My dáme z důvodu praktičnosti oboje. Občas radiátory využívám na rychlé dosušení oblečení, nebo např. mokrých bot, uterek. Nedovedu si představit nemít tu možnost.
rozhodně nekombinovat. je to zbytečné, zvyšuje to náklady při stavbě i provozu. my budeme mít jen topný žebřík v koupelně na teploučké ručníky, jinak podlahovka a děsně se těšíme na teplo od nohou a nad tím, že nám u zdí a oken nebude ubírat prostor radiátor
Za mne tedy buď jedno nebo druhé. Co se týká efektivity, nevím, co tím máš na mysli, ale u vytápěcí soustavy jde o to, aby dodala potřebné kWh tepelné energie na pokrytí tepelné ztráty objektu. To umí jak radiátory, tak podlahovka. Radiátory předávají teplo převážně prouděním vzduchu, podlahovka převážně sáláním, to je hlavní rozdíl. U podlahovky stačí obecně vytápět na nižší teploty topné vody jednak z důvodů hygienických a také předávací plocha je větší ---> v podstatě stačí objekt vytápět na nižší teplotu pro navození podobného efektu jako s radiátory. A zase není radiátor jako radiátor - jsou i nízkoteplotní s větší plochou... Ono to také souvisí dost s tím, jaký by byl zdroj tepelné energie, nejlepší je řešit to komplexně. Osobně mám podlahovku všude, v koupelně mám nachystané ještě k tomu pro malý radiátor (ovšem napojený na topnou vodu podlahovky, nemám tu systém pro rozdílnou teplotu vody v podlahovce a radiátoru - nejjednodušší, nejlevnější a nejspolehlivější řešení - co v chalupě není, nemusí se koupit a nemůže se pokazit), jestli jej tam někdy dám, nevím, za ty tři roky jsem nepocítil, že by mi nějak chyběl. Ačkoliv dělají se běžně i systémy kombinované, kupříkladu 1NP podlahovka, 2NP radiátory apod. (viz jiné příspěvky), já to jako šťastné řešení nepovažuji, ale jako u všeho sto lidí, sto názorů.
@jirkonson dal jsi málo informací.vše závisí na TZ domu.rouhodně bych šel jen do podlahovky.jestli el.nebo teplovodní je na tobě.do podrobna i se spotřebou a náklady to popisuju já a jiní v dalších vláknech.
Čistě provozní náklady bývají nižší u podlahovky, dá se říci. Samozřejmě to topení musí být dobře spočítané. U podlahovky je ještě další vlastnost, že je hodně akumulační v případě, že je teplovodní a zalitá v anhydritu třeba. Přesněji něco uvést, to je už spíš úkol pro odborníky, tam záleží na spoustě ještě jiných věcí - tepelná ztráta domu, zdroj tepla... Zeptal ses obecně, též odpovědět se dá jen obecně.
Podle mně nemá smysl kombinovat, protože vytváříte 2 soustavy. Já si vybrala elektrické podlahové a mým hlavním důvodem byly nízké pořizovací náklady a možnost regulovat topení v každé místnosti zvlášť, budu mít 14 okruhů a 14 regulátorů. S těmi pořizovacími nákady jsem si ale naběhla, v lednu se změnila legislatvila pro domy s podlahovým vytápěním, že musí mít vyšší radonovou ochranu, než je radonový index pozemku, tedy, v reálu jsem musela doinvestovat plus 30 tis za radonová opatření. Ale těším se na teplo od noh (čímž nemusím vytápět na tolik stupňů jak u radiátorů) a těším se na to, že budu teplo v domě rozlišovat po místnostech a režimu dne.
Jednoznačně doporučuji podlahovku a pouze žebřík do koupelny. V zimě jsme vytápěli na cca 22stupňů a to teplo od nohou je fakt úplně o něčem jiném než radiátory. Máme rádi teplo a těch 22stupňů bylo doma na tričko. Kombinace podlahovka plus radiátory mi přijde úplně zbytečná. Jednak dle mého názoru radiátory nejsou nic pěkného na oko a navíc zbytečně vysoké náklady na zhotovení obojího. A i přesto,že letošní zima byla opravdu dlouhá a kotel se nám zapínal většinou 2x denně a topíme ještě i teď občas, tak ta spotřeba je úplně super.
Topíme plynem pro upřesnění.
Budeme mít v přízemí podlahovku a v patře radiátory, žebřík v koupelce. Rekonstruujeme starý barák, tak to jinak nešlo, ale v novostavbě bych volila podlahovku všude+žebřík v koupelně.