Krbová vložka - jakou zvolit?

Profilova fotka
Ahoj, jsme ve fázi výberu krbové vložky, ale nevíme rady, jelikož se v tom moc nevyznáme. Topení v baráku bude teplovodní podlahové a krb by měl sloužit spíš pro příležitostní vytápění (víkend, večer) takže určitě není hlavním zdrojem. Příkládám půdorys,abyste vědeli kde je umístěn. Nebude výměník ani teplovzdušný rozvod do jiných místnosti, takže pouze ta krbová vložka. Nebude rohová, takže čelní prosklení. Tepelné ztráty domu jsou 6.5 kW a prostor obýváku s kuchyní je ca 42 m2. Prosím poraďte, jaký výkon by měla mít ta krbová vložka vzhledem k ne permanentnímu využití a vzhledem k velikosti místností? Doporučujete nějakou osvědčenou značku nebo naopak čemu se vyhýbat? Ocelovou nebo litinovou? Jaký je hlavní rozdíl mezi vložkou se stejným výkonem za 20 tis a 40 kromě značky? Děkuji moc všem.
Odpovědět
čím menší výkon, tím lepší do 5kW určitě, i tak tam bude přetopeno, nám doporučovali litinovou, že ocelové častěji praskají a rozhodně ne vložky ze základní řady
Odpovědět
Profilova fotka
@cfox007 včera jsem absolvoval zátopovou zkoušku v domě co krbovou vložku podle papírů taky nepotřebuje, ale jako majitelé jsme se rozhodli, že ho chceme. A musím říct, že se to velmi rychle přetopilo. A to máme obrovský otevřený prostor. Co zvolit. Krbovou vložku s co nejmenším výkonem, velkou možností regulace a dobrým spalováním. Ideálně možnost vytvořit akumulaci. Hodně mi doporučovali Hoxter HAKA 37/50. Ten cenově vycházel na 32k bez DPH. Ale bylo na něm vidět a cítit kvalitativní rozdíl oproti Romotopu za 21k. Btw., já šel do Romotopu, protože stejně budu topit tak 10 za sezónu :-)
Odpovědět
Profilova fotka
Co tyto vložky: https://www.give.cz/p/romotop-heat-2g... https://www.give.cz/p/bef-home-trend-6 https://www.give.cz/p/jotul-i-400-cb
Odpovědět
Profilova fotka
@plaintruth @kossakowski1980 diky
Odpovědět
Profilova fotka
@cfox007 Romotop: tenhle mám. Výkonově ti postačí. Bef: chtěl jsem původně, ale je na něj tady pár negativních recenzí. A krbař říkal, že je docela dost utěsněný a může trochu hůř hořet.
Odpovědět
@cfox007 Pěkný den, rozhodně není třeba se omezovat nutně na nejmenší krbové vložky. To je fáma, která se nese internetem. Klidně si můžete dopřát, ale pak budete o to víc investovat do akumulace, která výkon rozloží v čase. Je to jen na Vás. Na otázku litina nebo plech je jednoduchá odpověď: v krbových vložkách už neseženete litinovou, která by splnila emisní limity, které jsou požadovány, resp. budou za několik málo let. Pokud není v topeništi šamot nebo žárobeton, pak je zhola nemožné dosáhnout vysokých spalovacích teplot, které jsou nutné pro čisté spálení dřevní hmoty. Všichni výrobci, kteří chtějí udržet kvalitu výrobků už dávno prchli od výrobně nákladné litiny k ocelovému plechu s tím, že spalovací komory samozřejmě nejsou plechové, ale jsou vyložené právě šamotem nebo jinými vhodnými žárovými hmotami. Tvrdím (a praxe to potvrzuje), že stavět krb za 90-100 tis. se vůbec nevyplatí. Za tuto částku pořídíte teplovzdušný krám, který Vám interiér přetopí raz dva, Vy tím pádem škrtíte vzduch a za chvíli máte sklo celé černé. To je výhra za všechny peníze. Takže buď ušetřete za krb a kupte kvalitní a pěkná krbová kamna za 30-60 tis. a nebo investujte do kvalitního krbu s akumulací za 130-180 tis.
Odpovědět
Profilova fotka
má někdo další nějaké doporučení nebo tip? děkuji
Odpovědět
@cfox007 Dobry den, muzu se zeptat, pro jakou krb. vlozku jste se nakonec rozhodl? Resim ted totiz temer podobny problem :-). Diky
Odpovědět
@cfox007 při TZ 6,5kW na dům (při nějakých -12 nebo -15) volte co nejnižší výkon. Optimálně by to mělo být okolo 4kW ale to je zase problém, protože minimum je 5 až 6kW výdej tepla při správném hoření. Co se týče značky, tak je to o osobních zkušenostech a preferencích, ale ze zkušenosti vím, že bef a romotop mají problémy s těsněním, praskáním šamotů a vcelku mají drahý servis. Hoxter je naopak kvalitou úplně jinde i systémovým postavením vložek. Osobně bych Vám doporučil se zajet podívat na tu Hoxter Haka 37/50 (s dvojsklem) jak píše výše @kossakowski1980, ale určitě bych ji doplnil o akumulační prstence - rozvolní dávkování tepla a nebude tím tolik přehřívat interiér - je to ale zase investice navíc = opět promyslet. Co se ceny týče, tak i s obestavbou taková krbová vložka vyjde okolo 60 až 70tis bez akumulačních prstenců. Jinak je potřeba myslet na externí přívod vzduchu a určitě je nesmysl, že dobře utěsněná krbová vložka hoří hůře - naopak - taková vložka vám nevytváří podtlak a nežene kouč do místnosti. Hoření se reguluje klapkou na přívodu.
Odpovědět
@doog Ahoj, také řeším nákup krbové vložky. Aktuálně mám zrovna vybranou od BeFu a Romotopu, obě do 6 kW, údajně regulovatelné od 2,5 kW. Jelikož mám TZ kolem 5,5 kW chci co nejnižší výkon a řešil jsem s dvěma krbaři jestli použít akumulační prstence nebo ne. Jeden říkal, určitě použít, druhý, že to je blbost u nízkoenergetického domu a teď babo raď. Klidně bych i cca 5 - 10 tis připlatil za prstence ale abych neměl větší problémy než užitek. Otázka tedy zní, vyplatí se akumulační prstence nebo celkově obestavby. Co třeba obestavba ze šamotových cihel a pak až nějakou silku nebo grenaisol atd? Předem díky za každé info.
Odpovědět
@janek001 co se obestavby týče, tak tam se bavme spíše o návratnosti. Protože pokud budete topit jen minimálně takříkajíc pro pocit či atmosféru, pak jsou asi zbytečné. V podstatě jde o to, že prstence akumulují teplo, které by šlo jinak rovnou přímo do místnosti a toto teplo pak vyzařují i když už netopíte a tím máte řešeno topení. Čili ten užitek je v tom, že budete mít po zatopení v krbu a jeho vyhasnutí déle teplo. Obestavba ze šamotových cihel funguje podobně s tím rozdílem, že prstence se obkládají přímo na těleso (odvod do komínu) a tím dokážou lépe utlumit prostup tepla přímo do místnosti a lépe naakumulují, protože u šamotové obestavby vyhříváte i ten prostor mezi vložkou a obezdívkou, který se pak i vydatně přehřívá a teprve tento teplý vzduch předává teplo akumulaci.. spíše bych doporučil tedy prstence.. Mohli bychom asi i polemizovat nad výkonem 2,5kW, protože energie vzniklá ideálním spalováním se pohybuje při nějakých 3 až 4kg tvrdého suchého dřeva okolo 6kW - takže si moc dobře nedokážu představit spalování při 2,5kW výdeji - respektive asi ano, ale s takovým množstvím paliva, že budete přikládat velmi často. Závěrem, pokud budete používat krbovou vložku k vytápění, tak se vám akumulace oplatí, pokud v ní škrtnete 5x za rok, tak bych se tím nezatěžoval, protože se vám ta investice nevrátí
Odpovědět
Tez resim hodne podobny problem - od projektanta mam stanoveny vykon krb. vlozky 6 kW, regulace 3 – 9 kW, ztrata domu 3,55 kW. Chceme jen obcas pritapet vecer a o vikendech. Navic budeme mit nerez komin - svisly kourovod s funkci komina. Myslite, ze bude stacit krb. vlozka https://www.give.cz/p/romotop-heat-2g... ? Diky moc
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@katiko zatim to vypada na Bef passive 6 s nizkym vykonem
Odpovědět
Já jsem právě pokukoval po https://www.romotop.cz/krbove-vlozky-... nebo vyšší level https://www.romotop.cz/krbove-vlozky-... a nebo také jak píše @cfox007 bef paasive 6 a bef feel 6. Každopádně to nebude na každodenní topení ale jednou týdně bych si chtěl určitě zatopit, takže akumulační prstence ještě musím pořádně prostudovat.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 6 měsících
Dobry den,rada bych vedela,co jste nakonec poridili a jak jste spokojeni?Libi se mi bef feel 6 i romotop.
Odpovědět
Profilova fotka
@agenn mame ve finale Bef Passive 6. Nepotrebovali jsme velky vykon. Kvalitu zatim hodnotit nemuzu, stehovat se budeme za mesic. Takze zatim jsme pouze vyzkouseli, jestli vse ok u komina, ale vylozene topna zkouska jeste nebyla. To uvidime az pozdeji :)
Odpovědět
@cfox007 Dobrý den, mám stejný dotaz jako agenn před více než rokem. Jak jste prosím spokojen s výběrem krbu? Děkuji, Jana :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@jana_toula zdravim. zatim jeste nemohou posoudit. Stehovali jsme se teprve ted, takze posoudit mohou az nekdy na podzim nejdrive, az zatopime :)
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 3 měsících
@cfox007 Zdravím, mám opět stejný dotaz :-) Pár chladnějších dnů už bylo, tak zda jste již zatopili a jak se zatím vložka jeví? Černá sklo? Vybíráme právě krbovou vložku a rozhodujeme se mezi hoxter haka 37/50 tunel a bef double feel 6 (budeme mít průhledovku). Na bef jsme nenašli moc dobrých recenzí, ale jednalo se spíše o ty starší modely. Tyto thermo a feel by měly být novější, do nízkoenergetických domů a udělány nějak lépe :-) Máme to na příležitostné topení, takže cena hraje roli, ale zároveň chceme kvalitu, přeci jen, aby člověk nechtěl topit vůbec, protože přes sklo nevidí, neb to nehoří nebo cokoliv jiného, tak to to za to nestojí. Děkuji za info.
Odpovědět
Profilova fotka
@akinyi vlozka jako takova v poradku. Sklo necerna, ale to asi i zalezi na tom, cim a jak topite. My mame Passive 6. Ted bych si vybral neco asi s vetsim vykonem. Duvodem pro Passive 6 byl vykon, mysleli jsme, ze vetsi vykon by pretapel prostory. Mame to na prilezitostni topeni, ale na plenohodnotne topeni to asi neni. Tech 3.8kW je na to opravdu malo, i na to, aby to vytapelo 40+m2 obyvak s kuchyni.
Odpovědět
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
@alenkanott Vy si s tou reklamou nedáte pokoj co :)
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 letech
Dobrý den, rád bych se zeptal, podle čeho vybíráte krbovou vložku? Našel jsem akorát něco v tomto článku: https://www.levnekrby.cz/zajimavosti/... kde se píše, že je dobré zaměřit se na výkon a počet plášťů.
Odpovědět
@lindahuzevlikova První volba je, zda chcete krbovou vložku + obestavba nebo krbová kamna. Krbová kamna obvykle vychází levněji a snadno je můžete vyměnit. Dále se musíte rozhodovat podle výkonu. Moderní domy mají malé TZ a proto je nutné vybírat krby s malým výkonem. Dále se rozhodujete podle způsobu přenosu tepla. Máte teplovodní, teplovzdušné a akumulační krby. Neuvádíte, jaké máte požadavky.
Odpovědět
Nechci zakládat nové téma a tak hodím sem. Potřeboval bych poradit jak obestavět krbovou vložku abych docílil co nejlepší akumulace. Materiál obestavby chci zvolit kamnářské keramické akumulační tvárnice. Krb bude v obývačce spojené s kuchyní, v přízemním patře, vytápět potřebuju jěště pokoj za zdí krbu a tři pokoje na patře. Moje představa je vykurovat teplovzdušně konvekčně s akumulační obestavbou obývák a do zbytku rozfukovat teplovodmi s ventilátorem. Kdyby měl někdo ideálně nákres řešení akumulační obestavby byl bych moc vděčný.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?