Dobrý den,
máme krbovou vložku s výměníkem, topíme tvrdým, listnatým dřevem, dle prodejce dva roky starým. Samotné topeniště je neustále zadehtované, ikdyž ho čistíme. Předpokládám, že v komíně to bude to samé. V domku bydlíme první zimu, topeniště bylo zadehtované už když jsme se nastěhovali. Nevíte, čím by to mohlo být? A jak moc je nebezpečné, kdyby se dehet vznítil?
@lucijeje Tím škrcením by to být mohlo... na noc a na pokud jdeme na delší dobu pryč, tak zavíráme všechny páčky na přívod vzduchu, aby kamna vydřela déle hořet.
@emamaira Dobrý den, pokud topíte tak, jak popisujete, je řešení na světě a dále není třeba hledat... Zadehtování je zcela jistě způsobeno nízkými spalovacími teplotami, kterých takovým provozem ("uškrcením" přívodu spal. vzduchu) dosahujete. Provoz krbu nebo kamen má svá pravidla, která by měl stanovit návod k použití, a ty je třeba dodržovat.
Je mi jasné, že potom Vaše topidlo nejspíš nesplní další požadavky, tj. především dobu, po kterou není třeba přikládat. To je ale bohužel daň za špatně provedený výběr topidla už na začátku...
Druhý problém je skutečnost, kterou popisujete, tj. že se začíná vařit voda, pokud zatopíte "na jmenovitý výkon". I zde je tedy problém v nesprávně provedené instalaci (tentokrát po topenářské stránce).
O správném výběru topidla a následně i správném provozu najdete mnoho informací na nezávislém internetovém portálu věnovaném právě krbům a kamnům www.kamnari.cz. Doporučuji si včas (tj. v předprojektové, max. v projektové fázi stavby domu) něco málo o tomto způsobu vytápění přečíst. Je to jen a jen v zájmu budoucích uživatelů.
@emamaira
no jestli vaří voda, když se v kamnech topí, to bych si asi pozval topenáře, aby to okoukl - dehtování je způsobený špatným hořením - ale poud topíte jak máte a vaří se voda ve výměníku, pak je tam i problém s cirkulací vody v okruhu
edit - koukám, než jsem na otevřené vlákno po hodině odpověděl, už tu od honzy správná odpověď přibyla :)
@jan_temr Dobrý den, můžu se zeptat, zda nevíte, co by mohlo způsobovat, když zatopím v kamínkách , tak se nám stává, že v 1 spoji kouřovodu vytéká černá voda a smrdí jako "uzenka"..........děda myslí, že máme mokré dřevo, to čoudí a kondenzuje to tam, prý se dají spoje zatmelit kamnářským tmelem......je nějaká norma na max. délku kouřovodu? máme komín dál než kamínka, takže máme i delší kouřovod do tvazu Z......děkuji