Stěhování do nezkoulaudovaného - co zařídit?

Chystáme se za měsíc stěhovat z bytu do nedostaveného domečku - tudíž nezkoulaudovaného. Co vše musíme zařídit? Myslím tím formality, jako odhlásit elektřinu, internet a dále? Další věcí je, že nevíme, jak to udělat s novým trvalým bydlištěm. Máte s tím někdo zkušenosti? Nemám problém být za "bezdomovce" a chodit si vybírat poštu na úřad. Ale vůbec nevím, jak to funguje. Díky za každou radu!
Odpovědět
Profilova fotka
@ringle85 Ahoj, internet nám připojili bez problémů - respektive přepojili modem z pronájmu na barák. Elektřina - klasika, na Eonu nám řekli postup a máme normální tarif s denním a nočním proudem. Co se trvalého pobytu týče, máme ho já i přítel stále u rodičů, takže pošta chodí tam, problém s tím nemáme. Balíky a obyč dopisy si necháváme zasílat na adresu "novostavba vedle čp 123" :) Funguje to bez problémů. Popelnice - platíme za ní každý doma, ale v novém nám na obci řekli, že bysme si jí měli zaplatit i tady (jako ne na počet osob ale jednorázovej poplatek, asi jak to dělaj u rekreantů..?), ještě jsme to neudělali a popelnici nám vyváží:-D Nic dalšího mě nenapadá...bydlí se nám dobře, a dokonce nám na stavebním řekli, ať si s tím moc nelámeme hlavu, že kdyby měli kontrolovat každýho, kdo žije v nezkolaudovaným baráku, tak by jim z toho hráblo...nesmí bejt v okolí nějaká sv.ně, která vás udá no...
Odpovědět
@ringle85 Začnu trvalým bydlištěm - to Vám napíšou na úřadě až budete mít číslo popisné a to dostanete až budete mít oficiálně zkolaudováno. Přes to nejede vlak - já jsem taky takto bydlela asi 2 měsíce. S tím souvisí popelnice - nedostanete ji dokud nebudete mít zkolaudováno, tudíž si nemůžete přehlásit odpady a zaplatit poplatky. Nejlépe by bylo kdyby po Vás nikdo nechtěl okamžitě zrušení trvalého bydliště a mohli jste to nechat na nějakou dobu ještě v bývalém bydlišti. Všechnu korespondenci (banky, elektrárny, vodárny atd. si nahlašte nějakou korespondenční adresu, kde si určitě poštu vyzvednete). Trvalé bydliště na úřadě Vám může nadělat spoustu problémů, např. v bance pokud máte hypo, toho bych se fakt bála. Asi bych napla všechny síly a pokusila se co nejdřív zkolaudovat. U nás to bylo tak, že jsem zašla na stav.úřad s tím, že se musím nutně už stěhovat a co teda ke kolaudaci musí určitě být a nad čím by mohl přivřít oči. Musela jsem mít všechny revize a víc ho nezajímalo. Neměli jsme fasádu ani dodělané sádroše, venkovní úpravy, terasu, některé podlahy, do baráku se šlo po prkně atd. Pan ze stavebního úřadu mi to dal do zápisu do kdy to máme udělat a měli jsme sice s připomínkama zkolaudováno a druhý den mi dali číslo popisné a mohla jsem se přihlásit. Co se týče el., plynu a vody tak tam jsem měla uzavřenou smlouvu o dodávce, stačilo jim že jde o rozestavěnou stavbu na par.č. a moje korespondenční adresa kde mi pak poslali smlouvy. Při změně trvalého bydliště Vám hned střihnou občanku, takže si musíte zažádat o novou, to samé pasovka a dopravka, nahlásit v práci, na zdravotní pojišťovně, finančáku, živnosťáku, pokud podnikáte, v bankách, pojišťovnách, telefonní společnosti atd. Ať se nestane že Vám pošlou fakturu nebo výzvu a vy se k tomu nedostanete. Taky je dobré na poště pod kterou spadáte nahlásit ať Vám korespondenci na starou adresu nechají na poště a chodit si tam pro to (to je zadarmo) nebo za poplatek Vám budou korespondenci posílat na uvedenou adresu (stojí to cca 100,-měsíčně, myslím)
Odpovědět
Profilova fotka
my taky tak bydleli, trvalý pobyt jsme měli u našich, bydlí kousek od nás, takže jsme tam vozili i odpad do popelnice a vybírali poštu. Mysleli jsme že budeme kolaudovat rychleji, ale protahlo se to na rok a půl, jinak bychom si asi vyřídili předběžné užívání stavby, ale i tak jsme přežili, stejně tak bydleli sousedi, ty dokonce měli vyřízeno s poštou, že jim to vozila sem.. A speciálního jsme nevyřizovali nic, nechali jsme si připojit internet, zvýšili zálohy na elektřinu, plyn a vodu
Odpovědět
My to řešili tak, že jsme si vymysleli číslo, které v ulici není. To jsme si vyvěsili na dům a zašli to oznámit na poštu. Tam s tím nebyl problém, pošťačky si rychle zvykly a normálně nám chodí domů pošta. Trvalé máme tam, co dřív. Na popelnici si kupujeme známku na úřadě a popeláři ji normálně vyváží. Takže poštu i popelnici máme, vlak přes to jel :)
Odpovědět
@davescz :-D:-D:-D
Odpovědět
Děkuji všem za cenné rady :) Kdyby to bylo možné, snažili bychom se co nejdříve zkolaudovat. Jenže bydlíme ve městě, kde vyřízení stavebního povolení a kolaudace je neuvěřitelný problém. Jen vyřízení povolení nám trvalo 2 roky. Bojím se tam na cokoli zeptat, že vyvolám podezření. Takže u elektřiny, vody a plynu se domluvím na dodávku na parc. č X a nahlásím nějakou korespondenční adresu. U banky, pošty, pojišťoven stačí nahlásit jen tu novou koresp. adresu. S poštou se už snad nějak domluvíme nebo jim taky tu adresu dáme. Pochopila jsem to dobře? A teď další věc. Zkusíme se domluvit s rodiči o napsání na jejich adresu, ale nevím, jak se jim to bude líbit. Přece jenom budeme 4 i s dětmi. Jaká je tedy další alternativa, co se týče adresy? Slyšela jsem o P.O.Boxu, ale ten prý není nejvhodnější. Nebo se nahlásit na úřad, že jsme prostě bezdomovci a vybírat si poštu přímo tam? :)
Odpovědět
@ringle85 p.o.box se týká jen pošty to nemá s trvalým bydlištěm nic společného. Pak už zbývá opravdu jen ten úřad :( . U nás to nemají rádi, tak když šlo do tuhého raději mně zkolaudovali. A kde máte trvalé bydliště teď? Nemůže to tak zůstat než dostavíte? Já bych ještě zkusila zajít na matriku (když máte obavy ze stavebního úřadu) a poptat se tam jak máte situaci řešit - je stavba nezajímá a určitě nemají zájem o dalšího "bezdomovce" kterému musí přebírat poštu a vyvěšovat na úřední desku.
Odpovědět
@kkaccullka Takže nejlepší je opravdu se k někomu napsat. Teď máme trvalé bydliště v bytě RPG, tzn. že jakoby v podnájmu. Určitě to tak nemůžeme nechat než dostavíme. Obávám se, že kolaudace jen tak brzy nebude :(
Odpovědět
@ringle85 no já bych to tak řešila, ještě bych zkusila tu matriku co oni na to. Mít trvalý pobyt na úřadě bych nechtěla ani náhodou. Jinak v nezkolaudovaném by jste neměla bydlet, co když Vás někdo napráská, nedá se třeba vyřídit povolení o předčasném užívání? V jakém stavu dům je? že se nedá zkolaudovat, co vám chybí?
Odpovědět
Trvalé mám v bytě, který jsem měl pronajatý a už tam nebydlím. Na stejnou adresu mám napsané i podnikání (provozovnu) - IČ i DIČ. Žena i s dětmi měla v občance ještě předchozí pronájem, odkud ji časem někdo odepsal. To jsem zjistil až ve chvíli, kdy jsem na ni chtěl přehlásit auto a na registru mi řekli, že bydlí jinde :-D Automaticky je tedy i s dětmi napsaná na úřadě. Kvůli podnikání si ale musela zřídit "virtuální sídlo", protože přecházela na plátce DPH a nesouhlasila jí adresa provozovny s trvalým bydlištěm a zároveň úřad nepovolí mít provozovnu na úřadě :-D Navíc ono je stejně lepší zůstat u původního finančního úřadu a navíc v Praze. Takže oba máme trvalé bydliště nesmysl, já v tom místě nebydlím čtyři roky a žena už snad deset let. V nezkolaudovaném domě bydlíme už také skoro čtyři roky. Imho je lepší na sebe neupozorňovat nějakým pokusem o předčasné používání. Ikdyž náš úřad o nás ví, ví že tam bydlíme a když se náhodou někde potkáme, tak se nás jen zeptá, jestli bychom to už nechtěli zkoulaudovat :) Když nebudete nemístně prudit sousedy, tak snad není důvod, aby vás udávali. A když sundáte cedulku stavba povolena (respektive ji dáte na nějaké jiné, méně viditelné místo, ale tak, abyste vyhověli předpisům) a vyvěsíte si číslo popisné, tak sousedi ani nepoznají, že nemáte zkolaudováno. Aby ze sebe neudělali hlupáky a neztrapnili se, museli by si to nejdříve zjistit. Řešíme opravdu důležité věci, aby se děti měly dobře a abychom byli šťastní :) Jasně, asi kazíme statistiky. Nemáme kolaudaci, bydlíme někde jinde než máme trvalé, firmy jsou napsané na virtuální sídla a navrch ještě nemáme ani svazek manželský :-D Ač papírově tragédie, ve skutečnosti jsme spolu 10 let šťastni ;-) Nechápejte to tak, že někoho k něčemu navádím, jen jsem na konkrétním případě chtěl ukázat, že možné je všechno a v kvalitě života to nehraje roli ;-)
Odpovědět
@davescz ...mně jen udivuje to číslo popisné, že jste si vymysleli takové jaké v ul.ještě není. Tak z toho bych teda měla obavy já dostala č.p.od stavebního úřadu, číselná řada nenavazuje na souseda vedle je to nějak cik cak a úřad v tom má nějaký (mně teda dost těžko pochopitelný) systém. Ještě mám za lomírkem "A". Ulice samotná nemá název tak je podle hlavní ul.která vede celou obcí a PPL dávám raději GPS souřadnice, protože by se k nám asi normálně nedostali :)). Pokud bych si jen tak dala nějaké mnou vymyšlené číslo na barák tak to by mně asi na SÚ hnali :))
Odpovědět
@kkaccullka my postavili v existující zástavbě. Natáhli jsme z hlavní cestu 40m. Takže ani žádné navazující číslo mít nemůžeme, protože všechna jsou obsazená. Odhaduji, že až nám bude přiděleno nové, dostaneme o nějakých 100 vyšší, než jsou okolní domy. A nás také nikdo nenajde. Už tím, že to číslo nezapadá číselně mezi okolní domy a také tím, že jsme takto zasunutí :) Většinu lidí nenapadne, že by tam mohlo hledat dům. Postavili jsme ve vzrostlém sadu, takže navíc z domu je vidět pouze cíp a to 60m od ulice.
Odpovědět
Článek se načítá
@davescz No, musím se přiznat, že je to taky tak trochu můj styl. Tyhle formality jsem taky nikdy moc neřešila. Jen se bojím, aby nám na adresu trvalého bydliště nechodila důležitá pošta. V dnešní době stačí, když se ztratí jeden důležitý dopis a exekuce je na krku. Takže bych asi stejně musela všude měnit korespondenční adresu, jen OP a tyto osobní doklady bychom neměnili.
Odpovědět
Profilova fotka
No a co vám vlastně brání zkolaudovat? Dům nemusí být celý dokončený, dá se kolaudovat jen část domu (třeba přízemí) a zbytek dokolaudujete třeba za půl roku. Musíte mít hlavně koupelnu, wecko, vytápění, revizi komína, hromosvod, všechny energie a od nich revize a alespoň provizorní zábradlí na schodech a balkóně, případně kolaudaci ČOVky, pokud ji máte, samozřejmě geometrák.... to je tak zhruba vše. Že třeba nemáte podlahy, obklady a interiérové dveře by SÚ nemělo zajímat :-)
Odpovědět
@ringle85 @jitulkaka S tou kolaudací je to kraj od kraje. Kamarád mi vyprávěl, že musel dokládat úplně všechno. Na všechno musel mít papír, od všeho certifikát. Šťouralo se i do toho, jestli průlez na půdu je provedený nehořlavě a podobně. Chtěli certifikáty o nehořlavosti izolace, řešili třeba i ventilátory v garáži, že musí být ve vratech a v protilehlých rozích a podobně. V takovém kraji to jen tak za kafe a bábovku neprojde. No a pak jsou taky kraje, kde nepřijdou vůbec a po měsíční lhůtě je to zkolaudováno automaticky. Hromosvod musí být až od určitého roku, záleží, co máte ve stavebním povolení resp v projektu. S tou poštou od úřadů je to pravda. Ale zase tak nějak funguje datová schránka a když úradu napíšete datovou schránkou, že si přejete komunikaci pouze touto cestou, tak by to podle zákona měli respektovat. Zrovna dva měsíce zpátky jsem dostal datovou schránkou pokutu za překročení povolené rychlosti ツ
Odpovědět
Profilova fotka
@davescz Ano, máš pravdu, je to kraj od kraje. Právě proto bych se být stavebníkem zašla zeptat na SÚ, co budu k částečné kolaudaci potřebovat. Že průlezy na půdu musí mít nějakou požární odolnost, to je obvyklé, to bývá psáno v PBŘ, ale nehořlavost izolace - to jsem tam nikdy nečetla. A větrání v garáži je podle vyhlášky, ale přímo ventilátory?! To slyším poprvé, to je teda mazec :-|
Odpovědět
U nás je to přesně tak, jak napsal davescz. Opravdu šťourají úplně do všeho, i když je pravda, že jsem si neověřovala, co potřebujeme k částečné kolaudaci. Každopádně nás čas šíleně tlačí, jelikož se stěhujeme do měsíce, do toho teď máme dodělané teprve sádroše, nemáme vůbec ještě hotovou koupelnu, wc, kuchyň....snažíme se to všechno stihnout a na nějaké papírování teď absolutně není čas. Takže nějaký ten měsíc stejně kolaudovat nebudeme, proto to teď takto řeším.
Odpovědět
@ringle85 Také jsme se stěhovali bez WC, koupelny a bez topení. Měli jsme jednu funkční zásuvku. Bylo to kvůli nejmladšímu, aby mohl nastoupit 1.září do školy už v novém místě. Dodělávali jsme za pochodu. Nelituji toho. Byla to správná volba. Soustředil bych se tedy na to, co je teď důležité. A papírování dořešil pak.
Odpovědět
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
Ahoj všem, bydlíme v nezkolaudovaném domku už pár let, na téhle adrese (https://comeflexoffice.cz/cenik-sidla... ) si platíme necelé dvě stovky měsíčně za virtuální sídlo, do kterého si necháváme posílat poštu (je to levnější než p.o. box), trvalé bydliště pro úřední účely mám u kolegy- všude uvádím jako korespondenční adresu firmu, takže až na úplné výjimky ho to nijak nezatěžuje...energie máme zatím vedené na stavbu...
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?