Uskladnění zeleniny v bytě

Dobrý den, chtěla bych se poradit ohledně skladování běžnější zeleniny ve větším množství v bytových podmínkách. Aby to nebylo až tak šílené, podotýkám že máme k dispozici vlastní menší zahrádku s terasou umístěnou na východ a hned pod námi je dobře větraná garáž, kde se udržuje i v létě i v zimě takové adekvátní "spížové" klima a sucho. Jedná se mi především o brambory, cibuli, česnek, kořenový celer a mrkev. Chápu, že asi není možnost v takových podmínkách jen tak dosáhnout nějakého dlouhodobějšího skladování, ale ráda bych, aby nám uvedená zelenina vydržela alespoň tak dva týdny v použitelném stavu (ideální by bylo, aby vydržela tak měsíc, ale nevím, jestli to nejsou už dost přehnané požadavky :-D). V bytě není spíž ani komora a především tu máme celoročně poměrně dost teplo. Zkoušeli jsme to nechat ve skřínce na chodbě, kde je chladněji, ale kromě nočního období to tam nejde po 18 stupňů, v létě je tam běžně 20+ a špatně se to provětrává. Napadly mě teda dvě varianty - buď nějaká skřínka/krabice na zahradě nebo to samé v garáži (na našem parkovacím místě je sloup a něco málo místa vedle něj na to, aby tam stála menší skřínka, do sklepa to nejde - je daleko, velmi špatně větraný a mnohem teplejší). Výhodou zahrady je, že by to bylo po ruce, je tam celodenní stín na polovině terasy, přiměřeně místa, ale nejsem si jistá, jak zvláště v letních měsících zajistit adekvátní prostředí pro zeleninu (všude jsem našla jen rady ohledně zateplení na zimu). V garáži je dle mého supr klima, ale je to dál, je tam méně místa a nevím, jestli by nevadilo, že zelenina bude delší dobu v prostředí, kde každý den startují auta. Máte s tím nějaké zkušenosti, nebo nějaký nápad jak situaci řešit?
Odpovědět
Ještě dodám, že podobný problém máme s jablky a rajčaty. Jablka zhruba ten týden na stole vydrží, ale rajčata můžeme nakoupit maximálně na 4 - 5 dnů dopředu, pak hnijí, měknou a celkově ztrácí chuť.
Odpovědět
@nimie Lednice.
Odpovědět
za mě do garáže, předpokládám, že je podzemní, či tak napůl, očividně nejchladnější místo v domě, kam zeleninu můžete dát. Ale to asi není garáž klasická pro vás, ale pro více bytů? V tom případě bych řešila výfukové plyny, co si na tu zeleninu sednou, když bude ve sklepě. Pokud nemáte kde, možností je zeleninu rovnou zpracovat a dát do mrazáku směsy, ovoce lze zavařit nebo usušit, brambory jsou odolnější, ty vydrží v tom sklepě.
Odpovědět
@deto_oesya V lednici nic ze zmiňovaného nevydrží a pokud zvýším teplotu, tak tam pro změnu nevydrží maso, nehledě na to, že ubránit se té vlhkosti je trochu problém :-S
Odpovědět
@jenies ano, garáž je tak napůl podzemní, celoročně větraná a je bohužel pro více bytů. S těmi výfukovými plyny právě taky nevím jak, jestli to stojí za to riskovat. Skřínka by stála tak, aby výfuky parkujících aut v nejbližším okolí mířily jinam, ale nevím, jestli je to dostačující. My zpracovanou zeleninu téměř nejíme, navíc jak říkám - mým cílem teď není, aby to vydrželo nutně nějakou hodně dlouhou dobu bez vyhození, ale aby to přečkalo alespoň k těm dvěma týdnům, kdy do běžných jídel dáváme čerstvou zeleninu, protože za současného stavu musíme co 4 - 5 dnů pro novou zeleninu :-S
Odpovědět
@nimie tak pak zamrazit hned po sběru, to je asi nejefektivnější způsob, jak zachovat všechny živiny a mít ji čerstvou.
Odpovědět
Profilova fotka
@nimie kdyby mi stačilo chodit pro zeleninu jednou za 4-5 dnů, tak si pískám. Pečivo, zeleninu a ovoce kupuji každý den, dva max. dle potřeby, v sezone jsem každý den na trhu. Neumím si představit doma někde skladovat tu kvantitu ovoce a zeleniny co sníme za týden. Žádná zelenina ti nevydží v nějaké skříňce na zahradě 2 týdny. U rodičů jsme měli podsklepený dům, kde byla část na zásoby zeleniny přez zimu-bylo tam chladno a tma-měli jsme tam brambory, cibul a česnek. Sklízej ze zahrádky postupně a hned to snězte :-)
Odpovědět
Profilova fotka
Nenapadá mi,jakým způsobem a v čem by ti tak dlouho zelenina či ovoce mohlo vydržet...asi jedině sázet si na zahrádce postupně,pak sklízet,ale to stejně neřeší 14 dní..vážně nevím..my sníme denně bednu ovoce a zeleniny,jen manžel další sám sní přes den v práci..dáváme jen do lednice,ale chodíme kupovat skoro denně..nelze jinak v tom množství,co denně potřebujeme..o vařenou nestojíme,mraženou taky ne..to jen přes zimu,kdy není jiná volba..zase pro psa mám třeba běžně v lednici mrkev,celer,petržel,okurku,atd..i 10dní,ale to v menším množství..nic se tomu nestane..
Odpovědět
@lendy1 nemáme bohužel tak velkou zahrádku, takže dokupujeme a tudíž to nejde dělat tak postupně jak to jde ze zahrádky :-| @gigi2 V lednici právě vydrží maximálně tak ten celer (a i tomu to evidentně nedělá dobře), okurka úplně v pohodě dva týdny i více, salát (klidně celý týden), ale mrkev a všechno ostatní s tím má problém - brambory jsou po pár dnech začínají trochu měnit konzistenci, mrkev vydrží maximálně 2 dny a pak je scvrklá, hodně měkká, u papriky mám štěstí, když vydrží dva dny - většinou se ale do dalšího dne musí sníst. Cibule a česnek v lednici tak nějak přežívají, ale také to není nic slavného. No nic, zdá se že budu muset zkusit s tím trochu experimentovat :)
Odpovědět
Profilova fotka
@nimie a mas fresh zonu v lednici?
Odpovědět
Mám, máme dokonce takové speciální nádoby, kde si lze upravit větrání a v případě potřeby se na dno pod takovou mřížku dává voda, aby to udržovalo čerstvost. V té fresh zoně máme okurky a celer, tam to zvládají tak nějak zhruba v pohodě, v těch nádobách máme salát - osvědčilo se nám to na jakékoliv listy, vydrží fakt dlouho. Jenže u zbylé zeleniny to zdá se moc nefunguje a moc nevím čím to.
Odpovědět
Profilova fotka
Chápu skladování brambor a kořenovky třeba přes zimu ve sklepě, ale jinak v dnešní době kdy je vše dostupné mi to přijde dost na palici. Lidi si až moc zvykli, že mlíko z obchodu vydrží týden. Na jednu stranu chcou všichni všechno zdravé, ideálně bio, ale na tu druhou aby to vydrželo v nezměněném stavu dlouhou dobu. Nenakupuju na skladování ani do mražáku, nakoupím, sním a skladování neřeším :-D
Odpovědět
Článek se načítá
@barter nakupovat tímto způsob leze hodně do peněz a do času. Jezdit na nákup každých několik dnů nemáme čas a koneckonců ani náladu, a hodně se to prodraží (je trochu rozdíl mít jídlo měsičně za 6 tis. nebo třeba za 12 s tím, že část věcí by se stejně musela vyhodit)
Odpovědět
Profilova fotka
@nimie Tak samozřejmě, že záleží jak daleko od obchodu bydlíte ;-) My máme obchod z každé strany do 5-10 minut chůze a procházka co druhý den mi vůbec nevadí :-)
Odpovědět
@barter ano, bydlíme od krámků (zvlášť s kvalitnější zeleninou) relativně daleko, navíc kupovat spoustu věcí jen v malém množství bývá samo o sobě dražší nehledě na to, že např. celer neseženu tak malý, abychom ho upotřebili a nic nezbylo, takže buď druhou půlku vždycky vyhodíme nebo musím vymyslet, jak jí efektivně skladovat.
Odpovědět
Tak, téměř veškerou zeleninu už jsem snad vyřešila :-D už mi zbývá jen cibule a česnek. Napadlo mě udělat na terase ve stínu (svítí tam slunko prvních pár hodin brzo ráno, pak už jen stín a dalo by se to něčím krýt i na tu krátkou dobu) malý cihlový "domek" a do něj ukládat (možná v dřevěných krabicích?) cibuli a česnek. Koukala jsem, že se jim daří i v papírových pytlíkách, které pak absorbují přebytečné vlhko. Myslím, že by tam teoreticky i přes léto mohlo být chladněji a víc sucho než v bytě.
Odpovědět
Profilova fotka
@nimie a jakpak jsi vyřešila tu všechnu ostatni zeleninu?
Odpovědět
Rajčata jsem přesunula do plastové "přepravky" - ze všech stran kromě dna je perforovaná, takže tudyma proudí vzduch, stojí v předsíni (nejchladnější místnost a je tam relativně tma) a holt beru část dozrálých (na spotřebu hned) a část tvrdších, ty pak v pohodě dozrají a dají se jíst i později. Teď aktuálně tu máme rajčata, která tam jsou přes týden a není s nimi vůbec žádný problém :-) Okurky zůstaly v lednici (ale musí to být ty zabalené, nezabalené jsem zatím netestovala), bulvový celer taky v lednici (v přihrádce na zeleninu), ale zabalený v potravinové folii - aktuálně tam leží o něco déle než 2 týdny a zatím se na něm vůbec nic nezměnilo. Brambory jsem přesunula na terasu do polystyrénové krabice. Večer otevřu víko, nechám vyvětrat (stejně chodíme zavírat žaluzie, tak to rovnou otevřu) a než jdeme spát, tak zavírám. Plánuju krabici ještě něčím odstínit (možná alobalem, nějakou stříškou apod.), ale dneska ráno na tu krabici tak do 11 svítilo slunko, okolní teplota téměř 25, na slunku je vedro a krabice to udržela i tak na cca 18 stupních (neodstíněná). Zároveň jí mám ale dostatečně velkou na to, aby se tam vešla menší plastová krabička, do které můžu naházet takové ty mrazící placky, jak se dávají do pasivní lednice. Stejně nám mrazák jede pořád, tak tu trochu místa, kterou v něm ty placky zaberou, oželím :) Brambory jsme před tím tak 2 týdny měli v dřevěné přepravce, přikryté plachtou v ložnici. Taky se to dá, hlavně tak těch pár týdnů, ale potřebovala jsem se jich z ložnice ideálně zbavit a navíc se zdá, že v té polystyrénové krabici vytvořím nižší teplotu. Zázvor zabalený v mikrotenovém sáčku, napevno zavázaný a leží v zeleninové přihrádce v lednici. Taky už tam bude podobně dlouho jako celer a bez problémů. Papriky mě těší nejvíc - ty jsem zabalila taky do mikrotenového sáčku (buď po jedné nebo max. po dvou, víc jsem nezkoušela), strčit do přihrádky na zeleninu v lednici. Týden úplně bez problémů, déle to nestihly vydržet - byly snězeny :-D Citrony a limetky jsem zabalila do znovupoužitelných plastových sáčků na potraviny s uzávěrem, vyfouknout ručně vzduch (vakuované by asi byly ideální, ale stačí aspoň v těch normálních vyfouknout ten přebytečný) a taky jsou v přihrádce na zeleninu v lednici. Limetky tam leží už tak 3 týdny, citrony méně. Určitě s kvalitou není vůbec problém, ale pokud chcete víc šťávy (zvlášť pokud třeba to nejde jen na rozmačkání, ale hrozí, že si do toho člověk kousne nebo ták), tak doporučuji před použitím nechat chvíli dostat se na pokojovou teplotu. Ale nemusí to být, jsou dobré, akorát prostě z toho chladu mají méně šťávy :) Ředkvičky a mrkve mají zatím taky víc než 2 týdenní trvanlivost v takových uzavíratelných krabičkách, které mají perforované dno a na spodek se dá nalít trocha vody (nebo případně nechat skapat ta ze zeleniny). Tyhle mám z Tchiba (dlouho jsem je používala jen na listovou zeleninu, s vodou na dně mi vydrží i týden úplně čerstvá, ale zdá se, že to funguje i na tu mrkev a ředkvičku). Koukala jsem ale, že by podobný styl uchovávání měl vyhovovat i jarní cibulce a paprice, ale víc krabiček nemám a v Tchibu už nejsou. Ale našla jsem Tupperware krabičky, mají pro zeleninu podobný systém (jen dno není oddělitelné, ale jsou tam vysoké drážky, aby byl zachován princip - voda dole a zelenina těsně nad tím, ale nesmí ve vodě ležet), tak se chystám si ještě jednu nebo dvě pořídit, protože je můžu nechávat i kdekoliv jinde v lednici (nejen v přihrádkách pro zeleninu). Teď akorát ten česnek a cibule. Měla jsem je chvíli v polystyrénové krabici s bramborama, ale cibule nesmí být s bramborama kvůli pachu a podpoře klíčení, navíc bramborám vyhovuje vlhkost, která v tom boxe je (trochu se zvyšuje i kvůli těm mrazícím plackám, ale na brambory je ve výsledku ideální) a cibule s česnekem naopak potřebují prostředí co nejsušší, proto chci zkusit ten cihlový domek a skladovat je tam.
Odpovědět
Akorát žádnou zeleninu neumývat, to co se balí do folie nebo mikrotenových sáčků, tak pokud je zelenina z něčeho na povrchu mokrá, tak klidně otřít ubrouskem a dávat do čistého, vyfouknout vzduch, napevno zavřít a fakt asi maximálně po těch dvou kusech (v těch krabičkách jich může být víc), aby se nezvyšovala příliš vlhkost a začínalo to hnít. A nenechávat to v těch původních sáčcích z obchodu, často bývají z trochu jiného materiálu, navíc nebývají úplně čisté. I z toho důvodu chci zrovna třeba na ty papriky raději krabičku, protože třeba celer se zázvorem nechám ve folii a nespotřebuju jí tak moc, navíc je nejíme tak často. U těch paprik je to jednak otrava, jednak zbytečná spotřeba plastů na to naše obvyklé množství, co za ten týden - dva sníme.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 5 letech
Nemáte někdo zkušenost s fermentovanou zeleninou? Nevyrábíte si ji někdo doma?
Odpovědět
Zkoušel jsem to, ale ten výsledek nestál opravdu vůbec za nic. Nedalo se to jíst a chytlo mi to plíseň. Trochu jsem na kvašenou nebo tedy fermentovanou zeleninu zanevřel. Potom jsem byl u kamarádky na obědě, která mi naservírovala výbornou kvašenou zeleninu. Strašně jsem jí to chválil. Pak z ní vylezlo, že to nedělala sama, ale že je to kupované. Objednává si kimchi z obchodu kimchiclub .cz, kde je členem a fermentovaná zelenina jí chodí pravidelně domů.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?