Odpověď na příspěvek od baramkoz:
Máme plynový kotel a neustále spíná - třeba každo… @baramkoz to je samozřejmě špatně. Je to to zřejmě klasický problém vysoce předimenzované ho kotle. Napište podrobnější údaje a hlavně typ kotle a jakou k tomu máte ovládací jednotku. Většina kotlů umožňuje upravit nastavení tak aby se cyklování velice zpomalilo. Jednou z možností je pozvat si jiného serviska. Ten Váš je evidentně imbecilOdpověď na příspěvek od zubr487:
@baramkoz to je samozřejmě špatně. Je to to zřejm… @zubr487 Typ kotle: Brotje whbk 22/24, výkon 3,5-22kw. Ovládací jednotka nevím, jestli myslíte v kotli? Případně termostat máme elektronický pt52. Na termostatu to vždy ukazuje výkon kolem 66 %. Měli jsme tu topenáře a ten říkal, že je tam asi špatně třícestný ventil, že se kotel nastartuje, začne nahřívat tu vodu a pak se to zasekne na tom třícestném ventilu, proto hned zase vypne. Ventul je nastaven na maximální průtok. Posílám foto - máme tam tyto tři rozvaděče. Taky nás napadlo, zda to nemůže být zavzdušněným topením (i když by být zavzdušněné nemělo), ale když se kotel přepne z tuv na ohřev topení, slyšíme zvuk napouštění v těch rozvodech a když pak topí, už to slyšet není.Odpověď na příspěvek od baramkoz:
@zubr487 Typ kotle: Brotje whbk 22/24, výkon 3,5-… @baramkoz víte, jakou máte tepelnou ztrátu domu? Překvapují mě informace od topenářů, které popisujete. Jeden podle Vás tvrdil, že perioda spínání 1minuta je v pohodě. To je nesmysl, razantně padá životnost a účinnost kotle. Další Vám údajně tvrdil, že je vadný trojcestný ventil. Trojcestný ventil je v kotli, kde přepíná mezi režimy topení a ohřev TUV. Nechápu tedy, proč ho nevyměnil. Možná tím myslel směšovací ventily v rozdělovačích, jenže to nejsou trojcestné ale čtyřcestné termoventily. Co se stane, pokud na rozdělovačích nastavíte vyšší teplotu ? Je možné, že je máte stažené na minimální hodnoty a kotel pak nemá kam posílat ohřátou vodu. Dále je otázkou, jak nastavujete teplotu na výstupu kotle. Já na fotce vidím teplotu 24st. To je normální provozní hodnota ? Nedíval jsem se na parametry kotle, ale prakticky vždy je to tak, že pro takto nízké teploty nebude minimální výkon 3.5kW ale klidně 5kW. To souvisí i z dotazem na tepelné ztráty domu. Otázky směřují k tomu, že k cyklování obvykle dochází pokud má kotel vyšší výkon, než jaký dokáže odebrat topný systém. Jaké mohou být problémy 1) je tam nějaká chyba a to by měl servisák opravit. 2) je špatně dimenzovaný kotel (vysoce předimenzovaný) 3) nevhodně navržený topný systém. Nevím jak to máte zapojené. Překvapuje mě, že tam máte rozdělovače s vlastními čerpadly a čtyřcestnými ventily. Normálně se v tomto případě používají holé rozdělovače bez směšovacích ventilů a čerpadel. Jednak je to daleko levnější, ale ty holé rozdělovače si lépe poradí s předimenzovaným kotlem. Trochu se dá řešit bod 2, jenže to by jste si museli pozvat chytřejšího servisáka. Na kotli se nechá nastavit výkon pro ohřev TUV a výkon pro topení. Ten je potřeba stáhnout na hodnotu srovnatelnou s tepelnou ztrátou. Dále je tam možnost nastavit minimální dobu hoření a minimální dobu prodlevy. Je potřeba nastavit dobu prodlevy min na 20 min. Problém je s nastavením doby hoření. To v podstatě znamená povolení určitého překročení požadované teploty. Jenže to by vůbec nevadilo s holými rozvaděčiOdpověď na příspěvek od baramkoz:
@zubr487 Typ kotle: Brotje whbk 22/24, výkon 3,5-… @baramkoz jejda,mame kotel stejne znacky a tedy jen jsrm si vsimla,ze jak vam tam sviti cislo 24, tak my mivame kolem cislo kolem 55. A kotel tedy fakt porad nespina.