Povolení ČOV se vsakem

Profilova fotka
ahoj, chci se zeptat, povolí nám úřad čov se vsakem na pozemku, když máme blbý hydrogeolog. posudek - špatnou vsakavost, jílovitá půda. Na dešťovku máme mít dle posudku retenční jímku. Máte někdo prosím podobnou zkušenost?
Odpovědět
1
2
Ahoj, my máme dobrý posudek, takže by nám měli vsak povolit, ale slyšela jsem, že pokud ti nevyjde posudek, tak ti povolí jedině rozstřik a musíš jim vysvětlit co s tou vodou budeš dělat přes zimu (vyvážet), kdy rozstřik není možní
Odpovědět
@kate2485 Ahoj, dle slov pracovnika vodopravniho úřadu: " My mame k ruce hydrogeologicky posudek, zpravu z prislusneho povodí a to je pro nás zavazující" Takze radsi moc nepocitej s tim, ze by ti povolili něco mirnejsiho nez mas v danych podkladech. Taky jsme meli doporuceni od hydrogeologa, ze by vsak podporil vsakovaci studnou, jen pro jistotu a uz ji mame v podminkach... A to nemame posudek zase tak špatný...
Odpovědět
Dobrý den, nejlepší je vyslechnout si doporučení přímo od geologa, který posudek dělal. Na úřadě nic nevymyslí, od toho tam nejsou :) v porovnání s likvidací dešťových vod jsou vody z dčov minimální objem. Předpokládám možnost zasakování těchto vod přes vsakovací objekt klidně s nějakou předsazenou nádrží pro zálivku a přepadem do galerie.
Odpovědět
@kate2485 Kdo Vám dělal hydrogeologický posudek? Na kolik to přišlo? A dělali to formou sondy vyvrtané do půdy a nebo jen z map geologického podloži??? Právě to také řeším a zatím nemám posudek... Děkuji
Odpovědět
Profilova fotka
@kubad10 projektant nám doporučil ověřeného člověka, který to dělá, přijel na pozemek provedl sondu, stálo to 4 tis. ale jsou prý i firmy co vůbec na pozemek nedojedou a pak ten posudek je na nic a zbytečné problémy navíc. toho jsme se chtěli vyvarovat.
Odpovědět
Profilova fotka
@mcdarien díky za rady, tak nějak jsme to měli v plánu :-) právě v tom posudku píše jen o té retenční nádrži na dešťovku, tak jsme předpokládali, že když je blbý vsak na dešťovku, bude problém i s čov se vsakem. tak snad se řešení najde, uvidíme co nám řekne ještě projektant na schůzce.
Odpovědět
Profilova fotka
@kate2485 my mame COV se vsakem, dle hg posudku by stacil kopany vsak, ale radeji jsme delali vrt. Mame take jilovite podlozi.
Odpovědět
Hydrog.posudek se dělá zvlášt na deštové vody a zvlášt na vyčištěné odpadní vody. Některé lokality nepovolují vypouštět tyto dvoje vody do jednoho vsaku. Jinak z plochy střechy, kterou máte vzniká nárazově obrovské množství vody, která se musí odvést do akumulační jímky a přepadem do vsaku. Pokud je navíc jímka plná a nedojde k akumulaci, jde vše přepadem do vsaku, takže může nastat problém velkého množství na vsakování. U odpadní vyčištěné vody to je nepatrné množství, pokud je vsakovací objekt řádně proveden tak ta voda plynule vsakuje. Navíc se doporučuje do vsakovacího objektu osadit malou vsakovací jímku, která má vespod drenážní otvory. Slouží ke kontrole vsakování, pokud něco unikne z ČOV (vločky kalu) , stačí odebrat z jimky pár kyblíku štěrku pročistit , znovu nasypat. Tím si nezanesete celý vsakovací objekt, který v mnoha případech je třeba velký 2 x3 x 3 m nebo větší, hlubší. A hlavně máte tu kontrolu pro vsakování.
Odpovědět
Profilova fotka
Ahoj! Mě by zase zajímala varianta, že hydrogeo posudek bude třeba v pohodě, ale negativní stanovisko vydá povodí. Vím, že to stanovisko není pro vodoprávní úřad závazné, ale jestli to pak automaticky nezamítnou.. Máte někdo zkušenost?
Odpovědět
My máme ČOV se vsakem a máme i jíl.... hydrogeologa jsme měli a objednali jsme mu i malý bagr, vyhloubili díru co to šlo on si to změřil a pak napsal zprávu a doporučil nám, že pokud chceme vsak, tak je potřeba mít vsak tak a tak hluboký, takže máme vsakovací šachtu asi 4 metry hlubokou až do vrstvy pod jílem a ještě asi v půlce nám bylo doporučeno udělat dva "takový odtoky' prostě dvě plastové trubky s dírama, aby jimi mohla ta voda odtékat a vsakovat se v případě, že se to přeplní. Životní prostředí se k tomu se vyjádřilo pozitivně a uzemní souhlas proběhl bez problému, akorát tím, že to je bylo takto vyspecifikáno se to trochu prodražilo (ty skruže nám dělali přímo na zakázku), ale co jsme chtěli máme.
Odpovědět
@marta_v Dobrý den, v případě že není možné vypouštět přepad z DČOV do kanalizace či do recipientu, existuje nařízení vlády, které stanovuje přípustné hodnoty na odtoku vyčištěných vod a když ty jsou dodrženy a je zajištěn však není důvod stanovisko nevydat. Při žádosti o povolení vypouštění vod do vod podzemních se povodí z pravidla nevyjadřuje, v tomto případě se často vyjadřuje životní povodí případně agentury ochrany přírody (Natura aj.).
Odpovědět
Tak povodí se při ohlášce vyjadřuje vždy, ale tam většinou uvádějí, že ok není problém, pokud je to podložené hydroposudkem. Ale v případě vybudování kanalizace v budoucnosti se zákazník musí připojit. Natura a jiné se vyjadřují pokud je čov v ochranném pásmu. úplně stačí pro ohlášku v normálních oblastech 02, Čez, RWE, povodí, koord.z ŽP, vyjádření sousedů, obce. V ochranném pásmu pak je nutné příslušné CHKO atd. Tak vsakovací objekty mohou být řešeny různě - třeba jáma se šterkem s vsakovací šachtou, která má účel kontrolní, nebo pomoci rozvodných per , která jsou v určité hloubce rovnoběžně s mírným spádem s terénem. Jasně každá sranda tohoto typu neco stojí, ale zas ve srovnání, kdyby jste meli žumpu s pravidelnými, tak se vám to brzy vrátí.
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@domokos @mcdarien díky moc za reakce, stanovisko povodí potřebujeme a víme, že nebude optimistické (vsak je pro ně jak červený hadr na býka). Tak jsem sondovala zkušenosti odjinud. Náš vodoprávní úřad moc proti povodí nechce jít, ale věřím, že nějakou šanci máme, když splníme všechny požadavky (kvalita předčištěné vody - typ ČOV, pozitivní hydrogeologické posouzení atd.). Žumpě na vyvážení se chci opravdu vyhnout.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
Profilova fotka
Ahoj, mám náladu pod psa, dnes na ŽP nám nepovolili čističku - resp.prý ji můžeme mít, když si sami uděláme kanalizaci do vodního toku - který je ovšem dost daleko - ca 250-300m a navíc by to vedlo přes několik pozemků...Hlavně, že dosavadní osazenstvo obce tam vypouští všechno bez pročištění (septiky s přepadama) ...my bychom chtěli čističku se vsakováním...:-( ach jo- nějaké rady? nechci být zase úplně na začátku a hledat nový pozemek :-(
Odpovědět
@crawler tak si tam dejte žumpu (jímku) a nějak to potom udělejte (např. přepad do pole) :-)
Odpovědět
@crawler Řešíme podobnou situaci. Do vodního toku se s odpady nedostaneme přes sousedy, takže musíme vsakovat. Přečištění vody musí být dle požadavků ŽP maximální, takže budeme kupovat membránovou čističku AS-VARIOcomp K ULTRA (cena přes 80 tis.), která vypouští přečištěnou vodu se srovnatelnými hodnotami jako dešťová voda. Musíme s touto vodou taky splachovat. Je to drahé řešení, ale bohužel jediná možnost.
Odpovědět
@crawler Žumpu vám ŽP dnes jen tak nepovolí. Minimálně musíte doložit dlouhodobou smlouvu s firmou, která bude žumpu pravidelně vyvážet. Počítejte, že se žumpa plní rychlostí 100 l/osobu/den, takže dle toho vám ŽP vypočítá frekvenci vyvážení. Přepad načerno vám tedy nepomůže.
Odpovědět
@crawler Na životním odboru se zeptejte na tu žumpu. My jí máme taky, o vyvážení neříkali nic, ani smlouvu s firmou nechtěli. A žumpu máme udělanou jako čističku s nádrží, ze které pak zaléváme zahradu.A i jinak se nechá ta voda využívat (vylévat ;) ), takže není nutné tak často vyvážet....asi bude zase záležet na úředníkovi....Tohle řešení má ještě jednu výhodu oproti schválené čističce, nikdo vám nekontroluje, jak dobře čistíte, nemusíte posílat vzorky atd.
Odpovědět
Profilova fotka
@lisakstavitel no přiznám se...že já bych chtěla všechno ofiko, vím, že možnosti jsou, ale...:-( @wendy213 když nám nechtějí dovolit vsak ani rozstřik :-( @wendy213 právě žumpu navrhují jako jediné řešení - u nás je to fakt na hlavu :-p @atilius tak teď tomu nerozumím...to lze? :-D noo nám řekli, že povolí jímku a já na to,ale to by znamenalo vyvážet každé 3-4 týdny- to je jen tak na chatu a ne pro RD se 4 lidmi a oni,že ano, že chápou, že se nám to nelíbí :-D...Přičemž - máme tu dešťovou kanalizaci a oni nám nepovolí do ní pouštět vodu vyčištěnou např.na 98%...ostatní staří usedlíci tam pouští rovnou nepřečištěnou, tak kde to jsme ? :-p omlouvám se - jsem fakt jaksi vytočená, tak podle toho píšu...
Odpovědět
@crawler oni vám povolí jímku a asi vám ani oficiálně nepovolí rozstřik po zahradě, na to je potřeba hydrogeologický průzkum, že to ta půda vsákne. Ale jak budete realizovat jímku je vaše věc. Z jejich pohledu to musí být uzavřený systém. No, a vy jí budete realizovat čov+nádrž - to dáte do stavebního povolení na SU. (doporučuji předem se na to na SU zeptat, že s tím souhlasí). A pak tu vodu budete v létě v pohodě využívat na zalévání ;) A v zimě to buď vyvezete nebo.... si s ní nějak poradíte ;)
Odpovědět
Profilova fotka
@atilius díky moc za tip!přetlumočím to manželovi, který dnes prohlásil,že musíme sehnat pozemek,kde je možné se napojit na kanalizaci veřejnou :-D jako je to psycho...proč to dělat jednoduše,když to jde i složitě :-D
Odpovědět
@crawler máme to tak taky a řešili jsme to s pardubickým ŽP ;)
Odpovědět
Profilova fotka
@atilius a vida- jsi skoro krajan - my se žp chrudim :-D díky ještě jednou!
Odpovědět
Profilova fotka
@wendy213 proč by nedovolili žumpu? Někde je to jediná možnost. A nikdo po nás nechtěl žádnou smlouvu. A vyvážení tu každý řeší jak je tu psáno.. 1x ofiko, 3x všelijak.
Odpovědět
@slabici Máme velkou smůlu na úřednici, která je papežštější než papež. Komplikací je i to, že v obci není vodovod, takže všichni mají studny a prioritou je tedy kvalita spodní vody. Spolupracujeme se zkušeným projektantem, který také nechápe, že řešení, která jinde procházejí jsou nám zamítána. Klasická žumpa bez ČOV a přepadu je pro RD nesmysl z důvodu častého vyvážení a navíc po nás chtěli na úřadě smlouvu o vyvážení, protože se logicky bojí, že uděláme přepad na černo. My budeme mít variantu ČOV + jímka + splachování WC + rozstřik a v zimě přepad do vsaku (jinde co vím, ten vsak na zimu nevyžadují), ale schválili nám to jen s membránovou ČOV, která pročišťuje na 99 % do kvality dešťové vody. Když jsme navrhli ekonomičtější variantu, tzn. že koupíme normální ČOV+jímku a budeme vodu, kterou nevyužijeme na zalévání v zimě vyvážet (dle úřednice nelze totiž v zimě vodu rozstřikovat), řekla nám, že nelze vyvážet do čistírny čistou vodu a vylévat ji do vodního toku taky nesmíme. Opět obava úřednice, že uděláme přepad a vsak na černo. Prostě začarovaný kruh.
Odpovědět
Profilova fotka
pokud by úřad nepovolil vsak kvůli hydrogeologickému posudku může být odpadní voda z čistírny i řešena do záchytné jímky bez odtoku, která se bude používat potom na zalévání.. pozor, musí to schválit příslušný úřad životního prostředí, čov musí mít vyčištěné vody takové, aby se dali použít na zalévání (dle typu čov) , dále musí být doloženo jak je nakládáno s vodami s jímky přes zimu (klasické vyvážení), pokud ale zvážíme výše uvedené možná bude lepší klasická jímka na vyvážení na splašky než čov..
Odpovědět
@wendy213 ze kterého jste okresu? Ani bych se nedivila, kdybyste spadali pod tu naši úřednici, ta byla to samé...
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 9 měsících
Kolik stojí prosím vzorky ze vsaku a kolikrát ročně se odevzdávají?
Odpovědět
Profilova fotka
vše záleží na úřadu životního prostředí.. pokud je jílovitá půda bude nutná záchytná jímka na vyčištěné vody v létě využívána na zalévání a v zimě na vyvážení.. nedávno jsme řešili u jednoho projektu stejný problém a životní prostředí to takto požadovalo..
Odpovědět
@petrdor Nám bylo řečeno, že pokud se zasakuje do půdních vod, musí se dle zákona vzorky odebírat a posílat do labortoře 2x za rok. Máme to tak v povolení, takže nám nic jiného nezbývá.
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?