Dobrý den, zajímalo by mě zda je tu někdo, kdo topí vytápí dřevostavbu dřevem přes kotel? Nejčastěji jsem se dočetla o podlahovém elektrickém topení, doplněné krbem (což by se nám taky líbilo). Ale zajímá mě to vytápění dřevem, najde se tu někdo takový, popřípadě jsou tu nějaké výhody či nevýhody? Topení dřevem by nebyl jediný zdroj, stejně bychom to doplnili nejspíš o to elektrické podlahové vytápění.
Dobrý den, pokud dnes budu stavět nízkoenergetickou stavbu pak mi nedává žádný smysl dávat do domu tak složitý a drahý prvek jako kotel na dřevo s automatickým podavačem. Protože TUV budete stejně ohřívat elektřinou.
Nevýhoda: extra nákladay na technologii, více technologií = více problémů, nepořádek, více práce při zpracování dřeva po natěžení, odpad vniklý hořením a následná manipulace
Výhoda: pokud mám zadarmo dřevo na 20 let dopředu = mám les, tak nižší náklady po odepsání nákladů za kotel.
@haplji ja vytapim "drevostavbu" z 85 procent jen drevem a musi k tomu mit clovek vztah ze se mu to libi a bavi ho to, jinak v komfortu s jinymi styly vytapeni asi drevo neuspeje, cenove je to urcite nejlevnejsi palivo, ale zase vstupni naklady na nejaky kotel, kamna, pec, krb nejsou zanedbatelne
Mě ještě napadlo, že jestli se jedná o novostavbu, tak je určitě energeticky úsporná, tudíž je potřeba hledat nízkovýkonné zdroje tepla (TČ, Elektrokotel, Pelety apod..). Kotle na dřevo jsou vysokovýkonné a dusit kotel na nízký výkon, by nemuselo mít dobrý vliv na životnost kotle. Pak to k tomu asi nejlépe vyřešit expanzkou. Zde vidím nevýhodu v dalších pořizovacích nákladech za nádrž, potřebu místa, kam ji umístit. A pak další nevýhody, které tu zazněly: nutná práce kolem dřeva, nepořádek, nutné velké místo pro správné skladování ;)
@haplji ahoj, máme masivní dřevostavbu. v podlaze v přízemí odporové kabely a nahoře přímotopy. hlavní zdroj topení máme kachláky s hypokaustem do podkroví. říjen jsme topili tím kabelem. přímotopy jsme ani jednou nezapnuli, jelikož nebylo potřeba. od listopadu topíme pouze kamny. hypokaust do podkroví jsme nepustili ani v největších mrazech, protože je zbytečný :-) i když mrzne, tak klukům (3 a 5 let) na noc větráme, aby tam měli chladněji. výhody topení dřevem a v obestavbách nemá smysl rozepisovat. jsou na netu hojně popsány. snad jen takový bonus. žena si chválí to, že se přikládá pouze do studených kamen, takže se nepráší a nečoudí. popel vybíráme jednou za 2 měsíce (zkušenost z loňské zimy). na starém jsme měli plyn a kotel na pevná paliva. co do spotřeby dřeva a komfortu topení a tepelné pohody nesrovnatelná věc. jelikož jsem si nestihl nachystat minulý rok dřevo, musel jsem si koupit 2 palety dřevěných briket za 11 tisíc. měli by nám vydržet tak do dubna, ale samozřejmě je to pouze odhad, nicméně dřív jsem byl zvyklý chystat dřevo sám = z lesa až do kotle. vzhledem k spotřebě na novém jsem se na to vykašlal a na další zimu jsem koupil 7 metrů bukového štípaného dřeva. za ty samé prachy bych mohl topit i tím kabelem a bez práce, ale není to náš styl ;-)
@hamikaw Jen upřesním, že nejde o expanzní, ale akumulační nádrž ;) Ta je ke zdroji tepla na pevná paliva dnes opravdu nezbytností, ale neviděl bych to jako nevýhodu. Lze v ní úspěšně kombinovat i zásobník teplé vody "pro užitek" a el. topnou patronu a tedy sdružit "vše v jednom".
topit dřevem v pasivu problém určitě nebude. stačí se vypořádat s přebytkem energie a uložit si ho na později:-) dřív jsem si myslel, že v pasivu se vůbec netopí (kousek od nás je takový experimentální dům v Hostětíně). až později jsem byl vyveden z omylu a pochopil jsem, že pasiv je takový lepší nizkoenergetický barák.
My tak budeme "topit" az bude krb. Budeme mit i akunulacni prvky +mame vzduchitechniku,ktera teplo roztaha po celem dome ;)
Ale souhlas,ze clovek k tomu musi mit vztah, aby mu ten bordel nelezl krkem :)
@margot_ka to je částečně mystifikace s tím bordelem. to se děje pouze u krbů. u akumulačních kamen tento problém absolutně odpadá. samozřejmě pokud chce mít někdo kotelnu v obyváku, je krb ideální řešení.
@tomas80 ja si myslim,ze bordel z toho nejakej bude ;) prece jen binec ze dreva, pri vymetani krbove vlozky atp
Ale anj tonas neodradi od pouzivani, strasne se na nej tesime :)
@margot_ka z klasické krbové vložky bordel samozřejmě bude. tam je to o tom, že musíš často přikládat, takže se interiér částečně zakuřuje a druhá věc je to, že časté vybírání popela taktéž vede ke zvýšení prašnosti. žít se s tím samozřejmě dá. pouze jsem poukázal na to, že existují i jiná řešení, která svědčí proti názorům odpůrců "domácího" topení, jež neustále zdůrazňují prašnost a přetopenost, což u kamnových vložek prakticky neexistuje.
@haplji ano mam to takhle nejak. Hlavni zdroj elektricke topne kabely. Ztraty domu 5,5kW. Akumulacni oboustranna pruhledova kbova vlozka HEAT s vykonem 4-8kW. Vytapim spolecne jidelnu, kuchyn a obyvak....cca 60m2 a posledni dobou je to mazec. Jestlize nemrzne, jakoze nemrzne tak staci zatopit v 16hod 4male tvrde brikety, 1-2polinka prumer cca 10cm delka 30cm buk, nahoru nejakou trisku 5-6kousku brizy a kolem 18-19 oteviram terasovy dvere a vetram......ano romantiku clovek chce, ale neda se u toho dychat. Vsude je 28C - masakr. Vlozku jsem vybiral s nejmensim moznym vykonem. A pak jeste ta obestavba hreje dalsi 3-4hodiny. Bordel kolem toho je. Musis nekde mit suche drevo, nebo nejakou briketu, odnekud se to musi donest a dat to dovnitr. Jakmile s otevrou dvere, prasi to dovnitr do interieru. ANO da se to resit....musis mit vysavac...a otevirat a zacit vysavat, nejlepe primo vysavac na popel a ten zase nekde musis mit, takze je to o tyhle propriety slozitejsi na uschovu kdyz je nebudes potrebovat. Ja osobne vim po trech mesicich, ze pokud bude nad nulou nema smysl u mne topit. Nebo budu cely leto sbirat drivka od nanuku:.-) a jimi topit
@ozzy77 ja i kdyz byl topil na max. tzn. po 12 hodinach tak vic jak 24 v celym baraku nebude (pri teplote venku kolem tech 5-10 stupnu)
a kdybys zatapel jen jednou za 2 dny tak ti to taky udela hned tech 28?
@kolbik85 máme dřevostavbu. Tepelné ztráty něco mezi 4-5 kW (už si to nepamatuju přesně). Hlavním zdrojem vytápění jsou elektrické topné kabely. Jako doplňkový zdroj máme krbová kamna. Můžu srovnávat, máme dvoje, a to jedny akumulační Nordpeis Salzburg M a jedny Romotop Evora akum. Na začátku je potřeba si ujasnit, co chcete od krbových kamen nebo od krbu, jestli jste paliči a chcete koukat do ohně "celý den" a nebo jestli jste "nepaliči" a chcete si jen přitopit na dvě hodiny a pak oheň nepotřebujete. Nordpeisy prostor nepřetápí, mají pomalejší náběh a teplo dodatečně vyzařují ještě 8 hodin po uhašení. Romotopy, i když volené s nízkým výkonem, díky své plechové konstrukci prostor kolem 60 m2 přetopí v okamžiku, takže romanticky vysedávat se u nich nedá. Chce to si vybrat dobrého krbaře, který vám vysvětlí jak to funguje a navrhne řešení přímo pro váš dům. My jsme měli původně v projektu průhledovou krbovou vložku, ale i když jsme vybírali s nejnižším výkonem, krbař nám vysvětlil, že přes sklo se vám do prostoru uvolňuje 1/3 neregulovatelného tepla, u průhledové 2/3 což by znamenalo, že při našich potřebách bychom u toho vedrem umřeli Takže od našeho záměru, jakkoliv vizuelně nádherného, jsme upustili a místo krbu jsme šli do krbových kamen. Jo a ještě jeden poznatek od krbaře, i když vám prodejce píše do prospektů výkony krbů či krbových kamen, nemusí být vždy garantované a rozhodně nespoléhejte na nejnižší udanou hodnotu. Ono i u těch našich Nordpeisů s nízkým výkonem, pokud topíme celý den, máme večer doma kolem 27 stupňů. Jinak co se týče nepořádku, ten nijak zásadně nevnímáme. Popel nevymetáme, vysáváme, a to 1x za dva dny. Krbové sklo čistíme každý den, ale protože jsme puntičkáři, jinak by stačilo 1x za týden. Abychom si dělali vlastní dřevo, na to jsme lenoši, takže kupujeme hotové a topíme v kombinaci lisované brikety a tvrdé hotové dřevo.
@martinam76 děkuji za vyčerpávající odpověď;)máme malý dům 6x10 s patrem.v projektu jen přímotopy.dolu do obýváku,koupelny,kuchyně a chodby chceme dát kabely,nahoře budou "nouzové"přímotopy.co se týče krbu,než jsme koupili pozemek 1300m2,byl celý zarostlý stromy,o zahradu se nikdo 20let nestaral,takže první bylo vše vyřezat,vykácet,vydloubat,pak se to rovnou nařezalo na malé špalíky a je mi líto,jen v létě při táboráku na buřty pálit,tak sem si vymyslela kamna,že pokud bude počasí jako nyní,mohlo by se částečně ušetřit.kaminka nám stačí jen nějaká malá,co se týče "bordylku"to nevadí a počítá se s tím;)snad nám zítra vyjde schůzka s nějakým kominíkem a krbarem;)ještě,co máte za komín?dělali jste si sami?
@kolbik85
Tak vidím , že se to rozrostlo na uživatelské recenze.
Mám obyčejné litináčky za desítku . Topeniště mají nízké , uzké , ale hluboké 0,5m . Není problém v nich přikládat po 4 až 6 hod , ale tomu také odpovídá výkon. Hoří v nich cca max 2 hod , ale pak vyhrábnete ze zadu žhavé(bezroštové topeniště) a mužete zase naložit a topit dál. Kolikrát se mě stalo , že v deset večer dám na žhavé dvě polena a ráno v osm kamna jsou ještě horká a zase mohu přiložit. Protopím asi tak maximálně 10 až 12 kilo dřeva za den . Pro člověka co protopí asi 2m3 dřeva za zimu nemá smysl investovat statisíce do drahých kamen. Ten rozdíl v učinnosti se asi nikdy nevátí. Komín jsem stavěl sám .
Mám akumulační sálavá kamna s rohovými dvířky 50/35/45 (ohýbané sklo) s tahovým systémem vystavěném na topeništi (RoVe). V kamnech se topí 1x za 12 hodin, dávkou paliva cca 10 kg, samozřejmě záleží na venkovní teplotě. Ve 2 NP hypokaustní stěnu s uzavřeným obvodem vzduchu. Dvířka nepřetápí a bez nich by to nebylo vůbec ono. Dá se i přikládat, udrží to romantiku, ale principiálně se jen zatápí jednou za třeba 12 hodin, nebo méně. Popel se vybírá jednou za pár týdnů (funguje taky akumulačně). Dvířka se samy čistí, začoudí je jen mokré dřevo. Do nízkoenergetického domu pro čověka se vztahem k topení dřevem ideál.
@kolbik85 :) já se vždycky rozepíšu, protože tu opakovaně čtu, jak si všichni vybírají krbovou vložku podle vzhledu a pak se diví, že mají zakouřené sklo a že jim krb čadí a že ho tedy raději nepoužívají. Když do toho nasypu nemalé peníze, tak očekávám i nějakou službu přeci a nejen nádheru pro parádu. Jinak nám komíny dělal krbař a máme nerez Schiedel
@geodett chápu to správně, že topíš jednou dávkou na max. po 12 hodinách? kolik je u tebe jedna dávka dřeva kilo? my máme maximální množství paliva na jedno zatopení 12 kg. v mrazech dávám dvě dávky po sobě, jinak se nám kamna pořádně nerozjedou. v 9 ráno zatopím, cca po 4 až 5 hodinách dávám do žhavého další dávku (cca 8 kg). já topím těma briketama, takže to dávkování mám relativně přesné :-) nějak se mi pořád nezdá, že by tvoje kamna stačila nahřát jeden zátop. říkal mi kamnář, že dlouhé těžké tahy se nahřívají klidně celý den než začnou topit, ale nevím. teď je u nás mráz a větr jak cip, ale v baráku teplo. kdybych topil po 12 hodinách jako ty, tak by tu bylo chladněji. ráno to tam zas bouchnu na 2x.
na druhý zátop mám kamna víc přiškrcené, abych zpomalil splodiny a netopil do komína. tím, že jsou kamna nahřáté, udělají vysokou teplotu v topeništi bez problémů (cca 600 - 700 stupňů, což na první zátop s větším množstvím vzduchu mám málokdy). do komína mně jde v době vrcholu hoření (nejvyšší plamen cca 220 stupňů) což je optimální. i při zavřeném vzduchu na cca 20% se mi z komína vůbec nekouří. sklo čisté, plamen velký jasný, komín netrpí, minimálně 400 stupňů zůstává v kamnech. zkus dvě dávky po sobě. cosi to váží...