Mam jednoduchy dotaz...
Resim jestli dat teplovodni podlahove topeni nebo odporove draty. Kdyz teplovodko tak musim mit elektro kotel, opravit se to v pripade poruchy. Kdyz odporove draty, tak bude na zdi jen termostat a ja nebudu muset ohrivat vodu elektrokotlem.
Prosim o nazor kdo co mate a co by jsem doporucili a popr. proc.
Diky
Kamard je s odporovyma dratama spokojenej a druhej s teplovodkem taky 😁
Teď jsem řešil to stejný a naznal že dám teplovodní plus elektrokotel . Hlavně z důvodu že Kotel není tak drahá záležitost a do budoucna ho můžu vyměnit za jiný zdroj tepla , drát nevyměnil...
bych si to zkusil pořádně propočítat a promyslet. Neodvážil bych se jednoznačně říct, že teplovodní je lepší, protože v případě potřeby lze přejít na jiný zdroj. Ale je to hodně častý argument. Kabel se může přerušit a přestat topit. Ale teplovodní podlahovka se teoreticky taky může porušit a téct do podlahy. Já dost pochybuju, že je nějak hodně těch, co dávají podlahové s elektrokotlem s tím, že v případě potřeby lze přejít na jiný zdroj. Připadá do úvahy tep. čerpadlo, kotel na dřevo, plyn. Bez provedené přípravy by každopádně přechod na jiný centrální zdroj tepla byl dost finančně náročný. Vyplalí se to s tím kalkulovat? Kolik bude stát příprava?
Z hlediska pořizovacích nákladů a náročnosti vedou kabely. Při správné volbě kabelů a regulace to dokáže být velmi komfortní. Z hlediska rekonstrukce, změn, lze použít topné prvky, které vyžadují minimum tloušťky a lze to spojit s rekonstrukcí podlah. Málokteré podlahy jsou plánované na dlouhé desítky let životnosti. Zdražování elektřiny je velký strašák, ale plyn zdražuje s tím a navíc je závislý na dodávkám z různých zemí. Může přijít nějaká krize. Pochybuju, že někdo bude měnit elektrokotel za kotel na dřevo.
Já nepreferuju kabely, ale říkám, že neberu klišé - dáme teplovodní, protože máme tak možnost přejít na jiný zdroj. To jen A, zbývá říct a zvážit i B.
Při pokládce elektriky musíte počítat s tím, kde bude nábytek, kde bude linka atd. Elektrika není samoregulační. Když na podlahu svítí a je tam teplovodka, tak nevydá tolik tepla. Když svítí na podlahu s kabelem, tak bude ještě víc teplá. Pokud je nad kabelem třeba linka, bude to valit teplo do linky, ne tak u teplovodky, ta je samoregulační, neohřívá plochu pokud už má určitou teplotu.
@skunkos ale existují i samoregulační elektrické kabely. Právě ze zmíněných důvodů. Znova opakuju, že to nepropaguju, jen bych předpokládál to řádně propočítat a zvážit. Hodně záleží i tep. ztrátě budovy. Já si prostě nedokážu představit, že někdo dá (bez důkladné kalkulace) teplovodní podlahovku s elektrokotlem jen s argumentem, že v případě potřeby dá kotel na dřevo nebo na plyn (co pořizovací náklady kotle, nebo čerpadla, co komín, co přípojka plynu, co pravidelné revize a servis těchto zařízení). Navíc pokud jde o plyn a dřevo, tak se i stále zpřísňují různé předpisy, co bude za 15 - 20 let?
@honzik75 delani se i topné folie kde provrtani nevadi a netopi jenom to jedno vlakno, dalsi je hned vedle asi o cm snad ani ne, jinak je fakt ze na elektricky uz das jenom fotovoltaiku ktera ti v zime ale nebude fungovat takze dalsi -, opravitelnost vodni podlahovky lze jednoduše, sunda se krytina, najde se kde je to preruseny a da se tam spojka, jinak by taky nemela bejt pod stálem nabytkem jako treba kuchyn, vestavěný skrine a tak, u el je lepsi ze ma rychlejší a lepší regulaci, rychlejsi náběh ale vodni zustane dyl teplá kvuli teplý vodě v potrubí, jinak akumulace podlahy bude stejná
U tazatele bych se spíše ptal, zda vzhledem k tep. ztrátám jeho objektu si je vědom nákladů na vytápění, a že elektřina, jako nejdražší zdroj ho nebude ruinovat.
@melin6 ano z hlediska "bezpečnosti" bych taky volil podlahovku teplovodní. Ale technicky a ekonomicky je to trochu jinak. A nelze to vydávat za jediné správné řešení.
Např. když stavím něco v pasivu a dám kabely, přidám fotovoltaiku a měl bych splnit i požadavky na primární energii. Pominu, že bez dotace by fotovoltaika byla nesmysl. V zimě zisk blízký nule - topím ze sítě. Ale v létě je již výroba zajímavá a může mi třeba krýt i požadavky na chlazení klimatizací. A tou klimatizací můžu stejně tak dobře jindy přitápět a zvednout si účinnost vytápění. To vše s řádově nižšími pořiz. náklady.
Já bych rád slyšel, že kdo dá teplovodní + elektrokotel, tak má udělanou přípravu na plynový kotel (přípojka, komín) nebo na dřevo (komín) a vyřešen prostor pro topivo apod.. A že má spočítáno, že pořizovací, servisní a revizní náklady na ten zdroj tepla se mu někdy v budoucnu vyplatí.
@ladislavpetra neuvádíš TZ což je základní parametr pro výtápění elektrikou.Já mám TZ 3.7kW a mám kombinaci kabelů od fenixu a klimy.Firma mě navrhovala teplovodku,ale šel jsem do kabelu.Po dvou letech nelituju.Regulace v každé místnosti,možnost programování,odečet spotřeby přímo na termostatech,možnost regulace vytápění jak podle teploty podlahy,tak vzduchu.Pořizovací náklady o 30t menší oproti teplovodce.Obytná plocha cca 105m2.
@honzik75 tak cena podlahovky je 600kc/m2 i s prací,tak to jednoduše spocitat + nejakej rozdělovač, el kotel cca 20 000,- kdyz k tomu přidám krbovy kamna za 12000, - a komin svépomocí se pohybuje kolem 20 tak jsem na cca 75 000-, +-5000kc, kdyz vezmu el podlahovku tak je cena s montáží 1000kc/m2, coz pri 100m2 dela 100 000,- ale nemas vyreseny ohrev vody. Takze bojler k tomu za 1000i s vecmi okolo, ted foto... Na dotace nejaka dostačující co jsem zkoumal tak 70 000,- a potrebujes jeste dalsi zdroj myslim aby jsi prosel, vodni podlahovku na ty m2 mas 60 000,- kdyz si to udelas sam, tak na tom nic neni a vxjde te to materialove na 25 000,-
@melin6 v novém domě budu mít samoregulující kabely, ale je to pasiv, tak mě to snad nesežere. Osobně bych měl radši teplovodní podlahovku a tep. čerpadlo, ale pro pasiv (příp. dům blížící se pasivu) to nedává smysl. Jsem rád, že jdeme do nového, protože ve stávajícím domě máme 18 let starý závěsný plynový turbo kotel, který se může každou chvíli poroučet. V tom okamžiku bychom museli přejít na kondenzační a postavit komín, což by ve výsledku byl náklad nemalý. Pochybuju, že někdo bude z technické místnosti, uprostřed domu, stavět svépomocí komín. Kotel na dřevo nebo tepelné čerpadlo bychom použít nemohli, max. elektrokotel, ale proč bychom to dělali, ve stávajícím domě je to nesmysl.
Chci tím říct, že tazatel dává málo informací a nejde jednoznačně říct, že teplovodní je jasná volba.
Rok 2011 fólie Ecofilm do celého domu+řídící jednotka+termostaty cena 125tis. Podlahová plocha 120m2, dřevostavby RD Rýmařov TZ 6kW. Roční náklady za velmi komfortní topení s naprosto přesnou regulací nepřesáhly za 6let 12000,-Kč/rok. Žádný jiný zdroj vytápění nemám.
@lagys o tech foliich ecofilm jsem mluvil, u nich je dobry ze topí celoplošně 😉jinak i mozno drat od Fénixu treba za mensi peníze ale spotřeba asi vetsi
Tady jsem vyfotil energ. stitek, kdy byl udavany zdroj kotel na drevo. Chci dat podlahovku. Bude se energ stitek menit? Logicky narocnost budovy by mela zustst stejna ne?
170m2 zastavena, heluz 44, zatepleni podlahy 16cm, zatepleni stropu 40cm vaty.
@ladislavpetra pokud to má být jediný a hlavní zdroj topení, tak poradit nedokážu, ale v případě, že budete mít ještě jeden zdroj topení, který nefunguje na elektriku, a v baráku nebudete mít plyn, tak bych šel do kabelů z důvodu ceny a snadné instalace. pokud budete tahat do domu plyn, volil bych jednoznačně teplovodní podlahovku. elektrika se výborně reguluje (okamžitá reakce), ale chybí ji schopnost akumulace. to vidím, jako jedinou nevýhodu, kterou ale nepovažuji za důležitou (důležité jsou celkové výdaje za topení = voda x kabel). otázka zní, kolik ta akumulace v reálu uspoří peněz než se zase nahřeje, ale jak jsem napsal, v připadě plynu bych šel do vody, protože to dává smysl i s bojlerem. my plyn nemáme, protože jsme nechtěli. odporové kabely nám splnily požadavek na podlahové topení bez plynu.
V obyvaku budou kaminka a obcas si udelame ohen, nebude to zdroj topeni.
Odporovy draty jsou sporny, vsude ctu, ze teplovodka vyhrava a prece jen je to rozhodnuti na asi celej zivot.
A z toho energetickeho stitku nejsem chytrej, vyzna se v tom nekdo jaky udaj je dulezity pro vypocet energie za rok?
Vychazi tam 27Mwh coz je 27000kWh x 2kc pri nizkem tarifu, coz je 54000kc za rok. Vcetne sviceni, teple vody a topeni. Coz je strasna cifra i kdyz vim ze jen hruba. Ani nevim vse se tam pocitalo (zatepleni), hodne veci jsem zmenil.
@ladislavpetra obvykle je to pocitano na teplotu 20st,ale normalnim lidem to nestaci a topi cca na 22st a spotřeba je hnedka jinde, jinak je docels dost velkej prostup obalkou budovy, kdyby jsi dal 30 cihlu+15izolace jses na tom o dost lip, jinak by bylo lepsi i zatepleni vic podlahy, strop je dostacujici a je to velkej barak docela, u tebe bych dal vodni podlahovku a nejlíp asi plyn a nebo tepelko, zalezi na tepelnych ztrátach
Vzdycky se rikalo, ze 30cm cihla a 10cm izolace je jako cihla 40cm, rosny bod nebo jak se tomu rika u techto dvou bude stejny.
Tepelko urcite ne, nez propalim 350tis Kc v elektrice, tak auta budou litat.
Plyn tu nemame.
Zase jsme na jizni morave a zimy uz nejsou co byly tenkrat.
Nerad bych platil mesicne 4tis za elektriku...ale na toto mi nikdo asi neodpovi, nez ze tim budu muset prijit. Navic toto topeni nejde za 2 roky sundat a vymenit 😁
@ladislavpetra tepelko rozhodne nestoji 350 000 to nevim kde si vzal 😂 a zrovna z tadytech duvodu bych dal vodni podlahovku a kdyz to bude moc tak bych připojil neco jinyho
@melin6 ano to tak může být. Ale ještě je třeba počítat s náklady na každoroční revizi a případně opravy, nejde vůbec o zanedbatelné částky. To, že si to spousta lidí nenechává kontrolovat a seřídit je jiná.
@ladislavpetra jediné, co (nejen podle mě) opravdu dává smysl v případě novostavby je snažit se dosáhnout min. TZ – to znamená zateplit. Při stavbě je vše řádově jednodušší. Energie zdražují a budou zdražovat. Bez zateplení bych volil jedině teplovodní rozvod + tepelné čerpadlo. Vytápění kabely nebo fóliemi opravdu dává smysl jen pro případ pasivního domu, nebo blížící se pasivu. Jinak je to ekonomická sebevražda.