Změna z TČ země-voda na vzduch-voda

Zdravím, řešíme teď velmi intenzivně otázku vytápění domu. Volala jsem na hygienu, jak je to se změnou ve způsobu vytápění, pokud bychom chtěli změnit TČ na vzduch-voda. V podstatě se tam ani pro ně nezasahuje do dokumentace, pošle se jen žádost, technický list a nákres. Šli byste do této změny? Co máme zatím naceněné TČ země-voda, tak NIBE za 260 tisíc Kč, IVT 290 tisíc Kč, v ceně je kompletní dodávka (kolektory, výkop, zavedení do provozu, připojení, vyzkoušení). Děkuji.
Odpovědět
Stavební úřad po mne v souvislosti se žádostí o užívání stavby požadoval vyjádření od hygieny. Hygiena po mne chtěla autorizované měření hluku. Objednal jsem tedy hlukaře a ten za cca. 6000 Kč mi udělal měření a zprávu od hygieny. Dejte si pozor jak umístíte venkovní jednotku. Já ji mám za garáží, takže ji vůbec neslyším. Ale jde hlavně o vzdálenost od nejbližšího souseda a od jeho domu. Měření se provádí na hranici pozemku a na plášti budovy nejbližšího souseda. Měření hluku vyjde v pořádku v případě, že je jednotka alespoň 5 metrů a dál od hranice pozemku. Záleží na typu TČ. Kdybych venkovní jednotku umístil blíž, tak by měření nevyšlo a musí se stavět zeď nebo přemístit jednotku. Já bych šel opět do TČ vzduch-voda. Země voda je zbytečně drahé. TČ jsme měli komplet za 180 000.
Odpovědět
@dawerius Dekuji za odpoved. My bychom TČ umistilo na severni stranu domu, ktera je cca 2,5 metru od sousedniho pozemku, kde je sice stavba, ale v kn jako zemedelska stavba. Dalsi sousedi jsou az zhruba 30 m daleko a na opacnou stranu. Muze vadit to, ze je to primo na sousedni pozemek, kde se muze nekdy v budoucnu objevit dum, ktery tak ale ted neni?
Odpovědět
@sathine Měření hluku bude prováděno na nejbližší hranici pozemku, což je 2,5m. A tam asi měření hluku nevyjde. Je úplně jedno co je tam postaveno. V mém případě na sousedním pozemku nebylo postaveno vůbec nic a měřilo se tam.
Odpovědět
Jen tak mimochodem, TČ vzduch - voda se umisťuje na jižní stranu - nejteplejší. Na severní stranu přijde pouze čidlo venkovní teploty.
Odpovědět
@miyamoto Mluvil jsem s asi 20 lidma, co mi nabízeli TČ. Všichni mi tvrdili, že umístění dle světových stran nehraje žádnou roli.
Odpovědět
@dawerius Tak tím pádem to ani nemá cenu řešit :-) Děkuji všem diskutujícím, nebudeme to tedy komplikovat a zůstaneme u země-voda :-)
Odpovědět
Profilova fotka
na tepelné čerpadlo vzduch - voda - musím mít nějaké zvukové povolení ???? když si nikdo nestěžuje a není nikde slyšet ani vidět - tak to nebude přeci nikdo řešit nebo jo ???
Odpovědět
@hbboy Na tč vzduch-voda jsem musel mít vyjádření okresní hygienické stanice, kdy jsem jim musel zaslat situačku se zakreslením místa venkovní jednotky a dále zprávu projektanta, ve které byly uvedeny odstupové vzdálenosti a pod. Dále zde projektant "okecal" "nezávadnost" čerpadla pro okolí, třeba tím, že TZ domu budou 3 kW a bude osazeno TČ o výkonu 7kW z důvodu aby nejelo na plné otáčky a tedy nebylo tak hlučné. Výsledek byl ten, že TČ povoleno bez dalších podmínek. Ale mohlo tam být i napsáno, že po instalaci musí být provedena hluková studie potřebná ke koludaci a třeba další opatření proti hluku. Zda by tam mohlo být i zamítavé stanovisko, to nevím.
Odpovědět
Vzhledem k tomu, že máme dům 2,5 m od hranice se sousedovic pozemkem, kde sice momentálně nic není, ale jedná se o pozemek určený pro stavbu, tak si myslím, že by zde mohly být jisté komplikace pro povolení čerpadla.
Odpovědět
@sathine Taky si myslím. Já to dostal bez podmínek, ale mám od čerpadla k protější parcele jejíž směrem tč míří celkem 16 m (přes komunikaci) a do boku k sousední parcele nějakých 6,5 m.
Odpovědět
@r4d3k74 @hbboy V prvním mém příspěvku to máte popsané. Nejde o to, že si někdo bude stěžovat, ale že to po Vás chce stavební úřad. Pokud TČ neplní hygienické limity, tak Vám hlukař nedá žádný vyhovující protokol pro hygienu. Pokud nedáte protokol hygieně, tak ta Vám nedá stanovisko pro SÚ. Pokud nemáte stanovisko, tak Vám SÚ nedá souhlas s užíváním stavby.
Odpovědět
@dawerius jj, taky píšu o dva příspěvky výše, že vyjádření hygieny včetně vyjádření k tč vzduch-voda mám jako jeden z dokumentů pro stavební řízení. Kdy protože mám souhlasné stanovisko bez podmínek, tak tím to pro mě končí. Ale kamarád ze SÚ mi ukazoval vyjádření k jinému domu, kde právě kvůli odstupovým vzdálenostem musí stavebník po instalaci tč před kolaudací provést měření hluku.
Odpovědět
Článek se načítá
@r4d3k74 No mne by od nějakého stavebního úřadu zajímalo zda se v případě změny ve vytápění již hotové domku, jedná o změnu užívání stavby a zda je tedy potřeba ohlášení nebo povolení. Např. když do domu pořizuji plynový kotel nebo třeba tepelné čerpadlo. Pak by problémy s hlukem bylo nutné řešit ne jenom u novostaveb, ale i u stávajících domků. Ale to nevím.
Odpovědět
@dawerius Přímo v návodu na Buderus WPLAR je tahle poznámka: U volně stojícího tepelného čerpadla (ne v blízkosti budov): ▶ Tepelné čerpadlo instalujte tak, aby strana ventilátoru směřovala přímo k jihu.
Odpovědět
Tady je docela pěkný článek - http://bydleni.idnes.cz/problem-se-so...
Odpovědět
@dawerius Myslím, že už to pak nikdo neřeší, maximálně možná nějaká instituce reaguje na případné stížnosti sousedů.
Odpovědět
@hanro To je odborník a rádce ten makléř :) Soused bez jakéhokoliv stavebního povolení a oznámení o záměru instaloval na zeď svého domu, která s námi bezprostředně sousedí, neizolované výkonné tepelné čerpadlo. Rada: Zjistit, o jaké tepelné čerpadlo jde (země-voda, voda-voda,...) :D Jinak článek situaci dobře vysvětlující.
Odpovědět
@r4d3k74 Nějak jsem ten příspěvek "nepobrala". Ten odkaz na článek co jsem dávala je blbej? Já tomu totiž prd rozumím, máme TČ, ale mně stačí, že to topí :-D o tyhle záležitosti se stará manžel. Mám ten článek smazat?
Odpovědět
@hanro No, ven na zeď si asi tepelné čerpadlo zem-voda či voda-voda soused neposadí :-D.
Odpovědět
@kofejn Jo takhle, to jo no :-D Toho makléře jsem jen "přelítla", spíš šlo o to co píšeš ten advokát.
Odpovědět
@hanro jj, dyť jsme psal, že info jinak dobrý.
Odpovědět
Profilova fotka
Ješteze jsem dal čerpadlo u řadového domu na střechu, není nic vidět, není nic slyšet. Budu asi tvrdit že mám elektrokotel a nikdo nic nepozná. Soused co stavi vedle mě asi 50 metrů to bude mít take na střeše, protože je to vysoký dům z atikou, take kvůli hluku.
Odpovědět
@dawerius Změna v užívání to určitě nebude, protože rodinný dům předpokládám zůstane rodinným domem. Záleží na tom, jak problémové máte sousedy, nebo i hygienu. Pak by to šlo buď na změnu stavby před dokončením, nebo by se to zaznamenalo jen do protokolu závěrečné kontrolní prohlídky. Ale jak to posoudí u vás na stavebním, to se zeptejte jich.
Odpovědět
@puhelin Nejde mi o novostavbu, ale již hotovou stavbu se souhlasem, kde si někdo třeba po deseti letech usmyslí, že si změní zdroj tepla. Podle zákona č. 183/2006 Sb. § 126 se asi jedná o změnu v užívání stavby a vede to ke stavebnímu řízení.
Odpovědět
Profilova fotka
@dawerius ucel uzivani se nemeni. Jde stale o rd k bydleni. Ktery odstavec z par.163 by se an to mel vztahovat?
Odpovědět
Profilova fotka
pardon = paragraf 126
Odpovědět
No v odstavci 2 se píše: ... změna v činnosti, jejíž účinky by mohly ohrozit život a veřejné zdraví, život a zdraví zvířat, bezpečnost nebo životní prostředí, nebo změna doby trvání dočasné stavby, je přípustná jen na základě souhlasu nebo povolení stavebního úřadu.... Tak už jsem to našel tady: http://www.karvina.cz/magistrat/odbor... Výměna vyžaduje povolení stavebního úřadu.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 letech
Ahoj, neřešil někdo změnu před dokončením stavby? Změna je z Elektrokotel na TČ vzduch/voda. Na úřadě mi řekli, že mám kontaktovat ČEZ, Grid Services a Cetin ohledně vyjádření k dotčení sítí. Nedělal někdo aktuálně a nenasměroval by mě, co je od nich potřeba? Děkuji moc.
Odpovědět
Profilova fotka
Já měl Elektro kotel a nakonec jsem si dal čerpadlo vzduch-voda, které je na rovné střeše a není ani vidět ani slyšet. Akorát po mě chtěli na ČEZu revizi Elektro. Papír od montážní firmy že mám čerpadlo, aby mi mohli změnit Elektrinu že stavebního proudu na tepelné čerpadlo. Hlukova zkouška ještě pro žádosti o stavební povolení neexistovala, tak pri kolaudaci domu už to nikdo neřešil.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?