Zdravím, měl bych jeden takový dotaz, tento rok jsme dostavěli naši novostavbu, máme malý bungalov s rovnou střechou s užitkovou plochou cca 80m2, domek je postaven z porfixu 300mm, zateplení máme 150mm polystyrenem + xps okolo základů. Střecha je také zateplená jsou tam 3 vrstvy polystyrenu, které jsou vyspádované pro odtok vody. Uvnitř máme zateplenou podlahu 100mm a nad tím ještě 80mm polystyrenem + reflexní folie + elektrické topné kabely zalité polosuchým betonem s Vinylovou podlahou. Výšku v domě máme cca 260 Cm/ snížený strop sádrokartonem všude + odrazová folie nad sádrošem. A teď k otázce, od Srpna bydlíme
V novostavbě, a řešíme stále kolik kde topit v zimě, a kolik stupňů podlahy aby nebyla chladná, aby byla příjemně teplá, ale né moc aby zase nebyla teplota vzduchu vysoká. V domku je nás 3, já s manželkou a malé 9 měsíční dítě, jak jsem psal výše, máme elektrické topné kabely + termostat v každé místnosti od ABB + el. Bojler na vodu.
Vše máme na elektřinu + klimatizace.
Chtěl bych se zeptat kolik v každé místnosti topit, jaká vzdušná teplota by měla být v jednotlivé místnosti, a jaká teplota podlahy v každé místnosti aby podlaha nebyla chladná ale aby jsme zase moc netopili. Nejvíce používáme obývák, ložnici, koupelnu, chodba + záchod. Ty 2 pokoje už méně. A všichni 3 spíme v ložnici, která má stále 22° je docela malá, máme tam velkou skříň s 2 posteli vedle sebe pro malého. Takže jak tam spíme všichni 3 a je zavřené tak tam je i 23° a netopí tam vůbec, ale zase nevím či je to dobře aby se tam nedělala vlhkost a neplesnivělo tam, nevím.
Dům pravidelně cca 2x větrám na 5min celé okna všechny máme balkónové 3skla pro pasivní domy, až na zem.
Chtěl bych se také zeptat, či je v takovém malém domě lepší topit všude stejnou teplotou, nebo je lepší v každé jiná teplota? Co je úspornější v takovém zatepleném malém domě? Podle projektu je tam všude stejná 20° teplota + koupelna 24°.
Taky se chci ještě zeptat, či na noc snižovat teplotu o 1-2° nebo to nechat pořád na stejnou teplotu? Aby se ráno zase nemuselo nahřívat všude o 2° a nebralo to víc elektřiny?
Nebo je úspornější to snížit na noc?
Jeste se chci zeptat jestli má někdo ještě zkušenosti s termostaty od ABB model LEVIT, moc se ještě nevyznám v nastavení expert co vše znamená a jak termostat nejlépe nastavit.
Moc děkuju za každý názor, za každou radu.
Rozhodně nemusíte nic snižovat na noc o stupeň ani dva, protože ten dům stejně neprochladne.
Můj odhad je, pokud budete mít večer 22 tak když vypnete topení a venku bude 0C tak ráno možná 21 - 21,5 budete mít pořád, takže to je zbytečné.
Ohledně té vaší teploty, to musíte vyzkoušet, to se nedá radit takto na dálku, ale prostě co je pro vás nejlepší
@honzap13 Nejjednodušší je topit všude na konstantní teplotu. Nočním útlumem stějně nic neušetříte, interní teplota prakticky neklesne a jen si komplikujete nastavení. Z hlediska ekonomiky má vliv jen dlouhodobá průměrná teplota v interiéru jenže máte dítě a tak nemůžete topení moc škrtit.
Mě především překvapuje, že si v ložnici udržujete teplotu až 23C.
Co se týká vlhkosti a obavy z plísní, tak vlhkost primárně souvisí s větráním. Měla by se pohybovat zhruba v rozsahu 40 až 50 %. Vysoká vlhkost znamená, že málo větráte, nebo máte v domě nějaký zdroj vysoké vlhkosti (sušení prádla, akvárko apod)
@zubr487 díky, v ložnici právě vůbec netopíme, ona tam zůstává teplota na 22-23 stupňů, nevím jak bude potom když bude pod nulou, ale i když tam chceme nižší teplotu tak to nejde, protože tam je stále kolem té teploty 22°C to bysme museli mít otevřené okno aby se to snížilo, jenže to nejde, protože máme dům pobliz železnice 400 M.
A topit všude stejnou teplotou? Nebo to nějak rozdělit do jiných teplot v místnostech?
@vladimir_sacha děkuji, a chci se zeptat jestli topit všude stejně? A nebo v každé místnosti jinou teplotou? Nevím jestli si to myslím správně, ale myslím si, že když bude všude stejná teplota v takovém malém domě, že by to mělo být lepší, než v každé místnosti jinou teplotu, že pak z ostatních mistnosti jde do další chlad a pak se musí ta druhá natopit zase. Nebo je to jinak? 😄 nebo se mýlí? 🙂 co je lepší? A jestli je lepší v každé jinou teplotu, tak o kolik stupňů méně v těch místnostech topit, nebo víc tj. V koupelně. Díky
Osobně bych si nechal otevřené dveře do ložnice, více vzduchu rovná se kvalitnější spánek, pokud teda nevetrate klimatizací. Nastavení teplot je o vasem komfortu. Obecně platí 1 stupeň cca až 7 procent úspora. Běžná návrhová teplota byla 21 stupňů v obytných místnostech a v ložnici 18. My jsme si postupně na bytě utahovali kohoutky a dopracovali jsme se na teplotu 18 stupňů v obytné místnosti a v ložnici 16....je to o zvyku
no já nevím, do včerejška jsme netopili vůbec a měli jsme doma 21. až jak bylo v noci -5 tak jsme čmukli do podlahy a je tu 22. Voda do podlahy jde 24, míň ji tam pouštět ani nejde. Kdybych tu chtěl mít 18 nebo 16, tak jsem nemusel dělat topeni 🙂
Chci se ještě zeptat či je lepší topit podlahu přes podlahové čidlo, kde se teplota řídí jen přes teplotu podlahy, a nebo používat prostorové čidlo, které ukazuje teplotu v místnosti? A jen si nastavit třeba maximální stupeň v podlaze? Díky
@honzap13 vyzkoušejte si to. Pokud pojedete jen na čidlo interiéru, tak interní teplota bude dost kolísat. Díky vysoké akumulaci podlahy dojde po vypnutí termostatu k tomu, že podlaha ještě bude určitou dobu zvedat teplotu v interiéru a teplota tím překmitne.
@zubr487 Díky, já právě vůbec nevím jak ten termostat nastavit, mám ABB levit termostaty, a v návodu toho moc není, a nebo tomu spíše nerozumím, na něco jsem přišel, dřív v bytě jsme měli plyn a radiátory a 1 centrální termostat, teď máme všude termostaty v místnostech a elektrické topné kabely. Posílám tady fotky termostatu, třeba jak dám funkci Regulace, tak vím že nastavuji jen teplotu v podlaze, jak tam je Omezení tak se přepne a nastavuji teplotu v místnosti v prostoru, ale zase nevím či je zapnutý i čidlo v podlaze, nebo jestli to čidlo v podlaze je jen na funkci aby se podlaha moc nepřehřála a ukazuje teplotu v podlaze a není na funkci aby jsem topil podle teploty v podlaze podle čidla.
Tak se chci zeptat jestli by mi někdo poradil jak ten termostat nastavit, třeba kolik v každé místnost nastavit H. Mez topení a D. Mez, nebo co to je Offset kde se nastavuje interní a externí teploměr, a který je který.
A nebo jestli mám topit s externí ovládáním- Teploměr, nebo to vypnout co jsem měl na začátku při instalaci termostatu.
Ten kdo mi to dělal mi toho moc neuměl vysvětlit, mladý kluk. A tak se v tom vůbec nevyznám a nevím co a jak nastavit, nebo co vše znamená. Díky
@honzap13 Interní teploměr je čidlo přímo v regulaci. Externí čidlo je zřejmě čidlo pro podlahu. Nastavuje se v sekci "Sensor". Mělo by tam být, že je povolené a omezení na teplotu cca 30C. To si musíte vyzkoušet. Méně je lépe, ale podlaha musí být schopna vytopit místnost i v mrazech.
Offset je korekce měřené hodnoty teploty. Případnou chybu si můžete zkorigovat. Nemá to význam nechte = 0
Máte betonovou podlahu a proto vysokou akumulaci. S tím souvisí nastavení v sekci Regulace, kde by měla být povolena Adaptivní regulace, hystereze 0.25C a zpětná vazba vyšší číslo (4-5)
@zubr487 Aha, díky, jen ještě nevím jestli topit tím externím (podlahovou teplotou)
Nebo interním ( což je ta teplota v prostoru co snímá to čídlo v termostatu)
A nebo kombinované
Na ABB stránce je, že tam jsou 3 funkce termostatu:
Volitelná funkce prostorového, podlahového nebo kombinovaného termostatu.
A to netuším kde je ten kombinovaný, a nevím co je nejlepší používat, co je úspornější, a lepší pro náš dům.
@honzap13 Já Váš termostat neznám, ale jak jsem pochopil z manuálu a co vím jak je to jiných termostatů, tak základem je omezit teplotu podlahy na co nejmenší teplotu, která je schopna vytopit místnost. Tím si omezíte zbytečné překmity. K tomu je tam funkce adaptivní regulace. Nevím co tím autor myslí, ale u normálních regulací je to nastavení míry tzv derivační složky. To znamená, že regulátor sleduje rychlost přibližování k požadované hodnotě a podle toho vypíná topení z určitým předstihem. Některé regulace k tomuto předvídání používají i čidlo podlahy (Jablotron). To si ale musíte odladit ve svém domě. Některé regulátory mají kromě interního čidla, čidla podlahy ještě možnost připojit externí čidlo. To se používá pokud umístění regulátoru není vhodné z hlediska měření teploty. Nevím zda to Vaše regulace umí ale je to obvykle zbytečné. Normálně tam máte jen čidlo v regulaci, co měří interní teplotu a externí drátové čidlo pro měření teploty podlahy. Nevšiml jsem si, že by Vaše regulace uměla s podlahovým čidlem jinou funkci než omezení teploty podlahy. Pokud jsem to přehlédl, tak to jednoduše vyzkoušejte. Celé je to jen o tom, optimalizovat nastavení tak, aby nedocházelo k překmitům a relátko nespínalo moc často. Jan tak mimochodem. Dost často se zde řešila hlučnost relátek. Jak je na tom Vaše regulace ?
@zubr487 ono se mi právě zdá, že když to mám nastavené jakoby na tom Omezení, že to spínání méně, než když to mám na té Regulaci, proto jsem se ptal jestli topit externím nebo interním cidlem, protože mne tam jde jakoby nastavit teplotu podlahy, kterou chci aby mi ta teplota udržovala, dám tam větší teplotu, protože musí být větší než v prostoru, dám tam cca 27° a v prostoru je cca 22-23°, ale když třeba topím tou funkci (Omezení) cidlem v termostatu v prostoru, tak tam nastavím 22° a v podlaze jak kdy, jake je počasí tak to tam je někdy 25-29° podlaha, ale většinou je chladnější, a jeste je tam prý možnost obojího ale vůbec netusim kde se to nastavuje, a prave nevim co je lepší z těch 3, jak nejlépe topit.
Mám termostat ABB levit, a hlučnost je tak akorát, jde slyset ale ne moc, a ta adaptivní funkce ta funguje, ze to s předstihem vypne treba na 21.9° když je nastavene 22°.
Budu se muset asi zeptat i přímo výrobce, jak s tim nastavením apod.
Našel jsem jen takové video kde je tam prave nastavována teplota v podlaze a je to podobný termostat který mám.
https://youtu.be/m6PDWMTtfIA