Dobry den,rada bych se s Vami poradila jak resit tuto sytuaci.Mame vyhlidli dum ale nema vubec v miatnostech topeni,v nekterych jsou vafky.Dum je pomerne velky,ma uzitnou plochu186m a je prizemni. Slo by to resit jen krbem a do koupelny zebrikove topeni nebo se to nevytopi?Pripadne jak nakladne je vybudovat topeni klasicke?
Ahoj asi ti moc neporadim ale jen napíšu svou zkušenost ;o) přechodně (rok) bydlíme v podobném domě bez topení...máme jen krbovky v obýváku a přímotop v koupelně. Nemůžu se dočkat až se odstěhuju do nového protože je to pro mě očistec ;o) i když ráno do krbovek naložíš tak večer po příchodu z práce je tu tak 12°C a v ložnici 10°c protože to teplo tam nedojde...občas si říkám že v jeskyni by bylo lépe ;o))) nejhorší jsou místnosti kde není vůbec nic...ložnice, kuchyň a WC snažím se to zavlažit přímotopem ale skoro to nemá smysl....ale je otázka jak velkou zimu snesete...
Tak jsou tu ty vafky v místnostech,tak by se to dalo zatím kombinovat.Máme v plánu dělat v koupelně a jednom pokoji podlahové topení a zbytek klasické topení s kombinací s krbem ale toto b bylo prozatím .Já jsem celý den doma zatím,jsem na mateřské
@jajuskaa Tak jedny krbovky a žebřík to určitě nevytopí. Ideální by byl kotel s rozvodem do radiátorů, případně krbová kamna s teplovodním výměníkem, ty by patrně na vaší rozlohu mesely mít větší výkon. Rozvod topení se standartně dělá v mědi, což je poměrně drahé, jinak lze levnější varianta v plastu. Vše záleží na počtu vytápěných místností a m3 vzduchu v nich, počtech radiátorů a druhu zvoleného topidla.
Ahojky, my máme zatím taky jen krbovky a topný žebřík v koupelně. Krbovkama vytápíme velký obývák s kuchyní a chodbu (cca 55m2). A můžu říct, že u nás v pohodě, rozhodně nemáme zimu. Ráno v pět dám dvě velká polena a odpoledne ve čtyři, když přijdu z práce domů, tak jen přiložím na horké uhlíky a krásně se to rozhoří. Oni nejsou krbovky jako krbovky :-) A do budoucna budeme dávát elektrické topné panely. Po domě jsme taky neměli žádné rozvody, tak snad to bude ok. :-)
Tak my máme dům na dvě patra (patro 110m2). Máme i plynové topení 1. patrě podlahovku a ve 2 patře radiátory. Plynové topení nepoužíváme. Máme krbovou vložku (10-12kwh) s rozvody horkého vzduchu a nemůžem si to vynachválit. Topíme pouze 1x denně. Teplota v celém domě je průměrně 24 - 25 stupňů, druhý den ráno 23,5 stupňů.
@jajuskaa@minarikovi
Predpokladam ze jde o stary dum, krery neni zateplen. Pokud to u tak je tak bych urcite resil a) zatepleni, b) nove rozvody topeni. Jinak tam Budete mrznout. Podle toho nak zateplite bych volil druh topeni. ZTim ale nezbyde nez spolehat na ty wafky ktere mate ted...
@jajuskaa
1) Lidi, bacha na dotazy tohoto typu, je to stejné jako se zeptat: Šla by řešit moje situace, že budu do práce jezdit na kole? V některých případech šla, v některých ne.... nebo Kolik by stála oprava starého auta? Bez podaní více informací, půdorysu, atd. se nedá na tvůj dotaz fundovaně odpovědět. Jistě si toto ještě řádně rozmyslíte, ale nechytejte se toho, až někdo řekne že to půjde, aniž by znal podrobnosti.
2) Zateplení starých objektů není taková sranda jak to vypadá. Jestliže objekt má dnes velké tepelné ztráty, nemůžete si pouze bez ohledu na ostatní říci, vyměníme okna, zateplíme 20 cm polystyrénu a nebudeme muset skoro topit. Dům byl nastaven fungovat bez zateplení. U zateplovaných objektů je třeba zkontrolovat stav hydroizolace a detaily napojení na podzemní zdivo. Může se stát, že po zateplení a výměně oken budete mít na zdech plísně.
3) Vytopit dům přízemní 186 m2 podlahové plochy, tak aby v domě byla vnitřní teplotní pohoda, pouze krbem nelze. Píšu to bez znalosti dispozice domu. Při topení krbem vzniká teplo především v místnosti kde se topí a do ostatních místností se teplo od krbu složitě dostává. Krbové vložky s výměníkem jsou na tom o něco lépe. Dostat teplo z jednoho místa v jednom patře do plochy 186 m2 je prostě moc.
4) U starého objektu (v případě že neuděláte komplet rekonstrukci, vč. nové hydroizolace) si nemůžete dovolit zateplení jako u nového objektu např. 16 cm polystyrenem a tedy u vytápění je nutno počítat že protopíte mnohem více než uživatelé novostaveb se stejným systémem vytápění. Můj odhad je, že byste mohli protopit za sezónu cca 15 m3 dřeva. (Může to být o 5 více i o 5 méně.) Ale zkuste si představit, že toto množství dřeva nanosíte do baráku každý rok. Je to více jak 5 tun dřeva. Já jsem odpůrcem dělat si z domu kotelnu, i když vím že jsou tací kteří si vytápění lokálním topidlem v obýváku chválí.
5) Cena vybudování rozvodů ústředního vytápění je zase velká neznámá. Budu - li předpokládat, že vytápění bude radiátory, se základním vybavením kotelny odhad je 150 tis. Kč. V případě že by šlo namontovat i podlahové vytápění (problém ve starých domech nedostatečná tloušťky podlahy), pak v závislosti na sofistikovaném systému možnost akumulačních nádrží, termostatických hlavic radiátorů, řídících jednotek kotle atd. odhad 300 tis. Kč.
6) Doporučuju navštívit jakéhokoliv topenáře v okolí s náčrtkem podlaží a on ti po krátké chvíli řekne, co by šlo, co by nešlo a za kolik.
@rad5 tohle je moc hezká odpověď, divím se, že se třeba někdo pořád ptá, na kolik vyjde stavba bungalovu 3+1. To je tak strašně odlišná věc, přitom stačí zajít za projektantem...
@jajuskaa sestřenka koupila domek, kde také vůbec nebylo topení. Rozhodli se, že to nechají, a pořídili so krbová kamna do každé místnosti. Když se tam v zimě topí, je tam příjemně, ale je to o tom, že se musí pořád topit. Když si vyrazíme posedět a není její manžel doma, musí pospíchat domů, aby se zatopilo. Já bych to zvládla třeba o víkendu jako na chalupě, ale upřímně bych v tom žít nemohla. Navíc tím, že topí v několika kamnech, mají statečnou spotřebu dřeva a pořád ho musí připravovat. Pro mě v dnešní době nic moc...Ale zajděte si za topenářem, on vám nějakou cenu hodí :-)
@jajusska za mě bych byla pro variantu využít do budoucna ne vafky,ale plyn jako takový-když budete v práci a jinak krbovky s výměníkem a rozvodem do radiátorů a dá se tím vytápět i bojler a propojit s plynovým kotlem-projekt je sice náročnější,ale stojí za to-zvlášt pokud máte teda přístup ke dřevu