@puhelin Samozřejmě, k žádosti o společné územko a povolení jsme připojili SoSB. To SÚ nestačí, chce územní souhlas na přípojku, marně hledám, který zákon nám to ukládá. Proti výzvě o doplnění jsme se odvolali, přičemž okamžitě z SÚ volali a s prominutím nás dořvali, proč dáváme odvolání, že to nám stejně nikdo neschválí, přičemž si vše prodlužujeme. Odvolání samozřejmě nemá odkladný účinek.
Ano my jsme to úřadu dokládali, i když to sami rok předtím vydali chtěli to přiložit .... my měli naštěstí jedno rozhodnutí na všechno (všechny přípojky sítí a komunikaci).
@tulda27 není, ve stavebním je, že pokud je třeba nová infrastruktura nebo úprava stávající, musíte doložit smlouvu s vlastníkem infrastruktury, popř. plánovací smlouvu, pokud je vlastníkem infrastruktury obec, ok díky
@1karel1 tak to je v ještě obecnějším textu
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-501
§ 23 a dále je tam odkaz na vyhlášku č. č. 137/1998 Sb., o obecných technických požadavcích na výstavbu.
tak tu si taky projděte.
jinak ve stav. zákoně je, že musíte k úz. rozhodnutí doložit stanoviska vlastníků tech. infrastruktury k možnosti a způsobu napojení, takže počítám, že nutnost doložit územní rozhodnutí (a tudíž dokázat, že připojení je realizovatelné) plyne z vyhlášek
@1karel1 mě některé věci přijdou logické tak nehledám jejich oporu v zákoně :) ale myslím, že když budete hledat najdete ji... obec co ten územn. souhlas řešila měla s čezem i tu smlouvu, tu původně paní na st. úřadě chtěla taky, asle to už jí starosta zavolal, že by jí teda ten souhlas co sama vydala už mohl stačit a dala pokoj
@tulda27 Hledám poměrně dlouho a celkem bych řekl, že se orientuju, nikde jsem alle povinnost dokládat územní souhlas na přípojku k žádosti o povolení na dům nenašel.
Ono to právě moc logické není. Ne každý kupuje pozemek s hotovými přípojkami. Někdo prostě pozemek má a na něm zároveň řeší přípojky i stavbu domu, díky tomu, že musím doložit územní souhlas se mi povolení na dům může protáhnout klidně i o rok.
Ani v § 23 vyhlášky 501/2006 Sb. ani v § 3 vyhlášky 137/1998 Sb. není ani slovo o tom, že pro povolení domu musím mít územní souhlas na přípojku. Stanoviska vlastníka infrastruktury (ČEZu) samozřejmě máme, s připojením není problém, ale stanovisko není územní souhlas.
No začíná mi to připadat, že je to možná zvykem, každopádně to žádný zákon neukládá.
Kromě toho, že Vás na stavebním úřadu dořvali Vám neřekli podle jakého právního předpisu to vyžadují?
@1karel1
Podle mě to totiž vychází z vyhlášky 268/2009 ,kde je jasně napsáno, že stavba musí mít napojení na sítě. (dala jsem vám odkaz na tu starou vyhlášku- to se omlouvám, není to můj obor a nepamatuji si všechna čísla a aktualizace).
A protože obecně na to připojení prostě územní souhlas/rozhodnutí mít musíte (na základě toho se už realizuje, ale to jistě víte) tak mě i nadále přijde logické to mít buď před stavbou nebo jakou součást stavby (tak to míváme v práci u větších projektů a přikládají se k řízení smlouvy s distributory). Zda to jde zahrnout do jednoho řízení s výstavbou rodinného domu to už je na mě moc složité :).
Oporu to má ve vyhlášce a ve stavebním zákoně, který nevyjímá povinnost mít územní souhlas/rozhodnutí na připojení k síti NN. Ale nejsem právník :).
@tulda27 Řekl, že podle energetického zákona, v kterém to ale není (nebo neumím hledat). Nejde to zahrnout do jedné žádosti, protože investor stavby domu, přípojky vody atd. jsme my a investor stavby přípojky je ČEZ. Ano stavba musí mít připojení elektřiny a na ni musí samozřejmě být územní souhlas, ale proč jej musím dokládat k žádosti o povolení, nevím, prodlužuje mi to a ztěžuje celou situaci. Mělo by snad stačit stanovisko ČEZu, že připojit lze a smlouva o smlouvě budoucí, že přípojka bude. ČEZ taky může přípojku vyřizovat se všemi dotčenými orgány, souhlasy sousedů atd. x měsíců, nehledě na to, že musí udělat projekt a já kvůli tomu budu čekat? Ale díky za ochotu ;)
@puhelin Ne ne ČEZ platí přípojku, my platíme pouze poplatek za příkon, veškerá dokumentace, protlak, kabely, výkopy, to prostě celá stavba jde k tíži ČEZu.
@1karel1 stavební zákon dává úředníkovi obrovské možnosti, jak stavebníka šikanovat. Je tam množství takových § a odstavců, kde úředník podle svého uvážení něco může nebo nemusí chtít. Myslím, že když už je to takto po..raným navrch, že byste s nimi neměli komunikovat telefonicky nebo osobně, ale zásadně písemně. Můžete je požádat (písemně) o informaci, z čeho vychází jejich požadavek. Minimálně zjistíte, podle čeho to chtějí, jestli na to opravdu mají právo a evtl. to můžete dát právníkovi nebo (asi) i stavebnímu inspektorovi k posouzení
@esmeralda2 Ve stavebním zákonu je x §, ale tenhle tam není, SZ mám přečtený od vrchu dolů :( My se písemně odvolali, s odůvodněním atd., za 2 hodiny nám úředník volal, takže jakákoliv snaha o jinou, než písemnou komunikaci vychází z SÚ ;) S žádným úřadem nemá smysl mluvit osobně či telefonicky, pokud se jen orientačně neptáte ;) Chtějí to podle energetického zákona, ve kterém jsem ale nic takového nenašel. Mě spíš zajímalo, jestli má někdo obdobnou zkušenost, ale asi moc ne, nebo ne na tomto fóru. Uvidíme, jak dopadne odvolání, to už jde na kraj.
My jsme na SÚ podávali žádost o sloučení územního řízení a ohlášky na dům, takže nám nejednou vydali územní souhlas na přípojky, dům, vsakovací jámu a povolení na dům. Jinak to řeší stavební zákon od §84 :-)
@1karel1 od čezu ne, ale od PRE ano :-) zřizovali jsme si všechny sítě, které bylz v ulici, museli jsme dotáhnout pár metrů k pozemku, vybudovat antoníček
@suusaan Tak pokud jste neměli přípojku na hranici pozemku, tak by ji měl zřizovat a hradit PRE, pokud jste ji měli na hranici pozemku, tak už jste si tahali kabely jen po svém pozemku a nezřizovali jste přípojku. Prostě přípojka elektřiny v zastavěném území je v režii dodavatele elektřiny.
A právě v § 86 SZ je jasně napsáno, že k územku stačí smlouva s PRE/ČEZ a není žádný územní souhlas povolující přípojku třeba.
Každopádně znovu jsme mluvili s úředníkem SÚ a není schopnej nám říct, odkud přišel na to, že územní souhlas na přípojku potřebujeme, protože to úplně přesně neví! A že ví, že na jiném SÚ by nám to prošlo pouze se smlouvou s ČEZem! Nevím, co si o tom myslet.
@tulda27 Jeho argumenty nedokážu pobrat. Prej si to celé prodlužujeme, přičemž odvolání nemá odkladný účinek; že nám to kraj určitě zamítne, pak z něj vyleze, že před 3 lety něco podobného na kraji zamítli; pak argumentuje tím, ať si na to radši počkáme, že teď stejně kopat nebudeme a když už ČEZ řeší dokumentaci, tak v březnu mám souhlas na přípojku (už neřeší, že se to díky nesouhlasu kohokoliv může protáhnout a že teprve od souhlasu se začne řešit územko a povolení na dům-což může trvat 3 měsíce i déle). No jde mi hlava kolem z toho, až budeme vědět, pokusím se vzpomenout a napsat, jak jsme dopadli.
@1karel1 podle mě je to prostě podmiňující investice, jen úředník je zmatený, protože náš stavební zákon a vše kolem je velmi zmatené. Některé věci nejsou dostatečně explicitně popsané. Dokud na přípojku nemáte územní rozhodnutí/souhlas nemáte jistotu, že ji skutečně dokážete mít a oni Vám to prostě vydat bez toho nemohou. Jen sami neví podle jakého zákona to vlastně je... To mě trochu zaráží. Ale naše zákony nejsou dělané pro lidi, ale pro právníky, aby měli z čeho žít :). No a úředník je jen člověk ;). Najděte si právníka nebo dobrého projektanta se zkušenostmi. Jak jsem psala, po nás to chtěli, chtěli to i po člověku, který kdyby to bylo zbytečné by se ozval. Celý projekt zasíťování lokality dělal vlastně pro sebe a myslím, že věděl jak správně postupovat...
@tulda27 Jj, všechno chápu, podmiňující investice to je, i ČEZ může couvnout, ale je povinen nás stejně připojit, nejhorší co se může stát, že se nám protáhne kolaudace, toť vše. Projektanta máme a ten nezávisle na tom, co si myslím já, tvrdí totéž, a navíc říká, že to je otázka posledních dní, dřív to nikdo na SÚ nevyžadoval. Mě je to fuk, klidně bych jim to dodal, kdybych to měl, vím, že to jednou bude, ale nechci kvůli tomu čekat. Chci na jaře stavět a s tímhle zdržováním to je nereálný.
@1karel1ale nemáte ty podmínky připojení dané územním souhlasem, to řízení není pro srandu, ale pro ověření podmínek... Po nás to chtěli v létě, místostarosta to řešil ještě před námi a také to na SÚ musel dodat (a to upozorňuji, že to už bylo vydané tím samým úřadem, a počítám, že jsme z úplně jiného kraje, my máme na úřadě moc milou paní ;) ). Váš projektant není nezávislý, pokud to mít máte a on Vás na to neupozornil je to vlastně jeho průšvih tak se přeci nepřizná k chybě (to češi nedělají).