Rekuperaci ano či ne?

Zobraz úvodní příspěvek
V publikaci TOP DOMY 2013 (vydává časopis Dům a zahrada) je zajímavý článek, který pojednává o alternativách řešení pasivních domů. Nabízí i jiné řešení než obalit dům co nejsilnější vrstvou polystyrenu a zavést tzv. řízení větrání. A právě pasáž o říz. větrání mě zaujala: Cituji z článku: Systém řízeného větrání byl původně vynalezen pro stavby průmyslové, obchodní a administrativní. Nikoli pro rodinné domy, tam se dostal až časem. V zemích, kde k tomuto původně nouzovému řešení dospěli desítky let před námi, už dneska o tomto způsobu výměnu vzduchu v uzavřeném prostoru mají značné pochybnosti. Proč? Stále více se mluví o tzv. syndromu nemocných budov. Zkrátka v potrubních rozvodech (s diskutabilními hygienickými parametry) ztrácí vzduch svoji přirozenou vitalitu, vybíjejí se důležité mínusové ionty. A takto technicky opracovaný vzduch může lidem působit zdravotní problémy. Co Vy na to? Ráda si přečtu Vaše názory.
Odpovědět
Profilova fotka
Když jsme řešili dům, tak jsme o rekuperaci přemýšleli, ale bylo to (kvůli financím) buď rekuperace, nebo podlahové topení. A to pro mě osobně bylo důležitější. Jinak si ale myslím, že to musí být super.
Odpovědět
Profilova fotka
@miroslavverner Máme rekuperaci tuším RB 3 od Atrey. Papíry u sebe má servisní technik, jelikož rekuperace začala zlobit. Po pěti letech užívání skoro nevypíná a do místností pouští vzduch 16° a tváří se, jako kdyby topila, čímž pokoje naopak ochlazuje. Technik od RD Rýmařov, který k nám jezdil na "pravidelný" servis (spíš nejezdil, protože vždycky slíbil, že zavolá a přijel tak po pěti urgencích) mi teď už ani nebere telefon... Další "kapacita" z RDR... Nový technik tento typ nezná, tak se bude dovzdělávat na firmě :-). Jinak ale stále spokojenost a názor na rekuperaci neměním :-).
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
Prosim, kdo máte rekuperaci, jak to mate s hlucnosti? My ji mame kratce a je to velky problem. Slysite ji - hlavne v noci?
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 5 měsících
Neřešil někdo náhodou volbu průměru potrubí rekuperace 75 vs. 90 mm? Děkuji moc.
Odpovědět
Profilova fotka
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
@davex Souhlas s @mikiliki - sníží se tím hlučnost.
Odpovědět
Profilova fotka
Ono i těch 90 mm je dost málo - spočti si rychlost v potrubí.
Odpovědět
@radim2015 Jaké potrubí tedy doporučujete?
Odpovědět
Profilova fotka
Jako základní 160, potom redukce na 125. Počítal jsem rychlosti pro můj dům a při maximálním objemu vzduchu rychlost v místnostech nepřekračuje doporučené 2 m/s.
Odpovědět
Profilova fotka
Jak píše @radim2015, máme také základ 160 a poté redukce na 125. Odtahy 100 kromě kuchyně, tam je 125. Pozn: je to dle projektu, průtoky řádně spočítala realizační firma.
Odpovědět
@awakened @radim2015 A to máte klasické plastové tzv. ED flex nebo jiné? Tam je pak rozdíl v systému ne? Když ED flex, tak je hvězdicový systém a když je pak např. SPIRO, tak je větvovitý ? Jaký máte?
Odpovědět
Profilova fotka
@petr13 Máme Spiro, komplet přívod i odvod, na přívodních větvích navíc izolace, dále tlumiče ap. Hadicím bych se osobně vyhnul, ale je to spíš můj laický názor podpořený samostudiem informací, praktickou zkušenost nemám.
Odpovědět
Článek se načítá
@awakened No já to taky právě studuji a zjistil jsem, že větvovitý systém (spiro) prochází více místnostma a přeslechy se tak šíří jednou rourou. Zatímco pokud jsou ty hadice a hvězdicový systém, tak jsou sice menší průměr ale zase má každý vývod "svoje" potrubí, takže to není tolik slyšet. Právě by mě zajímaly zkušenosti někoho kdo má pouze ty levné hadice.
Odpovědět
Profilova fotka
U spira je možno taky táhnou potrubí do téměř hvězdy. Například já mám vývody do 4 místností a nejkratší vzdálenost vývodů je 8 metrů a 540 stupňů úhel. U přívodů je navíc izolace, která taky něco zatlumí. Jenom na okraj pro @awakened - firma mi rozvody navrhovala a počítala na 3x a vždy tam bylo něco špatně, i když se postupně zlepšovali v tom, co jsem jim vytýkal. Napočtvrté jsem jim to už nedal a dořešil včetně výpočtů sám.
Odpovědět
Profilova fotka
@petr13 Nula přeslechů po téměř 3 měsících včetně 1 návštěvy. Je to o návrhu. @radim2015 Nemám znalosti, zkušenosti ani čas na to, abych VZT řešil sám. Vybral jsem kvalitní (byť ne levnou) firmu, která odvedla kvalitní práci včetně projektanta. První vybraná firma mi chtěla vézt rozvody v podlaze obdélníkovým potrubím pod okna, použít flexi hadice na odtah a další věci, se kterými jsem se neztotožňoval a spolu s problematickou komunikací to byl důvod, proč jsme se záhy rozloučili.
Odpovědět
Profilova fotka
@awakened @radim2015 Máme navrženo spiro potrubí v přízemí s flex vývody v obýváku a čiště flex potrubí v podkroví. Zdá se vám to jako dobré řešení? původně jsem myslela, že flex potrubí bude všude, takováhle kombinace by mě ani nenapadla..
Odpovědět
Profilova fotka
Ještě mám jeden dotaz (ikdyž na ten první nebyla odpověď :-D ). V projektu máme u jednotky potrubí Sonoflex a EPE ale firma nám nacenila jen Sonovac/Isovac protože EPE ani nemají v nabídce. Mám si trvat na použití materiálů z projektu nebo vzít levnější variantu?
Odpovědět
Profilova fotka
@lucka_dc Nejsem odborník na VZT, takže nedokážu kvalifikovaně poradit. Sám bych se ale vyhnul tomu Sonoflexu, bude se tam usazovat bordel, lepší je podle mě hladká spiro trubka až k distribučnímu/odtahovému prvku.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 4 letech

Odpověď na příspěvek od tomikno:

@marwen67 Nikdo tu nemluví o zdravotním hledisku,…
@tomikno Dobrý den. Mohu se zeptat od jaké firmy a jaký typ chlazení/ topení máte? Budeme mít rekupeqci ale bez možnosti chladit, teď přemýšlím, zda to ješte nejde změnit, klasixkou klima se mi dokupovst nechce, ani ji nemám moc ráda. Tak nevím zda to bez chlazení, pouze s predokenními žaluziemi zvládneme i tak ve zděnmém domě nebo zda to chlazení bude třeba. Stačilo by mi jen mírné ochlazení. Děkuji
Odpovědět
Profilova fotka

Odpověď na příspěvek od evakope:

@tomikno Dobrý den. Mohu se zeptat od jaké firmy …
@evakope Dobrý den, máme rekuperaci od Atrey RB 3. Díky ní dokážeme přežít léto v podkroví (přízemí ochaldí slušně - předokenní žaluzie bohužel nemáme nikde), ale opravdu to není na uchlazení. Jak říkal technik, kdyby vedením proudil chladnější vzduch, docházelo by ke kondenzaci. Osobně chci dodělávat klasickou klimatizaci, ale rekuperace nelituji.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od evakope:

@tomikno Dobrý den. Mohu se zeptat od jaké firmy …
@evakope A nemáte náhodu TČ, které umí i chladit?
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od evakope:

@tomikno Dobrý den. Mohu se zeptat od jaké firmy …
@evakope pokud chcete aktivní rekuperaci, musíte použít tepelněizolované rozvody, protože jinak na nich bude docházet ke kondenzaci. To máte? Cenově je to tak, že klima vychází levněji a umí topit nebo chladit násobně vyšším výkonem.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od zubr487:

@evakope pokud chcete aktivní rekuperaci, musíte …
@zubr487 A ještě k tomu připočíst větší mezeru v podhledu, což je cca 5 cm.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od zubr487:

@evakope pokud chcete aktivní rekuperaci, musíte …
@zubr487 nemáme a mít nebudem, zjistila jsmr to vše až moc pozdě. Projektant z naší stavební firmy tvrdí, že jsme požadavek na chlazení nv úvodu nezadali. Takže naprojektováno na pasivní rekuperaci, trubky nezaizolované, už to instalují. Provádějící firma mě od antivní rekuperwce odrazuje. TČ na chlazení nemáme. Trubky v podlaze zaizolovsné nejsou, podlaha dřevěná.. takže chlazení podlahou taky nic.. namoec jsme se rozhodli klima zatím nedávat, máme předokenní žaluzie. Kdyby se ukázalo, že to bez ní nejde, tak ji holt budeme dodělávat, méně elegantně, ale teš na ní další finance dát nechceme a ani se nám klasické krabice nelíbí. Možná kdyby mi došlo, že tam chlazení není žádné, tak bych se ho snažila naprojektovat do těch podhledů, kde bude rekuperace no. Celkově máme teplo rádi, tak snad budou žaluzie stačit
Odpovědět
Profilova fotka

Odpověď na příspěvek od evakope:

@zubr487 nemáme a mít nebudem, zjistila jsmr to v…
@evakope Trubky v podlahe sa ani neizolujú. Podlahou sa chladiť dá, ale má to tak 5-10% výkonu toho, čo má klíma. Voda musí mať takú teplotu, aby neochladila podlahu natoľko, že sa na nej bude rosiť voda. Ak máte predokené žalúzie a rekuperáciu, tak máte z viac ako 50% vyhraté. Stačí nastaviť systém tak, aby žalúzie cez deň čo najviac odtienili slniečko vonku a rekuperácia nadránom prehnala dom čerstvým vzduchom na plný výkon a cez deň išla len na nejakú 1/3 výkonu.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od evakope:

@zubr487 nemáme a mít nebudem, zjistila jsmr to v…
@evakope my aktivní dali a nelitujeme. Rozvody máme vedené flexi plastové a dle výrobce izolace tam není nutná (jsou tam pouze větší ztráty teploty). V létě jsme neměli ještě hotové stropy a už chladili rekuperací a k rosení nedocházelo. Dům ještě neměl žaluzie a zvládli jsme i v těch vedrech udržet doma 24 °C. Rekuperaci máme Nilan Got.
Odpovědět
Profilova fotka

Odpověď na příspěvek od edcbubu:

@evakope my aktivní dali a nelitujeme. Rozvody m…
@edcbubu Chtěl bych vidět to "nerosení" při chlazení vzduchu na 5°C při venkovní teplotě 30. Trošku to popírá zákony fyziky, kdy rosný bod u nás bývá i nad 23°C.
Odpovědět
Profilova fotka

Odpověď na příspěvek od radim2015:

@edcbubu Chtěl bych vidět to "nerosení" při chlaz…
@radim2015 taky by som to chcel vidieť. A nemalo by byť to potrubie aj nejako vyspádované, aby náhodou ten kondenzát netiekol cez koncový prvok ale niekam ku rekuperácii kde bude zberač kondenzátu?
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od josefx:

@radim2015 taky by som to chcel vidieť. A nemalo …
@josefx Kondenzovat to bude zvenku trubky.
Odpovědět
@radim2015 teplota vzduchu, která z jednotky v létě šla byla kolem 12-15° (naše rekuperace má papírově zvládnout maximálně chladit vzduch o 14°). Každopádně na potrubí nic nekondenzovalo a vzduch v místnostech to zvládlo udržet v normální teplotè.
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?