Mam na Vas prosbu. Mame nove udelany krb a pan krbar pry pouzil na rimsu krbu, asi barvu, od firmy Ortner, Fresco. Od dostaveni krbu jsem otrela rimsu jen asi 3x, lehounce, a to vlhkym hadrem. Skrz ale tu vrchni, sedou, zacal prosvitat bila, ta seda se zacala jakoby stirat. Pan krbar mi puvodne rekl, ze to mohu lehce otrit, ale kdyz jsem mu ted volala, ze mam tento problem, rakl: "neotirat". :) Coz dost dobre nejde, kdyz je to na rimse, na kterou pada prach a taky uz je videt to poskozeni. Poradite mi prosim nekdo, jednak jestli to je normalni, ze je barva tak malo trvanliva a jednak jakou barvou, vhodnou na krb, by to šlo opravit? Dekuji!
Fresco není barva, ale stěrka. Nanáší se v tenké vrstvě na dokonale rovný podklad. Protože je speciálně určená na teplé plochy kamen a krbů, je vyrobena výhradně z přírodních materiálů (přírodními barvivy barvený jíl), aby nedocházelo k odpařování chemikálií do interiru (jak tomu dochází u ostatních, bohužel běžně používaných stěrek a barev) a není tedy jakkoli chemicky stabilizovaná.
Asi jste si s kamnářem původně trochu neporozuměli, protože Fresco se nesmí vůbec máčet nebo vlhčit. Jíl povolí a normálně to rozmyjete až setřete. Dá se ale poměrně snadno opravit novou vrstvou nanesenou na poškozená místa nebo na celé ploše.
@bchannu Aha, moc děkuji za vysvetleni! Tak tohle co píšete, by tomu odpovídalo. Jen to nemame na hladke plose, ale je tam lehce vymodelovana struktura dreva. Pozitivni je urcite i ta zdravotni nezavadnost. Ale právě mi psal distributor vyrobku Ortner, ze se to da, dle technologickeho postupu Ortner, prelakovat. A nevite tedy, jak se to bude chovat potom? Mate s tim nejakou zkusenost? A jeste nam krbar rekl, ze mame zbytek krbu pretrit primalexem - no ale jak je to pak s tou nezavadnosti. Co si o tom myslite? Dekuji!
@houzkova Podklad by měl být hladký (používá se nejčastěji hlazená omítka Ortner Glattspachtel), struktura se pak modeluje až tou stěrkou.
Přelakovat nevím, ale dá se to "zatáhnout" tekutinou Ortner Anmachflüsigkeit, která se zároveň používá na rozmíchání stěrky z původně práškového stavu. Pak je to slinutější povrch a tím i mně náchylný na zašpinění.
Co se týče Primalexu, záleží na jaké plochy. Pokud máte krb jen teplovzdušný a stavěný z izolace, pak to nebude problém (povrchová teplota bude třeba do 40°C). Kdyby mělo jít o vytápěné plochy jako na sálavých krbech či kamnech (třeba i přes 80°C), pak je potřeba si vyžádat info od výrobce barvy.
@bchannu Moc dekuji za informace! Tak to my mame salavy krb, ale na te obestavbe se zatim vzdy dala udrzet ruka, takze jsou u nas ty teploty asi nizsi. Nicmene to jeste nejak zjistim a pripadne vyzadam info od vyrobce, jak pisete.
A mohu se jeste zeptat. Ten prasek barevny se má přidávat už do te stěrky, ze ktere je vymodelovana ta struktura?
My to máme asi jen na povrchu a tak to prosvita tou bilou a je to dost videt. Coz me mrzi, protoze je ta struktura jinak krasna a ráda bych to zachovala.
Velice dekuji!!!
@houzkova Netuším, jak kdo Fresco použil. Je to materiál pro kreativní práci a nic není špatně, pokud se Vám to líbí a zněla tak dohoda :) Někdo s ním pracuje jako se "špachtlovacím tmelem" a vyytváří přímo na krbu nebo kamnech originální plastické obrazy. Nejobvyklejší použití u nás je ale stále to konzervativní, tzn. rozmíchání prášku o konkrétním odstínu ve vodě nebo rozmíchávací tekutině (Anmachflüssigkeit), nanášení v tenkých vrstvách a po vyschnutí ještě zatažení hladítkem třeba až do lesku. Když se pracuje i s reliéfem, pak se tento vytváří (obvykle) přímo z už rozmíchané barevné stěrky - nanese se ve větší vrstvě a do ní je možné modelovat.
Něco málo najdete na webu výrobce, ale spíše u kamnářů, kteří mají Fresco v nabídce:
https://www.ortner-cc.at/unsere-techn...
@bchannu Tak uz je mi to vše jasnejsi a skoro mam chut nejaky ten relief vyrobit nekde sama! :) Skoda jen, ze pan krbar pouzil tu sedou jen jako nater. To ze to pousti bych prezila, kdyby neprosvitala ta bila. Tak asi koupim prasek a tekutinu, a budu opravovat. Moc a moc jeste jednou dekuji za rady a vysvetleni!!!