Dobry den,
u domu na klic jsem mame potencialni problemy s podlahovym topenim.Bohuzel nevim jak dale postupovat.
Jedna se o patrovy dum. Podlahove topeni polozene bylo, roztece mezi trubkami vypadaji v ramci pozadavku okolo 15cm. V pokojich laminatova podlaha, koupelny dlazba. V prizemi naprosto v poradku a na dlazbe vylozene teple pocitove, a i na laminatove podlaze je poznat vytapeni. Avsak v dvou mistnostech v prvnim patre nam prijde, ze topeni nefunguje. Nejen ze podlaha je pocitove chladnejsi nez v treti mistnosti a i teplota v pokojich dle sledovani je o 1,5stupne nizsi.
V rozvadeci v prvnim patre zadne ventily uzavrene nejsou. Samozrejme uz je vse dokoncene a predane. Vse uz je samozrejme zalite a dokoncene takze na samotnou trubku se nedostanu, a popravde nevim jak ted postupovat. Nemate nejake tipy co treba zkontrolovat ci udelat?? Kde by mohla byt chyba??
Dekuji
Taky máme patrový dům, dole dlažba, nahoře vyyjma kopelny a WC klikací vinyl s interovanou podložkou. Při prvním zatopení dole teplo a nahoře chladněji.
Na spodním rozvaděči jsem ubral na průtocích a nahoře přidal. Zlepšilo se to, ale ještě jsem musel zvednout ekvitermní křivku a dole na průtocích ještě ubrat.
Teď už je to OK.
@ufin22 Vyrovnané ano, ale málo. V projektu máte i 120l/h a že by nějaký průtokoměr ukazoval 2l/min nevidím. Takže tím kolečkem nahoře zvětšit průtoky a zkontrolujte to i na dolním rozdělovači. Tam budou možná vyšší.
@zdenek_valek Jestli máte na mysli ta modrá víčka v předchozím fotce, tak to je na zavření/otevření okruhu. Zašroubované=zavřené. Někdy se tam dává servo, ale u podlahovky je to věc spíš na škodu.
@zdenek_valek v podstatě to taky funguje, ale pokud si občas potřebujete některé okruhy uzavřít, tak si rozhodíde nastavení. Podívejte se do manuálu k rozdělovači. Většinou je součástí průtokoměrů i regulační clonka a tím se to nestavuje.
@ufin22 ty průtoky máte opravdu moc malé. Měl by jste mít min 2l/min. Jaké máte průtoky dole ? Pokud tam jsou vyronané a vysoko nad těmi 2l/min tak omezte průtok kolovým ventilem na přívodu rozdělovače. Pokud máte i dole malé průtoky, tak bude nutné zvětšit výkon oběhového čerpadla.
@zubr487 v prve radě moc Dekuji he mi pomáháte. Je to pro mě novinka. Dole ty průtoky vypadají o něco vyšší nicméně pořad pod 2L/m. Zajímavé je ze dole nám to přijde podlaha teplejší, být rozdíl je maly.
Mohu se zeptat
1) výkon oběhového čerpadla se nastavuje v tepelném cerpadle přímo?? Nějak si nevybavuji tu volbu
2) ty regulace zmiňované vyse se dělají tím malým červeným čtyřhranným ventilkem s pomoci toho klíčem přímo jakoby na te průhledné měřicí baňce?
3) tlak v cerpadle mám 0,9 baru a doporučené je 1 bar zkusím 0,1 baru zvýšit. Má to take vliv?
4) Dva ty okruhy jsem pomoci toho malého červeného závitu nahoře otevřel na maximum (již nejde točit více do protisměru na otevření).
Zatím se od oběda průtok nezměníl ale někdo psal až den ze to trvá.
Prikladam průtoky dole
@yesman Taky máme jen jednu oběhovku v tepelku a stačí to. Do rozdělovače mám pro jistotu kabel připravený.
@ufin22 Změnů průtoku musíte poznat hned, vliv na teplotu v pokoji zjistíte až po několika hodinách. Na jedné z fotek tam máté rychlost čerpadla 19%, takže to bude v gesci tepelka.
@ufin22 add 1) to je trochu problém. Starší oběhová čerpadla mají na víčku přepínač pro ovládání výkonu. Dneska se používají prakticky jen úsporná elektronická čerpadla. Ty sice taky mívají přepínač pro nastavení výkonu, ale obvykle si je ovládá kotel (ve Vašem případě TČ). Takže zřejmě je to někde v menu. S tím ale neporadím, protože netuším jaké máte TČ a regulaci.
add 2) s tím nastavením průtoků se asi musíte podívat do manuálu, nebo možná poradí nekdo jiný. Já tyto průtokoměry neznám. Vyzkoušejte, zda se dá bez většího násilí pootočit tou červenou čepičkou. Některé rozvaděče to mají řešené i tak, že průtokoměry jsou pevné a omezení průtoku se dělá omezením zdvihu na hlavních ventilech. Je to dostupné po sundání těch plastových modrých víček. Máte dole všechny ventily plně otevřené? Případně sundejte modrá víčka.
add 3) tlak v systému s tím nemá nic společného.
add 4) zde mám trochu zmatek, točil jste tím průtokoměrem ? Změnu průtoku vidíte hned. Tak ho otočte opačně. Pokud průtok klesne, tak jste našel předregulaci průtoku. V tom případě všechny otočte na maximální průtoky. Ty průtoky kolem 1l/min jsou málo. Je potřeba zvednout výkon oběhového čerpadla. Případě se zeptejte na servisní lince. Vy máte rozdělovače bez oběhového čerpadla a proto průtoky určuje čerpadlo ve vnitřní jednotce TČ.
Jakmile se Vám to podaří, tak si omezovačem průtoků srovnáte, aby jste měl v jednotlivých místnostech srovnatelné teploty. Jednoduše tam, kde je nejtepleji omezíte průtok. Teprve zde se změna projeví klidně až druhý den. V tomto kroku se zatím nestaráte o to, jaká je v místnosti teplota. Staráte se jen o to, aby všechny místnosti topily srovnatelně. Pokud potřebujete zvednout teplotu ve všech místnostech, tak nastavíte malinko vyšší teplotu oběhové vody v TČ (v případě ekvitermu posunete křivku nahoru). Nakonec pokud někde potřebujete snížit teplotu, tak jednoduše omezíte průtok modrým víčkem.
@zubr487 Dekuji
Asi někde něco bude špatne no. Každopádně ano točí se u nás tou bankou jakoby je k tomu i takový jakoby klíč. Je to videt teď na fotce. Zajímavé je ze na horním rozvádějí jsem dva otočil doprava proti směru na max otevření a dva nechal a průtok všude i klesl téměř na nulu.
Te jsem zkusil dat dva na max a dva na min a uvidím.
Ty spodní modré jsou vesměs neměnil jsi maximálně otevřené.
Každopádně at už točim modrým či červeným průtok se v reálném case nijak nemění
@ufin22 pokud dolnim modrým zavřete prutok, tak musíte okamžitě vidět změnu průtoku (ten červený ukazatel se posune nahoru). Dva zavřené a dva otevřené není řešení. Jedine, že tam nepotřebujete topit. Jinak jak zde již někdo psal, na displeji máte uvedeno, že čerpadlo jede jen na 19%. Projděte si nastavení. Kromě výkonu tam bývá i volba radiatory nebo podlahove topení. Nebo jinak, potřebujete režim konstantni tlak. Mate ale nový systém to Vám měla firma nastavit
@zubr487 to si nemyslim tepelne čerpadlo jede, před domem se to toci, a hlavně přízemí je podlaha a obzvlášť na dlažbě krásné tepla. A to teď ukazuje třeba jen 15% aktuálně tu rychlost.
Mate pravdu v tom ze když zavru tím modrým na dotaz tak se průtok zastaví okamžitě a jakmile pobolim zase se vrátí zpět, ale tím klíčem to nemění.
Máme NIBE vcm 500.
Zkusím nahrát instalatera co to zapojovat…. problém je ze mi dva týdny nezveda telefon - máme doma ctyrtydeni mimco tak trochu bláznime no😞
@ufin22 Při takto mizivém průtoku nic neuvidíte a zbytečně se snižuje účinnost. Navíc, pokud nemáte srovnané průtoky, tak při takto malém průtoku spotřebuje většinu vody nejkratší a nejbližší okruh a zbytek má smůlu. Jinak řečeno Vaše situace. V servisním menu odstavce 5.1.10 a 5.1.11 máte nastavení režimu čerpadla a výkon čerpadla. V místnostech, kde chcete topit a s plně otevřenými ventily mají průtokoměry ukazovat min 2l/min. Pokud to nejde, tak reklamace.
@zubr487 zdravím, zapojím se do diskuze. Já mám průtoky nastavené cca 3 roky a nešahám na to. Každopádně žebřík mám zapojený taky na extra okruh a vytápím přes TČ. Je to nějaký problém ten žebřík? Je to vlastně nejkratší okruh a mám ho otevřený na plno.
@janek001 Představte si, že jste voda a tlačíte se trubkou k rozcestí, kde jedna větev je tlustá trubka (ten radiátor) a druhá větev je malinká trubička. Kudy se vydáte ? Stejně se to chová v reálu. Většina vody protéká radiátorem a jen malá část PT. Pokud navíc máte režim čerpadla zapnutý na automat, tak elektronika si hlídá teplotu vratné vody a pokud je malý teplotní rozdíl mezi nátokem a vratnou vodou, tak snižuje výkon oběhového čerpadla. To je jedna z možností, proč má tazatel tak malé průtoky a čerpadlo si jen tak ševelí na 15%. To je to, co se tazateli snažím vysvětlit. Je nutné vyrovnat průtoky. Jinak řečeno, je nutné donutit vodu, aby tekla všemi větvemi. Měla to provést instalační firma, ale zřejmě na to kašlou. Nejjednodušší je změřit si pomocí infrateploměru teploty na výstupech z topení (žebřík i jednotlivé vratné trubky PT). Zde je vhodné předem nalepit na místa měření kousky papírové lepící pásky pro sjednocení emisivity. Plně otebřete hlavní regulační ventily a změříte všude teploty. Tam, kde jsou nejvyšší se vrací nejvíce vody a je nutné omezit průtok. Hodinku počkáte a to celé znovu tak dlouho, doku nejsou všude stejné teploty. Radiátor i okruhy PT mají prakticky vždy dvě možnosti omezení průtoku. Samozřejmě hlavní ventily. V tomto případě jsou to modré ventily na dolním trámci. Zmíněná předregulace se dělá zde otáčením průtokoměrů. U radiátorových ventilů je obvykla nastavitelná cloka viditelná pokud sundáte termohlavici nebo co tam je. Bývá tam stupnice 1 (minimální průtok) až 6 a N (plně otevřeno).
@zubr487 ano měl jsem větev na žebříku plně otevřenou. Aktuálně jsem ji dal úplně na minimum, uvidím jestli bude u mně nějaký rozdíl (když jsem to cca 3-4 roky zpět nastavoval, říkal jsem si, že to bude nejlepší dát na plno, ať ten žebřík "jakš takš" topí).
Info pro ufin22, mám také TČ od nibe, takže pokud půjdete do servisního menu jak radil zubr487 tak se to dělá, že držíte cca 10 sec tlačítko zpět a pak do části 5.1.11.
Osobně to mám nastaveno na automat. Při vytápění se čerpadlo točí cca na 60 až 65%. Když TČ netopí, oběhové čerpadlo frčí stabilně na 20% předpokládám, že to je kvůli ekvitermy. Tímto zjistí o kolik se ochladí zpátečka a kdy má zase začít topit.
Diky moc @zubr487 a @janek001
Dnes tu byl nějaký topenar a sel do toho menu jak popisujete a zvýšil ručně výkon a průtoky se zlepšily výrazně. Seřidil to avšak teď když to vrátil na automat tak to zase kleslo na 15% čerpadlo a průtoky jsou teď v prvním nadzemním patře zase nízko.
Žebřík v koupelně máme. Dokonce jsem zvýšil křivku a pořad zima a ty okruhy do dvou místnosti na zemi studené. V něco malinko teče ale průtoky pod 1 jak včera.
Teplota na vraceni je 29 a na vstupu 34 stupňů.
Zkusím jít do koupelen zavřít žebříčky tam na kohoutkach a uvidimé ráno.
@ufin22 nějak tomu nerozumím. Přijel servisák, nastavil větší výkon čerpadla a tím zvedl průtoky na rozumné hodnoty. Jenže pak to vrátil do původního režimu a odjel ???? Co tedy seřizoval ? Pokud seřizoval průtoky a není to blbec, tak musel omezit i průtok žebříky.
V režimu Auto regulace sleduje rozdíl mezi teplotou topné vody na vstupu a výstupu z topení. Jestliže tam máte žebřík bez nastaveného omezení, tak většina vody protéká žebříkem nebo žebříky. Nestačí se ochladit a proto se vrací velká teplota. Regulace se snaží udržet teplotní spád 5C a proto snižuje výkon čerpadla. Těch 16% ale nemá šanci protlačit vodu i do smyček PT. Zde je také otázka, jaké máte trubky. Pro běžné trubky s 16x2 (vnější průměr 16mm) je hraniční délka okruhu cca 100m. To máte zrovna v těch problémových pokojích. Pro takto dlouhé okruhy stačí, aby byly trocho větší odpory na rozvodech a máte smolíka. Já bych na Vašem místě vůbec nepoužíval režim Auto. To je režim vhodný pro radiátory s termohlavicemi, kde se mění průtoky. Pro PT to nemá význam. Standardně se nastavuje konstantní tlak.
@zubr487 pardon za nepřesnosti. Každopádně přijel vídeňské. Na žebříčky nesahal. Zvýšil ručně výkon aby nastavili “seridil” pruchody. Následně vrátil na automaticy režim s tím at sleduji. Nicméně čerpadlo bylo cely půlden na 15%. Až včera večer jak jste tu radili jsem zavřel radiátory na ručníky. A ejhle dnes ráno čerpadlo běží na 30% a průtoky nahoře jsou lepší.
Na ty průměry mrknu.
Toto je aktuální s zavřenými zebriky