Stavime dvoupatrovy rodinny dum a chceme rekuperaci k rizenemu vetrani, ne k vytapeni. Je varianta bud umistit rekuperacni jednotku do technicke mistnosti v rohu domu v prizemi. Tzn. rozvody by z prizemi z rohu domu vedly do nejakych mistnosti docela daleko. Nebo varianta umistit jednotku do prvniho patra do komory uprostred domu. Coz by bylo efektivnejsi pro fungovani rekuperace. Ale komora je mezi detskymi pokoji a pres chodbu s loznici. Dum je cihlovy. Projektant navrhl moznost akucihel mezi pokojiky a komoru. Ale i tak si rikam, jestli nebude hluk z rekuperacni jednotky v noci slyset? Mate nekdo zkusenost? Dekuji.
Neni ani tak slyset rekuperacni jednotka,jako vsavani odpadniho vzduchu.
My mame vniteni jednotku dole v technicke, ale nahore na chodbe vedle loznice mame prave ten odtah a proste to,jak jde vzduch potrubim,slyset je. Kdyz je uplne ticho,tak to slysis dost. Hluk to dela asi tskovy,jako kdyz huci plynovy kotel :D
Rekuperaci mám uprostřed domu, i na plný výkon nelze slyšet. Nakonec investice do kvalitních tlumičů se vyplatila - celkem instalovány 4 velké tlumiče. Vše je otázkou dobrého naprojektování.
@rebut@rebut I přímo vedle ložnice, kde spíte jí máte? Vím, že v obytných částech domů ve dne za běžného provozu slyšet nejde. Jen se obávám té noci, kdy se spí, je absolutní klid a jednotka by přímo sousedila se stěnou pokojíků a druhá ložnice by byla za dveřmi hned přes chodbu. Tak aby to v noci za absolutního klidu nehučelo. Děkuji.
@janazzz máme technickou vedle ložnice včetně rekuperace Atrea DUPLEX 380 ECV5, v noci jednotka něběží na 100% nýbrž na 30% a postupně zvyšujeme až na 50% (ještě nemáme CO2 čidla), a ani při 50% není slyšet a nevzbudí mě ani ženu. A že mě vzbudí úplně vše...
Špatný návrh, já ji mám za příčkou 11,5 vápenopísek a za stěnou 24 cm vápenopískem se stavební vzduchovou neprůzvučností R´w 55 dB veškeré obytné pokoje.
Příčky z ytongu s laboratorní vzduchovou neprůzvučností R w 39 dB (R´w 37 dB) bych si nedal nikde.