Uvažujeme o tepelném čerpadlu vzduch voda a v současné době řešíme, zda k němu pořídit nějaký záložní zdroj (krb, krbová kamna, kotel na tuhá paliva). Tak by mě zajímalo, kdo už máte praktickou zkušenost, jestli to je nutné nebo ne?
Přitápíte v mrazech? Je to nutnost v zimě (kvůli úsporám) anebo tak topíte spíše kvůli atmosféře?
Zatím jsme tedy ve fázi projektu, takže ještě neznáme tepelné ztráty domu a řešíme, jestli postavit komín či nikoli... Plyn na pozemku není.
díky za reakce
My teda zatím nebydlíme...ale v plánu máme TP voda-vzduch a navíc budeme mít tepelný výměník na krb s akumulační nádrží na 1000l. Jinak teda plyn zavedený taky nemáme a nechceme. Ale z praktického hlediska zatím říct nemůžu...jen doufám, že to bude v pohodě.
@kekka111 Ahoj, my máme TČ vzduch - voda, zatím bydlíme asi 14 dní, takže nám to dohřívá jenom bojler a ještě v tomhle teplu, ale je to bomba. Zatím jsme moc spokojeni...zimu jsme tak ještě netrávili, ale dle tepelných ztrát a výkonu čerpadla, bychom to měli zvládnout, přesto krbová kamna s menším výkonem v obývacím pokoji máme. Bydlíme na vesnici a stane se že nejde občas proud, kdyby byl v zimě nějaký problém, tak abychom nezmrzli... :-)
@kekka111 TČ často v sobě mají malý elektrokotel, aby pokryly nedostatek výkonu ve velkých mrazech. U vzduch-voda je COP při teplotách hluboko pod nulu již hodně nízký a samotné čerpadlo by to nevytopilo.
Pokud budete uvažovat o záložním jiném zdroji topení, dávejte pozor na správné vyvážení systému.
TČ vyžaduje víceméně nižší teploty v topení - nejčastější bývá podlahovka, u radiátorů je potřeba vypočítat jejich výkon na nízkoteplotní provz. Většina čerpadel má max. teplotu 55°C, některá se dělají do 64°C. Pokud připojíš do takovéto sestavy kotel nebo krb je doporučeno mít akumulační nádrž, jinak bys musela mít krb či kotel s výkonem odpovídajícím ztrátám domu, abyste buď nepřetápěli nebo to naopak nemuseli dusit, pak kamna hodně dehtují.
máme Tč vzduch-voda, je tam záložní zdroj (elektrokotel) ale zatím se nespustil, soused má stejný typ tč jako my, bydlí už cca 4 roky, zažili i velké mrazy a záložní zdroj se rovněž nespustil. záleží ale na typu čerpadla jaké zvolíte. my máme http://www.topenicerpadlem.cz/topeni-...
My jsme právě také uvažovali o krbu, ale řešíme, jestli to má smysl budovat ho za nemalé peníze, abychom tam přitápěli 20 dnů v roce. Navíc si nechceme nosit dřevo do obýváku, takže pokud krb, tak jedině se zadním přikládáním... Na druhou stranu se zase chceme vyhnout situaci, kdy v zimě neustále poběží elektrokotel a elektroměr se bude točit jak divý :-|
Proto mě zajímají praktické zkušenosti ostatních...
@kekka111 no máme souseda, přesně toho co píšu výš, má TČ a postavili i krb. bydlí několik let a manželovi říkal že jestli v krbu za ty roky zatopili celkem 5x že asi přehání. prý na vánoce pro atmosféru :-D a jinak jsou leniví dělat s popelem a shánět dřevo. tepelné čerpadlo zároveň ohřívá vodu apod. takže zjistili že je pitomé to vypínat....a krb, komín a obložení krbu stálo příšerné peníze
RD (novostavba) vytápíme už 4 roky TČ (máme zemní kolektor) od IVT a dotop se nám zapnul ceklem na 2 hodiny a to bylo kvůli ohřevu teplé vody, když jsme ho najížděli. Teprve v říjnu 2013 jsme dodělali krb, měli jsem v obýváku jen ten komín:-(, do té doby jsem netopili ničím jíným. Krbem jsem v zimě topili akorát na vánoce pro atmosféru, ale na jaře, když už je teplota venkukolem třeba 16, tak mi bývá chladno, tak si hodím dvě polínka...
Sestřenice má dům na klíč od developera - ten šetřil - mají nějaké levné čerpadlo (vzduch - ten větrák za barákem...) a když je víc jak -5 tak jim dotápí elektrokotel. Ne že by jim byla zima, ale platí šílené cifry za elektriku.
Přeju šťastnou ruku při výběru...
máme TČ (jak zde píší větrák za barákem) a máme zálohu v podobě elektropatron. Za dobu 3 let vytápění byly zapnuté asi dva dny kdy teploty šly pod -18st.C jinak mám zálohu vypnutou :-)) takže správně navrhnutý větrák nemusí být prohra
Dobrý den,
pan Vodak01 má 12kW Acond....
jak jsem psal v předešlé diskuzi...mám zkušenost s dva roky starým tepelným čerpadlem vzduch-voda od českého výrobce - Hotjet 11ASK s EVI a šlape jak hodinky, TZ 9,5 kW při -15 C, Cena je teď bez slev 128 800 Kč bez DPH viz ceník http://www.hotjet.cz/files/Hotjet_cen... k tomu si připočtěte + nádrž 250 l smalt cca 13000 + montáž 15000-20000 Kč. Podle vyučtování za elektřinu návratnost mé investice oproti elektrokotlu bude cca 5,5-6 let. Záložní zdroj máme krbové kamna.
Pokud máte dobrého projektanta, který Vám dobře spočítá tepelné ztráty, tepelné čerpadlo Vám sepne bivalenci jen v nejmrazivějších dnech -15C a více. Je dobré mít nějaký levný záložní zdroj z důvodu skutečnosti, kterou tady nikdo nezmínil, že tepelné čerpadlo je taky stroj, který se může kdykoliv porouchat a nebo dojde k trvalému výpadku elektřiny (povodně, bouřky atd.). Je důležité si zakoupit tepelné čerpadlo od výrobce, který má co nejrychlejší servis. S Hotjet jsem spokojený, letos mi odešlo čidlo na tepelném čerpadlu a na druhý den jsem ho měl vyměněné i s prohlídkou tepelného čerpadla.
@janek84 Čili cena této srandy včetně DPH je okolo 200 tis. Kč. Kolik byste musel protopit při návratnosti 5-6 let? To by bylo nutné ročně šetřit přes 30 tis., nesmělo by spotřebovávat žádnou elektřinu a nemít žádné opravy. . My teda protopíme kolem 15.tis. i bez TČ, návratnost při ceně 200 tis. v nedohlednu.
Moje investice byla celkem 130.000 Kč s DPH, dotace zelená úsporám, nádrž ve výprodeji a montáž přes známého a autorizované spuštění od Hotjet... takže jsem úplně jinde. V návratnosti je zahrnuta úspora za elektřinu v nízkém tarifu u ostatních spotřebičů... :-)
@alusesenka80
zdravím, jsme doma tři, dům má užitnou plochu 125m2, TČ hřeje teplou užitkovou vodu a topí, topíme na 23C, lonský rok jsme platili za elektřinu 21tis