Nacházíme se ve fázi, kdy nám firma dělá základovou desku.
Dům bude bez plynové přípojky - plynovodní řád cca 40m a velmi složitá / drahá realizace přípojky, takže jsme od toho odstoupili
Dům je dvou patrový, nízkoenergetický, v projektu máme krb a podlahové topení
Aktuálně řešíme vytápění, ohřev vody, klimatizace v novostavbě RD, zajímá mě váš názor, jaký typ a způsob byste volili vy?
Podlahové topení teplovodní nebo elektrické?
Přinese nám ten krb vlastně něco? Využijeme ho?
Nebo raději zapomenout na krb / komín a náklady spojené s ním a realizovat fotovoltaické panely? Případné dotace?
Moc si nevíme rady, prosím o vaše rady, realizaci, zkušenosti
Děkuji
Doporučuji orientační kalkulačku
https://m.tzb-info.cz/tabulky-a-vypoc...
Vyleze Vám orientační porovnání nákladu na jednotlivé druhy vytápění a ohřev vody.
Zjistěte si náklady na pořízení jednotlivých zařízení - tepelné čerpadlo, elektrokotel, krb atd, pro orientační výpočet návratnosti.
Já mám tepelné čerpadlo, sice investice 230.000 Kč, ale roční odhad spotřeby elektriky pro celý dům cca 22.000 Kč a podle průběžných měření (elektroměr a dva podružné) by to mělo vyjít i s malou rezervou.
Kdybych třeba pořídil elektrokotel, tak jsou nízké vstupní náklady, ale větší měsíční náklady.
@mirek1990 Záleží na tom, jakou budete mít tepelnou ztrátu a jakou budete mít spotřebu TUV (počet lidí v domě). Pokud se bude jednat o průměrný NED dům s obytnou plochou kolem 100m2, butedete mít TZ cca 4-5 kW. Pokud si uděláte srovnání kalkulačkou na TZB zjistíte, že plyn nemá význam. Pro splnění limitu neobnovitelné energie musíte použít např.
Krb - využití je na Vás. S tím Vám nikdo neporadí, je to spíše o komfortu a pohodě.
Tepelné čerpadlo Vzduch-Vzduch - neboli klimatizace určená pro chlazení a topení v zimě. To Vám ale nesníží náklady na ohřev TUV. Pokud je dům pro více jak 3 lidi, bylo by vhodné doplnit i luftbojler.
Tepelné čerpadlo Vzduch-Voda - vzhledem k malým tepelným ztrátám je nutno vybírat levnější TČ (LG,Panasonic apod). Obvykle jsou levnější verze v provedení monoblok. S čerpadly např. od Nibe, ITV apod se dostanete na ceny nad 200t Kč. V tomto případě je samozřejmě vhodné topit do teplovodní podlahovky. Výhodou jsou nejnižší provozní náklady a i letní chlazení do podlahy. S využitím dotace se dostanete na cenu, kdy nemá cenu řešit jinou variantu.
Tepelné čerpadlo Zem-Voda - samotné čerpadlo není drahé, ale je nutno udělat zemní kolektor. Realizace na klíč to posouvá hrozně vysoko.
FVE.panely - bez dotace je poměr cena/úspora nevýhoná a i s dotací je to na hraně.
@specnaz84 Ze své zkušenosti mohu říct, že to tak není. Jsem na roční spotřebě ele úplně stejně jen s elektrokotlem (dům 150 m2). I kdyby to bylo 30 tis. Kč ročně, stále vyjde o dost lépe ne pořízení TČ v té cenové relaci, kterou máte. Dnes už bych více než náklady na vytápění řešil náklady a způsob chlazení domu. To bývá u novostaveb větší problém než to vytopit.
@mirek1990 Osobně bych si ke krbu připravil komín, k příp. solárům či TČ jen prostupy. Začal bych jednoduchým elektrokotlem s akumulačkou a po sezóně či dvou zhodnotil náklady a pak se vydal dál. Podlahovku bych volil vodní - vodu ohřejete x způsoby (i příp. krbem), elektrickou podlahovku jen elektřinou. Z mého pohledu náklady do 25 tis. Kč ročně jsou i v případě pouhého elektrokotle tak nízké, že nemá smysl to překombinovávat. Vše se samozřejmě odvíjí od Vašeho projektu, tepelných ztrát, typu zdiva atd. Materiál a instalace podlahovky vč. akumulačky, rozdělovače, oběhového čerpadla i elektrokotle Vás dle vlastní zkušenosti může při rozumných ztrátách a ploše do 150 m2 vyjít do 100 000 Kč.
@lukoid
Ok, může být.
Bydlíme od Ledna, takže na nějaké propočty je brzo.
Ta cena za čerpadlo je se vším všudy, tak když odečtu položky, které bych instalovat i u elektrokotle taky, tak jsme za čerpadlo někde na 150.000 Kč.
Jsem sice kutil a hračička, ale tohle jsem si nechal instalovat firmou.
Instalace, zprovoznění 15.000.
Takže ona ta cena za čerpadlo jako takové není taková řacha.
Protože jsem tady x-krát četl, proč takové drahé, vždyť se dá koupit za 50.000 Kč. To je cena ale jen za čerpadlo, další položky nádrže, trojcestak, trubky atd to asi nepotřebují.
No ale co dál, když s tím člověk nemá zkušenosti, tak to těžko zprovozní.
Do budoucna se bude přez čerpadlo ohřívat voda v bazénu a možná temperovat celoroční skleník a to s elektrokotlem asi nee.
A ještě člověk musí přemýšlet nad tím, že s elekrokotlem bych musel mít další zdroj vytápění krz PENB (kamna + komín = třeba 40.000 navíc) s čerpadlem jsem nemusel.
@specnaz84 Na PENB stačí komín + elektrokrb za pár tisíc. Nikdo reál řešit nebude. Důležitý je projekt. Tzn. dá se projít i jen samostaným elektrokotlem. Proto jsem psal o tom komínu - ten PENB obejde.
jsme ve stejné situaci, plyn máme sice kousek, ale půjdeme do varianty TČ, země-voda. Pro jistotu si necháváme i komín, kdybychom se rozhodli v budoucnu pro plyn. Krb budeme mít jenom v obývacím pokoji, bez napojení na podlahovku, bude tam na "atmosféru". Budeme mít zastavěnou plochu 177m2
@dave_91 Co jsem viděl cenové nabídky na TC země-voda, tak se celkova cena pohybovala kolem půl miliónů. To je nevratna investice. Jedine pokud jste schopen udělat si kolektor sám.
@mirek1990 Tak my máme TC vzduch-voda a zatim spokojenost. Bydlime tedy od konce listopadu, ale az na počáteční ladění nastavení čerpadla máme krb na koukání. :) A opravdu velkou výhodou je to chlazení. Dům máme nejvíc prosklený na jih a pokud jsou přes den zataženy venkovní žaluzie a chladí TC, tak je tu opravdu příjemně. Teploty tu byly několik dní přes 35° a nebyl problém.