Jeden dotaz:
Krb s výmeníkem, tím pádem rozvody do domu a k tomu vodovodní topení-elektrikou nebo k tomu infa topné panely (také elektrické) ? A nebo se vyprdnout na výměník u krbu a dát jen Infra panely? Jde o to, že jsme chtěli krb jako sekundárí zdroj tepla a jaký k tomu zvolit tem primární?
1. Když budou rozvody topení (kvůli krbu) po celém domě, tak by se dala podlahovka a radiátory, topit budeme elektrikou, která je ztrátová, když musí nejdříve ohřát vodu a pak teprve dává teplo.
2. Ale když by jsme dávali infra panely, tak by to byla větší prvotní investice, protože rozvody by jsme stejně dělali (krb), plus k tomu ještě koupili infra panely, které zahřívají stěny domu a tudíž je teplo "rovnoměrné" jak u stropu, tak u podlahy. A zahřívají se a chladnou téměř okamžite, nejsou ztrátové, jako klasika na elektriku..dají se ovládat třeba i přes telefon v každé místnosti zvlášť..
3. No a nebo mít krb bez výměníku (nedělat rozvody), jen jako teplo v obývací místnosti a všude použít jen panely (nebyla by to tak velká prvotní ivestice, ale nebyla by taky možnost topit třeba později jinak).
Tak teď "babo" raď..
Moc děkuji všem za rady a zkušenosti..
@siera Nezlob se, nemyslím to špatně, ale tvoje uvažování je zcela nesystémové...
Zkus to pojmout takto:
1) dům bude o velikosti xm2 ve standardu pasivním, NED nebo jiném...
2) pokud plánujete dělat rozvody s radiátory nebo podlahovým topením, zaměřil bych se na zdroje tepla, které toto využijí.
3) pokud infrapanely, pak bych volil krb bez vymeniku, možná s teplovzdušnými rozvody, které nejsou tak nákladné...
@flakac vůbec se nezlobím..moc v tom tápu původně jsme chtěli krb s výměníkem, dole teplovodní podlahovku a nahoře radiátory (na elektrický kotel), ale pak nám byly navrhnuty ty infra panely, tak prostě zjišťuji co a jak..protože budeme topit elektrikou a popř. dotápět krbem..
@siera takže byste měli být v mezích nízkoenergetického domu.
No, pokud se tedy budete držet striktně projektu, asi bych volil krb s výměníkem + podlahovku nebo radiátory a k tomu plynový kotel nebo elektrokotel. Za předpokladu, že budete topit částečně v krbu se dostanete na rozumné náklaady za topení. Pokud chcete infrapanely, pak bych oproti projektu zateplil více a krb bych volil bez výměníků a radiátorů.ale je to jen muj laický názor.
@siera Dobrý den, sice už to jsou staré komentáře, ale teď řešíme úplně stejný problém, tak jsem se chtěla optat pro co jste se rozhodla a jak jste spokojená? :-)
Jelikož topíme elektřinou, tak máme podlahové topení z odporových drátů. Krb máme s jedním výduchem do podkroví, bez výměníku. Vyšlo to levněji, než vodník a krb s výměníkem a spokojeni jsme naprosto. Když zatopíme v krbu, vytopí nám celý dům při otevřených dveřích. Samozřejmě v obývacím pokoji (kde je krb) je nejtepleji, zbytek místností cca o 2-4 stupně méně.. ;-)
Mohl by mi prosím někdo poradit, jestli jsem zvolila dobrý způsob topení a ohřevu vody? Budeme mít dřevostavbu, dobře zateplenou TZ 6 kW (pokud jsem to spletla, tak se omlouvám, ale 6 platí :-)). Plocha +/- 200 m2, dům je na patro. Rozhodli jsme se pro topení krbem (máme přístup ke dřevu) s výměníkem. Z toho se bude ohřívat podlahové topení v obou patrech, voda a jako záložní zdroj bude elektrokotel. Na léto máme v plánu dát solární panely pro ohřev vody. Je tato varianta vhodná? Děkuji
Miso, sami mame doma jako hlavni zdroj naprojektovano vodni topeni, nekolik vetvi, akumulace je ale silena.. nez se projevi zmena (at jiz zvyseni nahoru nebo dolu) trva to hodiny! Nehlede na to, ze nektere mista jsou zkratka nevytopitelne (zejmena na konci vetve) krb je prima, doplnila bych infratopenim.. Topne folie, kdyz si vyberete spravny typ folie, muze to jit primo do poteru (nebo primo pod podlahovou krytinu).