Dobrý den,chci se zeptat jestli nemáte někdo jeden z tadytěch setech TČ,zajímalo by mě pár věcí okolo a jak je to vše sestavený a co je k tomu ještě potřeba.Děkuji
Dobrý den, možná už to není u Vás aktuální téma, ale přesto mě zajímá, zda jste systémovou jednotku zvolil, resp. jakou, případně proč jste nešel vlastní sestavou pouze s řídící jednotkou např. SMO20. Díky moc.
@zzikk nezvolil jsem zatim zadnou, jelikoz orad litam okolo jinych veci a jde o to ze v ty vnitrni jednotce je uz vsechno a zabira to prostor jenom jako pracka se susickou nasobe, jinak si vyberu asi slitovou verzi od nibe a kdybych to mel sestavovat cely zvlast tak tak mate akumulacku, bojler, exanzku a dalsi veci ktery vam zaberou min 2x tolik co vnitrni jednotka a jeste na tom bude vic prace
@melin6 ty vnitřní jednotky jsou sice dizajnovky a zaberou o něco méně místa, ale na pořizovací náklady si myslím, že bude levnější pořídit sestavu i s přihlédnutím k tomu, že bude následně jednodušší výměna všech komponentů v sestavě až budou mít po životnosti - a že u expandky to může být řádově 7 až 10 let, u nádoby dle zkušeností ostatních to může být taky tento interval byť by měla vydržet 20 let...
Jinak pokud máte podlahové vytápění, tak si nedávejte akumulačku. třícesťák vám bude rozlišovat natápění do nádoby tuv a do podlahovky. Při zapojení akumulačky nebude váš systém tak efektivní.
@melin6 krásně popsány varianty zapojení a výhody/nevýhody akumulační nádoby zde:
http://www.ekovy.cz/topne-okruhy-tepe...
Jediná výhoda akumulačky je v tom, že si můžete nějakou energii uložit při teplotě, v níž dosahujete lepšího COP - ale zase něco ztratíš tepelnou ztrátou akumulačky takže to nemusí ani znamenat že ušetříš...,
nicméně počet startů kompresoru bude velmi podobný, ten je z velké části ovlivněn nastavení ekvitermky.
Můj názor je takový, že akumulačka je zbytečná drahá komponenta která nepřináší vratný užitek (nezapomeňte, že v letních měsících by jste měl řešit přímé napojení bojleru na tč, aby jste nemusel natápět celou akumulačku = další peníze na vybavení kotelny)..
Závěrem jen perlička.. cena akumulační nádrže + dovybavení kotelny aby byla zapojena v okruhu je cirka rovna ceně nového invertor kompresoru do seriovek jako je lg, samsung atd
Děkuji za odpověď, výhody vvm320 vnímám stejně, problém je objem. Chtěli jsme větší bojler, cca 250l. Dalším proklamovanym benefitem systémových jednotek je energetická efektivnost ohřevu, které se individuální sestavou obtížněji dosahuje. Záruka 5 let na jednotku je výhodnější než 2 roky na komponenty, opravy jednotlivých prvků jsou proveditelne v obou případech. Akumulaci, sice malou, mít budeme. S ohledem na řízení na úrovni režimů skrze Loxone je to vhodnější, Nibe poté pouze spouští a vypíná kompresor dle ekvitermy. Navíc budeme mít zvláštní okruh otopných žebříku a bazén.
@doog pro někoho je ale třeba to místo fakt zásadní. my i u vnitřní jednotky jedeme na cm, absolutně by nehrozilo to řešit jinak, více věcmi, které zaberou více místa. není to prostě kam dát.
@blahova_andrea samozřejmě úspora místa je taky argument, tomu rozumím. Je to prostě sestavený komplet, který vám zabere namísto jedné místnosti jeden roh místnosti. Kdo musí řešit místo, tak tímto určitě si dost pomůže.
@zzikk co se efektivnosti týče, tak u vnitřních jednotek je to řízeno zcela stejně jako u sestavy - třícestný ventil a ekvitermka, která určuje priority do čeho natápět. Jen je to uložena na menším prostoru pod krabicí oproti vlastní sestavě. Žádný jiný rozdíl tam není.
Co se záruk týče, tak na větčinu komponent jsou záruky taky 5 let - viz npř nádoba od dražic, což je vlastně i v jednotce od nibe. Co se oprav týče, tak větčina věcí je opravitelná, ale v jednotce jsou součástky dražší (i dražší práce opravy) než do skádaného systému, které můžete v případě potřeby navíc klidně modifikovat za jiné a navíc vám to udělá každý topenář. Výhodou jednotky může být pružný a vstřícný zákaznický servis, takže oprava může být rychlejší - ale taky nemusí, záleží jaké máte vztahy a kontakty na topenáře v místě bydliště.
Co se akumulace týče, tak ta je u tč řešena podlahovým vytápěním. Ale pokud je akumulačka řešena 3cestným ventilem a v létě jde odpojit aby se do ní neztrácela energie, tak to není nic proti ničemu, jen v tom nevidím návratnost této investice.
Ale zapoměl jsem tedy na jednu velkou výhodu sestavy - regulace. Nibe IVT a spol mají vychytané uživatelské ovládání a uživatelský panel. Je přehledný, oproti seriovkám v češtině a uživatelsky přívětivý. I když u vás se to trošku ztrácí tím, že vám to bude řídit chytrá domácnost - tam ta regulace je asi na vyšší úrovni a ta od nibe je vám vesměs k ničemu.
Osobně jednotky určitě nezavrhuji. Pro někoho to může být ideální řešení jako argument výše, kvůli dostatku místa nebo zákaznické podpory a obsluhy - kdo si sestavu seskládá, tak neřeší prostor a preferuje nižší pořizovací náklady.. Obojí funguje ale zcela stejně. Zbytečné mi přijde především zapojení akumulační nádoby do systému.
Ahoj soused má venkovní jednotku Nibe AMS 10-12,umístěnou 3 metry od hranic našeho pozemku,Tč vydává odporný zvuk po kterém nás bolí hlava a píská nám v uších.Tepelné čerpadlo vzduch-voda -odporný hluk!3 roky odmítá cokoliv řešit.Tč bych nechtěl ani zadarmo.Zlín-Sazovice