Dobrý den,
hledám zkušenosti s regulací podlahové topení. Zaujala mě možnost regulace v jednotlivých místnostech, kde je termostat, který hlídá teplotu podlahy a teplotu v místnosti a reguluje ventil v centrálním rozvaděči podlahové topení. Dává to smysl a nebo jde o překombinované řešení? Líbí se mi, že to umí pohlídat teplotu podlahy a už předem přestane topit, aby do večera podlaha vychladla. To je výhoda hlavně v dětských pokojích, kde je dobré mít teplo přes den a na spaní chládek jak v jiných místnostech. Systémy nabízí např. Danfoss, Ivar, Cosmo,...
Díky předem za reakce
@pavelpk my máme patrový domeček a uvažujeme o doplnění hlavic právě do patra. Nyní máme jen jeden přenosný termostat a dopadá to tak, že nahoře je přibližně o 2 stupně více než dole (a zbytečně). Takže za mě to není špatné ovládat po jednotlivých pokojích. Máme tedy kondenzační plynový kotel.
@artep1987 to uberete na průtokoměru.
@pavelpk zbytečně stejně necháte jednu teplotu nakonec. Děti za pár let odrostou a vy budete mít zbytečně drahý systém. Návod plno kazitek na poruchy. V jednoduchosti je síla.
@pavelpk
Zdravím Pavle. Dřív jsem 2 roky bydlel bez el. řizených hlavic. Následně se instalovala regulace všech okruhů s použitím ABB termostat univerzální programovatelný.
Pro porovnaní
1) nemusíte u nového baráku neustále lítat k rozdělovači/ům během celé topné sezóny abyste vyšteloval jednotlivé okruhy. Ono to ani jinak nejde, protože nejdou univerzálně nastavit průtoky v celém domě na začátku topné sezóny když se venku postupně mění teploty +20, +12, +4, -4, -12, -20 a těmito teplotami si musí uživatel projít s neustálým doštelováním včetně vylazování ekvitermu na zdroji tepla (je to fakt opruz). Dále vám do toho štelování dokáží hodit vidle prosklené plochy a je rozdíl jestli je venku bezvětří a nebo se do oken opře vítr a vy rázem zjistíte, že některý pokoj/e, které jsou na to náchylné prostě nejdou vyladit a vy se s tím musíte smířite, že tam budete mít a) celou dobu přetopeno b) chladno v případě větrných dnů. (P.S. 3 skla)
2) dětské pokoje. Děti se musí smířit, že budou mít v pokoji dejme tomu 22-23 stupně po dobu 24 hodin, protože ručně řízené průtoky nemají žádné řizení. Ložnice rodičů jistě nebudou mít 22-23, ale sami si pěkně nastaví nižší teplotu po celou dobu, protože by se jim naprd spalo. U týdenního termostatu je možné definovat program a dětský pokoj se podle potřeby přepne do útlumu např. od 17 hodin do 4 hodin ráno. Podlahovka má sice setrvačnost, ale ten útlum jde pocitově poznat bez fajrování od podlahy 24/7.
3) Pokud jste nemocný a potřebujete si zvýšit teplotu v obýváku + ložnici, tak to uděláte jednoduše pěhem pár kliků na termostatu.
4) ochrana ventilů. Termostaty, které mám tohle řeší automaticky a v pravidelných intervalech plně otvírají/zavírájí hlavice i mimo topnou sezónu a chrání je proti zalehnutí. Ne nadarmo mají tuhle funkci v sobě.
5) NEkolísání teploty. Je jedno jestli se u problémových pokojů do oken opře vítr a nebo je bezvětří, termostat si sám podle toho upraví průtok.
6) ruční útlum. Občas taky dobrá věc a mam to na jeden klik.
7) Cena? Mrkněte na ceny u HST Žichlínek v sekci regulace s tím, že si tam dosadíte cenu za termostaty, které použijete. ABB, které máme mají v sobě algoritmus, který dokáže pracovat s tepelnou setrvačností.
8.) Přístup k termostatům přes internet/aplikaci. Vhzledem k faktu, že si to pak žije vlastním životem s občasným ručním zásahem do útlumu bych ovládní přes aplikaci asi neocenil, ale mělo by to výhodu v rychlosti při prvopočátečním nastavení týdenních programů pro všechny termostaty. Určitě bych za takovou možnot nepřiplatit o 100 Kč navíc na jednom termostatu.
P.S. rakouský ELK patří mezi jedny z největších výrobců dřevostaveb v Evropě a řízení pokojů u PT mají ve standardní výbavě.
Jenom doplním vlastní zkušenost - čím více věcí se může pokazit, tím hůře. Zrovna řeším škody od poškození bleskem a 10 poškozených věcí je relativně málo oproti stavu mít vše nějak (automaticky)řízené.
Co se týká topení, tak při dostatečné akumulaci domu je veškerá regulace zbytečná a naopak škodlivá.
@radim2015 Tazatel nenapsal, jaký je zdroj tepla a o jaký dům se jedná. Pokud se topí TČ, tak to znamená dost drahé úpravy topného systému (taktovací nádrž) a zhorší se účinnost systému. V případě dřevostaveb, nebo obecně v domech s nízkou akumulací to má trochu význam. V domech s velkou akumulací je to zbytečná komplikace.
My máme v každém rozvaděči PT vlastní třícestny termoventil, kterým řídíme teplotu celého rozvaděče - do přízemí 50C do patra 40C +-
Jednotlive okruhy už samostatným ventilem na trubce vždy