Podlahové vytápění - pokojové termostaty

Dobrý den, dávali jste do pokojů termostaty? Ušetřili jste tím? Budeme mít všude podlahové topení vodovodní, jen otázka zda istalovat i pokojové termostaty. Děkuji za rady
Odpovědět
U teplovodního podlahového topení je to podle mě zbytečnost - průtok se poladí na rozdělovači a dále se o to nestaráte. I kdybyste termostaty ladila okruhy, podlahovka má setrvačnost několik hodin, takže až se místnost ochladí či ohřeje na požadovanou teplotu, už můžete mít zase požadavek jiný. Pokud máte třeba nějakou místnost neobydlenou, tak jen temperujte na nějakou menší teplotu, tj. nastavte na rozvaděči toho okruhu menší průtok. Tedy za předpokladu, že máte nějak logicky okruhy pro jednotlivé místnosti. Ušetříte podle mě na pořízení termostatů (a nějaké nutné a související technologii), pokud si je pořizovat nebudete, a i když si je pořídíte, tak podle mě neušetříte na nákladech na vytápění téměř nic. Investujte raději do těch oddělených okruhů pro každou místnost, tj. do dobrého rozvaděče.
Odpovědět
@lukoid ...presne tak premyslel muj muz a bylo mu to schvaleno i samotnym topenarem s kterym si podlahove topeni delal...mame pouze predpripravu od elektrikare,zaslepene krabicky....kdyby nahodou,nicmene regulace okruhu fungovala i ladenim v rozvadeci,jedinny termostat byl u kotle,ktery se povesil do pracovny,lidi delaji jeste chybu,ze si ho davaji do obyvaku,kde maji krb ..usetrene penize,jsme investovali jinam😉
Odpovědět
@lucifer8 My termostaty budeme mat v pobytovych miestnostiach. Mozem si tak navolit rozdielne rezimy pre kazdu miestnost zvlast. Nastavit ze v loznici chcem mat napriklad od 21:00 do 5:00 znizeny topny rezim ale v detskych nie alebo ak pojdu deti na prazdniny a pokoje budu neobyvane tak ich dam na redukovany rezim. Manualne nastavovat tieto veci na rozdelovaci je skoro nemozne pretoze na rozdelovaci neriesime pozadovanu teplotu miestnosti ale menime prutok a tlakove ztraty okruhov, pricom stale pruddi rovnaka privodna teplota, ktoru moze zmenit iba regulacia zdroja podla venkovni teploty... a tymto redukovanim sa znizuju provozne naklady. setrvacnost je nepodstatna pretoze ak zadam ze chcem mat o 21:00 18C v interieri, tak regulacia vie kedy ma zacat uberat aby v pozadovany moment nastala tato teplota atd atd. este je dolezite aky inteligentny je samotny zdroj tepla. Take tepelne cerpadla dokazu uz velke divy, dokonca sledovat predpoved pocasia a podla toho sa par hodin vopred pripravia. daju sa usetrit 10tky % energie rocne.
Odpovědět
@vimamima Opravdu vám to funguje tak spolehlivě a bez výtek? Byla byste první, koho znám, komu funguje ekviterm a ještě termostaty v místnostech tak, že tleskají a nelitují těch investovaných peněz. Jen ekvitermní regulace je záležitost 20 - 30 tis. Kč, plus ty termostaty jsou také tisícovky, ne-li více... Jestliže se můžeme bavit o ušetření v desítkách procent, tak i kdyby to byly při nákladech na vytápění, které se pohybují u NEDu kolem 16 tis. Kč ročně, třeba ušetřené 4 tis. Kč za rok (více než 20 %, čemuž v reálu nevěřím), vychází mi návratnost min. 10 let. Plus příp. poruchovost, ladění, ... O kolik redukujete ten režim v pokojích na noc či po dobu nepřítomnosti? U podlahovky to má smysl tak max. 2 stupně, vše ostatní je podle mě ztrátové, protože podlaha vychladne moc a musíte ji pak zase natápět. Kolik platíte ročně při jaké TZ a velikosti domu, smím-li se zeptat?
Odpovědět
@lukoid :D ako som povedal "budeme mat" , ja zase nepoznam nikoho kto by nemal aspon ekvitermnu regulaciu a viac menej vsetci v nasom okoli regulaciu (termostaty) maju a pochvaluju si. To sa hadam uz ani zdroje bez toho nevyrabaju. Teplotu do topeni si mam kazdy den spocitat na kalkulacke a manualne nastavit? Chapem ze ak si niekto kupuje elektrokotol za 10 000 Kč tak urcite nema zmysel investovat do nejakej regulacie, ale pokial chceme nieco inteligentnejsie (zdroj tepla), tak by to chcelo aj nieco navyse. Kolko pretopime si mozeme napisat po prvej zime.
Odpovědět
@vimamima No, mně to právě přišlo jen jako jedna velká teorie, kterou jsem slýchával i od prodejců ekvitermů atp. Prostě praxe je úplně jiná, návratnost malá, spíš žádná. Možná jde jen o pocit, že je to inteligentnější, možná o komfort, z geek hlediska to chápu, ale ve finále to nic zásadního nepřinese, rozhodně ne ušetření desítek procent. Nevím, proč počítat na kalkulačce nějaké nastavování - jsem si celkem jist, že si s tím budete hrát prvních pár dní, možná týdnů. A pak na to už nesáhnete, protože zjistíte, že největšího komfortu v domě dosáhnete, když budete udržovat konstantní teplotu bez výkyvů.
Odpovědět
@lukoid Nema zmysel sa dohadovat kazdy pozna inu prax... uvidime po prvej zime.
Odpovědět
@vimamima Ok, souhlas. Nic ve zlém.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 3 měsících
Hezký den, máme podlahové topení a tepelné čerpadlo vybavené ekvitermní regulací. V našem případě systém dokonale funguje bez pokojových termostatů. Teplota topné vody je regulována podle té venkovní a teploty v jednotlivých místnostech máme upraveny na rozdělovači. Dle pokojového teploměru se nám teplota hýbe max o 0.7 stupňů plus, mínus od té trvale nastavené.
Odpovědět
Profilova fotka
termostaty neplánujeme. jak tu bylo psáno. hodláme regulovat jednotlivé okruhy v rozdělovači
Odpovědět
souhlas s předřečníky ... regulovat jen rozdělovačem ... investice navíc, je to potencáílní další kurvítko. Proč : u podlahovky, která má velkou akumulaci (tj, tepelnou setrvačnost) to nemá smysl. Ke zvážení by to jen u radiátorů .
Odpovědět
Ti co nemaji pok. termostaty, reguluji na rozvaděči, my pokojové termostaty máme a také je využíváme, abych lezl do rozvaděče mě ani nehne.
Odpovědět
Článek se načítá
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?