Zdravím,
řešíme topení do RD (ve fázi projektu) - patrový dům, zastavěná plocha asi 100-110 m2.
Určitě chceme krbovou vložku s výměníkem, takže teplovodní topení. Nevíme jestli podlahovku raději tahat i nahoru, nebo jen dole a nahoře radiátory...jaké jsou tady pro a proti? Další věc je druhý zdroj tepla - elektřina nebo plyn? Počítám s tím, že denně kolem 4-5 hodiny odpoledne zatopíme krbem (až do noci..), při poklesu teploty bude přitopovat el. nebo plynový kotel. Prvotní náklady na plyn jsou dražší a nevím do jaké míry bude krb vytopení zvládat a jaká bude tedy spotřeba druhého zdroje...jakou máte zkušenost Vy?....děkuji
Za me elektrina. Nebudes muset resit revize plynu, platby za plynomer a rezervaci dodavky plynu. A jeste muzes mit snizenou sazbu na elektrinu (coz ale taky neco stoji..). Ale samozrejme to chce presny prepocet dle TZ domu.
presne ako pise @lisakstavitel v prvom rade zalezi na TZ domu. kedze to je ale novostavba nepocitam, ze by boli nejak zavratne. Cize rozhodne podlahovku aj hore (kombinacia s radiatormi nieje vhodna najma kvoli rozdielnej teplote topnej vody) a ja osobne by som volil tiez elektrokotol (ci uz kvoli vstupnym nakladom alebo kvoli tomu, ze chcete dost kurit krbom). Rozhodne ale volte akumulacku aspon 800-1000l. Do uvahy prichadzaju aj elektropatrony (priamo do akumulacky) ktore by nahradili elektrokotol/plynovy kotol a dohrievali by vodu v pripade potreby. Neviem ale ako je to v tomto pripade s tarifom na NT/VT.
TZ domu zatím bohužel nevím....je to celé v začátku,momentálně řešíme druh cihel a vypadá to na heluz family 50.....jinak ta varianta topení krb vložka s vyměníkem, elektrokotel a akumulačka se mi jeví jako nejlepší...akorát projektant říkal, že není nejlepší mít všechno odkázáno na elektřinu.....co se týče te akumulačky, jak je to s jejim umístěním? může být krbová vložka např. ve sloupu v obyváku, nemusí tam být nějaka souvislost umístění s tou akumulačkou?...
Akumulačka je asi ideální řešení - např. my budeme mít kotel na pelety propojený do akumulačky + kdyby byla odstávka kotle na peletky, tak bude v akumulačce elektropatrona (na kterou chci do budoucna napojit fotovoltaiku). Akumulačka pak bude napojena do podlahovky.
Takže vy nejspíše napojíte ten teplovodní krb do akumulačky (+nějaká ta elektropatrona nebo kotel) a pak vše do podlahovky (všude bez radiátorů - max. radiátor v koupelně).
@pf2907 je potreba zvazit take to, jestli opravdu budete krb pouzivat jako hlavni zdroj tepla. Ted sice jsou plany topit kazdy den, nicmene opravdu to budete chtit? i treba za 5 let?
a mit v obyvaku porad neporadek ze dreva a popela....
jinak si dobre propocitejte vykon krbu vzhledem k tepelne ztrate a spravnou velikost aku nadrze. V dobre zateplenych domech je idealni, aby slo maximum vykonu do te vody, jinak se v jedne mistnosti upecete a ve zbytku vam topeni nebude stihat.
ad podlahovka vsude ci kombinace s radiatory - v podstate to je u krbu jedno, nicmene pokud byste nekdy v budoucnu zvazovali doplneni zdroje o TC, je lepsi vsude podlahovka
ad dalsi zdroj tepla - jak bylo uvedeno vyse, plyn ma dalsi naklady, elektrina je v tomto ohledu komfortnejsi.
co se tyka nezavisosti na elektrine - dnes je na elektrinu vsechno. I ten plynovy kotel. U krbu pak musis resit pojisteni proti pretopeni toho vymeniku - bud vychlazovaci smycku nebo zalohovane cerpadlo nebo zapojeni do aku nadrze samotizi.
Osobne mam zkusenost, kdy mi selhala RJ zalohovaneho cerpadla - nastesti jsem si toho vsiml vcas a kotel dokazal zchladit. takze bych doporucil radeji to samotizne zapojeni nebo vychl. smycku. Ja ji ted budu dodelavat...
děkuji za rady...z toho dlouhodobějšího hlediska to je těžko říct, to asi neví nikdo, ale věřím že s tím problém nebude...při volbě elektřiny jako druhého zdroje by se to pak v takové situaci muselo řešit asi realizací tč (případně rovnou jako druhou variantu zvolit pro jistotu plyn. .)