Dobrý den, vím , že se to tady již probírá v jiných diskuzích, ale je to takové roztříštěné. Chci dát různá podlahová topení pod jedno téma.
Zajímaly by mě zkušenosti, pro a proti, jaký typ podlahového topení zvolit? Elektrické - topné kabely, topné folie? Nebo vodní (např. pomocí elektrokotle)?
Důležité jsou samozřejmě náklady a pak samotný provoz.
My jsme se rozhodli pro kombinované - pod plovoucí podlahou máme navržené topné fólie a pod dlažbu rohože nebo kabely, spíš ale rohože, pokládka je jednodušší a do malých prostor stačí :) nechali jsme si udělat cenovou nabídku od Fénixu a jsme spokojení. Mohu doporučit. Hlavně se nám líbí, že fólie jsou uložené hned pod plovoučkou, takže v případě poruchy je snadný přístup, rozebere se podlaha a je to:)
@pavelcent Kdo čemu nerozumí?
taky se rozhodujeme pro podlahové Fenixe. Můžeme topit jen elektrikou. Plyn nemáme a + krb.
Pokud máte zkušenosti, tak sem snima. Proto jsou fóra ;-)
Osobně jsem pro teplovodní podlahovku, příp. doplňující rohož do koupelny pro období, kdy se netopí. Pro teplovodní z toho důvodu, že vodu ohřejete více zdroji - elektřinou, plynem, krbem, solárními panely, tepelným čerpadlem, kdežto elektrorohože či topné kapely jen elektřinou. Na druhou stranu potřebujete pro teplovodní vytápění nějakou akumulační nádobu, která zabere dost místa. Nicméně ta variabilita topného zdroje je podle mě nejdůležitější aspekt při rozhodování.
@evaje
Z čeho vycházíte, že el. topení je i v pasivním domě drahé? Mám dům s tepelnou ztrátou 6kW a náklady na topení kolem 11tis/rok, čistě el. podlahovka Fenix, podl. plocha cca 120m2, zádný jiný zdroj vytápění.
Pokud zohledním pořizovací, provozní, servisní náklady, komfort, jednoduchost obsluhy, nastavení, regulace a naprosto bezobslužný provoz, nic lepšího jsem nenašel. Moje čísla a zkušennosti jsou zde
http://www.modrastrecha.cz/blog/pavel...
@pavelcent bohužel musím se
@zuzekk souhlasit.
Nedávno jsem tu psal porovnání nákladů na.jednotlivé systémy.
Vodní podlahové topení + el.kotel stojí.stejně jak topné kabely a navíc mám stále možnost volby zdroje tepla...
http://www.modrastrecha.cz/forum/tope...
@requied
Dělal jsem to před pěti lety a celková cena za materiál ( prakticky všude fólie, kromě koupelen a chodby, kde je dlažba, tam jsou kabely) byla , včetně termostatů a centrální řídící jednotky cca 130tis, pro dům 125m2. Za ty peníze bych vodní podlahovku nepořídil ani náhodou. Tam byla ceny dokonce víc než dvojnásobná, včetně regulace. Podotýkám na klíč, ne jako samoinstalaci. Možná jsou dnes ceny někde jinde. Nemám přehled. Ale rozhodně si stojím za tím, že to není drahé ani na pořizovací náklady, ani na provoz. O komfortu ani nemluvě. A ta možnost volby zdroje ...... Velmi, velmi diskutabilní a individuální, podle přípojky plynu.
My jsme se nakonec (po dlouhem rozmysleni) rozhodli pro EPS 100 S (bungalov plocha 217 m2). Do dvojgaraze (45 m2), ktera je soucasti bungalovu budeme investovat vice a dame extrudak - XPS 300 (ale pry staci bohate i EPS 150 S, max. 200 S). Podlahy nam budou chlapi vylivat cementovym poterem (strojne hlazenym) 8-)
:-D Základní rozdělení podlahového polystyrenu:
1) EPS - expandovaný polystyren - dále se dělí na základní (Z) a stabilizovaný (S) a dle druhů pevnosti polystyrenu v tlaku, nyní se do RD nejvíce používá pevnost 100 a 150
2) XPS - extrudovaný polystyren, tzv. extruďák, ten má nejčastěji pevnost v tlaku 300 (= vydrží největší zátěž)