V jaké výši po Vás obec požadovala náklady, když jste si žádali o změnu územního plánu? Pozemek je nyní určen pro výstavbu rodinné rekreace a chceme žádat o změnu na výstavbu rodinného domu. Rozloha pozemku cca 3.000 m2. Nemám vůbec představu, kolik by nás to mohlo stát a co všechno by po nás obec mohla chtít uhradit. Díky moc.
@mat11 Takže jestli to chápu správně, pokud nebude územní plán vyhotovován pouze na moji žádost, ale z podnětu obce, já se se svou žádosti "přifařím" až tehdy, když budu vědět, že obec nový územní plán plánuje z vlastní iniciativy a teoreticky by ode mě nemuseli nic chtít.
@petyk88 přesně tak. Zjistěte kdy byl naposledy aktualizován a kdy chystají další aktualizaci ať třeba nečekáte moc dlouho. Protože to období mezi aktualizacemi může trvat 5 až 10 let. A čím větší obec tim dýl to bývá.
přesně tak, první zjistit, kdy se dělal uzemní plán a jestli se plánuje nové zpracování, my si zažili peklo, vyškrtli nám pozemek z uzemka a už začali řešit stavbu a nikdo nám nic neřekl, prostě o nás bez nás..když jsem to začla řešit, tak mi řekli, že mám smůlu, že doba na připomínky k novému uzemnímu plánu vypršela, že je to uzavřeno a už se to zpracovává..ze si mám počkat dalších deset let, až se bude dělat nový uzemní plán..a že se mužu soudit, skrz ty peníze, co jsme do toho dali..hezký přistup...no nakonec jsem si musela otevřit pusu a vyštěkat si to přímo u firmy, co to zpracovávala, obec od toho dala ruce pryč...a potom bych se zašla zeptat přímo na stavební úřad, tam vám určitě poradí ..nejsem si jistá, ale pokud je platný uzemní plán a chcete změnu, tak by se to možná dalo vyřešit přes stavební úřad nějakým řízením, které trvá dva tři měsíce..ale jsou pořád změny a nejsem si tady u toho nějak jistá..vím, že tam asi nějaká možnost byla...ale ne pro nás, naše obec byla několik let uplně bez uzemka, takže jsme museli rok čekat, než se odklepl nový plán..
Se změnou územního plánu držím palce! :) Hlavně se připravte na to, že změna územního plánu trvá a někdy ani nemusí dopadnout :( Zastupitelstvu se většinou do změny nechce, je to pro ně práce navíc :/ Každý měsíc jsme urgovali buď obec nebo odbor územního plánování, šílené. Téměř rok trvalo, než si vůbec naši žádost prolédli. Pak trvalo, než ji schválili. Pak přišla komunikace úřadi s odborem územního plánování v obci s rozšířenou působností. Zatímco paní na odboru plánování byla aktivní, odpovídala do druhého dne, naše zastupitelstvo se sešlo jednou za 3 měsíce, trochu se o té změně zmínilo a nic víc. Snahu jsme po dvou letech vzdali a koupili ve stejné obci starý dům a rekonstruujeme.
Tohle chce hlídat - bohužel mluvím z vlastní zkušenosti. Taky jsem jednou takhle prošvihla lhůtu a když jsem oponovala tím, že v té obci nemám trvalé bydliště a jsem tam nepravidelně, tak mi řekli, že oni to dali na dva týdny na nástěnku, čímž splnili svou povinnost a pokud tam nejsem, mám si to hlídat na stránkác stavebního úřadu, kde uvádějí, kdy se co bude projednávat. Pokud k projednání nedorazíte, bere se to tak, že nemáte připomínky.
Jinak ale mohu potvrdit, územní plán se dělá jednou za řadu let a je to běh na dlouhou trať. Schválení trvá v průměru rok, ale může se protáhnout třeba na 3.
A ptala jste se na náklady. Ano, obec po vás může požadovat poměrnou část nákladů na změnu ÚP. Někde to dělají, někde ne. Většinou se o tom začne jednat, když je těch žádostí o změnu víc. Kvůli jedné změně, se s vámi nikdo o změně ÚP nejspíš bavit nebude. Změna může vyjít obec třeba na 100 tis. a pokud tam nemá ta obec vlastní potřeby změny, rozpočte to mezi žadatele. Třeba 5 žadatelů, každý 20tis. Ale není to pravidlo, nemusejí chtít nic. Každá obec to dělá jinak.