@klarka6 Tak tak, větrat, případně nezatahovat rolety, nebo koupit odvlhčovač-ale to užby musel být velký problém a chtěl by řešit komplexně. Mě takto nevětrala nájemice a začaly plesnivět rohy kolem oken. Byla jsem na vývrat....absolutně bezproblémový byt, mnoho let a ona díky nevětrání dokázala tohle "vyrobit".
Jednoznačně dbát na správné větrání. A to nejlépe krátkodobou prudkou výměnou vzduchu - tedy průvanem, otevřít i dveře, aby se vzduch rychle vyměnil, a neochladily se stěny. Opakovat několikrát denně (doporučuje se 5-8 x, dle potřeby), ideálně i během noci (málokdo kvůli tomu vstává). Doporučuji pořídit vlhkoměr (mají je za pár korun v hobbycentrech) a při zvýšené vlhkosti okamžitě vyvětrat. Větrání ventilačkou se nedoporučuje, protože se ochlazuje ostění a pak tam právě ty plísně vznikají.Většina lidí větrá špatně.
@dawerius tim to neni. Mame trojskla a u dolniho okraje mame rano v loznici taky oroseno.
Vetrat, vetrat, vetrat
A pak jsem jeste pouzivala takove zvlastni udelatko: hadrik! :-D
Jo a jeste jsem musela dat pryc z okna kytky- jednak aby se dalo poradne vetrat (otevrit kridlo, zadna vetracka!) a taky produkujou vlhko
@klarka6 Osobně mám odzkoušeno, že povytáhnu žaluzie a pořádně se vyvětrá, jinak jsem na nic jiného kromě utřít to hadrem nepřišel, takže se i rád přiučím.
@klarka6 ono záleží v jaké výši je vzdušná vlhkost, jaká je to stavba atd. ale jak odpověděli již jiní tak pravidelně větrat, sušit prádlo pokud možno jinde než v bytě, pokud je vlhkost vysoká tak doporučuji odvlhčovač, máme odzkoušeno např při sušení prádla je v nádržce až 3l vody.
Ale ani odvlhčovač neřeší příčinu tu by měla vyřešit zateplení nebo vzduchotechnika ale ani jedno není zrovna levné řešení.
@patiperra No právě, my větráme ventilačkou, když se začne vařit, no ale asi to nestačí vůbec. A pak je zima všude. Fajn, díky, zkusíme hodně a krátce větrat :-)
@suchos My nemáme jinou možnost, kde sušit prádlo, než doma. Teď v zimě to jinde nejde. Jinak co počasí dovolí, tak sušíme venku.
Odvlhčovač? Zkusím. Díky.
No nás čeká rekonstrukce, takže to taky pak bude jiné. Ale teď tohle taky potřebuji vyřešit, nechci to nechat jen tak ladem a proto hledám rady i tady ;-)
@klarka6 V bytě jsme měli problém s vlhkostí ,stará bytovka ,plastová okna a každé ráno od podzimu do jara utírat okna a sem tam i trošku sava do rohu místností,taky jsme sušili prádlo doma.
V domácnosti 2 děti byt 3+1 nezatepleno a jiná možnost též nebyla.
Koupil jsem v Lidlu odvlhčovač cca 4,500kč již si přesně nepamatuji a výsledek předčil mé očekávání vlhkost téměř zmizela.
Nevýhoda je hlučnost a nutnost přesouvat mezi místnostmi pokud máte problém s vlhkostí po celém bytě či domu.
Při ponechání v místnosti během dne když jsme pryč byl výsledek cca 0,5l - 2 l vody v nádržce dle počasí.
@dreambox můžu se zeptat jak jste s odstupem času spokojeni s rekuperací a co by jste udělali jinak?
Momentálně totiž poptávám firmy pro realizaci do bungalovu.Díky
@suchos jestli se mohu připojit poznatky s používáním rekuperace.
Jednotku mám na zemi a to bych určitě neměnil. Vzhledem k tomu, že je v provozu 24/7/365 tak se musí minimalizovat rezonance.
Co bych, ale dneska změnil je trasa vedení k nejbližším místnostem od rekuperační jednotky.
Dám příklad: 6m od rekuperační jednotky je ložnice a potrubí je vedeno defacto rovně.
Tím pádem proudění vzduchu ( hluk ) se nemá kde ztratit. Při nastavení vzduchu podle tabulek
jsem v noci pozoroval menší hluk. Manželka si toho nevšimla, ale mě to prostě vadilo.
V podkroví přímo nad ložnicí to je naprosto v pořádku. Tam to není slyšet ani při boostru.
Takže dneska bych udělal raději dva záhyby v potrubí směrem k ložnici, abych eliminoval
případné rušení, které uslyšíš pouze v noci když je v domě absolutní ticho
Já mám rekuperační jednotku přímo nad ložnicí.Vedení kolem 3 m a žádný hluk není slyšet.Mám ty děrovaný trubky.Před výstupem pohlcovač hluku.Mám jednotku 1000 m3 a jedu na 300 m3.Já bych neměnil nic.Právě je potřeba dát větší jednotku a jet tak na třetinu.Potom je po hluku.Toto doporučuje i výrobce.