom, že se chce vyvarovat právě toho nešvaru, kdy se zatopí a pak se otevírají okna, protože je totálně přetopeno. Chtěli jsme krbovou vložku s nízkým výkonem - kterých je ale málo a nakonec nás oslovila jedna firma,která věděla o čem mluví a chápala naše požadavky. Měli by přijít ted ve středu a cena je též kolem 85 tis. s obestavbou a včetně vložky
@1leontynka Blahopřeji k tomu, že o problému přemýšlíte. Mne vždy málo zajímalo , jaká je cena a jaký nápis. (značka). To jsou vlastnosti výrobku, tak na 4. až 5. místě.
Nejprve vlastnosti výrobku - jak to funguje, proč to funguje a zda to funguje, servis a pak až nějaká značka.
Ten nápis na jakékoliv krabici může být někdy velmi předražený. Třeba 4 značková, drahá tepelná čerpadla, se vyrábí v 1 fabrice, každá firma si pak lepí nápis, jaký chce a lidé se radují " že mají špičkovou kvalitu" A mají jen drahý nápis.
Ahoj, ta nekonečná otázka, zda krb NED nutně musí přehřívat je už dávno zodpovězená. Je s podivem, že se už několik let neustále dokola znovu a znovu odpovídá na totéž...
Krbová vložka jako taková je "pouze" spalovací zařízení. O výkonu krbu jako celku vložka rozhoduje jen z části. Podstatné (v případě NED dokonce podstatnější) je, jakým způsobem a z čeho je provedena "obestavba" krbu. V případě NED je samozřejmě nutné uvažovat o jiném, než teplovzdušném krbu - tedy o sálavém (ideálně s akumulací) a nebo teplovodním, případně o kombinaci.
Není tedy problém použít v obývacím pokoji se ztrátou 1-1,5 kW krb. vložku se jmenovitým výkonem 7 kW, pokud je krb postaven tak, že dostatečně rozkládá výkon v čase. Jak bylo řečeno, věc musí řešit odpovědný kamnář, který na to má kvalifikaci i oprávnění...
Já myslím , že při takovýchto ztrátách , vám bude i ten akumulační krb přetápět . Jediné co vám pomuže je otevřená dispozice . Velký obývak s kuchyní a posílat teplo do jiných pokoju. Kdo má patro , tak otevřené schodiště s galeriií. Pak máte dostatek akumulace ve stěnách i nábytku co ten vykon pojme. Ono nějaká vložka , velké sklo a pár metru tahu co vám udělá kamnář ve vysledku dají stejně ty 4 až 5kw/h . Níž se prostě nedostanete.Navíc akumulace se nedá vypnout. jak mě říkal známý co má kachlová kamna , tak musíte opatrně. Když pak přetopíte a necháte vyhasnot , tak i když vyvětráte , tak zachvíli je přetopeno a stále to sálá.
Možná se podívejte po malých jotulkách f 602n. Ty mají nízké a uzké topeniště(na 2 polena) . Fungují jednoduše , spodním otvorem v kole jde do topeniště primár a ohen vrací zpět deflektor (ten je do obloučku) k hornímu otvoru v kole, kde dohořívají dřevoplyny (jen se vlní z komína) . Tak dochází k dobrému a pomalému hoření na velice malém prostoru před dvířky. Kamna jsou taky nejteplejší na tomto místě pod plotnou. Když tam dáte 2 polena, tak vám hoří hodinu - pokud toto budete provozovat 3 hodiny , tak tam máte hromadu žhavého ,kam už nenacpete další polena (topeniště je bezroštové) .Mužete samozřejmě otevřít vzduch naplno a spálit žhavé, ale to pouštíte teplo akorát do komína. Lepší je topit cyklicky. To znamená naložit 2 polena , ono vám to hodinu hoří a pak nechat vyhasnout 1 až 2 hodiny. Žhavé slehne a kamna vychladnou a postup znova opakovat. Nakonec zjistíte , že za večer jste protopily 6 polínek a topíte velice usporně. Nemám problém přikládat i po 4 až 5 hodinách , kdy kamna jsou už vlažné, ale stačí vyhrábnout žhavé a přiložit mezi 2 polena pár šišek a jede se dál.
Podobná bezroštová kamna jako jotuly f 602n jsou třeba dovre 600 a 100 , v plzni vyráběné KD 110(licence jotulu f 606) a modernější plamen trenk. Mají sice vyšší nominální vykon než jotuly f 602 ,ale princip spalování je stejný a velikost topeniště je zhruba stejná (zázraky se nedějí)
@jendad A už jsme u toho znovu že :) Prostě ne, kamna nemusí mít výkon 4-5 kW, pokud se správně postaví. Zkrátka mohou mít výkon 1-1,5 kW a to i s relativně velkým prosklením. Samozřejmě, že sklo o velikosti 70x40 cm předá z aktuálně vytvářeného výkonu cca 30% do obývacího pokoje ihned (tedy z uvedených 7 kW cca 2 kW), ale dostatečně kvalitní (robustní, těsněná, správně konstruovaná) krbová vložka má i svůj rozsah regulovatelnosti cca od 50-60% jmenovitého výkonu.
Souhlasím s tím, že otevřená dispozice pomůže, ale zbytek je prosím mýlka...
Kamna co mají 1 až 1,5kw vykon ? Sám píšete , že jenom sklo muže dát 2kw . Samozřejmě mužete dát dvousklo a ruzně to izolovat. Někde myslím že na tzb- info,cz , když stavěli zděná akumulační kamna , tak uváděli orientační vykon u 1m2 plochy asi 700w. Pokud chci mít kamna trochu efektivní , tak tam dám aspon pár metru tahu , aby teplo ze spalin nevyletělo komínem. A hned mám pár metru čtverečních plochy (a tedy i nějakou tu kilowatu). Otázka je zda pokud to udělám tak , aby to netopilo ,zda to má vubec smysl za ty peníze stavět .Přece jen je to většinou zakázková vyroba a utrácet desítky tisíc no nevím nevím. To už se pohybuju u luxusního zboží (zbytné)
Aby jste nedopadli tak , že protopíte bednu dřeva a polovina energie vyletí komínem
Ale třeba takováhle kamínka https://www.youtube.com/watch?v=vC3lL... To už by se mohlo pohybovat okolo pár kilowat (cena , životnost ?)
@jendad Ale notak... Píšu přeci o tom, že lze použít i větší (krbové) prosklení a při správné konstrukci kamen nepřetápět (2kW v interiéru se ztrátou 1,5kW po dobu jedné hodiny je opravdu "strašný průšvih"). Pokud se použijí obvyklá kamnová dvířka se sklem typicky 30x20 cm, je prostup skrz něj cca 15% i při použití jednoduchého skla. A tedy pohoda i v NED. Sklo navíc topí pouze po dobu hoření, což je u akumulační kamen správně 60-90 minut a do té doby zase netopí teplosměnné plochy...
Testy uváděné na tzb-info.cz prováděl Cech kamnářů ČR. Kamna byla pro účely zkoušek stavěna s osmihodinovou akumulací, čemuž odpovídal i plošný výkon. Samozřejmě je ale možné je dimenzovat i s menším výkonem, to není problém. Nechápu, proč mluvit v této souvislosti o kamnech, která netopí? Samozřejmě topí, ale nižším výkonem (odpovídajícím potřebám domu a uživatele) a po delší dobu.
Cena je vždy subjektivní hledisko - každý máme jiné možnosti a jiné priority. Někdo prostě není ochoten věnovat čas a námahu obstarávání si dřeva a zvolí TČ nebo levnější způsob topení. Jiný zase oceňuje zdravotní hledisko i estetiku pokojových kamen či totální nezávislost na vnějších dodavatelích energií a vybere kamna... OK, každý dle svého gusta, proč to ale zpochybňovat?
@hapovab je to tato firma http://www.rushkrby.cz/index.htm
Dostali jsme na ní doporučení od několika lidí a jelikož mají fakt výborné reference, tak jsou u nich delší čekací doby.
Ahoj, vložku jsme si nechali vyrobit, dvojí spalování a dvouplastova cena 19 tis. Materiál na profíkrby.cz ..14 tis (desek zbylo zbytečný moc tak by to bylo ještě min..a dělal to zedník. ..toho jsem ještě neplatila a myslím že do 3 tis se vejdu...a chybi už jen mřížka. ..Máme Podlahové topení, tak krb jen prilozitostne. .