Zdravím,
nechal jsem si spočítat TZ a při hodnotě 3,5kW jsem počítal s el. podlahovkou, klimatizací v obýváku a bojlerem s TČ. Nyní mne trochu zaskočil výpočet TZ k PENB, kde jim vyšlo 4,6kW. Mohl by mi to někdo znalý zkontrolovat? Nedá se sem vložit PDF.
Minulý týden jsem se byl podívat na předváděčce systému Biosuntec, kde mne zaujalo to, že mají rekuperaci, topí a chladí jedněmi rozvody.
Za celý systém (rekuperace, chlazení, topení, ohřev TUV v bojleru s TČ, rozvody, projekt VZT, vyřízení dotace) chtějí (po odečtení dotace B1) cca 230 tis. Kč.
Za mne výhody: tichý provoz, žádné nevzhledné klimatizace, foukání za krk, vše v jednom, stejně bych musel pořídit rekuperaci, mizivé náklady na topení (4000 Kč/rok), předpoklad, že se vícenáklady s tím spojené vrátí levným provozem, nabízí servisní smlouvu na 5 let
Nevýhody: asi dost složitý systém, nutno dodržet podmínky dotace - neprůvzdušnost, což přináší další náklady při výstavbě, nevyhnu se doplňkovému zdroji tepla - el. podlahovce nebo přímotopům.
Jak je to s konkurencí? Něco podobného nabízí Atrea, nevíte za jaké peníze?
K těm TZ, Biosuntec mne je předběžně spočítal na 3,5 kW, což neodpovídá výpočtu u PENB.
Říkám si, zda můj původní návrh(bez dotace) nebyl přece jen lepší. Pokud bych si k tomu dodatečně pořídil rekuperaci, tak by možná i nějaká dotace vyšla. Díky za radu.
Aktivní reku s ohřevem TUV dát 530 je málo muziky za hodně peněz.
Co třeba pořídit TČ na chlazení, topení, ohřev TUV a k tomu pasivní reku. To je jiný level za asi i méně peněz.
ještě složení sestavy: rekuperační jednotka Futura, topení chlazení CoolBreeze, VZT Variobreeze vč. rozvodů VZT, ohřev TUV Ambienta W, komunikační box, včetně montáže, regulace, revize, atd.
Rád bych se vyhnul hlavnímu zdroji v podobě podlahovky, Chceme na podlahách koberce, sice na PT, ale hůř se to reguluje. Takže zbývají radiátory a topení vzduchem. Navíc TČ+teplovodní podlahové topení je nenávratná investice.
@zbynek_beran
Koberec je pri vašich TZ v pohodě a nad tou návratnosti se ještě zamyslete.
Tady ty technologie s elektrickou podlahovkou jste za 600 až 650 tis a nic extra za to nemáte.
Každá firma co si hraje na dotace vychází z jednoduchého modelu: dodá vám za 530 tis. technologií, co má cenu 350 tisíc a hraje na to, že vás to nebolí, protože to jde z dotace a stojí vás to o 300 méně. Rozdíl je zisk..dobrý business plán.
@martin_s
Právě zvažuju to, že udělám elektrickou podlahovku a přípravu na rekuperaci. Následně uvidím, co bude potřeba a tím vyloučím vícenáklady za něco, co bych třeba ani nevyužil. Akorát to časem může narůst na 230 tis., což bych jim dal teď a měl bych to zařízené.
Takže s el. podlahovkou nejsem úplně mimo?
@zbynek_beran Dobrý večer, Vaše otázka se rozpadá na více podotázek. Pro ostatní. Pak Beran dal stejný dotaz na TZB, takže jsem si tam vzal přílohy.
1) Trochu jsem poupravil konstanty U u obvodových stěn. Výsledek je i tak dost výsoký. Vychází TZ=5.182 kW. BioSun Vám doporučil změny zateplení. Ty ale nemají moc velký vliv. Poslal jsem Vám i výpočet s doporučenými změnami, Po těch opravách pak vychází TZ=4.7kW. Ve Vašem případě sice máte slušné zateplení, ale je to velký dům. Proto je vysoká ztráta větráním =2.2kW pro intenzitu větrání 0.3/h. Takže pokud chcete snížit náklady na topení, je vhodné použít řízené větrání.
2) Rekupearace je především o komfortu, takže doporučují minimálně udělat rozvody vzducho techniky. V podstatě jsou tři typy rekuperací. Pasivní, jen aktivní a kombinace aktivní+Pasivní. Navíc ve všech případech můžete použít entalpický výměník s vracením vlhkosti. Konkrétně Futura je pasivní rekuperace s entalpickým klapacím výměníkem. Předehřev a chlazení řeší TČ v modulu CollBreese. Ten klapací výměník funguje tak, že se periodicky mění směr toku vzduchu. Takže po otočení směru se zkondenzovaná vlhkost vrací zpět do místnosti, ale včetně smradu a bordelu. Ne každému to vyhovuje. Podívejte se do diskuzí.
3) stavíte pasivní dům z VPC. To znamená z materiálu s vysokou tepelnou akumulací, který je obalený silnou tepelnou izolací. Příčky z VPC mají nulový tepelný odpor. Podobné domy si staví lidi, co potřebují udržovat za minimální náklady konstantní teplotu. Vy tady argumentujete požadavky na samostatné ovládání teplot v jednotlivých místnostech. Pokud si představujete, že podobnou superregulací něco ušetříte, tak jste vedle. Pokud si představujete, že si přes den nastavíte třeba 23C a v noci 18C tak jste opět vedle. To nebude fungovat. Pokud chcete podobné srandičky, postavte si dřevostavbu nebo dům z BST tvárnic s vnitřním zateplením. Neboli dům s malou tepelnou akumulací.
Pokud zůstanete u VPC, tak si udělejte teplovodní podlahu. Klidně si ji pak provozujte jen s elektrokotlem (neprojde Vám to v PENB), nebo lépe rovnou použijte TČ. Já nevím za jakou cenu nabízí firmy eklektrickou a teplovodní podlahu. Z hlediska cen materiálů je teplovodní PT levnější. Navíc teplovodní PT si klidně můžete udělat svépomocí. Pokud chcete šetřit, tak udělejte multisplitovou klimu. Nevýhodou je samozřejmě vyšší hlučnost a řadě lidí (včetně mě) vadí topení vzduchem.
3) Dost lidí i zde na fóru používá pro topení a chlazení aktivní rekuperaci. Na to ale máte dost vysoké TZ a proti tomu aktivky mají malý topný i chladící výkon a vysokou cenovku. Proto Vám to nedoporučuji. Proti je i fyzika. Vzduch je velice špatný nositel tepla. Takže pokud potřebujete větší topný výkon, musíte ohřívat vzduch na vysokou teplotu (TČ to neumí) nebo vysoký průtok vzduchu a tím i vyšší hluk. Aktivky a také ta Futura ohřívá nasávaný vzduch. Takže pokud potřebujete větší topný výkon, musíte použít větší průtok. Jenže tím klesá vlhkost pod hygienický limit.
4) další otázkou je, zda jít do dotací. To si musíte rozhodnout sám. Ve výsledku je to obvykle tak, že Vy zaplatíte srovnatelnou částku a firma si na tom nahrabe.
5) poslední otázkou je vhodnost systému, který doporučuje Biosuntec. Jesli jsem to pochopil, tak je to nejdražší varianta větrání od Jablotronu, navíc obalená nějakou regulací s dálkovým dohledem od Biosuntec. Prostě hromada předražených nesmyslů za vysokou cenu. Bez dotace neprodejné. Nakonec zjistíte, že za vše zaplatíte dvojnásobek proti klasickému TČ, ale s tím TČ budete mít nižší provozní náklady. Osobně bych do systému od Jablotronu nešel min. z toho důvodu, že se o systému nedá zjistit nic podrobného. Jen samé kecy o jedinečnosti úsporám patenty atd.
@zbynek_beran
Ta dotace ale není určená jen zrovna na tyto technologie, ale dotuje se celá stavba tedy dotace je na cihly, betony. To by mohli přijít oknaři, že Vám např. dají lepší okna za podobnou cenu, ale tu dotaci si vyřídí pro sebe.
Pokud dodržíte měrnou spotřebu a budete mít jakoukoli rekuperaci, tak máte na tu dotaci nároky Vy.
Docela problém může být dostat se z 45kWh.rok pod 20kWh/rok, to by Vám mohlo vyjít místo 25cm eps 50cm.
4,6kW je na hraně rentability TČ, takže velmi podobně vyjde s TČ i přes přímotopy. Pokud bych vybral variantu s přímotopy, tak bych rozhodně nechtěl podlahové, ale infra, protože se stejně používají pouze velmi málo dnů v roce a infra jsou jednodušší, opravitelné a levnější. U VPC dosahuji maximálního teplotního rozdílu mezi místnostmi tak 1°C. Pokud se v -15 netopí, tak teplota klesne z 23 na 22 za více jak jeden den, takže regulace je minimálně u mě k ničemu. U vlhkosti je potřeba brát do úvahy fyziku, kdy nezávisí na tom čím topím/chladím, ale kolik vlhkosti odeberu. V létě je problém, pokud neubírám vlhkost aktivně (nějakým TČ), tak dochází při velkém rozdílu vnitřní a venkovní teploty k velkému růstu relativní vlhkosti. V zimě je tomu naopak a zdůrazňuji, že nezávisí na tom, čím topím, ale jak větrám.
@radim2015 přiznám se, že nerozumím jakou variantu navrhujete. Přímotopy nemůže použít (stejně jako elektrické PT) protože neprojde PENB. Aktivní rekuperace sice sníží ztráty na hodnotu kolem 3kW, ale svým výkonem kolem 1kW nestačí. Trochu lépe je na tom Futura s coolbreeze, protože se vlastně jedná o pasivní rekuperaci s předehřevem pomocí TČ. Jak je na tom výkonově vzhledem k venkovním teplotám nevím. Moc se toho nedá zjistit ani na stránkách výrobce a ani v diskuzích. To by asi výkonově stačilo, ale cena je úplně jinde. Čistě aktivní rekuperace ohřívají jen přiváděný větrací vzduch. Takže pokud se nevětrá je nulový topný výkon. Vhodnější by tedy byla kombinace pasivní rekuperace + předehřev pomocí TČ, ale pracující v cirkulačním režimu. Výkon topení pak nezávisí na větracím výkonu. Moc mě to nezajímalo. Pokud vím, tak podobnou jednotku nabízí Atrea. Futura coolbreeze to zřejmě neumí.
Jinak mohu se zeptat, proč striktně odmítáte teplovodní PT ? Tazatel má plochu 180m2. Pokud dělá nově podlahy, tak je celkem jedno, zda tam namotá dráty nebo trubky. Jenže za trubky a rozvaděč dá kolem 35tKč ale za kabely 100tKč. Nevím kolik má místností, ale vzhledem k ploše nebudou infrapanely zrovna levná záležitost. Pokud si bude vybírat trochu lepší typy, v pohodě se vyšplhá nad 100tKč.
Jinak se mýlíte. Nevím kde, ale někde jste psal, že PT není sálavé topení. Je to sálavé topení stejně jako ostatní nízkoteplotní stropní a stěnové topení.
@zubr487 Nenavrhoval jsem nic, jenom jsem upřesnil možnosti. S přímotopy doplněnými o 3 malá TČ (vzduch, teplá voda, klima) a jeden sprchový výměník jsem se dostal i na B1 a to bez fotovoltaiky.
Nemám rád podlahové topení přes dráty - to jsem popsal. O teplovodním jsem se nezmiňoval a navíc si myslím, že je to dobrá alternativa spolu s normálním TČ (pokud vypustím nesmyslné chlazení, které neřeší vlhkost). Mám přes 180m2 a za infra panely jsem dal 20 000 - fenix GS, montoval jsem si je sám. Myslím si, že to jsou trochu lepší typy - bezrámové, skleněné. O ceně za trubky a rozvaděč bez práce se nemůžu bavit. S prací mi to nabízeli za 500Kč/m2.
Že PT není sálavé topení jsem nepsal.
Ale jinak máš dobré názory na rozdíl od mnoha ostatních 🙂