Ahoj,
nevíte někdo jak je to se změnou druhu vytápění po již získaném stavebním povolení?
Ve stavebním povolení mám, že topeni bude plynem.
Nyní stavím základovou desku a přemýšlím o TC, protože mě vyjde skoro na stejné peníze.
Musím zmenu hlásit na stavebni úřad? A jak složité to případně bude? Musi se udělat znovu kolečko dotčených úřadů(životní, hygiena atd.)?
Změnu ve způsobu vytápění musíte sdělit stavebnímu úřadu. Platí to pro již užívané domy, tak i pro nově stavěné domy. Jak to dál probíhá nevím. Řekne Vám to SÚ.
@petr13 ja jsem nic nehlasil, je pravda ze v projektu mam topeni drevem a topim i po zmene drevem, jen topny system vypada uplne jinak nez bylo v projektu, kde byly radiatory a rozvod po celem dome + kotel s AKU nadrzi, kdezto ted mam jen pec bez jakychkoliv rozvodu a par primotopu
Přijdeš na úřad, nahlásíš změnu, vyplníte papír, zaplatíš 1000 Kč a jdeš domů. Pokud se to nějakým způsobem dotkne sousedů, přijde jim ohlášení o této změně a budou mít čas pár dní se s k tomu v případě nesouhlasu nějak vyjádřit.
@misadan Tak v PENB mám napsáno, že se právě Doporučuje změna na TČ vzduch voda. Tak pochybuji, že by to kvůli tomu chtěli vypracovat znova.
@dawerius Díky za odkaz, Nyní mám teda trochu strach z té hlukové studie :D, protože čerpadlo bude 3 m od souseda. Na druhou stranu by mi ale mělo stačit 7 kw, tak to třeba nebude tak hlučné.
U nás je změna z elektrokotle na TČ. Budem to řešit, až budem dávat dohromady podklady pro "kolaudaci", ať to máme všechno v pořádku. Budem dělat výkres skutečného stavu, plus měření hluku k tomu TČ.
@petr13@davex jojo, to bude urad od uradu...nekde chtej vic..nekde min :)) ja to beru z pohledu penb...ze by ze zakona, pokud by se slo jo do detailu mel byt....ona totiz umi "prudit" i sei...
U TČ vyžaduje hygiena autorizované měření hluku na nejbližším bodě sousedova pozemku ke zdroji hluku (denní i noční). Pokud nevyjde, máte problém. I kdyby vám tuto změnu SÚ nakrásně odkýval, soused si může požádat o měření, pokud ho to bude rušit, které když nevyjde, v následném řízení zaplatíte vy a hygiena vám nařídí provést opatření, aby jste se do limitu vešli. Což bude jedině přemístit jednotku někam jinam nebo ji odstavit a změnit způsob vytápění. To znamená, pokud to uděláte bez ničeho, můžete si zadělat na problém v budoucnu.
Záleží taky, jaká značka tepelného čerpadla. Nutné taky podotknout, že tepelné čerpadlo v létě prakticky nejede, jen když nahřívá vodu. V zimě ano, ale lidi asi nesedí venku na terase v mraze a když je tma, nebo nevětrají nonstop. V noci navíc jede tepelné čerpadlo na menší výkon, alespoň tam, kde tomu člověk rozumí a nastaví si to, jak má.
Důležité je také nasměřování TČ a jeho umístění u vlastní stavby. Soused má TČ nižší třídy a má ho asi 2m od okna své ložnice. Prakticky ani neví, že ho tam má. A to má ještě částečně nasměřováno na dřevěné bednění.
Ale jsme Češi, národ závistivců a prudičů. Nám vadí i to, co nám vadit nemusí. Na vesnici to vidím u lidí takřka běžně. Lidi na všechno nadávají, někdo si na pozemku spálí trávu a je nejhorší v celé vesnici. To, že oni topí starým kotlem a dusí se půl vesnice ale nevidí... Klasický příklad..
Konzultoval byhc s místním SÚ, který to nejspíš povolí, ale bude chtít pro kolaudační řízení autorizovanou hlukovou studii, resp. stanvisko hygieny (na základě té studie), že je to OK.
Riskovat, že to při kolaudaci nějak projde (že si toho nevšimnou) , případně může dát podnět soused, který nejspíš má z Vašeho stavebního řízení informaci o tom, čím/jak budte topit - do toh bych nešel. Argument, že on ho má teké by zřejmě moc neobstál.