Ahoj,
mám doma teplovodní podlahové topení poháněno kondenzačním plynovým kotlem. Mám v domě devět okruhů topení a rád bych je začal odděleně regulovat. Často se mi totiž stává, že v obývacím pokoji, který je nejblíže technické místnosti, mám 24°C a v dětském pokoji mám 17°C (např. po vyvětrání) s tím, že se mi pokoj nevytopí. Uvažoval jsem o přesunu termostatu do dětského pokoje, ale raději bych začal řešit regulaci pro jednotlivé místnosti.
Má někdo vyzkoušené nějaké řešení pro teplovodní podlahové topení? Koukal jsem na většinu velkých obchodů s elektronikou (Alza, Mall, atd.) a většinou mají regulace pouze na klasické radiátory.
Díky moc.
Vyladit průtokově jednotlivé místnosti k celkovému vyvážení systému.
Pokud ale nemáte připravenou elektro-instalaci pro termostaty do každého pokoje a vyvedeny do rozdělovací skříně okruhů, tak jedině dát na každý okruh ventil s bezdrátovým čidlem teploty a to asi nebude levné.
@dertoas Můžu, to taky dělám, ale už druhou zimu bojuji s tím, že je to nepohodlné a zdlouhavé.
@specnaz84 Připraveno mám cca. 45 tisíc, což by mělo pro všechny místnosti stačit a mělo by to pokrýt i bezdrátové čidla. Problém je, že jsem zatím nenašel vhodné řešení pro podlahová topení.
Nevím no, já bych do toho nešel. Stejně, změna teploty o stupeň se ti projeví kvůli akumulaci za cca 3 hodiny? Je důležité to správně systém vyladit a hlavně, správně umístit hlavní termostat.
Podlahové topení je věc s dlouhou reakční dobou, regulace pomocí termostatů je použitelná spíše na radiátory, případně teplovzdušné topení. Normálně by se to mělo regulovat podle průtoku, s tím, že nastavíte maximální průtok všude a teplotu na kotli tak aby nejhůře vytopitelný pokoj byl OK. A potom postupně snižovat průtok v ostatních větvích, dokud to nebude všude OK. Následně by se mělo regulovat jen pomocí směšovacího ventilu řízeného ekvitermním čidlem.
Přípustná výjimka je, pokud je některá místnost významně ohřívána například slunečním osvitem, nebo třeba krbem. Ale i v tom případě je vhodné spíše zmírnit nebo zastavit průtok celou větví ručně a neřešit termostat.
Pokud je záměr termostaty namontovat, nic proti tomu, ale nejspíše dosáhnete jen "rozkývání" celého systému a méně efektivní provoz.
Máme Evohome https://www.bola.cz/honeywell-evohome..., urcite doporuciji vcetne odborne montáže. Ze začatku to byl boj😂😂😂, ale nyni velká spokojenost. Viko-praha.cz, jsou schopný dodat a hlavně jsou odborníci. Konkrétně je to pan Ing. Pavel Kubka
Pokud nemate cidla teploty v podlaze je to cele k nicemu, jak zde psal kolega "Podlahové topení je věc s dlouhou reakční dobou". Cidla v podlaze spolu s cidlama teploty vzduchu mohou dobre regulovat teplotu v mistnosti.
Ona se věc má tak, že v současné době mám jeden termostat, který mám umístěný v obývacím pokoji. S tím nemám žádný problém a funguje docela spolehlivě - ráno mám teplou podlahu, všechno je super.
Problém nastává s tím, když večer větrám ve vzdálenějších místnostech (dětský pokoj, ložnice). Jelikož je termostat v obývacím pokoji, nedokáže zaregistrovat rozdíl teplot v domě, kdy ve dvou místnostech v zimě je například 17°C po vyvětrání a jinde 23°C. To je jediný důvod toho, proč chci, aby se ovládala každá větev samostatně.
Jasně, řešení je koupit bezdrátový termostat a dát jej do pokoje, kde zrovna větrám, ale není to úplně praktická záležitost. Alespoň z mého pohledu. Nechat tam termostat neustále také není řešení, protože jsme opět u toho, že nerozezná, že je v jiné části domu jiná teplota.
@sabejn
Sice mám radiátory, ale měl jsem podobný problém. Mám TČ, termostat také jeden, ale na hlavní chodbě, radiator na chodbě bez hlavice nastaven na max průtok. Problém byl v tom, ze když dosáhla teplota na termostatu tak TČ vypnulo oběhové čerpadlo topné vody a např po vyvětrání v ložnici, také byl chlad, protože na chodbě zůstala teplota a termostat nesepnul.
Takže řešení jsou dvě. Buď vyvětrat cely barak najednou, aby sepnul termostat.
Já to vyladil (ještě ne 100%), ze jsem přivřel průtok topením na chodbě tak, aby teplotně nedotahnul termostat a ten nechal běžet oběhové čerpadlo a vytopil větranou místnost. Ale zase o zbytek se mi starají termostatické ventily na radiatorech a elvitermní křivka TČ.
Vy to budete muset řešit odladenim jednotlivých větví nebo prostě koupit nějakou centrální jednotku (viz výše odkaz).
Vlastně jediný problém u vás je, že při dosažené teploty v obýváku je vypnuto oběhové čerpadlo a ve větráné místnosti neproudí topná voda.
Já bych zkusil snížit průtok obyvakem, aby těsně dosahnul teploty na termostatu, ale nedosahnul a nechal běžet oběhové čerpadlo. Tím pádem vyhrejete vetranou místnost a krz přehřívání by vám měl pomoct ekviterm, který řídí teplotu topné vody podle venkovní teploty. Popřipadně postahovat postupně průtoky jednotlivých okruhu.
@sabejn Řešením je především správně větrat. Tedy kontinuálně, malým podtlakem. Je to výrazně levnější a hlavně účinnější, než otevřením oken. Pak zůstanou jen sluneční zisky a ty se dají vypínat zavřením okruhů u prosluněných pokojů. Jednoduché řešení za pár drobných. Používám řízení celého domu za 1500 Kč , + elektrické ventily cca 300 Kč/okruh. http://kondenzace.kvalitne.cz/ovladani/
Udělal jsem to stejně jak píšou chlapi výš. Vše nastavit na průtokoměrech. Ten pokoj, kde je zima nechat naplno otevřený okruh a ostatní ubrat a za pár týdnů se to musí vyladit.
Pak asi také větrat všude ne jen v ložnici, ale i v obýváku, aby se sepnul kotel a začlo to topit do všech okruhů do celého domu.
Mám 150 m2 - 16 okruhů - z toho 2 žebříky. Tj. tedy 14 okruhů - max. okruh 100 metrů. Nastaveno jednou před třemi roky pár týdnů než jsem to vyladil a od té doby to topí pořád stejně. Akorát loni jsem si v ložnici 2 okruhu malinko přiškrtil, aby tam bylo na spaní malinko zima 20 stupňů.
Jsem obchodák vodo - topo a regulaci v každé místnosti jsem řešil asi z 50 mými odběrateli topenáři a jejich nadřízenými. Většina mi řekla, ať se vyseru na různá udělátka a vše nastavím na průtokoměrech -)
Ahoj,
prosím poradíte mi. Mám podlahové topení, jak řešit regulaci.
1) proč jsou dvě barvy okruhů (šedá a červená) ? Jedná se přitom o 6 okruhů
2) regulovat průtok čím? Ventilem na orkuhu nebo tím hlavním ventilem? Případně ten je na co?
Moc díky za radu
@daniel202323
add 1) na barvách nezáleží. Zřejmě jen zpracovali trubky odlišného výrobce
add 2) potřebujete regulovat teplotu a korigovat průtoky. Zde je škoda, že nemáte osazené průtokoměry. Ten bílý ventil uprostřed je na regulaci teploty oběhové vody. Pokud mrzne, přidáváte a naopak. Normálně tam, co máte červené záslepky jsou osazené průtokoměry. Stálo by za úvahu je osadit. Není to zase taková položka. Jednak na nich vidíte jaký je průtok a jejich součástí je i clonka pro korekci průtoků. Vy máte k dispozici jen bílé ventily na dolní liště. Těmi si zkorigujte průtoky. Podívejte se nahoru na příspěvek od @obludak. Jinak mohu se zeptat čím topíte ?
@zubr487 Ano, elektrokotel protherm, sazba 20 hod NT.
1) Podlahové topení je jen v přízemí, nahoře klasické radiátory. Tzn. bílým ventilem reguluji teplotu oběhové vody celé soustavy? Pokud mrzne, přidávám a naopak - jak jste psal.
2) Ty průtokoměry ano, to mě napadlo také po přečtení zdejších komentářů. Půjdu do nich. A dole mám tedy 6 bílých ventilů a těmi zkoriguji průtok do té konkrétní oblasti: Chodba, WC, Obyvák, ... Je tomu tak?
3) Takže když je venku 10 nad nulou, v domě je teplo a jediná místnost, kterou potřebuju vytopit je koupelna a pokoj miminka. To znamená, že mohu utáhnout průtoky ve všech šesti ventilech na liště a teplo půjde jen do radiátorů nahoře. Uvažuji správně?
4) Mohu si vybrat mezi regulací na bílém ventilu pro regulaci teploty oběhové vody nebo pokud chci jen regulovat oběh vody v podlaze využiji jeden nebo všech 6 ventilů na liště. Nestane se nic, když třeba tři okruhy zavřu úplně a na třech snížím jen průtok?
@daniel202323 V optimálním případě průtokové ventily na PT jednou seřídíte a pak už do toho nikdy nehrabete. Jako vůbec nikdy, leda byste třeba postavil nebo zbořil stěnu. Problém s regulací větví PT je, že snížením průtoku jedné větvě zvýšíte průtok větví ostatních, změníte hydraulické poměry celého systému.
Typický případ, zapínání a vypínáni topného žebříku v koupelně. Je to většinou krátký okruh a jeho plné otevření vede ke znatelnému poklesu průtoku v ostatních větvích, takže velké a/nebo vzdálené pokoje přestávají topit. Vy na to reagujete, zvýšíte průtok na pokojové větvi a přestává topit kuchyně. A tak dále směrem k totálnímu rozdrbání celého topení.
Jediné co se reguluje je teplota vody z kotle do systému a tu je nejlepší regulovat ekvitermně automaticky, takže opravdu jednou seřídíte a už se na to nesáhne, maximálně se upraví topná křivka nebo její posun při extrémních venkovních teplotách. Navíc je potřeba si uvědomit že reakční doba PT je v řádu hodin, +/- 6 hodin, podle délky větve. Řízení PT podle okamžitého požadavku je nereálné, PT se reguluje na stabilní teplotu.
Naopak radiátory by měly mít vlastní okruh už od kotle a nejlépe samostané řízení termohlavicemi na každém tělese. Připojením samostatně regulovaných radiátorů na rozdělovač PT opět destabilizujete průtoky PT a bude to topit všelijak, jenom ne dobře.
@daniel202323
add 1) tím termoventilem regulujte teplotu oběhové vody v PT. Teplotu v radiátorech nastavujete na kotli. Zde je ale jedno omezení. Máte dost nevhodný typ rozdělovače. Na to, aby normálně fungovala regulace oběhové vody v PT musíte mít v radiátorovém okruhu teplotu asi nad 60st protože máte vysokoteplotní rozdělovač.
add 2) ano
add 3) spíše si snížíte teplotu tím termoventilem
add 4) hlavní je ten termoventil. Normálně se na průtokoměrech zkorigují rozdíly teplot mezi místnostmi a ty bílé ventily se používají jen pokud potřebujete některou místnost uzavřít. Nevím zda si rozumíme, tan hlavní termovenil reguluje teplotu v horním trámci. Proto tam vede ta kapilára. Ty ventily na dolním trámci nejsou regulace teploty. Je to jen regulace průtoku. Ty se v podstatě používají jen jako zapnutí vypnutí některé místnosti. Reguluje se prakticky jen termoventilem
@daniel202323 Regulace velkým bílým ventilem bude pro Vás jediná vhodná, ale zvážil bych osazení servoventilu řízeného ekvitermem.
Postup pro vyladění Vašeho PT by byl otevřít všechny větve naplno a pak regulovat velkým ventilem dokud nebude mít nejchladnější místnost místnost správnou teplotu. Pak postupně a pomalu (!) regulujete ostatní větve dokud nemají správnou teplotu. Pokud Vám referenční místnost začne chladnout moc, musíte zase nejdříve doregulovat tu hlavním ventilem, a pak teprve pokračovat s těmi ostatními.
Pauza mezi regulačními kroky alespoň několik hodin. Průtokoměry nejsou úplně nezbytné, ale hodně to pomůže. A určitě si nakupte nějaké levné teploměry a nechte je trvale v těch místnostech, dokud nedokončíte regulaci. Pocitová teplota je neskutečně klamná a přenášení jediného teploměru po baráku je opruz. Jak tu někdo psal, doregulování PT trvá celkem dlouho, ale pak to máte nafurt.
@zubr487@obludak
Pánové, moc děkuji za ochotu a rady 🙂
Takže než pořídím průtokoměry, tak budu regulovat teplotu jen hlavním velkým bílým ventilem. Bílým ventilem na liště uzavřu případně nějakou místnost.
A horní patro, kde jsou radiátory, řeším jen ventilem na topení.
Ještě se teda asi ozvu, abyste mi poradili s těmi průtoky. Za což Vám přede moc díky.
Prosím o radu. V projektu bych chtěl zaplánovat podlahové topení s 4 nezávislými termostaty (ložnice, obyvak, koupelny, horní patro). Ale zároveň, abych je všechny mohl ovládat z tabletu, je to možné? Jaký systém byste doporučili?
@zubr487 Od čeho? Podlahového topení- že bude vytápět. Nastaveni na tyto 4 sestavy? V ložnici bude menší teplota než v ostatních místnostech.od tepelného čerpadla? Že bude topit, jiný zdroj tepla na mem pozemku není (není plyn, snad jen elektřina pak, ale ta je draha)
Tady je to pořád dokola. Lidi si přečtou, že má podlahovka zpoždění 6 hodin, ale přesto ji chtějí regulovat přes tablet 🤷♂️🤦♂️ panebože proč? Přes tablet si udělej rolety, žaluzie, světla, bazén, fve ale na podlahovku se vykašli...
@rumcajk nechápu, tak co mám dělat, nechat standardní ovládání přes termostat? Šlo mi spis o to, abych nemusel litat po celém baráku, kdybych to chtěl všude topit na 21