Ahoj,
na kolik topite v podlahovce, aby bylo v baracku prijemne 22-24 stupnu a podlaha nebyla pocitove studena?
Jedete pres prostorove nebo podlahove cidlo? pripadne prostorove cidlo a v podlaze nastavene nejake teplotni maximum?
Budu rad za jakekoliv zkusenosti a rady.
Diky
@zeneva tezko odpovedet - je potreba vyzkouset...
my posilame do podlahovky 40°C, mame prostorove cidlo v jedne mistnosti a topime par hodin denne.
uvazuju i o ekvitermnim rizeni, teoreticky by tech 40°C melo byt nutnych pouze pri nizke teplote, jinak by mohlo byt vyssi.
ale kazdy dum to ma jinak a i kdyz muzes mit vypoctene parametry v projektu topeni tak to stejne chce tak 1-2 roky ladit...
my mame elektricky kabely, ktery mohou topit taky az tech 40 stupnu, v podlaze je cidlo a kazda mistnost je ovladana samostatne.
jj, ladeni nas ceka :-)
@zeneva El.podl.topení montujeme, jinak mám doma plyn.kotel a teplovodní podlahovku. Na baráku mám regulaci pouze na kotli a ekviterm... Za první zimu jsme si našli ideální teplotu na kotli, která nám vyhovuje (měříme v obýváku +-22st.) a ideální křivku. A máme na kotli načasováno, že na noc teplotu ubere o jeden stupeň méně. Říká se, že hýbat s teplotou u podlahovky o více než dva stupně je nereálné. Je tam velká setrvačnost betonu. Pokud by jsi střídavě podlahové topení vypínal, myslím, že nic neušetříš... Pořád ty tepelné ztráty musíš dohnat. Každopádně na plynu mám kolem nuly cca 30st.Nejvíc jsem tam minulou zimu viděl snad 35st.
Jinak jak píše @jumpmans , tak by se teplota podlahy měla omezit. Výrobce el.top.kabelů udává 30st. na laminát a 27st. na dlažbu. Ta se lépe prohřeje a pocitově je teplejší.
Co se týká ekonomiky, tak u trvale obydleného domu není důvod podlahovku vypínat. On bude dodávat nějakou energii stále, pokud by jsi to vypnul a teplota spadla nějak rapidně, tak to pak bude trvat než se nejdřív nahřeje beton a pak místnost.
zdrvám, chci se jen zeptat jestli se to vyplatí topit el. kabely podlahu? Nepřijde mi to jako moc dobrý nápad. Šel by z vás kdo to už máte znova nebo ne? díky
@krumpac
tak proti vodní podlahovce napojené na elektrokotel (což je druhý základní typ topení elektřinou přes podlahu) to vychází investičně levněji a celá instalace je výrazně jednodušší, také to má lepší regulaci.
Nevýhodou je, že už to nelze bez zásadních a drahých stavebních úprav v budoucnu předělat na cokoliv jiného.
Ten elektrokotel z první varianty můžete kdykoliv vyměnit za klasický kotel na pevné palivo, plynový kotel (pokud je plyn), tepelné čerpadlo ..
@krumpac my topíme el. kabelama 6 let a příjde mi to jako jeden z nejlepších nápadů,co jsme okolo domu měli..takže ano,šli bychom do toho znova..jestli se to vyplatí,to si každý musí v projektu spočítat sám na svůj konkrétní případ a zvážit si..pro jednoho málo,pro jiného moc.u nás na topnou sezonu nám vycházelo v průběhu těch zim a let v přepočtu mezi 1-1,5MWh/60m2 plochy..z toho plynoucí i to,že jakékoliv předělání na jiný zdroj topení,což by právě bylo možné v těch jiných zmiňovaných zdrojích by stejně nebylo reálné..či nevím,z jakých důvodů a proč bych to měnila..když bych jednou neměla těch pár tisíc na topení za sezónu,tak bych těžko měla na předělávání systému topení a těžko by mi něco vycházelo ještě levněji..a kdyby něco náhodou,jak manžel vždy říká,tak pak máme do zálohy krbovky,těma si vytopíme bez problémů dům a to bych si pak řečeno v nadsázce místo práce chodila do lesa na dřevo.. ;-) :-)
@krumpac
Přesně jak píše @gigi2. El. podlahovka má nejnižší pořizovací náklady a nejjednodušší instalaci. Provoz je možná malinko dražší než jiné systémy topení, ale to už je dům od domu jiné. Pokud by se dramaticky zvedla cena elektřiny a náklady by byly neúnosné, pochybuji, že ceny jiných komodit by byly nízké. Takže je to jedno. Servisní náklady nula. Revizní nula. Komfort 100%.Regulace 100%. Máme topné fólie a kabely 4.rok a neměnil bych a šel bych do toho znovu. Naše náklady jsou zde http://www.modrastrecha.cz/blog/pavel...
Zhruba za dva měsíce přibude tabulka za rok 2015 ;-) . Jo, a krbovky ani nic jiného na topení nemáme.
Ahoj, topíme kabelama, prostorové čidlo máme nastavené na 21 v obytných místnostech, v koupelně na 26 - vyhovuje nám to. V ložnici jsme prakticky za rok bydlení topení nezapli. Pro pohodu (spíš relax než nutnost) občas zapalujeme v krbu. Neměnili bychom - pořizovací náklady byly přijatelné, servis krom manipulace s termostaty (máme v každé místnosti) není potřeba...
Diky vsem za info, uz s nima taky topime, komfort fajn, mame dobre zateplenej baracek, takze se spina jen obcas, navic pres Vanoce to bylo hodne o krbu. Za prosinec jsme spotrebovali elektriku za celkem 3tisice, ale pul mesice nebylo jeste tolik zatopeno a jeli jsem jen pres podlahove cidla. jsem zvedav na dalsi mesice, az se to odladi
Jinak elektricke topeni se da napojit na fotovoltaiku - pripravu jsme udelali, abysme nemuseli v budoucnu sekat a bouat :-)
Ahoj, chci se zeptat jestli spíše topit a nastavit určitou teplotu v podlaze 26° aby bylo v prostoru cca 22° a nebo přes čidlo prostorové která snímá teplotu v prostoru a nastavit na 22°?
Mám el. Topné kabely, zase chci aby když budu topit přes prostor čidlo tak aby podlaha nebyla chvíli studena ale držela teplotu. Tak jestli mám nastavit max limit podlahy cca 28° a minimální limit na 26°? Nebo je to blbost? Co je úspornější a lepší?