Je spíš otázka, v jaké fázi stavby zrovna jsi. Pakliže jsi na to zapomněl nebo něco před zalitím desky, pak už Ti nic jiného nezbývá než obdélníkové potrubí se všemi jeho nevýhodami. Ideální je průřez kulatý, v něm tekutiny proudí vždy nejlépe - to se zase hůře provádí, když už je deska hotová (vést to na desce pod podlahou, že). Já toto neřeším vůbec, buď bude stačit přirozená netěsnost objektu (jako že tady topím doplňkově stáložárnými kamny na uhlí už několik zim běžně), také nestavím vzduchotěsnou konzervu, nýbrž rodinný dům. Až bude třeba někdy fasáda, může se ten režim změnit, dům bude jistě těsnější, pak mám v záloze ještě jeden komínový průduch, který nebude využíván.
Díky všem za odpovědi, mám to v 30cm izolaci v podlaze. Do desky jsem to dávat nechtěl. Nemám ani konzervu, ale raději se připravím teď než dodatečně něco vrtat a dělat bordel.
My uvazujeme o kominu CIKO TEC - kde je privod vzduchu umoznen kominem.... Jinak ale v projektu mame privod skrz obvodovou stenu. Do desky jsme to davat nechteli.
@petros4 treba proto ze muze byt problem s vyrovnanim tlaku? I ve vetraci sachtr bude vznikat kominovx efekt tudiz kotel bude muset pri nasavani ptekonat tento odpor?
Taky jsem o tom premyslel ale zaveru se nedobral...
@maximsoon Taky budeme mít v podlaze (35cm), takže se v pohodě vleze, původně jsme nechtěli, ale zase je nějaká nová "norma" pro krby/komíny a vzledem k tomu, že máme bungalov )krátký komín) tak jsme museli dát, jinak bychom tu normu nesplnili, nebo komín jak v továrně :-D
Nějak to neřeším, na domě jsou pro mne důležitější věci. Pokud projektant řekl, že externí přívod je nutný (navíc budeme mít rekuperaci), tak to beru jako fakt a způsob vedení (v podlaze) mi je volný. Funkční to bude a o to jde.
@maximsoon objednávala jsem zde http://www.mbterm-krby.cz/cz/krbova-v...
Museli jsme volit to "větší", abychom dodrželi doporučení krbaře v průměru 125-150mm. Máme to položené na desce pod polystyrenem (kdybychom stavěli HS my, dáme to do základů).
@zeneva Ono obecně pro proudění tekutiny (vzduchu, vody) je nejlepší profil kruhový, ještě vcelku solidní je čtvercový, nejméně vhodný je obdélník, a u toho obdélníku čím větší je poměr délek stran, tím horší. To máš podobné jako třeba komíny. Jde o odpory proti proudění té tekutiny. Tekutina se při pohybu jakoby "kroutí", dalo by se říci, v kruhovém profilu jí nic nebrání. Když ze čtverce odebereš kouty jako bys do něj vepsal kružnici, ty kouty se málo využijí, pro efektivní vedení zbývá ten kruh. V obdélníkovém průřezu zase vepíšeš ovál nebo elipsu, tam je nevyužitého průřezu mnohem více. Obdélníkové se dávají spíš jako znouzectnost tam, kde je málo místa - pod podlahy, nad podhledy apod. Samozřejmě že ten vzduch tím obdélníkovým také projde, jen měl by se dát průřez větší (což může být často potíž s místem).