Mám dotaz ohledně topení v bungalovu." Plánujeme" teplovodní topení podlahové, lino PVC, a kotel plynový. Je nutné mít ještě krbová kamna? Moc krbovky mít nemusíme, máme na chatě, tak jsme spokojení. Ovšem prý to musí být kvůli úřadům, jako druhý zdroj tepla.
Druhý dotaz- co je lepší podlahové topení nebo radiátory- jsme už straší a děti malé nemáme. Já mám revma a také občas čtu negativa na podlah. top. Možná i cena? Poraďte. Děkuji Petra
Včera proběhla kolaudace a výsledek je že máme pouze el. kotel do vodní podlahovky ale též rekuperaci.
Žádný další zdroj tepla tedy nepotřebujeme.
Podlahovinu máme velkoplošný vinyl nebo pro někoho též PVC a přenos tepla je bezvadný.
Co se týká podlahového topení je to velice komfortní a nevidím v něm žádnou velkou nevýhodu.
Možná pouze že se nedá úplně lehce regulovat v jednotlivých místnostech tak jako radiátory s rychlou odezvou.
Regulace probíhá nejsnadněji přivřením okruhu dané místnosti, tak to máme třeba v ložnici.
Nám proběhla kolaudace v poho pouze s el. kotlem. jsem s podlahovkou spokojenej (dlažba a plovoucí laminátka), jen jak moc netopíme (stačí i dvě hodky sluníčka) tak večer ukazuje termostat po vyvětrání třeba 23 ale je tu takové jakoby pocitové chladno. Termostat nesepne (to by šlo vyřešit ručně), le než by podlahovka začala topit, to jdeme spát. Takže asi doplním nějakou klimačkou v obejvákokuchyni.
Pokud budete dávat kondenzační kotel, tak tam by s neobnovitelnou energií neměl být problém. Tedy stačí dát pouze plyn bez krbu. Budu to mít taky tak.
No a ke kondenzačnímu kotli bych dal určitě podlahovku, jakožto nízkoteplotní vytápění. Bude to úspornější.
@skunkos jak píše mikiliki. V PENB bylo TČ vzduch-voda. Předpisy by se měly dodržovat, ale taky by měly dávat smysl. Při kolaudaci mi úřednice řekla, ať TČ dodělám, ale že už to nikdo kontrolovat nebude. Nicméně mám ve stavebním povolení TČ vzduch-voda bez dalších podmínek hygieny. Letošní (první zima) mám celkovou spotřebu EE od 10.10. průměrně 33 kW/den (voda, topení ostatní spotřeba). Mám dávat TČ ? :)).
Není to úplně k hlavnímu tématu, ale dejte si do koupelny otopný žebřík na elektřinu. My ho tedy budem napojovat i na podlahovku, ale není to potřeba. K podlahovce je tu spousta diskuzí tak si to projděte :). U nás jí řeší muž takže detaily jdou mimo mě. Pokládat jí budeme sami. Něco navíc oproti radiátorům dáte, ale zase pak topíte na výrazně nižší teplotu.
@peti76 my se nastehovali do bungalovu loni a poprve bydlime v baraku s podlahovkou. za sebe musim rict, ze uz bych nechtel nic jineho. Je to velmi prijemne, podlaha rozhodne neni tepla, ale nestudi. Pocitove je nam opravdu tepleji nez v minulem byte, kde jsme meli radiatory - dokonce topime na mensi teplotu (22 v baraku vs 23 v byte) a porad mi prijde, ze je ted v baraku tepleji.
A za nemene vyznamnou vyhodu povazuju i to, ze mame uplnou volnost v tom, jak si zaridime pokoje nabytkem - nikde neni zadny radiator, ktery by nas omezoval nebo urcoval, co kde musi / nemuze byt.
Na každém šprochu pravdy trochu...
https://www.krecove-zily.cz/Poradna-l...
Taky se mi toto vytápění nepozdava....a vážně uvažujeme o akumulacnich kamnech z mastku.
@peti76 o regulaci teploty v pokojich u teplovodni podlahovky uz je tady na strese x diskuzi, staci pohledat. a cena - nas vysla na necelych 1100 kc za m2 zastavene plochy domu, vc elektrokotle...
@peti76 Tu cenu už si přesně nepamatuji, ale samotná podlahovka vč. el. kotle vyšla určitě do 50.000,-Kč. 110 m2 podlahové plochy (105 vytápěné) Děláno svépomocí - nejzábavnější a nejjednodušší práce na domě. Ale nemám žádné regulace, patřím do tábora, který je vidí jako zbytečné :)
Také doporučuji jedině podlahové topení. Většinu zimy vám půjde do podlahy 32 stupnů vlažná voda, což nic z žílama vážně dělat nebude -))) Podlaha nebude studená, ale ani teplá, možná lehce vlažná když bude topit.
Mám víc okruhů žádný delší než 100 metrů a vše mám nastaveno natvrdo na průtokoměrech, žádné další regulátory a nemám a jsem spokojený.
V podlahách mám 10,5 kubíků cementového potěru - betonu a ten než vychladne je půl dne, než by se dům natopil trvá třeba i den.
proto podlahovka nejde ani nijak moc regulovat, prostě v září zapnete a v dubnu vypnete
Kolega z práce se snažil jeden rok elektrokotel regulovat - přes den nižší teplota, když byli v práci a večer a přes noc jel - dotápěl kotel - nahříval anhydrit na požadovanou teplotu.
Druhou zimu topil nonstop - nastaveno 22,5 v celém domě pořád a spotřeba byla téměř totožná.
Nemá smysl moc regulovat.
ALe je to jen má zkušenost a názor - podlahovku určitě doporučuji, žádné zdravotní problémy vás nečekají u novostavby, která má nízké tepelné ztráty a voda v podlaze nebude nikdy teplá.
Mám 38 stupnů - když je minus 20 a to mám normální dům - žádný pasívní či nulový model.