Ahoj, potřeboval bych poradit.
Máme teplovodní podlahové topení a kondenzační kotel Brotje WHBS 22D.
Termostaty máme v obývacím pokoji, loznici a dvou dětských pokojích.
Průtok na ventilech je nastaven na 1l/h i když jsou úplně otevřené, nevím jak lze nastavit větší průtok, protože do nejvzdálenějsi pokoje nejsem schopný vytopit, na termostatech je celý den požadavek na kotel, ale teplota pořád stejná. Na kotli můžu nastavit teplotu vody do podlahy jakou chci, zkoušel jsem i 44stupnu, to se sice vytopily ale v ostatních místnostech zbytečně horko a 44stupnu se mi zdálo opravdu hodne. Máte někdo radu jak zvýšit průtok nebo jak nastavit kotel ?
@steev03 topič: omlouvám se, ale nějak tomu nerozumím.....průtok na ventilech 1l i když jsou otevřené... ty bílé ventily by měli být na plno, a průtokoměrem seřídit množství vody. Jestli nejdou seřídit průtokoměry na větší průtok, tak asi bude slabý tlak čerpadla, které to nemůže utáhnout. Ale to by snad nemělo nastat, jestli to je podle projektu a dělal to odborník. Nevím na kolik máte nastavenou teplotu kotle normálně, postupně přidávejte teplotu a v těch místnostech které se budou přehřívat přivírejte průtokoměr. A do té studené místnosti otevřít naplno. Musíte to jakoby vyvážit, protože jak hnete jedním průtokoměrem, hne se vám vše ostatní a tak pořád dokola, než se to vybalancuje. A zároveň s tím jde i teplota vody. Je to hraní na delší dobu.
@steev03 mohu se zeptat, jaké máte TZ domu ? Ptám se z toho důvodu, že pokud je to novostavba s TZ kolem 4kW (TZ je maximální ztráta domu), tak použít kotel s výkonovým rozsahem 5 až 22kW nedává smysl. Komplikuje to i to PT. Kotel má v nízkoteplotním režimu vyšší minimální výkon. Hledal jsem možnosti servisního nastavení uvedeného kotle a nic jsem nenašel. Sledujte chování kotle. Jak často spíná a zda běží oběhové čerpadlo trvale. Tady se totiž obávám, že může docházet k velice rychlému cyklování kotle. Viděl jsem stavy, kdy kotel zapálí, po pár desítkách sekund zhasne a po chvilce vypne čerpadlo. To se opakuje s periodou třeba 10 minut. To je vyloženě špatně. Dále by mě zajímalo, kdo Vám poradil osazovat ty termopohony s termostaty. Nemusíte číst návody na srovnání průtoků, protože to stejně nebude fungovat. Začněte tím, že je vyhodíte. Teprve pak můžete řešit další nastavení.
@zubr487 Ano souhlas jestli kotel cykluje tak se toho moc neseřídí. Ty hlavice se vyřadí jen zvýšením teploty na termostatu. Jinak to je podle mého odhadu vyhozených 5t. za termostaty a hlavice.
@zubr487 Zdravim, konecne som objavila popis toho, co sa presne deje s mojim kotlom. Cykluje. A v celom byte zima. Aj ked do podlahy pustam 43 stupnov, v byte sa nedostanem ani na 21. Neviete poradit, co s tym, aby necykloval?
Diky 🙂
@viga79 Nebyl jsem tázán pokusím se napsat. To že kotel kotel cykluje způsobuje že má veliký výkon. Na ten kotel je připojená jen ta podlaha?
Kotel má min. výkon 5 kW a to může být stále moc. Musíte se zeptat plynaře jestli umí kotel modulovat výkon a nebo ať ten výkon sníží. Čerpadlo podle návodu moduluje. Ta podlaha nedokáže tento výkon odebrat a tak se kotel za velmi krátkou dobu dostane na vypínací teplotu a skončí topení. Asi by částečně pomohlo zvýšit průtoky na rozvaděči, tím se zrychlí odběr teplé vody z kotle.
@wpavel Ahoj, diky za odpoved. Kotol ohrieva TUV + vodu do podlahy. Prietoky som otvorila do maxima (tie priesvitne ampulky). Skusila som aj zvysit vykon cerpadla, ale to malo opacny efekt, v byte teplota este klesla. Nastavila som cerpadlo na najnizsi stupen a kotol ohrieva trochu dlhsie, nicmenej stale sa co par minut vypne a po par minuatch znova zapne. A tak dokola. A teplota v byte stale max 21 stupnov. Teplotu vody do podlahy mam nastavenu na 43 stupnov. Zvysit teplotu v byte sa mi podarilo iba ked som teplotu vody nastavila na 50 stupnov. Ale to je nad doporucovanu hranicu. Uz som z toho dost zufala 😞
@viga79 Co to máte za byt ? Netušíte jaké má TZ ? Případně jsou kolem další vytápěné byty? Cyklování kotle snižuje životnost a zhoršuje účinnost. Topení by ale mělo fungovat a na těch 43 stupňů by tam mělo být jako v sauně. Jsou asi dvě možnosti. Kotel cykluje tak rychle, že ani nestačí ohřát vodu v okruhu. Kotel ohřeje bublinu teplé vody, ale než se dostane na konec, kotel se přehřeje a vypne. Pokud topíte na těch 43C tak si šáhněte na vratné trubky (vedou do horního trámce). Jsou výrazně teplé ?
Druhou možností je, že topíte jako s radiátory pár hodin po návratu z práce. S PT se obvykle topí trvale na konstantní teplotu,
Poslední co mě napadá je, že máte moc velké TZ a blbě navržené PT. Pak Vám nezbyde nic jiného, než topit na vyšší oběhovou teplotu.
Moc se mi nezdá Vaše věta, že snížením výkonu čerpadla kotel topí déle a na vyšší interiérovou teplotu. Mělo by to být opačně. Nenapsala jste to blbě ?
To cyklování je samozřejmě vhodné řešit. Problém je, že já nejsem specialista na kotle a k Vašemu kotli jsem nenašel žádný servisní manuál. Je potřeba snížit maximální topný výkon a nastavit delší anticyklační čas. Pokud máte nějaký popis servisních nastavení tak sem s tím, jinak to asi musíte nechat na servis.
@viga79
Té 50C vody se bát nemusíte,
U nás jede kotel na plný výkon, termostat na něm 60C (má max vodu 55C), protože na nízký výkon jinak nám zas naopak podlaha chládne a pro vás je důležité, at nespíná zbytečně pořád dokola.
Takže zvyšte mu teplotu, pohrajte si s rozvedením do jednotlivých okruhů a uvidíte.
@viga79 Na té fotce to není úplně dobře vidět, ale přijde mi, že celkový průtok podlahovkou je hodně malý. Dva okruhy zavřené úplně a do ostatních jednotlivých nejde ani 1l/min (ale možná to na té fotce špatně odečítám). To pak podlahovka nemusí stíhat topit a kotel bude hodně cyklovat protože odvod tepla od něj je tím pádem také relativně malý.
@zubr487 Zdravím s paní jsem hovořil, také se mi nezdálo že při větším výkonu čerpadla se kotel natopí podstatně rychleji o plynovém kotli toho moc neznám ale asi tam bude nějaký obtok a ten když čerpadlo jede na max se asi otevře tak že ohřátá voda okamžitě vrací do kotle. Doporučil jsem ji aby pozvala servis. Ta horní hranice výkonu musí být hodně vysoká. Průtokoměry jsou prý otevřené na max. ale i přes to nedokáže čerpadlo dostat ten velký výkon z kotle. On nikdo nedokázal paní poradit a to by mohl i ten servisák že kotel s výkonem 4,9- 22kW je na byt opravdu moc. Přiznala se že si myslela že větší výkon bude lepší ale to je slabost většiny lidí co pořizuji jakýkoliv kotel.
@wpavel Neustále se opakující klasika předimenzovaného kotle. Ten bypass tam asi je, ale neměl by se normálně otevírat. Otázkou je, zda to je od počátku, nebo se něco podělalo.
a máte opravdu dobře odvzdušněno? to kvůli těm průtokům. jinak já mám ve spodním patře průtoky max 1l/min a ve vrchním dokonce kromě koupelny pod 1 litr. a v celém baráku je pořád 22 , při spádu podlahovky 26/22 °C. Pravda, ne z kotle, ale z akunádrže, ta teplota z kotle mi přijde hrozně vysoká
@petros4 Tam asi není problém s PT ale s kotlem který se po pár minutách vypíná z důvodů že je natopený, tak že cykluje a voda do PT se dostává jen s přestávkami.
@wpavel s paní jsem to řešil pomocí SZ. Jak to vidím, tak základní problém je samozřejmě předimenzovaný kotel. Navíc zřejmě člověk, co instaloval kotel neověřil funkci a kotel nastavil blbě. Paní zde psala, že kotel topí pár minut, ale ve skutečnosti topí cca 40sec a 8 minut prodleva. Vzhledem k průtoku a objemu trubek se ohřeje jen prvních pár metrů trubek. Kotel má zapnutou automatickou regulaci výkonu čerpadla úměrnou výkonu kotle. Na čerpadle se nechá výkon jen snížit. Takže proto jsou malé průtoky. Problém je, že jsem nikde nanašel nějaký návod a popis servisního nastavení. Bude se tedy muset obrátit na servis. Servisák by měl nastavit
1) vypnout automatické řízení výkonu čerpadla a nastavit ho do režimu konstantní tlak (nebo do režimu PT).
2) zvýšit hysterezi pro regulaci teploty oběhové vody.
3) snížit výkon pro topení na minimální hodnotu.