Zdravim, chci teplovodni podlahove topeni a abych si pomohl od spotreby elektriky, chtel bych kachlove kamna s vymenikem napojene do podlahy i na bojler. Mate to takto nekdo? Je to dobrej napad?
urcite to pujde, jen je trochu komplikovanejsi to zregulovat protoze kamna by idealne mela topit na plny vykon a podlahovka zase potrebuje pomerne nizkou teplotu vody, ale to je resitelne skrze akumulacni nadrz
@ladislavpetra mam to. Je to dobrej ale drahej napad. Musis k tomu mit akumulacku a pomerne sofistikovanou regulaci. Taky je potreba volit kamna s co nejnizsim vykonem do vzduchu a co nejvyssim do vody. Jinak se v obyvaku upeces ale podlahovka bude studena. Ja mam interierovy kotel verner 13/10.2 s zadnim prikladanim. Jen ty kamna stoji skoro 70tis.
@jumpmans
To už je lepší předělaná klima http://levnetopeni.info/tepelna-cerpa...
Tam nemusíte mít ani akunádrž , a jede to nonstop. Osobně bych šel do jednoduchych sálavých litináčku . Stejně v ložnicích chce člověk mít chladněji a kamna stačí taková která vytápí jen denní místnosti (obyvák , kuchyn chodby)
Malá investice - nemusí mě trápit že s tím topím občas , jen když se mě chce. Takzvaně lidé si pořizují drahé technologie a chlubí se kolik ušetří . Ale musí je také poctivě využívat (denně topit), aby se jim to rentovalo.
@jumpmans mam vybrane kanadske kamna nebo nejake kachlove, ale vcera jsme resili kamna s vymenikem a takovy ty reci jak si pomoct, jste to zavrhl tedy 😁
@melin6 ja mam custom reseni.
porizoval jsem klimatizaci do hornich pokoju a loznice, a kdyz jsem ji kupoval, tak jsem rovnou vzal misto 3vyvodove multisplit jednotky 4vyvodovou.
na ten 4. vyvod jsem doplnil SWEP vymenik, prave z levnetopeni.info. Regulaci jsem si udelal svoji.
Celkove naklady na to dobastleni byly cca 25tis (vymenik, cerpadlo, vnitrni jednotka kvuli elektronice, nejaka cidla a moduly do stavajicich vnitrinch jednotek).
Jednotka je Toshiba RAS 4m27s3av.
@jumpmans:
Jak jste spokojeni po tolika letech s IK Verner? 🙂 Kdo vám instaloval kotel? Nemyslím napojení na výměník apod, ale napojení na komín, externí přívod vzduchu, obezdění? Děkuji.
@jey_jey zatim slape jak ma. Kotel nam dodavala firma, ktera delala cele topeni. Postarali se o napojeni kotle jak do otopne soustavy tak do komina. Ja ho nijak neobezdival, kdyz jsem zdil zed, tak jsem tam nechal diru presne prave na rozmery toho kotle, takze se tam proste zasunul. Externi privod vzduchu jsem taktez mel pripraveny dle vykresu kotle, kdyz jsem delal podlahu.
zdravím, budeme předělávat topení a chtěla bych krbovky s výměníkem. Dostala jsem informaci, že do výměníku to má mít výkon minimálně 9kw. Ale už se nemůžu dopátrat, jak moc se orientovat podle objemu výměníku, je opravdu jedno, jestli to má 22 nebo 30l? A materiál kamen? Litinová jsou strašně drahá, kachlová taky, nejlépe mě vycházejí z ocelového plechu, nějaká srbská kamna. Jsou poměrně levná, cca do 20 000kč, ale nevím, jestli to neznamená, že za pár let budu kamna muset měnit, protože tyto padnou. Nemáte s nimi někdo zkušenost, prosím?
@blackwaters
Vše závisí od plochy, kolik máte m2? kolik máte okruhů podlahovky? kolik místností vytápět chcete?
Jak je dům dispozičně řešen? Velký obývák + kk třeba v jednom = větší výkon do vzduchu nebo naopak malý krcál někde akorát obýváček 20m2 a všude hned zdi a dveře = menší výkon do vzduchu, víc do vody potřebujete.
Ztráty domu?
@blackwaters ta informace, že kamna mají mít výkon minimálně 9kW do vody není úplmně přesný. Vy potřebujete dimenzovat celkový výkon kamen podle tepelné ztráty svého domu. To je základní výběrový paramater. Další důležitý paramer je poměr, mezi výkonem do vody a do vzduchu. Především pokud máte malý obývák (nebo kde ty kana budou) tak musíte vybírat kamna s co nejnižším výkonem do vzduchu a co nejvyšším do vody. S tím souvisí trochu i ten objem vody. Levná kamna mají výměník ve tvaru řady trubek umístěných někde u vývodu. Takové kamna mají logicky malý objem vody. To ale není podstatné. Podstatné je, že jsou schopny předávat jen malý výkon a prakticky jen za plného plamene. To je jak se říká "aby se vlk nažral a koza zůstala celá". Máte sice výměník, kamna jsou levná, ale výměník je prakticky k ničemu. Já mám např. krbová kamna Romotop, kde je jako výměník ocelová krabice s trubkovnicemi a deflektory, kde spaliny prochází nejprve jednou řadou trubek nahoru, další řadou dolů a teprve nakonec poslední řadou větších trubek do komína. Díky tomu má kotel asi 75 % výkonu do vody. Takový výměník má samozřejmě i větší objem vody (v mém případě těch cca 30l). Takže ano, je vhodnější vybírat kamna s větším objemem výměníku, ale není to podstatný údaj.
Další věcí je, do čeho chcete topit. Pokud máte radiátory, tak je lze připojit rovnou ke kamnům. Pokud máte podlahové topení, tak je prakticky nezbytné použít i akumulační nádrž.
moc děkuji za reakce. Ztráty domu neznám, ten údaj 9kw přišel od topenáře, že je to nejdůležitější údaj. Topit budu v radiátorech, obývák je docela velký, tam budou kamna a pak se to rozvádět dál. Takže chápu, že je lepší větší nádrž, Výkon do vzduchu a výkon do vody cca 40 na 60%. Na Romotopy jsem koukala, ale ty stojí pomalu jako kotel. Materiál kamen je jedno? Stačí plechová? děkuji
@blackwaters k vybranému krbu si najděte, zda se prodávají náhradní díly. Pokd nenajdete, tak bych to nekoupil. Pokud najdete, tak se podívejte na obrázek výměníku. Pokud je to pár trubek na okrajích propojených, tak bych to taky nekupoval. Měla by to být plechová krabice s vnitřní trubkovnicí. Např. první obrázek co jsem našel
https://www.zahradajezek.cz/teplovodn...
Na materiálu moc nezáleží. Záleží na provedení a síle materiálu. V případě levných kamen ale nečekejte žádné zázraky.
@zubr487 moc díky, našla jsem si dražší, Nordicky a poslala jsem jim rovnou dotazy na to všechno, co jste mi doporučil, tak uvidím. Smířila jsem se s vyšší cenou, zrovna na tomhle šetřit nechci. Aktuální kamna, co mám, ale bez výměníku, byly drahé, ale nikdy jsem nelitovala, takže na tomto taky radši půjdu po kvalitě.
děkuji za rady