Podlahové topení - dotaz

Podlahové topení a plynový kotel. Mám dotaz ohledně vytápění - po vyvětrání oknem, kdy se větrá nárazově, např. mráz, klesá teplota v místnosti a cca o kolik stupňů a za jak dlouho se opět vytopí do nastavené tepl. např 22? Četla jsem , že i za 2 hodiny a , že teplota klesna i o 3 stupňě. Sušení prádla v místnosti, prý se suší prádlo i 2 dny, že to moc na podlahovce neschne. Teplo v TM , prý díky všem svodům je tam tepleji . Jsou ještě nějaká proti abych věděla a nebyla potom překvapená? Děkuji petra
Odpovědět
@peti76 Co řešíte. Hledáte negativa podlahovky ? To co píšete jsou ponekud nesmysly. Rychlost natopení po vyvětrání je prakticky stejná pro všechny typy topení. Energie, kterou vyvětráte je nepatrná proti energii naakumulované ve hmotě domu. Pokud se jedná o novostavbu, udělejte si vzduchové rozvody a strojové větrání pomocí nějaké rekuperace. Je to podstatně komfortnější a také mírně úspornější. Rychlost sušení prádla určuje vlhkost a teplota v místnosti. To nesouvisí s PT. Teplo v TM. Nevím o co jde. Samozřejmě že tam bude teplo minimálně od plynového kotle a nějakého zásobníku TUV. Co Vám na tom vadí ? Pokud se jedná o novostavbu, jsou obvykle tak nízké TZ, že se nevyplatí topení plynovým kotlem. Investiční náklady jsou tak vysoké, že je cenově srovnatelné pořídit si TČ. Pak máte levnější provozní náklady a navíc jako vedlejší bonus letní chlazení.
Odpovědět
Když budete větrat nárazově tak to bude v pohodě úplně, akumulace podlahy a stěn je veliká tak nebude problém jako když budete větrat 4h to se pak bude dyl natapet
Odpovědět
Profilova fotka
@peti76 Sušení prádla je prubířským kamenem větrání. Okny nelze vyvětrat ani vlhkost z dýchání přečíst https://forum.tzb-info.cz/137356-vyta... a zjistíte, že i maličký trvalý odtah (tedy kotel s odkouřením typu B – o to výměnou za kondenzační s koaxiálním odkouřením přišli) nebo jen pootevřená dvířka do komínu http://www.modrastrecha.cz/blog/josef... zajistí větrání cca 0,1 a to už je vynikající výsledek. Proto doporučuji něco takového zařídit - stačí odtah 2W ventilátorkem z počítačového zdroje a máte po starostech s otvíráním oken (u oken jen nedotáhnout tolik kličky, vznikne mezera do 1 milimetru, bohatě stačí. Jinak ta okna byste museli otvírat každou hodinu na minutu a to opravdu nejde. Otevřít na víc jak 3 minuty je nesmysl!! Už se víc nevyvětrá, jen chladne.
Odpovědět
@josef_vavra Sušení prádla bez větrání samozřejmě nejde. Zde to vypadá, že se jedná o budoucí novostavbu. Není tedy vhodnější doporučovat normální filtroventilaci než v podstatě bastly typu PC ventilátor?.
Odpovědět
@josef_vavra Děkuji za radu. Nebudeme mít komín, bude pouze plynový kotel a podlahové topení.
Odpovědět
@zubr487 Otevírat okna se budou stejně, větrat se musí. Jen mi bylo řečeno, že prádlo na podlahovce se suší dva dny, tak jsem chtěla vědět zda je to pravda. Žádnou rekuperaci ani ventilátor nechci, v místnostech budou okna.
Odpovědět
@peti76 Nevím, zda si děláte srandu, nebo to myslíte vážně. To bych opravdu nevěděl, že budete mít okna. Stejně tak nevím, jak to myslíte s tou podlahovkou. Pokud jste byla zvyklá sušit prádlo na radiátorech, tak NA podlaze opravdu budou schnout blbě. Větrat se samozřejmě musí, otázkou je, zda víte co je to rekuperace a jaké má výhody. Pak nemusíte řešit takové koniny jako rychlost sušení a pokles teploty při větrání.
Odpovědět
Profilova fotka
@peti76 Pokud Vám nestačí uvedené příklady jako varování, musíte si na nefungující, či spíš na nedostatečně fungující otvírání oken přijít sama. Rekuperace je drahé větrání, podtlakové je stejně kvalitní, jen cca 100x nižší investice. Až k tomu názoru dospějete, dá se i snadno dodělat (to podtlakové). Ještě pro zajímavost: Dva lidé vydýchají za noc litr vody. Ten litr částečně steče po oknech a ještě častěji se vysráží ve stropních izolacích. Proto je tady tolik vláken s plísněmi ve střešních konstrukcích (také větrají okny a nebo rovnotlakou rekuperací). Prádlo suším přes noc ve sklepě, kde je v zimě 16°C. Ale je tam kondenzační kotel s odkouřením typu B. Tedy s odtahem 5 - 10 m3 vzduchu za hodinu (dávám to tak do všech bytů). Tomuto jevu kvalitního větrání, kdy i prádlo skvěle schne, se říká laminární zaplavování. Tedy nikoli vířivá výměna vzduchu, ale hezky pomaličku postupně komplet. Tím chci říct, že nezáleží na typu topení (radiátory, podlahovka či žádné). Důležité je to větrání. Pokud je podtlakové, tak zároveň chráníte izolace v okolí drobných stavebních chyb domu.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?