Krbová vložka vs. biokrb

Zdravím, prosím o radu. Chceme v obýváku krb, máme komín a koupenou levnou krbovou vložku Kratki jas. Tu nám krbař nedoporučil, že bude reznou, vzhledem k tomu, že budeme topit málo. Nechceme tím vytápět jenom jako designový prvek. Máte s tím někdo zkušenost?Doporučil nám dánský lihový hořák za 13tisíc, ale mně to přijde dost a biokrby mě asi úplně neoslavily..děkuji moc za pomoc :) K.
Odpovědět
Zdravím Pokud máte komín jakože píšete že ano, pak rozhodně bych nešel do všelikých "biolihů" apod. Chcete-li krbovou vložku obestavbu atd. proč ne, dle mně by plně postačila kamna, výběr je veliký nemusíte obestavovat napojení je jednoduché rychlé kamna jsou snadno čistitelná přístupná opravitelná vyměnitelná posunutelná (stačí upravit kouřovod a mohou stát na druhé straně více vlevo vpravo apod.) atd. Jinak tedy ať krb vl. či kamna ačkoli zatopíte "jen občas" dle mně není na škodu takové topidlo doma mít, protože nikdy nevíte, mít druhý nezávislý zdroj není k zahození....
Odpovědět
Zdravím, s reznutím nemám zkušenosti, nicméně pokud už nepůjde ta vložka vrátit, tak bych jí asi použil, pokud půjde, tak bych osobně pouvažoval o samostatných krbových kamnech, na které si 1) můžete i něco postavit, 2) jdou snadno odstranit, když zjistíte, že je nevyžíváte, zavazí a nebo překáží. Biokrby jsou hlavně šidítka pro majitele pasivních domů, kde by s normálním krbem hrozilo přetopení a kteří nemají komín a nechtějí se úplně vzdát pohledu do ohně (no ten oheň je z biokrbu stejně nic moc), či chtějí nějakou železnou zálohu, když vypnou elektřinu a venku bude -15°C . Pokud máte doma komín a dům má tepelnou ztrátu větší než nějakým 5kW, tak bych si pořídil ty kamna.
Odpovědět
děkuju za pomoc, vyřešeno, že biolíh nechceme...Kamna teda taky ne, takže asi zainvestujeme o něco víc do krbové vložky...Tak jak řikáte další ,,teplo´´ se může kdykoliv hodit. díky moc
Odpovědět
Určitě kamna, když tedy máte komín, proč biokrb? Při tomto, jak to máte, to chápu jen v tom případě, že dodavatel na tom má největší zisk, proto Vám to doporučuje a vše jiné pomluví. Jinak je to spíš o tom, jak to člověk cítí a jak je designově náročný. Já používám zásadně jen kamna, a to stará na uhlí (která jsem si i opravil a slouží dodnes = úplně skvělé stáložárky staré třeba padesát let, osvědčené, které se spravují jen co 12hodin, nebo kamna na dřevo, ale kolem toho se musí létat alespoň každou hodinu, aby jejich provoz byl smysluplný. Kamna proti obestavbě mají výhodu, že si tam pak můžete dát snad doopravdy jakákoliv, a hlavně je můžete měnit.
Odpovědět
@ondra_cha Tak kamna na uhlí, pokud se správně používají jsou naprosto super věc, uhlí taktéž, jedu na něj již let a naprostá spokojenost však víte. Mimochodem až letos pro nedostatek času jsem dokončil svou již dříve zmíněnou úpravu kamen a to z násypných jsem udělal "hybridní" čili pouhou jednou pákou si zvolíte zda chcete mít "stáložárky" nebo "násypná" , až teď k podzimu jsem je poprvé zkoušel tedy i ve stáložárném režimu výsledky zatím vypadají slibně i když se je ještě musím naučit regulovat, zajímala mně zejména "čistota provozu" zjistil jsem že při jistém nastavení se mi z komína opravdu nekouřilo podobně jako u násypných kamen (odhořívání shora) také jsem zjistil že na rozdíl od násypného způsobu je výkon daleko "lineárnější" no ale tento způsob topení je pro mně nový takže se s tím postupně učím, za výhodu "hybridů" jež jsem nazval "Petroclub" považuji to, že je můžu snadněji rozjet v režimu "Petra" (správně peter že ano) a po vytvoření "žhavíků" nebo po dojetí odhořívání shora lze plynule pouhým přestavením páky přejít do režimu "Club" (konstrukčně se to ale blíží spíše kamnům Celus s jedním spodním odhořívacím kanálem pro spaliny, clubky mají dva postranní) Z hlediska materiálů se mi stal zatím pouze jeden zádrhel, a to deformace litinové mřížky zabraňující vstupu pevných částic do přídatné zadní spalovací komory, tuto jsem nahradil šamotovou "mřížkou" jež je "žárupevná"a v případě poškození také opravitelnější. Jinak jsou Petroclubky dobře ovladatelné velice "poslušně" přechází z jednoho režimu do druhého "bez excesů" ve stáložárném režimu jak jsem zjistil velice dobře "křoupou" i dřevo. Více prověřím tuto topnou sezonu. Jinak mám v hlavě ještě další možnost "zhybridizování" kamen Peter a to na "petroplyn" (odhořívání pod roštem) tento systém se v praxi u kamen již objevil např. kamna "NEMO" ale prodává se za "nekřesťanské peníze" při tom zrealizovat by šlo jednoduše. Jediný slabý článek vidím v tepelném namáhání litinového roštu jenž by nebyl chlazen vzduchem jako je to klasicky u stáložárných či násypných kamen, napadlo mně užít "masivnější litinu" u zmíněných kamen Nemo užívá výrobce nerezový průchod, zřejmě ze žárupevné chrom molibdenové oceli (Cr Mo Vanad) No ale nemám tolik času na zbyt čili zatím si to "projektuji" pouze v hlavě, toš tak :-)
Odpovědět
@petrmm Človíčku, já Tě asi odněkud znám, nepsali jsme si (ale už před časem, někde na tzb možná či kde) někde o kamnech, já o stáložárkách na uhlí (ty už pochopitelně neseženeš, musíš opravovat staré, ale super věc, v novostavbě je mám, má to chyby a zároveň to chybu nemá), a Ty že jsi používal Petríky s uhlím zapalovaným z vrchu, a že jsi měl takový jakýsi nápad, jak jsi uvedl v té odpovědi. Zdá se mi podle všeho, že to jsi Ty, pan Petr Ma..., cosi jsme spolu probírali, zdálo se, že to máš dobře vymyslené. Jsi to Ty? A jinak, tady nejde o to, co si myslíme nebo používáme, tady jde o něco jiného, že? Zdraví Tě Ondra
Odpovědět
Jo jo, zapomněl jsem Tě pozdravit tak to napravuji "Ahoj" a jistě že se známe akorát jsme spolu nebyli dlouho v kontaktu :-) Já chtěl mít doma jak petry na které jsem zvyklý tak nějaké stáložárky ale protože nemohu mít doma s nadsázkou deset kamen tak jsem to spojil :-) Je to "prototyp" a udělal jsem ho hlavně proto abych mohl "testovat" různé režimy zjistit jak se co chová hrát si se vzduchy (proto má příd. komora svůj přívod i regulaci předehřívaného vzduchu včetně funkce úplného vypnutí apod.) Vyvíjel jsem je "po chvilkách" čili dlouho jisté věci jsem musel "přepracovat" ale nakonec je to na světě a zase po chvilkách můžu tedy "potestovat" co to umí a neumí sbírat zkušenosti :-)
Odpovědět
máme to ve 40m obýváku a máme tepelné čerpadlo, takže tohle je fakt jenom na design, rozfajrovat tam kamna, tak tam všichni chcípneme :)
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 7 měsících
@kkacca jakou vložku jste nakonec pořídila? Ta KRATKI JAS mě také zaujala cenou.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?