Zdravím,
plánujeme patrový dům a v přízemí pouze podlahové topení + krb v obývacím pokoji. V prvním patře pak naopak pouze radiátory. Myslíte, že v přízemí jen podlahovka postačí?
Děkuji
kombinovat podlahovku a radiátory je blbost. to už tu na střeše zaznělo mockrát. mrkni na nějaké už založené diskuse na toto téma. my máme patrový dům a všude jen podlahovku. dokonce ani krb. nevím, proč by to nemělo stačit ;-)
kombinace radiatoru a topeni je nesmysl... aneb jak udelat co nejdrazsi topeni v dome... podlahovka bez problemu vytopi.... jeste nejsme zatepleni a i presto nam bez problemu vytipila dum i pri minus 16
No sice jste nám jaksi neprozradila to nejpodstatnější a to tepelné ztráty, pak nějaký půdorys by se hodil, tak obecně u běžných nízkoenergetických domů co se dnes staví stačí podlahovka. Jak už bylo řečeno, kombinace s radiátory je nešťastná, lepší je nízkoteplotní vodu cpát všude do podlahovky a pak lze topit i třeba tepelným čerpadlem efektivně (ony existují i nízkoteplotní radiátory, které musí být ale velkoplošné, což asi není to pravé ořechové).
Copak dělá Vás projektant?
Na otázku odpovím ano, stačí, pokud bude podlahovka i radiátory dobře naprojektované, pak je to v pořádku. Spíš mě zaráží jeden nešvar, proč se to v dnešní době projektuje takto blbě? Tož buď budu mít radiátory všady nebo podlahovku (kvůli teplotě otopné vody). Ta kombinace radiátorů a podlahovky je nesmyslná, ale tož lidé jsou nepoučitelní, mnozí i jako stádo, jdou za tím, kdo jim co nahúká, nebo nevím, ale takovouto kombinaci v domě nemůže normálně přemýšlející projektant vymyslet - to snad jen kdyby si to stavebník přál, pak ano. Jen takový projektant, který buď o tom prd ví, nebo spíš takový, který chce nahrát instalatérské firmě, aby si dobře vydělala na těch regulátorech (voda do podlahovky musí mít jinou teplotu obvykle než do radiátorů, tato regulace je drahá jako hrom, může se pokazit=servis atd. nastaví to jedenkrát, pokud to bude nedobře, pak už se na vás vys...). Teď ještě záleží na tom, čím byste to rádi vytápěli, i když do podlahovky i radiátorů se dá, čím chcete, pokud je to na jednu teplotu, dá se to řešit vcelku jednoduše.
Prostě je to podle mě nesmysl dnešní doby, opodstatnění to žádné nemá, energeticky nevýhodné... Spíš zas nějaký výmysl někoho, lidé za tím jsou jako stádo, že je to dobré (neumí si 5a5 spočítat, kolik je stála realizace+5a5 kolik je vyjde elektrika na provoz toho regulátoru, nehledě na to, že on se beztak po záruce pokazí a musíte jej opravit nebo vyměnit, tak je to nastavené, aby z vás jen peníze tahali. Dnešní doba, no. Ale přírodní zákony se ochcat nedají, a to ani žádnou reklamou. Za mě tedy rada zní: Udělejte si topení co nejjednodušší, poněvadž nějaké serepatičky k tomu, co by musely být, to v domě nebudou, tedy posrat se nemohou, tedy zjednodušovat, v jednoduchosti je krása a spolehlivost.
Sice to neni vhodná kombinace, ale na druhou stranu chápu důvody a je to celkem častý požadavek.
Ale dá se to řešit. ...jen se musí navrhnout a udělat nízkotepleotní radiátory (nevýhoda je že jsou trochu větší).
Hlavní nevýhoda totiž té kombinace je to že když jsou klasické rdiátory v patře tak kotel se natápí na velkou teplotu(do podlahovky jde při tom teplota výrazně nižší).
Ale jdou právě dát nízkotepltotní radiátory kdy se tam pouští voda o stejné teplotě jako u podlahovky a tím je problém vyřešen. A vzhledem k tomu že dnes jsou domy čím dál lépe zatepelné tak ty radiátory nemusí být ani zast tak velké.
a nebo to pořešit dvouokruhovým kotlem nebo tepelným čerpadlem, ne? Nicméně souhlasím s tím, že je to , alespoň z mého pohledu, nesmysl a zbytečnost. Výhoda běžného radiátoru, která mě napadá, je, že rychleji naběhne teplo, ale pro mě je to slabý důvod pro kombinaci podlahovka + radiátory. Taky jsme dali všude podlahovku. Pak ještě znám pár lidí, co mají všude podlahovku a pod střešní okna dali malý radiátor, ale ten radiátor ani přes zimu nepouštějí, ale to záleží na kvalitě střešních oken.
Souhlasím s ostatními, vse jiz bylo řečeno. Jinak za sebe, ja mam patrovy dum a podlahovku všude - pouze kabely. V dnešní době se nestaví jiné domy nez NED, takže zbytečná obava. Nevzhledne a všude prekazejici radiátory bych dnes už ani nechtěl.
@lotrandocz a když chápeš ty důvody, že to lidé takto chtějí, tak proč tedy? já si nedovedu představit, proč by to tak kdo měl chtít? proč kombinovat dvě věci? proč vůbec ještě dneska někdo chce klasický radiátor? :-N
@blahova_andrea Tak třeba proto že v horním podlaží většinou bývají ložnice - dětské pokoje. A tam hodně lidí upřednostňuje koberce(i velmi silné) kvůli pocitu. Sice i to nemusí být i tak problém pro podlahovku ale stejně chápu lidi že si tam chtějí dát radši radiátory. Já neřikám že sám bych to tak udělal, ale prostě mám pro to částečně pochopení.
Ano, v prvnim patre budou pouze detske pokoje+koupelna a koberce mi k detem proste jdou lepe ( budou si hrat na zemi atd). Nehlede na to, ze az vyrostou muzou si pote podlahu vybrat podle sebe. Tak to je hlavni duvod.
@blahova_andrea v různých částech domu možná jsou na ústupu, ale hlavně v dětský pokojích právě moc ne. A nebo případně tam bývá třeba plovoučka a přes ni velkej koberec. Doopravdy i jak píše andy.fandy tak k dětem je pro hodně lidí ten koberec lepší.
@andy.fandy tak já třeba právě proto, že se děti válí po zemi chci podlahovku. není nad teplé válení. pokud je podlaha studená, tak je studená i přes koberec, jen je trošku měkčí. ale ono je to fakt asi o zkušenostech a potřebách jednotlivých rodin :-)
@andy.fandy kdyz na vinylu vidim, co se za jeden den nanosi bordel, tak bych detem do pokojicku celoplosne koberce nedala ani zadarmo.... kazdy den se do nich ta spousta prachu zaslape a deti se v tom vali... nejsme zadnej magor do uklidu, ale ten bordel a roztoci co se v tom drzi... nevidim na tom nic vhodneho pro deti :-D Kdyby v patre byla podlahovka, muzou si deti hrat na zemi i tak, bez kobercu, budou mit pod sebou prijemne teplo a rozhodne jim auticka budou lepe jezdit a kostky mene padat, nez na koberci :-D Nemluve o tom, ze radiatory jsou dalsi viric prachu...
@ondra_cha tak u mne byla volba radiatory do patra technologicka nutnost. Mam drevene tramove stropy a vzhledem k tomu ze i steny pracuji (roubenka), nebylo technologicky mozne za rozumne penize vyresit tezkou skladbu podlahy v patre a topeni do suche skladby podlahy vyslo nasobne vice nez regulace druheho okruhu a jednodussi skladba podlahy.
V prizemi zase na prirodni kamen jsme podlahovku chteli.
Zdravím, osobně v domě plánujeme s přítelem udělat taky jen podlahovku, jestli se někdy rozhoupeme k tomu stavět, ale ptali jste se na důvody, proč lidi kombinují podlahovku s radiátory. Ten důvod s koberci mě ani nenapadl, ale možnost to pro někoho může být, já měla vždycky všude kde jsem žila jen menší kusové, zato vím, proč to topení tak mají třeba naši. V ložnici a dětských pokojích mají radiátory, protože na spaní údajně není podlahovka zdravotně vhodná (asi kvůli pomalé regulaci teploty, radiátor prostě topí, topí, pak se vypne a hned netopí a na spaní má být zima), ale je fakt, že zhodnotili, že na hraní na zemi jsme už velký (když stavěli, mě bylo 17 a sestře 10), kdyby jsme byly malé, možná tam podlahovku dají. Pro někoho by mohl být i ten důvod paradoxně opačný, dlouho trvá než podlahovka vyhřeje :D. Další známí chtějí na radiátorech furt něco sušit (topný žebřík, který se dá zapojit do zásuvky celý rok je neuspokojuje dostatečně, sušičku nechtějí).... důvody proč udělat topení dražší a komplikovanější by se tedy asi pro někoho našly ;-), ale vzhledem k tomu, že já miluju chodit bosa celý rok, a na spaní miluju teplo, a předpokládám, že děti by mohly být aspoň částečně po mě, navíc ještě žádný nemáme, takže možná postavíme, než budou, a bydlely by v domě od malička (lezení a hraní na zemi), podlahovka všude je jasná volba. Na sušení stačí sušička a el. topný žebřík :).
Rovněž máme podlahové topení kromě ložnice , kde máme konvektor u okna, což je dobré i kvůli tomu, aby se okna nerosily. Jinak já ráda také chodím bosá a je příjemné, když ta dlažba pěkně hřeje. Klasický radiátor bych nechtěla, mě bohatě stačí topný žebřík v koupelně.
@ellesarka vyvratim par omylu.. podlahovka se da regulovat uplne stejne, lze umistit na kazdy okruh pohon, udelat inteligentni domacnost, napojit na "centralni mozek lidstva" a podlahovka se zapina a vypina jak ja potrebuji... v jednodussim pripade mam v kazde mistnosti teplotni cidlo na kterem namackam kolik chci stupnu a podle toho topi nebo netopi konkretni mistnost... stejne tak to ze dlouho vyhriva je blbst... pokud je dobre udelan projekt podlahovky, vyhriva velice rychle... samozrejme pokud nekdo ma spatny projekt nebo si namota hady halabala nemuze se divit, ze mu to topi spatne
@andy.fandy právě kvuli synovi 3,5 roku, jsme všude zvolili podlahovku, koberce u nás padají tím že je alergik. V kobercich se opravdu usazuje vsechen bordel. Takže všude měkké lino a podlahovka