Dobrý den, příští rok nám stavební firma bude stavět dřevostavbu 4+kk, jedná se o bungalov cca 98 m2. Firma nám nabízí rekuperační jednotku v částce cca 250 tisíc, což je dosti velká položka, proto se chci zeptat, jít do toho ano či ne? Domeček bude mít francouzská okna na jih, kde bude obývák, ložnice a dětský pokoj, je rekuperace vhodná i k ochlazení domu? Zvažovali jsme i venkovní rolety, ale opět částka o cca 200 tisíc navíc... takže nyní jsme v situaci, že nevíme, co zvolit, můžete prosím, poradit? Venkovní zdi budou: Silikonová omítka, Fasádní polystyren 100 mm, Vnější sádrovláknité desky Fermacell tloušťky 12,5 mm, Nosná konstrukce KVH 160 mm, Minerální izolace tl. 160 mm, Parotěsná fólie, Rošt z latí (předstěna) 40 mm, Vnitřní sádrovláknité desky Fermacell tloušťky 12,5 mm.
Předem moc děkuji.
Pasivní rekuperaci doma mám a nemůžu si ji vynachválit. Jedna z nejlepších investic v domě. Nicméně částka 250tis je opravdu hodně. Nevím jak velký budete mít dům, ale mě na 2 patra, dohromady 170m2 vyšla jednotka i s rozvodama kolem 130tis. A to máme jednu z nejlepších jednotek na trhu. Co se týče chlazení, tak nevím ... asi se do rozvodů dá napojit i nějaká klimatizační jednotka ... myslím, že jsem tady něco takovéh už viděl, ale rekuperace sama o sobě nechladí ... spíš v létě pomáhá eliminovat nežádoucí pasivní tepelné zisky.
Co se týče venkovních rolet, tak na to bych se za tu částku vykašlal. Nechte si udělat skryté kastlíky a rolety si pak nechte dodělat až po stavbě. Myslím, že vás to výjde levněji. Mám teda místo rolet žaluzie, v domě mám samá velká francouzská okna a žaluzie i s prací vyšly kolem 120tis.
Rekuperace Vám domek neochladí. To by se muselo jednat o aktivní rekuperaci. Jenže chladící i topný výkon není nic moc a jen cena samotného stroje je kolem 200tKč (třeba Nilan Compact). Kombinace dřevostavby a velká okna na jich zákonitě povede k nepříjemné přehřívání. Takže spíše bych volil ty rolety. Nebo se vykašlete na obojí a dejte si tam TČ, minimálně ve vezi vzduch vzduch např. nějakou multisplitovou klimu. Jednak si tím vyřešíte letní chlazení a také ekonomičntější vytápění v zimě.
@jakuda Děkuji Jakube, my budeme mít jen bungalov 4+kk, cca 98 m2 vnitřek... Kdyby se jednalo o částku 100 tisíc, tak neváhám, ale 250 tisíc je opravdu hodně, takže nevíme ,co teď dělat.. :-(
@jakuda To je problém v cenovém diktátu stavebních firem. Já jsem si dělal rekuperaci sám a dostal jsem se na cenu cca 70t. Těch 250t je brutální cena. Rekuperace je sice fain, ale za tuto cenu bych to asi nebral.
@klara1504 A nemůžete si tu rekuperaci zajistit sami u jiné firmy? Jako za 250 tisíc pro bungalov 4+kk to mi zdá jako zhovadilost.. schválně si udělejte na internetu několik poptávek a uvidíte, že kompletní rekuperaci na klíč k tomuto domečku Vám udělají okolo 140 tis., já jsem měl nabídky okolo 160 tis, ale mám 2x větší dům...
U rekuperace závisí na jednotce pasivní cca 50 + rozvody 80, nebo aktivní 100-120 + rozvody 100 (tepelně izolované přívody) nebo již zmíňovaná Compact s ohřevem vody.
Klimatizaci bych dal v každém případě minimálně pro odvlhčování v létě.
Jižní okna je nutné v létě zvenku zakrýt - stromy, střecha, žaluzie. Pokud napíšeš o nabídkách z čeho se skládají, je možné poradit lépe.
@klara1504 Všechny aktivní rekuperace co znám mají chladící výkon max 1.5kW a podobně je to i s topným výkonem. Pokud necháte v létě nestíněná okna, tak to nestačí a podobně i v zimě nestačí topný výkon. Podívejte se do diskuzí týkajících se aktivních rekuperaci třeba na AirForu nebo TZB.
Osobně jsem názoru, že nekomfortnímu bydlení se má předcházet, tj. v tomto případě zamezit v létě přehřátí uvnitř domu, takže za mě žaluzie, pokud tedy nebudete čerpat dotaci a rekuperace je třeba podmínkou. Možná že rolety by byla lepší varianta, ale pouze v případě, že už to někdo umí naklápět, v době kdy jsem vybíral já už myslím něco na trhu bylo ale raketa - cena. Tolik léto, zima je už jiný kafe, tam by asi rekuperace bodla, otázkou je, kolik to ušetří proti tepelným ztrátám větráním oknem. Já osobně jsem šel do decentrálních jednotek, vyšlo to na 180 K, nemám ještě zkušenosti v zimním období, ale v noci to v ložnici občas spustím, a ráno čumím, manželka okno dokořán a když se jí zeptám co dělá tak prý - čerstvý vzduch-))), a to mám známého, to je něco podobné. Prostě tím chci jen říct, že na posouzení rekuperace ano/ne, je potřeba si to někde vyzkoušet alespoň víkend u známých třeba, protože jsou mezi námi lidi, kteří budou mít pořád absenci čerstvého vzduchu z otevřeného okna-), pak jsou to vyhozené peníze. Ale žaluzie za mě 100% ano.
@klara1504 Mame podobne velkou drevostavbu - bungalov, bez rekuperace. Obyvako-kuchyne na jihozapad a zadne stineni venku - jen vnitrni zaluzie. A svete div se, v lete se ten obyvak opravdu hodne vyhreje. Ale ve zbytku domu (pokud zavrem dvere z obyvaku do chodby) je prijemny chladek po celou dobu. Takze nevim, jestli by u nas treba rekuperace neudelala vic skody (rozvod tepla do ostatnich mistnosti) nez uzitku.
Kdybych to stavel dneska, tak dam do obyvaku navic klimatizacni jednoku (nebo aspon pripravu pro ni), ale rekuperaci jako takovou bych nedaval.
A vyhoda maleho baracku - rychle se vyhreje, ale stejne rychle se ochladi, kdyz vecer zaleze slunko a udela se trochu pruvan.
@netmaster psal jsem jednu Z a pořád si myslím, že nejsem daleko od pravdy. Uznávám, že jednotky Paul (například novus) jsou na tom ještě líp, ale cenově se pohybují kolem 100tis za jednotku a o tolik lepší o kolik jsou dražší fakt nejsou. Pak bych za relativně srovnatelné považoval jednotky Brink a Zhender a až s velký odstupem bych řadil jednotky Atrea a podobné. O noname nemluvě. Ale nejsem odborník a od té doby co jsem se o to zajímal se určitě trh posunul ku předu, takže se rád nechám poučit.
Co se týká venkovních rolet, tak mi to taky přijde přemrštěné. Máme v plánu jen o pár metrů větší bungalov a budeme mít elekricky ovládané venkovní žaluzie a cena je necelých 100 tisíc na celý dům. Kalkulace od výrobce.
@jakuda Paul i Zehnder jsou pro mě o trochu lepší než Brink. Brink zase ale jednotek vyrábí víc, i díky přeprodejům jiným značkám (Stiebel, Wolf, TVZ a další) a je to tedy osvědčený výrobce. Na trhu je ale dost i jiných zajimavých jednotek od firem např. Systemair, Vallox, Tecallor aj.
Porovnání je u jednotek možné pouze na několika jasně daných technických parametrech, jako jsou hlučnost, efektivita předání tepla, průtoky, spotřeba apod. Mě nad rámec těchto hodnot zajímaly i možnosti ovládání, příslušenství, servisní sít, spokojenost zákazníků a samozřejmě rozumný poměr cena/výkon.
@mirekb Děkuji Mirku, přítel mi také říká, že pokud je domeček dobře izolovaný, tak by se neměl tolik ohřívat. A vnitřní žaluzie jsou pro Vás dostatečné? Já mám jen strach, abychom se tam pak neupekli, když obývák, ložnice a dětský pokoj bude vlastně na jih... momentálně máme v bytě ložnici na sever a stejně je tam v létě teplo, v zimě tam ani netopím, protože mám ráda na spaní chlad... :-(
@klara1504 Záleží na oknech. Vnitřní žaluzie ti takovou parádu neudělají a pokud máš velká okna, ikdyž trojskla, tak to rekuperací ani chlazením vodní podlahovkou neuchladíš (vyzkoušeno).
Venkovní žaluzie jsou ideální stav. Cena se mi zdá velká. Já dávám za 6m HS portál (trojice žaluzií kvůli delcé), 3x1,5m balkonovky, 1x2m balkonovky a 1x1m balkonovky necelých 100 000 Kč. Na severní straně žaluzie nepotřebuješ.
Btw. vnitřní žaluzie fungují jako radiátor :-) nahřejí se vevnitř a pouští teplo vevnitř, opačně je to u venkovních. Avšak, vnitřní jsou lepší než žádné.
Co udělat místo žaluzií/rolet efektivní přesah střechy? A co se týče rekuperace - nejdřív bych se asi rozhodla, jestli je mi ta technologie sympatická a chci jí a pak bych řešila jestli pasivní/aktivní, výrobce, funkce. Podle toho se ta cena bude výrazně lišit. Kamarád má rekuperaci za 40, my za 200 tisíc
@klara1504 Pokud mas tyto pokoje na jih, tak se nahrivat budou - a to hodne (vlastni zkusenost). Jak rikam, my mame na jihozapad obyvako-kuchyn a v opravdu letnich dnech (slunecno, 30+ stupnu venku) tam bude vedro (u nas klidne 28st) pokud nedas venkovni zaluzie. Nedokazu rict, jak moc Ti pomuzou, protoze je nemame - ale o par stupnu to stahnou. Jeden pokoj mame jiho-vychodni a tam to je lepsi (v budoucnu bude asi detsky).
Ja osobne bych loznici na jih nedaval, tam se nebude spat dobre. My mame loznici na severo-vychod a s obyvakem se to vubec neda srovnat - chladek i v tech nejvetsich vedrech. Opravdu to nepodcenit a poresit, protoze ty rozdily v teplote v pokojich v lete jsou opravdu vyrazne...
@davex muzu se zeptat, jake mas zkusenosti s tim chlazenim vodni podlahovkou v lete? taky jsem zvazoval, ze to vyzkousim, ale zatim jsem se k tomu nedostal a tak me zajimaji zkusenosti jinych.
mam par dotazu:
1) nedocilis jen toho, ze si spis vyhrejes ty zbyvajici pokoje vymenou za mirne snizeni teploty v tom pretopenem pokoji?
2) nastavujes nejak specialne i prutoky okruhy, nebo je nechavas v 'zimnim' rezimu?
3) dle zkusenosti, o kolik se ti tak podarilo tu teplotu snizit pri chlazeni podlahovkou ve vedrech?
4) jak povis kotli, at jede cerpadlo, ale at netopi? chapu, ze zalezi od typu kotle. zatim jsem se nehrabal v dokumentaci naseho kotle (Protherm Ray 9k), ale je mozne, ze tam takova moznost nekde bude... nebo to nejak oblbujes mechanicky?
predem diky :)
M.
@mirekb Jen pro lepší info, já zatím zkoušel krátce jen chladit, ale prakticky to bylo více vyzkoušeno u známého, který má podobné okna a prakticky stejně orientované.
1) Toto jsem nezpozoroval, nutno podotknout, že mám ale meandrovité vymotávání hadice a řešení s více okruhy z důvodu, abych mohl v zimě topit na nižší teplotu.
2) Na průtoky jsem nesahal, ani známý, nedoporučuji to vůbec.
3) Toto se mi těžko stanovuje, nemám zatím venkovní žaluzie. U známého taky, pokud měl otevřené žaluzie, byl to problém. Myslím si, že to je spíše podmínka u dobře fungujícícho chlazení pomocí vodní podlahovky. Pokud měl stažené žaluzie, funčkní rekuperaci i vodní podlahovku, tak měl v domku příjemný chládek. To ale závisí na mnoha faktorech. On má skoro pasiv, já mám o něco větší tepelné ztráty.
4) Mám TČ vzduch/voda, kde je přímo režim chlazení, takže jsem tam nic nemusel řešit :)
@davex Z mě zkušenosti chlazení podlahou teplotu moc nestáhne, ale pomůže eliminovat nežádoucí pasivní zisky, takže je potřeba chlazení pustit ještě předtím, než se dům přehraje a ideálně pak nevypínat. Stropní chlazení je na tom o něco lépe.
@davex@jakuda diky za odpovedi. mrknu do manualu kotle, jestli tam takova nejaka moznost je a vyzkousim to. Pocitove musim rict, ze podlaha v obyvaku (JZ orientace) je ve vedrech vyrazne teplejsi nez ve zbytku baraku, takze mozna by to chlazeni trochu pomohlo
My rekuperaci máme a vybral jsem pasivní. Hlavním důvodem je fakt, že u slušně postaveného domu jde spíš o to jak vyvětrat a nevypouštět teplo podzim - jaro. Ohledně chlazení žádná rekuperace nepomůže, když jsem to vybíral, což je pár let, tak i zástupci nilanu atd.. jasně řekli, že pokud jde o chlazení, ochladí vám to dům tak o 1 stupeň takže to nemá smysl řešit. Pokud chcete chladit, musíte si prostě najít jiný způsob.
Cena je dost strašná, 200 tisíc na 4kk je podle mě úlet, dejte si poptávku k jakékoliv firmě a uvidíte sami.
K zastínění tepla a bránění přehřátí místností v domě na jih/jihozápad = jediná rozumná varianta jsou venkovní žaluzie nebo rolety. Jakmile jednou to teplo pustíte dovnitř tak jste v pasti, ze které se bez klimatizace nedostanete. Máme obývák na jihozápad a když se venkovní žaluzie zatáhne na ten problematický čas 17-20 tak se prostě teplota v místnosti nezvedne.
Pokud bych dneska stavěl, řešil bych přesně i přesah střechy, protože i když má člověk venkovní žaluzii, tak není úplně účelem si zatemňovat obývák kdykoliv vyleze slunce a dobře navržený přesah střechy je v tomhle prostě ideální řešení. V létě je slunce vysoko, takže Vám stíní a v zimě vám slunce krásně prohřeje dům.
@yaka Přesně tak. Aktivní rekuperace mají malý topný i chladící výkon a bohužel za určitých podmínek i malý výkon pro ohřev TUV. Přitom ceny jsou brutální. Stejně tak plný souhlas s přesahem střechy.