Rozhodujeme se, kterou možnost vybrat. Máte někdo, prosím, představu, jaký je přibližný rozdíl v ceně? O kolik se prodraží v celkových nákladech na pořízení a realizaci krbová vložka? Děkuji!
@mili23 podobná fora tu již jsou:
http://www.modrastrecha.cz/blog/petrs...
Rozdíl v ceně není žádný, nenapsala si jaký máš rozpočet... Také nám kamnář tvrdil, že kamna nás vyjdou levněji než stavba krbu, ale poté co si přítelkyně vybrala kamna Etny za cca 110tis ho hodně rychle vyvedla z omylu, krb postavíš třeba i za 50tis... Takže záleží co preferuješ, zda design či funkčnost a cenu....
Když odečtu z celkové ceny krbu samotnou vložku a kouřovod, tak za zbytek (obezdění, lepidlo, perlinka, obklad, mřížky) jsme zaplatili přibližně 25 tisíc. Zdili jsme sami, takže bez práce. Samozřejmě záleží na výběru krbové vložky nebo kamen :).
@mili23 První otázkou je, co od topení v krbu/kamnech očekáváš. Pokud pouze efekt otevřeného ohně a lokální přitápění, potom jsou krbová kamna dobrá volba. Pokud uvažuješ o vyspělejším systému vytápění více místností, případně o kvalitní akumulaci a samozřejmě také o určité technické i morální životnosti, potom je na místě zvážit individuálně stavěný krb nebo kamna. Druhou otázkou je, jaká je dispozice místností, kde je umístěn komín atd. Často mohou i relativně jednoduchá a levná krbová kamna slušně zatemperovat většinu domu, pokud je vnitřní dispozice příhodná (komín uprostřed domu, v blízkosti otevřeného schodiště, velké stavení otvory mezi místnostmi atd.). Je ale potřeba se smířit s častým přikládáním (malá krbová kamna nemají možnost akumulace).
Co se týče ceny, krbová kamna s rozumnou kvalitou zpracování, designu i funkce od výrobce, který Tě nevyšplouchne při prvním problému nebo potřebě náhradního dílu začínají na částkách cca 15 tis. Kč. Už slušná kamna se pořídí okolo 30-40 tis., velmi kvalitní s možností několikahodinové akumulace od cca 50-60 tis. Naproti tomu jen samotná krbová vložka, pokud má za něco stát, stojí min. 20-25 tis., běžný standard je kolem 30-45 tis. a kvalitní výrobek se slušným servisem, zárukou, materiály, designem a především spolehlivou nekompromisní funkcí od 45ti tis. výš.
Cena obestavby, jak je tu zmiňováno, MŮŽE představovat 15-20 tis. bez práce. Je to ale ta nejprimitivnější teplovzdušná obestavba z izolace (nejčastěji kalciumsilikátové případně vermikulitové desky). Pokud bych chtěl investovat do stavěného krbu, rozhodně se nespokojím s něčím, co mi bude stát v domě celý můj život, ale funkčně je to překonané už 10-15 let. Takže můžeš uvažovat o materiálu, který předá většinu tepla z krbu sáláním (tzv. měkké teplo, podobně jako z podlahovky, stěnového vytápění nebo z infrapanelů), nikoli konvekcí a to už jsi (včetně pojiva) třeba na 40 tis. + nutné izolace stěn + 1mm nerezový kouřovod + ... Reálně se kvalitní krb stavěný na zakázku pohybuje kolem hranice 100 tis., v drtivé většině nad touto hranicí, akumulační o dalších 30-40 výš.
@mili23 Narazil jsem na tuto diskuzi. Zajimalo by mne, co jste nakonec vybrali. Musím jen potvrdit informace výše. My prozatím směřujeme k variantě "velmi kvalitní s možností několikahodinové akumulace od cca 50-60 tis," konkrétně jsme vybrali krbová kamna Storch ST 8 EX s dodatečnou akumulační hmotou http://www.romotop.com/krbova-kamna-s... Mají je vystavená v Praze v prodejne Romotop.
@olomonteum Ahoj, my se nakonec rozhodli pro krbová kamna. Krbovou vložku jsme zamítli z důvodu vysoké pořizovací ceny a názorů a zkušeností příbuzných, kteří sami říkají, že by do toho asi podruhé nešli, že to bylo drahé a stejně tam zatopí 1x - 2x za rok a to jen proto, že když to bylo tak drahý, tak ať se to alespoň občas využije. Nebudeme kamna využívat jako hlavní zdroj tepla, ale spíše jako zálohu. Proto pořídíme pouze kamna a to ani ne nějak drahá, jako máte v plánu třeba vy. Pokud na ně vůbec dojde :-) Ale určitě záleží na tom, jak je člověk bude hodně využívat.
@mili23 Tak ta co mame vybrana jsou opravdu dost draha. Jen ta pridavna akumulace je za 6. Když bude nejhur tak tam dame Romotop Lugo s piskovcem. Ta jsou za pulku Storchu a topit budou stejne dobře...
@mili23 Ahoj, musím něco k těm zkušenostem známých (už jsem to myslím někde v jiném vláknu i psal) - problém je skoro vždy v tom, že si lidé vybírají špatně. Jak samotný systém vytápění, tak i jeho následné technické řešení a koneckonců i řemeslníka (zde tedy kamnáře), v horším případě se dokonce rozhodnou pro realizaci svépomocí jen na základě nějakých rádobyodborných informací z internetu. Potom to skoro vždy dopadne tak, že špatný je krb/kamna obecně, nikoli já, protože jsem šetřil, šetřil, až jsem vyhodil peníze z okna... V drtivé většině si např. pod pojmem "krb" každý laik představí krb teplovzdušný s izolační obestavbou, dvě mřížky a hotovo. O krbu s akumulací do spirál nebo tahového systému (což už jsou dokonce terminologicky správně "kachlová kamna", nikoli krb) s hypokaustem v životě neslyšel. Podobně i při výběru krb. vložky atd.
Tedy jasná rada je, prostě to neřešte sami. Pokud to myslíte s pořízením vážně, najděte si slušného kamnáře a nechce si poradit (nikoli vnutit) to, co uznáte společně pro Vaše potřeby za nejlepší. Jinak nechte raději komín jako zálohu pro budoucno bez připojeného spotřebiče.
P.S.: Právě sedím v dřevostavbě RD Rýmařov s notebookem na klíně u hřejících kamen, která jsem roztopil ráno v 8 hodin a budou příjemně (ani málo ani moc) hřát bez přikládání a jakékoli obsluhy do cca 18 hodin. Pokud bude dnes chladněji než včera, přiložím pak ještě jednou a do rána bude zase vystaráno...
Ahoj,my budeme mit evora 04 s akumulaci, vice prodejcu je chvalilo,ze diky akumulaci opravdu teplo drzi, budou hneda s piskovcem a platit budeme cca 28000 vc.akumulace,kourovodu atd.. , jen poznamka, bydlime v byte.bracha zase stavi dum a bude mit krb, ale rikal'ze mi zavidi, ze my kamna mame levnejsi, ze je proste pripojime a jedeme..spis za.ezi na tom, o se vam libi, kolik mate prostoru. Hodne stesti pri vyberu.
Ahoj,my budeme mit evora 04 s akumulaci, vice prodejcu je chvalilo,ze diky akumulaci opravdu teplo drzi, budou hneda s piskovcem a platit budeme cca 28000 vc.akumulace,kourovodu atd.. , jen poznamka, bydlime v byte.bracha zase stavi dum a bude mit krb, ale rikal'ze mi zavidi, ze my kamna mame levnejsi, ze je proste pripojime a jedeme..spis za.ezi na tom, o se vam libi, kolik mate prostoru. Hodne stesti pri vyberu.
@kubad10 Zakázkově stavěná kachlová. Podobných parametrů ale lze dosáhnout i s kamny sériovými (tzv. systémová kamna, např. Nordpeis z řady Salzburg), jen je to za cenu omezených možností výběru vzhledu, dispozičního uspořádání atd.
@bchannu Mohu se zeptat jakou mate vlozku? Take preferuji akumulacni kamna, ackoliv nas projektant tlaci do teplovodni. Tam se ale bojim poruch a moznych potizi pri vypadku proudu. A hlavne chci prikladat co nejmin, max 2x denne.
@hajra Máme litinošamotovou kamnovou vložku + litinošamotový akumulační výměník. Nechci tu obtěžovat reklamou, proto konkrétněji radši do interní pošty. Ale jen předesílám, že "vložka" je jedno z mnoha řešení, nikoli jediné a univerzálně správné. Je potřeba to řešit komplexně, jde v rámci domu o podstatnou investici, která se ale při dobré volbě jasně vyplatí nejen Vám ale i dětem a jejich dětem... Prostě kamna nejsou módní záležitost, jde o prvek dlouhodobé spotřeby...ne jako auto, elektronika, kuchyňské spotřebiče apod.
Zdravím všechny, chtěl bych trochu rozhýbat konverzaci na téma krby a krbové vložky. Jsme stále ve fázi rozhodování, ale zajímají mě názory ohledně těchto dvou věcí, jestli jste si je pořídili nebo ne a proč, případně jak moc je využíváte? Jestli jen občas nebo vytápíte denně celý dům. Jaké máte asi měsíční náklady oproti jinému, předešlému způsobu vytápění? Děkuji a hezký večer
Zkouším to ještě jednou, vážně tady není někdo sběhlý nebo se alespoň trochu nevyzná v krbech? Uvítal bych nějaké vlastní zkušenosti s výstavbou a výběrem, případně co byste změnili nebo udělali jinak, jaký způsob vytápění používáte v kombinaci s krbem? Děkuji snad se někdo najde.
Máme osburn matrix . Je tedy nutné pokud možno topit jen suchým dřevem ale pak to stojí za to. na noc naplnění krb ve 20h a zavřený vzduch vydrží až do rána. Pak to jen rozhrabnu dám další drevo a jede to dál. Popel vynasim pri topeni suchým dřevem tak jednou do týdne. Za zimu cca 6-7m3 buku a topim skoro celý dům 180m2 do patra.
@personal Já se obávám, že to není úplně takhle jednoduché. Prvně záleží jaký prostor reálně chcete vytápět. A bude to s výměníkem? Chcete topit denně? Máte rozumný přístup ke dřevu? A taky jakou máte tepelnou ztrátu domu.
Když to, typicky, předimenzujete, tak budete vždy ve dvou fázích - první budete kamna roztápět, pak bude místnost přehřátá a následně ve fázi dvě to budete dusit a větrat, protože tam bude vedro. Takže první, co si musíte dobře určit je výkon kamen/vložky.
A druhá věc, co s tím souvisí je naznačená výše - jak se dřevem. Shánění, řezání, uskladňování něco stojí. Někoho méně, někoho více podle možností. A pak samozřejmě práce okolo. Větší nepořádek v domě, pokud si neuděláte např. přikládání z chodby. Nutnost pořídit si pilu atp.
To všechno je potřeba zvážit.
U nás konkrétně jsme pořídili do NED kamna s výkonem 4-6kW a vytápíme celý dům cca 120 m2 s tím, že kamna stojí u schodů a tudíž jde teplo přirozeně i do patra.
Za loňskou zimu jsme spálili cca 4m3 rovnaného dřeva a topili jsme každý den. Za sebe bych neměnil, ale jsou lidé, pro které jsou výše uvedené "problémy" nepřekonatelné.
Chtělo by to trochu více informací, abychom mohli poradit co a jak, jak velký dům chcete vytápět, jaká je jeho rozloha a také jestli chcete vytápět denně nebo ne. Jak už bylo zmíněno, tak je dobré vědět tepelné ztráty domu. Kde ho chcete situovat a čím chcete topit?
@personal Přeji hezký večer. Před několika lety jsem řešil stejnou otázku, protože jsme měli staré kamna a ty už byly ve stavu, že se nedali použít a jelikož jsme chystali rekonstrukci, tak jsme si říkali, že se do toho pustíme naplno. Podle ohlasů z netu a doporučení švagra, které pro nás bylo rozhodující, jsme si zvolili krbovou vložku od Deltako, další rozhodující aspekt pro nás byl jejich sytém full heat, protože vytápíme pravidelně a přijde mi to dobře i ekonomicky dobře vyřešené. Ovšem záleží na vašich požadavcích a možnostech domu.
@sobii Jaká teplota se vám od té 20h doma drží? Večer když zatopíte a když jdete ráno přikládat, jaký tam je asi skok? Jak často musíte přikládat, aby se vám držela nějaká stabilní teplota. Když musíte topit jen suchým dřevem, tak máte asi nějak dobře vyřešený nějaký zásobník.
@atilius Přístup k dřevu máme dobrý toho se nebojím, jsme zvyklí si máknout. Uskladňování a řezání bychom měli vyřešeno a prostor na uskladnění kolem krbu bychom měli promyslet jak velký. Jak máte tento prostor velký vy? Prostor na vytápění bude cca 130m2, přikládání z chodby ani nevím jak se řeší?
@brick24 Full heat systém zní zajímavě, mohl byste mi o tom říct více informací? O jaký systém přesněji jde a jak funguje, případně i to jeho ekonomické řešení? Jak velký dům vytápíte a jaký rozdíl vám to asi udělalo, když je to ekonomicky dobře vyřešené?
@personal .Večer tam je tak 24 a ráno 22-21 záleží na tom jak je venku, stabilní teplota na přikladani je klidně i 10h zas dle venkovní teploty ale pro představu když je okolo nuly přikládám tak po 5-6 hodinách. Žádný zásobník nemám.
@personal Je to systém vytápění. Jde o to, že ve spoustě krbech se spálí asi jen 60-70% spaliny a zbytek vyjde nespálený skrz komín a nevyužije se, tím vyletí peníze z komína a jsou pryč. Jenže s tímto systémem se spalina ve vložce zapálí ještě jednou a tím se zvýší účinnost. Je další teplo. Z tohoto důvodu mi to příjde více ekonomické, protože se využije více. Máme dvou generační domek, s rozlohou asi 200m2, takže každé ušetření na výhřevnosti je pro nás plus. Ohledně peněz záleží na rozloze atd, ale u nás je to ušetření určitě několik tisíc a to se mi líbí.