Ahoj,
máme někdo nastudováno info ohledně krbových vložek? Máme přípravu na krb v obýváku a pracovně. V obývacím pokoji necháme krb až někdy do budoucna, teď bychom rádi nějaký obyčejný a jednoduchý do pracovny.. co říkáte na tento: http://www.mbterm-krby.cz/cz/krbove-v...
Díky moc za rady
Zuzka
Ahoj, souhlasím se zenevou. Zrovna Kratki je asi nejhorsi, co na trhu je. Koukám, že je vevnitř ještě navíc míšto šamotu vermikulit / nejlevnější náhražka/. I když ten Hoxter se taky vyrábí v Polsku, u nás se jen montuje - ale kvalita se nadá srovnat.
Malá poznámka. Vermikulit je násobně dražší než šamot. Dává se do topeništ z duvodu lepší izolace . Má asi 10 krát větší izolační schopnost než šamot . Ohen pak vyhořívá při vyšších teplotách a vyhoří i dřevoplyn (modrý kouř) , který se zapaluje až cca 500 až 600°c
@jendad To je sice částečně pravda, ale na druhou stranu řeší šamot (nebo dnes už často žárobeton) mechanickou odolnost vnitřních částí topeniště (vermikulit je v tomto smyslu velmi zranitelný) a navíc díky své tepelné kapacitě zase spalovací proces tepelně dotuje při dohořívání, což je z hlediska účinnosti a emisí velké plus.
Já vložku Kratki koupil, dal jsem na doporučení několika Krbařů, kteří tvrdí, že ve své cenové hladině je to co do provedení velmi slušná kvalita. (navíc např. oproti Romotopu dávají záruku 5 let) Osobně musím říct, že s provedením jsem spokojen, vyjma horní části spalovacího prostoru, který mohl být řešen určitě lépe.
Dokáže mne pořádně naštvat paní ve specializovaném obchodě, která okamžitě začne otevírat katalogy s vložkami v cenové hladině 50tis.+, aniž by se zeptala, co a do jakých prostor chci. Na občasné zatopení takovou vložku nepotřebuji.
my jsme poridli BEF, ceska vlozka. Osobne bych zrovna na krbove vlozce nesetrila, je to reci jen vec, kterou tezko vybouras a kterou porizujes na hodne dlouho... a jak se tak divam, tak jsi vlastne jeste vybrala to nejlevnejsi, co maji... krbovou vlozku by til mel pomoci vybrat krbar, zalezi na prostoru jak je vytapen, na energetickych ztratach domu, jak moc bude vlozka a vyuzivana atd... podle me vybrat si nejlevnejsi vlozku na eshopu jen tak halabala je nejvetsi blbost
@zuzzicek tady souhlasím s @mitote. Krbová vložka s účinností 65% a váhou 60kg, to asi odpovídá té ceně. Já mám od nich 9kw vložku s účinností přes 80% a váhou přes 130kg, ale také byla 4x dražší...
@jendad
vermikulit není násobně dražší ani omylem. cena dm3 - vychází pro výrobu spalovací komory rozhodně nejlevněji. Navíc tam nejsou další náklady na výrobu forem, ať už odlévacích pro žárobetony, nebo nedejbože lisařských pro šamotové tvarovky. Proto lisované šamotové tvarovky používají jen větší výrobci, menší žárobetony nebo vermikulity.
Je vidět, že bchannu rozumí problamatice. Spalování polen dřeva neprobíhá v čase konstantně jako například peletky. Po přiložení je potřeba spalovací proces teplem zadotovat, ve střední fázi je potřeba teplo odebírat a nakonec opět zadotovat. A to bohužel vermikulit nedokáže. Jinak je to ale výborný materiál, bohužel ne do spalovací komory.
No tedy nevím :-) Když jsem měl krbovky s vermikulitem , tak jsem se pěkně prohnul . Šamotky do peter by byli za třetinu . Při přiložení nevím co chcete dotovat , já musím počkat až kamna vychladnou jinak mě tam překáží žhavé . Až vychladnou na cca třetinu běžné teploty , tak se mě žhavé slehne a mám prostor na přiložení . Pak potřebuji rychlý nárust teploty a v tom je izolace lepší . Proč myslíte že jotul třeba dává u kamen 500cb vermikulit do topeniště a ještě nad deflektor izolační vlnu ? Aby se topeniště dobře zahřálo a splnilo tak emise. A nedělejte ze šamotek nějaký akumulant . Je jich tam jen pár kilo a moc toho nenacucnou (ve střední fázi). Ale jinak ted mám kamna bez vermikulitu . Proti šamotu nic nemám :-) Člověk musí vyzkoušet více a pak muže porovnávat.
@jendad
nesmíte to hodnotit podle cen náhradních dílů. Tam má každý výrobce jinou politiku. Stejně jako u aut, někdo přirazí pár procent, někdo klidně dvojnásobek.
Ano v tom s vámi naprosto souhlasím. Já jsem nekupoval ten vermikulit od vyrobce , ale větší desky asi 260 na 300mm a z nich až řezal správné rozměry. Ale je pravda že už je to pár let a od té doby se ceny změnily a taky mám jiné krbovky a nepotřebuji jej.
@jendad Dotovat je třeba právě část spalovacího procesu, kdy dochází k výraznému a skokovému snížení spalovací teploty. A to je právě přiložení a naopak dohořívání. V těchto fázích jsou emise CO jako sledovaného parametru účinnosti a čistoty spalování nejhorší. Stejně jako my možná přeceňujeme celkovou tepelnou kapacitu šamotů v malém topeništi, tak myslím, že Vy přeceňujete vermikulit ve funkci izolantu. Jak je známo, každá izolace pouze zpomalí prostup tepla, ale jen do chvíle, než se prohřeje. Potom už svou funkci neplní. Vermikulit je super pro izolace řádově do 200 °C např. v teplovzdušného komoře krbu, ale v topeništi je to pouhá náhražka. A proč ji používají severští výrobci jako třeba právě Jotul je jednoduché - v této lokalitě není rozvinutý keramický průmysl, nejsou tam totiž ložiska jílů jako u nás (konkrétně Česko patří k velmocem). Stejné je to třeba i s mastkem, který se naopak tam používá jako oblíbený akumulant a ve střední Evropě o něj nezavadíte...